• Menu
  • Menu
watykan blog podrozniczy

Bazylika św. Piotra w Watykanie: zwiedzanie i historia

PRZYSTANEK -> BAZYLIKA ŚW. PIOTRA W WATYKANIE

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego akurat Watykan uznany jest za Stolicę Apostolską? Dlaczego to właśnie tutaj postawiono Bazylikę św. Piotra, pierwszego biskupa Rzymu? Pewnie niewiele osób zna straszną historię tego miejsca… Dziś spacerujemy po Placu św. Piotra , zwiedzamy Bazylikę św. Piotra w Watykanie, ale nie zastanawiamy się nad jego historią, która działa się tutaj dwa tysiące lat temu…

bazylika św. piotra zwiedzanie

KRÓTKA I CIEKAWA HISTORIA WATYKANU

Ponad dwa tysiące lat temu Watykan był jedynie Wzgórzem Watykańskim (dzielnicą Vaticanum) znajdującym się w Rzymie. W 40 r. cesarz Kaligula rozpoczął tam budowę wielkiego cyrku, którą dokończył już Neron. Cyrk w 64 r. zamienił się w miejsce wielkich prześladowań chrześcijan, których oskarżono o podpalenie Rzymu. To, co tu się działo przechodzi ludzkie pojęcie… Nie chce mi się wierzyć, że naprawdę można tak postępować z ludźmi. To tutaj podpalano chrześcijan żywcem i ponadto rzucano na pożarcie dzikim zwierzętom. Według tradycji, na cmentarzu obok areny ukrzyżowano również św. Piotra. Miało to miejsce w 67 r.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA W WATYKANIE – CIEKAWOSTKI

W II w. nad grobem św. Piotra powstała kapliczka, którą cesarz Konstantyn Wielki zamienił w 324 r. na bazylikę. Jak na tamte czasy była ona naprawdę wielka (122 m x 64 m)! Stała się ona głównym miejscem pielgrzymek dla wszystkich chrześcijan, a ponadto przetrwała ponad 1000 lat! Do czasu, aż papież Juliusz II postanowił zastąpić ją nowym, większym kościołem. To przykre, ale ponoć zdecydował się na to przez niemieszczący się w poprzedniej świątyni swój przyszły nagrobek…

W każdym razie zaprojektowanie nowej bazyliki powierzono w 1506 r. artyście Bramantemu. Stary kościół zburzono, a prace przy kolejnej budowli trwały 120 lat. Jak można się domyślić, było kilku wspaniałych architektów, którzy po kolei dokładali swoją “cegiełkę” do tego dzieła. Niestety, w 1527 r. fundusze na budowę nowej bazyliki bardzo się uszczupliły z powodu grabieży niemiecko-hiszpańskich wojsk. Właśnie wtedy ówcześnie panujący papież Leon X ogłosił sławną sprzedaż odpustów, czyli odpuszczenie grzechów za przekazanie pieniędzy na budowę bazyliki. Doprowadziło to do słynnego wystąpienia Marcina Lutra, o którym z pewnością słyszałeś, a dalej do podziału chrześcijaństwa. Ostatecznie Bazylikę św. Piotra uroczyście konsekrowano 18 listopada 1626 r.

watykan bazylika zwiedzanie

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA (BASILICA DI SAN PIETRO) W LICZBACH

Bazylika św. Piotra jest dzisiaj drugim co do wielkości kościołem na świecie!!! Jest również najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną bazyliką chrześcijańską. Jak już wiesz, ta ogromna budowla powstała w 1626 r. Może pomieścić aż 54 000 osób. Jest wysoka na 136,5 m i długa na 211,5 m. Jej powierzchnia wynosi ponad 2 ha. W środku znajdziemy 44 ołtarze, 870 kolumn, kilkaset posągów oraz wiele grobowców, z których najważniejszym jest oczywiście grób św. Piotra.

WATYKAN: ZWIEDZANIE BAZYLIKI

Zacznę od tego, że w internecie znalazłam sporo informacji, że kolejki do zwiedzania Bazyliki św. Piotra w Watykanie są ogromne. Jednak w naszym przypadku się to zupełnie nie sprawdziło. Kościół zwiedzałyśmy w majowy wtorek. Kolejki owszem były, ale nie jakieś duże. Czekałyśmy może 20 minut. Przed wejściem do bazyliki przeprowadzana była kontrola podobna do tej na lotnisku. Wszystkie torby należało położyć na taśmie. Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra, Grot Watykańskich i wejście na szczyt kopuły zajęło nam łącznie 2,5 h. Plus załapałyśmy się na mszę o 17:00, więc łącznie spędziłyśmy 4 h w samej bazylice. Pamiętaj też, że ponoć w niedziele i święta oraz w środy jest najwięcej ludzi, więc lepiej wybierz inne dni tygodnia.

Jeśli chcesz poczytać o innych atrakcjach w Watykanie to przygotowałam zestawienie dziesięciu najlepszych z nich!

watykan bazylika ciekawostki

FASADA BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

Będąc daleko od wejścia do bazyliki, podziwiamy głównie jej kopułę. Ten element rzuca się w oczy najbardziej. Jednak im bliżej jesteśmy wejścia, tym bardziej jest ona dla nas niewidoczna, aż w końcu znika z naszego pola widzenia. Wtedy całą naszą uwagę przejmuje fasada! Została ona zaprojektowana przez Carla Maderna. Jest długa na 114 m i wysoka na 48 m. Budowa rozpoczęła się w 1608 r., a głównym budulcem był trawertyn. Ponadto na jej szczycie znajdziemy 13 figur, które przedstawiają Jezusa Chrystusa, 11 apostołów oraz Jana Chrzciciela. Zaprojektował je Bernini.

NAPIS NA BAZYLICE ŚW. PIOTRA

W centralnym miejscu fasady znajduje się łaciński napis: „IN HONOREM PRINCIPIS APOST. PAULUS V BURGHESIUS ROMANUS PONT. MAX. AN. MDCXII PONT VII”, który oznacza: „Na cześć Księcia Apostołów. Paweł V Borghese, rzymianin, papież, w 1612, siódmym roku swojego pontyfikatu”.

watykan bazylika

Pod napisem znajduje się kilka okien wraz z balkonami. To nad głównym wejściem nazwane jest Lożą Błogosławieństw, ponieważ właśnie w tym miejscu światu pokazuje się nowo wybrany papież. Niżej wykonana jest niewielka płaskorzeźba, która przedstawia Jezusa ofiarującego Piotrowi klucze do Królestwa Niebieskiego.

BALDACHIM I GRÓB ŚW.PIOTRA

Przed głównym ołtarzem w Bazylice św. Piotra znajduje się grób św. Piotra. Poznasz go od razu po olbrzymim na 28 m baldachimie zaprojektowanym przez Berniniego. Baldachim wykonany jest ze złotego brązu i bardzo wyróżnia się na tle innych dzieł. Ponadto podtrzymują go 4 kolumny, które swoim wyglądem nawiązują do tych antycznych umieszczonych nad grobem św. Piotra w poprzedniej bazylice. Baldachim powstał w 1633 r.

W bazylice znajduje się również brązowa figura, do której ustawia się w kolejce masa ludzi. Przedstawia ona św. Piotra, a tradycją jest głaskanie jej stopy przez wiernych. Ponoć pochodzi ona jeszcze z poprzedniej bazyliki.

grób św.piotra bazylika św. piotra zwiedzanie

PIETA W BAZYLICE W WATYKANIE

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra w Watykanie najlepiej rozpocząć od prawej strony. Zaraz za wejściem, pierwsza kapliczka po tej stronie nosi nazwę Kaplicy Świętego Krzyża. Stoi przy niej wiele osób, ponieważ znajduje się tam dzieło światowej sławy. Mianowicie jest to rzeźba “Pieta” wykonana przez Michała Anioła. Aktualnie rzeźba ta chroniona jest szybą pancerną. W 1972 r. została bowiem uszkodzona przez szaleńca, który rzucił się na nią z młotkiem.

watykan pieta bazylika św. piotra pieta

GRÓB JANA PAWŁA II W WATYKANIE

Jednym z najważniejszych miejsc w Bazylice św. Piotra dla Polaków jest grób papieża Jana Pawła II, naszego rodaka świętego Karola Wojtyły. Sarkofag znajduje się w kolejnej kaplicy za Pietą, czyli w Kaplicy Świętego Sebastiana. Nad nagrobkiem umieszczony jest obraz pt.: “Męczeństwo św. Sebastiana”. Sam sarkofag został przeniesiony z krypt po beatyfikacji. Znajduje się przed nim kilka ławeczek, a wejście tam umożliwione jest jedynie w celu modlitwy. Nie można robić zdjęć ani korzystać z telefonu. Oczywiście kaplicę i sarkofag widać już z nawy, ale jeśli chcesz podejść bliżej, to schowaj wszystkie urządzenia.

grób jana pawła ii sarkofag jana pawla ii

OŁTARZ GŁÓWNY W BAZYLICE ŚW. PIOTRA

W Bazylice św. Piotra jest kilkadziesiąt różnych ołtarzy! Jednak wśród nich jest jeden główny. Znajduje się on tuż przed grobem św. Piotra. W ołtarzu zwraca uwagę duże, rzeźbiarskie dzieło wykonane z marmuru, brązu i stiuku. Przedstawia ono wielki tron, przy którym stoją figury ojców Kościoła (św. Ambrożego, św. Augustyna, św. Atanazego i św. Jana Złotoustego), a nad nimi okno z witrażem ukazujące gołębice – symbol Ducha Świętego. Przechowywano tu kiedyś należący według tradycji do św. Piotra tron, który aktualnie znajduje się w skarbcu. Dzieło to zostało wykonane przez Berniniego w 1665 r., a najstarsze elementy tego właśnie ołtarza pochodzą z V w.

watykan bazylika św. piotra watykan rzym

W wyznaczonych godzinach ołtarz jest niedostępny dla zwiedzających, ponieważ odbywają się tam msze święte. Jednak jeżeli będziesz chciał w nich uczestniczyć, to gwardziści Cię przepuszczą. Nam się udało i akurat jak zakończyłyśmy zwiedzanie Bazyliki św. Piotra w Watykanie, to rozpoczynała się msza święta. Babcia była bardzo szczęśliwa, że mogła uczestniczyć w takim wydarzeniu!

ARTYŚCI I ARCHITEKCI BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

Bramante – stworzył pierwszy projekt Bazyliki św. Piotra na planie centralnym krzyża greckiego,
Rafael Santi – zmienił plan centralny na układ z główną nawą podłużną,
Peruzzi – wrócił do układu budowli centralnej,
Antonio da Sangallo – chciał zmienić całą koncepcję, wydłużając bazylikę oraz wprowadzając fasadę składającą się z dwóch wieży,
Michał Anioł – wykonał całkiem nowy projekt kościoła wraz z kopułą,
Pirro Ligorio, Vignola, Giacomo della Porta, Domenico Fontana, Giovanniego Fontana,
Carlo Maderno – zmienił plan kościoła na krzyż łaciński oraz zaprojektował całą wejściową fasadę,
Bernini – wykonał wiele dzieł rzeźby i architektury zarówno w bazylice, jak i na zewnątrz, np. baldachim nad grobem św. Piotra, figury św. Andrzeja, Weroniki, Longinusa oraz Heleny, ołtarz główny.

watykan bernini watykan historia

ZWIEDZANIE BAZYLIKI ŚW. PIOTRA W WATYKANIE, WEJŚCIE, GODZINY OTWARCIA I CENY

Czy wejście do Bazyliki św. Piotra jest płatne?

Wstęp i godziny otwarcia do Bazyliki św. Piotra i Grot Watykańskich:
– bezpłatny,
– od kwietnia do września: 07:00-19:00,
– od października do marca: 07:00-18:30.

HARMONOGRAM MSZY ŚWIĘTYCH W BAZYLICE ŚW. PIOTRA

bazylika św. piotra historia watykan grób św. piotra historia

GROTY WATYKAŃSKIE W BAZYLICE ŚW. PIOTRA

Pod Bazyliką św. Piotra miejsce zajmują Groty Watykańskie. Znajdują się tam groby papieży oraz niektóre elementy ze starej bazyliki. Aby się tam dostać, należy znaleźć schody w bazylice prowadzące w dół (przy figurach św. Longina i św. Andrzeja). Zwiedzanie grot w Watykanie zajęło nam ok. 30 minut, a polega ono na przejściu kilku korytarzy. Kończąc zwiedzanie Grot w Bazylice św. Piotra, nie wraca się z powrotem do świątyni, a wychodzi na zewnątrz. Wewnątrz Grot oczywiście nie można robić żadnych zdjęć.

WEJŚCIE NA KOPUŁĘ BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w Watykanie jest taras widokowy na kopule Bazyliki św. Piotra. Miejsce to jest niestety płatne i musimy pokonać kilkaset wąskich i kręconych schodów, żeby dostać się do góry. Widok jest po prostu niesamowity! Przed naszymi oczami ukazuje się cały Watykan, Rzym, a nawet i dalej! Taras jest oczywiście dookoła kopuły. Naprawdę warto jest wydać te kilka euro!

watykan kopuła bazyliki św. piotra

Kopułę o średnicy 42 m zaprojektował Michał Anioł, czyniąc z niej najbardziej charakterystyczny element świątyni. Jej wnętrze pokryte jest mozaikami z końca XVI w. Możemy dopatrzyć się także napisu: “TV ES PETRVS ET SVPER HANC PETRAM AEDIFICABO ECCLESIAM MEAM ET TIBI DABO CLAVES REGNI CAELORVM”, co znaczy “Ty jesteś Piotr (opoka) i na tej opoce zbuduję kościół mój i dam Ci klucze Królestwa Niebieskiego”.

watykan kopuła św. piotr widok bazylika św. piotra

Wejście na kopułę:
– 10 euro – winda + 320 stopni,
– 8 euro – 551 stopni,
– od kwietnia do września: 07:30-17:00 (winda do 18:00),
– od października do marca: 07:30-16:00 (winda do 17:00).

watykan kopuła bilety

RÓŻANIEC Z BAZYLIKI ŚW. PIOTRA

Najlepszą pamiątką, jaką można sobie sprawić podczas zwiedzania Bazyliki św. Piotra w Watykanie, jest zakup poświęconego różańca. Pytałam zakonnicę, czy są one święcone przez papieża, jednak zaprzeczyła. Pomimo tego, babcia i tak zdecydowała się na jego kupno. Wybór rodzaju i koloru jest ogromny! Ceny też są totalnie różne. Święty różaniec możemy kupić za 3 euro, ale także za 100 euro. My wybrałyśmy taki za 10 euro 🙂

watykan bazylika różaniec

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear