• Menu
  • Menu
audiencja w watykanie

Audiencja generalna u papieża w Watykanie

PRZYSTANEK -> WATYKAN

Jeżeli planujecie podróż do Rzymu, to sprawdźcie, czy czasem nie będziecie tam w środę! Bo właśnie prawie w każdą środę odbywają się w Watykanie audiencje generalne u papieża. Naprawdę warto jest być na takim wydarzeniu! Pomimo że nie biorę czynnie udziału w życiu kościoła, to spotkanie z Ojcem Świętym wywołało u mnie wiele pozytywnych emocji! Zdaje sobie jednak sprawę, że część z Was w ogóle nie wie, na czym polega taka audiencja, więc zacznijmy wszystko od początku.

watykan audiencja generalna

CO TO JEST AUDIENCJA GENERALNA?

Najprościej mówiąc, audiencja generalna jest to spotkanie papieża z wiernymi. Tysiące ludzi zbierają się na Placu św. Piotra, aby móc zobaczyć z bliska biskupa Rzymu chociaż przez chwilę. Tradycję tą wprowadził papież Pius XI w 1930 r., aby wzmocnić relacje z wiernymi. Z pewnością kojarzycie sytuację (czy to z filmu, czy z telewizji kilkadziesiąt lat temu), podczas której papież Jan Paweł II został postrzelony na Placu św. Piotra. Miało to miejsce 13 maja 1981 r. właśnie podczas audiencji generalnej w Watykanie. Jeśli chcecie sprawdzić, jak to dokładnie wygląda, to Telewizja Trwam co tydzień transmituje to wydarzenie.

watykan audiencja

JAK WYGLĄDA AUDIENCJA GENERALNA U PAPIEŻA?

Audiencja generalna u papieża najczęściej odbywa się na Placu św. Piotra. Jednak czasem z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, uroczystość przenoszona jest do Auli Pawła VI. Uroczystość ta to przede wszystkim katecheza wygłaszana przez Ojca Świętego. Ponoć wszystkie katechezy środowe są ze sobą ściśle powiązane. Przemowa tłumaczona jest przez księży na kilka języków, w tym także na język polski. Jesteśmy szczęściarzami, ponieważ oczywiście nie we wszystkich językach wygłaszane jest kazanie. Prawdopodobnie jest to zasługa papieża Polaka, Jana Pawła II. Jednak audiencja generalna to coś więcej niż wystąpienie Franciszka. To także świetna okazja do spojrzenia papieżowi oko w oko!

watykan kiedy można zobaczyć papieża

AUDIENCJA GENERALNA NA PLACU ŚW. PIOTRA W WATYKANIE

Szczęśliwie udało mi się uczestniczyć w zeszłym roku w audiencji generalnej w Watykanie na Placu św. Piotra. Już od poprzedzającego audiencję dnia, praktycznie cały plac wypełniony był krzesłami i podzielony na strefy w taki sposób, aby tworzyły się między nimi korytarze służące do przejścia i przejazdu. Wchodząc na plac, możemy zająć dowolne miejsce. Jedynie krzesła znajdujące się tuż przed wejściem do Bazyliki św. Piotra przeznaczone są dla papieża, biskupów, księży oraz zaproszonych gości. To właśnie z tego miejsca Ojciec Święty wygłasza swoją katechezę. W związku z tym najlepiej jest zająć sobie krzesełko znajdujące się jak najbliżej kościoła. Koniecznie skrajne, przy którejś z barierek, ponieważ wyznaczonymi korytarzami, pomiędzy ludźmi kilkukrotnie przejeżdża papież w swoim papamobile. To właśnie te skrajne miejsca rozchodzą się na Placu św. Piotra najszybciej.

Przyjazd papieża jest najbardziej wyczekiwanym momentem całego wydarzenia. Każdemu towarzyszy mnóstwo emocji, ponieważ każdy chciałby, żeby to właśnie obok niego zatrzymał się przejeżdżający w swoim papamobile Franciszek! Miałam to szczęście, że zatrzymał się on tuż pod moim nosem! Wszystko dlatego, że obok mnie na rękach swojej mamy znajdowało się malutkie dziecko, a Ojciec Święty ponoć często zatrzymuje się przy małych dzieciach i bierze je na ręce. Tak stało się i w tym przypadku! Byłyśmy z babcią zachwycone, że aż tak nam się poszczęściło! W sumie papież Franciszek przejechał obok nas aż 3 razy, ale tylko raz się zatrzymał. To i tak świetny wynik! Niesamowite doświadczenie!

Jeżeli kompletnie nie wiesz jak zabrać się za zorganizowanie pielgrzymki do Watykanu to nie martw się! Powstał już wpis, który Ci to ułatwi. 🙂

audiencja u papieża

O KTÓREJ GODZINIE ROZPOCZYNA SIĘ AUDIENCJA GENERALNA?

Teoretycznie audiencja generalna u papieża rozpoczyna się o godzinie 09:30. Piszę teoretycznie, ponieważ w praktyce, najciekawsza i często najważniejsza dla większości zgromadzonych na placu część zaczyna się kilkanaście minut wcześniej. Już przed 09:00 zaczyna głośno grać orkiestra dęta i uruchamiają się telebimy przed bazyliką. Ludzie wstają i zaczynają się niecierpliwić. Pojawiają się pytania, którędy papież przejedzie?! Każdy chciałby mieć najlepszy widok! Franciszek pojawia się kilka minut po 09:00 i przez następne 20 minut przejeżdża kilkukrotnie po Placu św. Piotra, uśmiechając się i machając do ludzi. Było to dla mnie ogromne przeżycie, którego nie sposób mi opisać słowami!

Pamiętajcie jednak, że każdy z tysięcy wiernych na placu chciałby mieć szansę na zobaczenie Ojca Świętego z bliska. Dlatego, jeśli już wybieracie się na audiencję generalną, to warto jest przyjść na plac wcześniej. My dotarłyśmy tam na 08:00 i można powiedzieć, że był on jeszcze pusty. Dopiero o 08:30 zaczynało robić się ciaśniej. Natomiast przed 09:00 nie było już ani jednego miejsca, a plac był po prostu pełny.

audiencja generalna widok na plac sw piotra

ILE TRWA AUDIENCJA GENERALNA U PAPIEŻA?

W naszym przypadku spędziłyśmy na Placu św. Piotra nieco ponad 2,5 godziny, z czego pierwszą godzinę siedziałyśmy grzecznie na krzesełkach i oczekiwałyśmy na rozpoczęcie uroczystości. Około 20 minut trwał przejazd papieża pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na placu, a kolejne 1,5 godziny wygłaszana była katecheza. Jest to optymalny czas, jaki trzeba przeznaczyć na uczestnictwo w audiencji generalnej z papieżem.

JAK DOSTAĆ SIĘ NA AUDIENCJĘ GENERALNĄ U PAPIEŻA?

Pewnie Was zaskoczę, ale żeby móc uczestniczyć w audiencji generalnej u papieża wystarczy jedynie pojawić się w Watykanie! Wejście jest zawsze bezpłatne. Jednak jeżeli chcecie zająć miejsca siedzące podczas audiencji, to musicie mieć odpowiedni bilet, tzw. wejściówkę. Wszędzie tak pisze, nawet na oficjalnych stronach, ale jakoś tak wyszło, że nam nikt tych wejściówek nie sprawdzał… Może miałyśmy szczęście. 🙂

widok na bazylike sw piotra

BILETY (WEJŚCIÓWKI) NA AUDIENCJĘ PAPIESKĄ

W każdym razie wejściówki warto mieć! Tylko teraz pytanie, jak je zdobyć? Jest na to kilka sposobów:

– wysłanie pocztą lub faksem pisemnej prośby o uczestnictwo w audiencji generalnej do Prefektury Apostolskiej;
Ponoć dostajemy zwrotnie maila z numerem rezerwacji, z którym należy udać się do Spiżowej Bramy w celu odebrania wejściówek. Niestety w tym przypadku nie ma możliwości przesłania samego pisma mailem. W grę wchodzi tylko i wyłącznie fax lub poczta. Szczerze mówiąc, ja od razu skreśliłam to rozwiązanie. Nie chciało mi się wierzyć, że to się uda. Szukałam czegoś prostszego. Jednak jeżeli będziecie chcieli mimo wszystko spróbować, to zostawiam Wam poniżej linka do oficjalnej strony Watykanu.

Informacje o biletach na oficjalnej stronie Watykanu

Kalendarz audiencji generalnych

Przetłumaczone katechezy z audiencji generalnych

– zgłoszenie się do Biura Informacji dla Pielgrzymów Polskich przy kościele polskim św. Stanisława B.M. w Rzymie;

– załatwienie wejściówek na miejscu (w Watykanie).
W dzień poprzedzający audiencję generalną u papieża, czyli we wtorki od godziny 15:00 do 19:00 oraz w środy od 07:00 można podejść pod Spiżową Bramę i zapytać gwardzistów, czy nie zostały jakieś wolne wejściówki. Ponoć ich ilość jest ograniczona, dlatego z początku ten pomysł wydawał mi się być ryzykowny. Jednak biorąc pod uwagę powyższe możliwości, postanowiłam zaryzykować. Podeszłam pod Spiżową Bramę o 15:00, poprosiłam gwardzistę o dwie wejściówki i bez żadnego problemu je dostałam!

audiencja generalna wejsciowki

AUDIENCJA GENERALNA DLA NOWOŻEŃCÓW

Podczas trwania audiencji generalnej, swój osobny sektor mają nowożeńcy. Dostają oni błogosławieństwo bezpośrednio od Ojca Świętego. Jednak tak jak inni muszą zorganizować sobie wejściówki. Z tego, co wiem, jedynym wymaganiem jest dostarczenie Prefekturze Apostolskiej potwierdzenia zawarcia małżeństwa. Kobiety pojawiają się w sukniach ślubnych, a mężczyźni w garniturach. Uważam, że jeśli jesteście bardzo wierzący, to takie doświadczenie jest rewelacyjne. Dodatkowo nie wydaje się to być takie trudne do załatwienia.

audiencja papieska

Pomysł zabrania mojej babci do Watykanu na audiencję generalną u papieża, był jednym z lepszych pomysłów, na który wpadłam w zeszłym roku! Minęło już trochę czasu, a nadal nie ma spotkania bez rozmów o Rzymie i Ojcu Świętym! Jeśli macie tylko taką możliwość to zaproponujcie swoim bliskim taką przygodę! Ludzie często nie wiedzą, że takie wyjazdy są naprawdę proste do zorganizowania. Dlatego, jeżeli macie więcej pytań to śmiało zadawajcie je w komentarzach. 🙂

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli zostaniesz ze mną na dłużej :)
Zaobserwuj mnie na Instagramie oraz polub mnie na Facebooku.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zamknij przypomnij później

Zostań ze mną na dłużej :)