fbpx
zamknij przypomnij później

Zostań ze mną na dłużej :)

Car
  • Menu
  • Menu

Przystanek Lanzarote, czyli co można tam zobaczyć.

PRZYSTANEK -> LANZAROTE  

Kilka miesięcy przed rozpoczęciem wakacji zaczęliśmy rozglądać się za kierunkiem wyjazdu. Inspiracji szukałam na blogach podróżniczych oraz pośród ofert organizowanych przez biura podróży. Ostatecznie zostaliśmy zaciekawieni tajemniczą i wulkaniczną wyspą Lanzarote, która należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Już podczas wstępnych poszukiwań informacji na jej temat byłam zachwycona jej spójnym krajobrazem. Bardzo chciałam poczuć się jak na Marsie. I udało mi się to!

W pierwszym wpisie chciałabym przedstawić Wam moje subiektywne zestawienie najlepszych atrakcji na wyspie. Zaczynamy!


  1. PARK NARODOWY TIMANFAYA (MONTANAS DEL FUEGO – GÓRY OGNIA)

Duma Lanzarote. Miejsce w którym można poczuć się jak na innej planecie. Park Narodowy Timanfaya powstał podczas erupcji wulkanów w latach 1730-1736. W tym czasie przez 6 lat bez przerwy lawa wypływała z około 300 kraterów! Symbolem Parku jest Diablo de Timanfaya, który został zaprojektowany przez Cesara Manrique. Od 1993 r. wpisany na listę rezerwatów biosfery przez UNESCO.

Podstawowe zwiedzanie Parku Narodowego opiera się na obejrzeniu kilku doświadczeń oraz 30 minutowej przejażdżki autokarem po Ruta de los Volcanes podczas której możemy podziwiać widoki jedynie zza szyby. Dla osób bardziej wymagających istnieje możliwość wybrania się na wędrówkę w zorganizowanej grupie z pracownikiem parku po jego terenie. Cieszy się to jednak dużą popularnością w związku z czym miejsca należy rezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez stronę internetową: https://www.reservasparquesnacionales.es . Dla osób podróżujących z dziećmi ciekawą opcją jest wyprawa w głąb parku na wielbłądach.

Gdy zostawicie samochód na parkingu zobaczycie skupisko autokarów i księżycowe krajobrazy okalające plac oraz restaurację El Diablo w której możecie zamówić obiad przyrządzany na ruszcie pod wpływem ciepła wulkanicznego. Jednak uważajcie, jest ona czynna jedynie od 12:00 do 15:45. Jest również możliwość podziwiania uroków Parku z kawiarni, która czynna jest od 9:00 do 16:50.

Tuż przy restauracji odbywają się doświadczenia związane z geotermalnymi zjawiskami. Na wstępie dostaniecie do ręki żwirek podniesiony z ziemi, aby uświadomić Was, że już 10 cm w głąb ziemi temperatury sięgają 140 °C. Następnie do wykopanego dołku zostaną wrzucone suche gałęzie, które zaczynają płonąć. Można również zobaczyć jak wlana w strzeline woda po chwili wystrzela w górę niczym gejzer.

  Lokalizacja:

Wejście do Montanas del Fuego znajduje się przy Islote de Hilario. W tym miejscu możemy zostawić samochód na parkingu i wybrać się na wycieczkę autokarem po terenie Timanfaya. Niestety żaden autobus komunikacji miejskiej nie dojeżdża na parking, więc zostaje wypożyczenie samochodu, taksówka lub kupno zorganizowanej wycieczki do parku.

Zwiedzanie Lanzarote w większości wiąże się z opłatami wstępu. Dlatego, aby zaoszczędzić najlepiej jest zakupić bilety wejść w pakiecie na kilka atrakcji – jest taniej. Prawdopodobnie podczas kupna biletu zostaniecie zapytani jakie inne miejsca chcecie odwiedzić. Jeżeli nie, sami się o to upomnijcie 🙂

Podstawowe ceny biletów:
– osoba dorosła – 10 euro,
– dzieci 7-12 lat – 5 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.

Godziny otwarcia:
– 9:00 – 17:45 (autobusy odjeżdżają co pół godziny, ostatni odjazd o 17:00),
– 9:00 – 18:45 (od 15 lipca do 15 września), (ostatni odjazd autobusu o 18:00).

Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/

  2. PLAYA DE FAMARA

Zdecydowanie miejsce w którym musisz być! Początkowo nie byłam do niego przekonana, jednak na żywo widok ten zapiera dech w piersiach. Jest to przepiękna i najdłuższa plaża na Lanzarote. Jej długość wynosi aż 6 km. Niesamowitego uroku dodaje otaczający ją wysoki klif. Dodatkowo możemy podziwiać z niej La Graciosę. Można na niej spotkać mnóstwo surferów, gdyż na plaży działa szkoła surfingowa. Nie zobaczysz na niej zbyt wielu turystów, dużych hoteli, barów, czy restauracji. Prawdopodobnie dlatego, że jest nieco oddalona od popularnych kurortów. Z miejscowości Costa Teguise  jechaliśmy około 45 min miejskim autobusem. Z innych kurortów podróż może trwać jeszcze dłużej.

Nie jest ona najlepszym wyborem na plażowanie, gdyż wiatr panujący na niej jest bardzo uciążliwy (no chyba, że zdążycie wcześniej zająć sobie miejsca w specjalnych „skałkach”, które chronią przed wiatrem). Według mnie na długi spacer z niezwykłymi widokami jest idealna. 🙂

  Lokalizacja:

Całą wyspę zwiedziliśmy samochodem, który wynajęliśmy na dwa dni. Jednak Playa De Famara była jedynym dla nas przystankiem, który był „daleko od wszystkiego”. Dlatego postanowiliśmy wybrać się tam miejskim autobusem. Bilet kosztował 2,85 € od osoby w jedną stronę. Uważam, że była to słuszna decyzja, szczególnie, że jest to najdłuższa plaża na Lanzarote i mieliśmy właściwie cały dzień na korzystanie z jej uroków.

Rozkład autobusów wraz z wyznaczonymi trasami i przystankami znajdziecie tutaj. https://www.arrecifebus.com/index.php?lang=en

Ja ściągnęłam sobie aplikacje na telefon z tej strony i sprawdziła się ona świetnie.

  3. MIRADOR DEL RIO

Jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na Wyspach Kanaryjskich. Możemy z niego podziwiać wyspy z archipelagu Chinijo, w tym największą i jedyną zamieszkałą – wyspę La Graciosa.

Przede wszystkim przed wyjazdem na północ wyspy zapoznajcie się dobrze z pogodą. Ja wyszłam z założenia, że „na pewno będzie ładnie” i niestety niebo zaskoczyło mnie dużymi, skłębionymi chmurami praktycznie przez cały dzień. W niektórych miejscach nawet padał deszcz. Być może po prostu nie trafiłam z terminem. W każdym razie widoki z pewnością są piękniejszą w blasku słońca.

Na punkt widokowy Mirador del Rio składa się restauracja z panoramicznymi oknami wraz z tarasem widokowym. Wejście do tego miejsca jest oczywiście płatne. Jednak ja polecam Wam zostawić samochód na parkingu i przejść się wybrzeżem przy restauracji (zaznaczyłam Wam na mapie poniżej), gdzie są dokładnie te same widoki i to za darmo! No chyba, że chcecie napić się kawy w zaprojektowanym przez Cesara Manrique obiekcie z pięknymi widokami na La Graciosę !

  Lokalizacja:

Ceny biletów:
– osoba dorosła – 4,75 euro,
– dzieci 7-12 lat – 2,4 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.

Godziny otwarcia kawiarni w punkcie widokowym:
– 10:00 – 17:45,
– 10:00 – 18:45 (od 15 lipca do 15 września).

Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/

 

  4. PLAYA DE PAPAGAYO

Zdecydowanie najbardziej popularna i najpiękniejsza zatoczka na Lanzarote. Plaża uznawana jest za piaszczystą, jednak my spotkaliśmy się z kamyczkami przy brzegu. Nad zatoką wznosi się klif na który można wyjść i z którego rozpościerają się widoki na Fuerteventurę. Wyjątkowości dodaje jej fakt, że właściwie dookoła niej nie ma żadnej zabudowy. Jedynie na wzniesieniu obok są dwa bary w których można napić się drinka, wypić kawę, zjeść lody, przekąsić coś lub skorzystać z toalety. Polecam usiąść tam chociaż na chwilę, gdyż widok jest przepiękny.

  Lokalizacja:

Plaża jest zlokalizowana na samym południu wyspy. Wyjeżdżając z Playa Blanca dojazd do niej jest drogą szutrową. Zanim wyruszyliśmy w poszukiwaniu tych przepięknych zatoczek, w internecie znalazłam informację, że wjazd na jedyną dojazdową do nich drogę jest płatny kilka euro. Jednak nam się udało, ponieważ punkt poboru opłat był nieczynny 🙂

  5. JAMEOS DEL AGUA I CUEVA DE LOS VERDES

Podczas wybuchu wulkanu La Corona (około 4 tysiące lat temu) powstał jeden z najdłuższych tuneli wulkanicznych na świecie. Ma on 6 km długości i prowadzi on od samego wulkanu aż w głąb oceanu. Odcinek łączący się z oceanem (całkowicie pokryty wodą) zwany jest Tunelem Atlantydy. Zwiedzić możemy dwie części całego tunelu: Jameos del Agua i Cueva de los Verdes.

Oba miejsca znacząco się różnią. Pierwsze z nich – Jameos del Agua jest to miejsce, które zostało przekształcone przez Cesara Manrique. Jaskinie te są bliżej wybrzeża. Znajduje się w nich kawiarnia, naturalne słone jeziorko z wieloma małymi krabami albinosami, błękitny basen oraz sala koncertowa na 600 osób. Ciekawostką jest, że w owym basenie może kąpać się jedynie Król Hiszpanii i jest to rygorystycznie przestrzegane. Po kupnie biletu można spacerować po całym kompleksie.

Mnie jednak dużo bardziej zachwyciło Cueva de los Verdes. Jest to dwukilometrowy labirynt jaskiń i korytarzy efektywnie podświetlonych przez artystę pochodzącego z Lanzarote. Znajdują się one bliżej lądu. Zdecydowanie są bardziej tajemnicze, ciemne i przerażające. Wycieczka jest w około 50 osobowych grupach z przewodnikiem, który opowiada o jaskiniach najpierw po hiszpańsku, a później po angielsku. Na końcu tej wycieczki czeka na Was miła niespodzianka, ale tego Wam nie zdradzę 🙂

Ceny biletów za jedną z jaskiń:
– osoba dorosła – 9,5 euro,
– dzieci 7-12 lat – 4,75 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.

Godziny otwarcia Jameos del Agua:
– 10:00 – 18:30 codziennie oraz 22:00 – 00:30 we wtorki i soboty,
– 22:00 – 00:30 w środy (od 15 lipca do 15 września).

Godziny otwarcia Cueva de los Verdes:
– 10:00 – 17:00,
– 10:00 – 18:00  (od 15 lipca do 15 września).

Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/

  6. EL GOLFO – CHARCO DE LOS CLICOS – CHARCO VERDE

Jeziorko El Golfo bez wątpienia jest wizytówką Lanzarote. Przyciąga ono mnóstwo turystów w związku z nietypowym kolorem jego wody, który jest spowodowany rosnącymi w nim algami oraz występowaniem planktonu oceanicznego. Tuż obok niego jest przepiękna plaża z czarnym piaskiem. Powszechnie znana ścieżka na obejrzenie tego miejsca jest od strony miasteczka El Golfo. Widzimy wtedy jeziorko z oddali tak jak na fotografii i nie ma możliwości zbliżenia się do niego. Dlatego polecam Wam zostawienie sobie samochodu w punkcie, który zaznaczyłam na mapie oraz samodzielne przejście na plaże z laguną El Golfo.

Podczas naszej wizyty słoneczko nas nie rozpieszczało w związku z czym kolor wody nie mienił się tak jakbym tego oczekiwała. Niestety miejsce to odrobinę mnie rozczarowało 🙁

  7. LOS HERVIDEROS – WRZĄCE WYBRZEŻE

Los Hervideros to kawałek wybrzeża w południowo zachodniej części Lanzarote w którym woda spotkała się z lawą. W związku z tym miejsce to zostało nazwane – Wrzącym Wybrzeżem. Morskie fale uderzają w zastygłą lawę wpadając do grot wulkanicznych przy czym tworzą duże ilości piany. Zarówno widoki jak i dźwięki są tak uzależniające, że nie ma się ochoty jechać dalej. Ogromna chęć zatrzymania się w tym miejscu wygrywa z szaleńczą chęcią zobaczenia „wszystkiego”. Dużym atutem tego miejsca jest brak jakiejkolwiek zabudowy. Gdyby nie samochody stojące obok na parkingu to dookoła nie widać byłoby zupełnie niczego oprócz przepięknych „marsjańskich” krajobrazów.

  8. LA GERIA

La Geria jest to dolina w centralnej części Lanzarote. Dawno temu jej ziemia była bardzo urodzajna, jednak od czasu katastrofy związanej z erupcjami jej powierzchnię stanowią wulkany oraz popioły. Nie mniej, ma ona do pokazania coś wyjątkowego. Coś, co obrazuje jak wielkie straty poniosła tutejsza gleba oraz mieszkańcy czerpiący z niej korzyści. W sytuacjach kryzysowych ludzie muszą sobie jakoś radzić, jednak tutejszy pomysł przerasta wszelkie oczekiwania!

Na terenach doliny La Geria ludność rozpoczęła uprawę winorośli w bardzo nietypowy sposób. Mianowicie w popiele wulkanicznym wykopywane są dołki, które dookoła są zabezpieczone murkiem z kamieni wulkanicznych. Szczęście w nieszczęściu, popiół ten ma właściwości utrzymujące wodę, natomiast murki chronią rośliny przed wiatrem. Rejon ten znany jest z produkcji jednych z najlepszych win w Europie. Rocznie produkuje się tutaj około 2 mln litrów wina, a winnica El Grifo jest jedną z najstarszych w całej Hiszpanii. Najpopularniejszym rodzajem wina jest malvasia, którą również i my postanowiliśmy sobie nabyć!

  Lokalizacja:

Dolinę La Geria najrozsądniej odwiedzić jest w tak zwanym między czasie, a dokładniej podczas przemieszczania się pomiędzy północą, a południem wyspy. Wtedy warto zaplanować swoją trasę tak, aby przejechać od miasteczka Uga do Masdache.

  9. MIRADOR DE HARIA

Wracając z punktu widokowego Mirador del Rio postanowiliśmy ustawić trasę tak, aby zobaczyć również widoki z Mirador de Haria. Jak już wspominałam pogoda na północy wyspy nas nie rozpieszczała, dlatego zdjęcia nie są zbyt przekonujące. Właśnie w tym miejscu złapał nas nawet lekki deszcz, co tutaj jest niezwykle rzadkim zjawiskiem! Uważam jednak, że warto jest przejechać tą drogą nie tylko ze względu na widoki, ale również na niezapomniane wrażenia. Miejscami droga ta jest bardzo wąska, a zakręty potrafią sięgać 180 stopni. Jakież było moje zdziwienie, gdy w tych trudnych warunkach zobaczyłam przejeżdżające autobusy wycieczkowe…

  10. PLAYA DE MONTANA BERMEJA

Plaża… Z czym kojarzy się plaża? Z lazurową wodą i gorącym żółciutkim piaskiem… Ale nie tutaj! Odkąd pamiętam zawsze chciałam zobaczyć plażę z czarnym piaskiem. Zastanawiałam się, czy będzie to widok, który skradnie moje serce. Plaża Montana Bermeja to idealne miejsce, aby tego doświadczyć. Jest ona bardzo dobrze dla Nas zlokalizowana, pomiędzy jeziorkiem El Golfo, a wrzącym wybrzeżem Los Hervideros. Jeśli więc wybieracie się w te miejsca, warto na chwilę zatrzymać się przy jej brzegu.

Oczywiście plaża ta skradła moje serce i śmiało mogę stwierdzić, że jest jedną z najpiękniejszych na wyspie. Nie dociera tu zbyt wielu turystów, więc można się nią bardziej nacieszyć niż na przykład bardzo popularnymi plażami na półwyspie Papagayo. W miejscach tego typu najbardziej podoba mi się to, że dookoła nie ma zupełnie niczego. Tutaj dopiero można odpocząć…

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli zostaniesz ze mną na dłużej :)
Zaobserwuj mnie na Instagramie oraz polub mnie na Facebooku.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy