PRZYSTANEK -> NOTO
Zwiedzanie sycylijskiego Noto we Włoszech pochłonęło mnie totalnie. Nazywane perłą baroku zachwyca swoją architekturą i spójnością na każdym kroku. Powstały tu katedry, kościoły i pałace uznawane za wybitne przykłady sycylijskiego baroku. Wszystkie budynki mienią się w kolorach miodu i delikatnej żółci. Nie bez powodu w 2002 r. atrakcyjne centrum sycylijskiego Noto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Uważane jest za wybitne arcydzieło oraz symbol baroku sycylijskiego. Gdzie nie spojrzę, tam widzę przepiękne zabytki. Jestem oszołomiona!
KRÓTKA HISTORIA NOTO
Warto wiedzieć, że włoskie miasto Noto położone było przed laty w zupełnie innej lokalizacji. Około 10 km na północ znajdują się udostępnione dla zwiedzających ruiny istniejącego niegdyś średniowiecznego miasta Noto Antica. Konieczność przenosin spowodowało potężne trzęsienie ziemi z 1693 r., które zniszczyło całe miasto. Ponoć zginęła wówczas ponad połowa mieszkańców. Na przełomie następnych dziesięcioleci postanowiono odbudować miasto. Giovanni Battista Landolina wraz z trzema architektami podjął się tego wyzwania. Przypisuje się mu zaprojektowanie nowego Noto. Aktualną lokalizację wybrano z uwagi na bardziej płaski teren w stosunku do poprzedniego. Nachylenie terenu wykorzystano przez architektów do jego podziału pod względem mieszkalnym. Wyższe obszary z najpiękniejszymi widokami zamieszkiwała arystokracja, w centrum zamieszkali kupcy oraz zbudowano kościół, natomiast najniższe partie oraz obrzeża zajęli ludzie biedniejsi.
SYCYLIA: ZWIEDZANIE ATRAKCJI NOTO
KATEDRA W NOTO
Centralnym punktem włoskiego miasta Noto jest Piazza Municipio. Wiele znajdziemy informacji o tym, że jest to najpiękniejszy plac na Sycylii. Trudno się z tym nie zgodzić! Jego największą ozdobą jest stojąca w centralnej części Duomo (Cattedrale di San Nicolo) pod wezwaniem św. Mikołaja z Myry, która przynosi dumę swojemu miastu. To jest właśnie ta największa atrakcja w Noto, perła baroku sycylijskiego, o której tak wiele wcześniej słyszałam! Prowadzą do niej bardzo szerokie schody, a sama katedra zbudowana została na sporym podwyższeniu. Najpiękniej prezentuje się, gdy jej fasada oświetlona jej blaskiem słońca. Duomo wygląda inaczej w zasadzie o każdej porze dnia. Wieczorami przybiera bardziej intensywne barwy z uwagi na zachodzące słońce, natomiast w dzień jest o wiele jaśniejsza. Naprawdę nie można oderwać wzroku od tej budowli, a uwierzcie mi, nie zachwycam się aż tak każdą katedrą.
Katedra Noto powstawała wraz z rozpoczęciem odbudowy nowego barokowego miasta. Jej budowę ukończono w 1776 r. Niestety w 1996 r. doszło do zawalenia się kopuły katedry. Przyczyny tego zdarzenia nie są jednoznaczne. Stało się to prawdopodobnie w wyniku zmian konstrukcyjnych podczas napraw i konserwacji dachu oraz trzęsienia ziemi, które miało miejsce kilka lat wcześniej. Te elementy wpłynęły znacząco na trwałość i możliwości konstrukcji, doprowadzając ostatecznie do zniszczenia. Na szczęście w środku nie było nikogo, więc nikt nie poniósł żadnych obrażeń. W wyniku zawalenia dachu cała nawa główna oraz nawa prawa zostały zniszczone. Po tym wydarzeniu rozpoczęły się prace naprawcze, a otwarcie katedry w Noto nastąpiło w 2007 r.
ZWIEDZANIE KATEDRY W NOTO
Jeśli chodzi o praktyczne informacje, to zwiedzać sycylijską katedrę w Noto można za darmo. Ja do środka zerknęłam tylko na chwilkę i to, co zauważyłam to to, że jej wnętrze jest dość minimalistyczne. Ściany pomalowane są na biało, a jedynie sufit i główna nawa ozdobione są malowidłami. W każdym razie miałam to szczęście, że akurat, gdy podziwiałam katedrę z zewnątrz, w środku odbywał się ślub! Jakie to było piękne wydarzenie, gdy para młoda wraz z gośćmi opuszczała kościół i puszczali w górę czerwone i białe balony w kształcie serc. Magia!
PALAZZO DUCEZIO
Naprzeciwko Duomo stoi bardzo charakterystyczny budynek z zawieszonymi przed wejściem flagami. Charakteryzuje się dwudziestoma łukami na fasadzie opierającymi się na kolumnach. Palazzo Ducezio obecnie jest siedzibą ratusza. Odbywają się w nim ważne uroczystości oraz spotkania zagraniczne na najwyższym szczeblu dla regionu. W środku znajduje się Sala Lustrzana, która udostępniana jest dla zwiedzających.
PALAZZO LANDOLINA
Stojąc przodem do katedry św. Mikołaja, możemy zobaczyć po jej lewej stronie kolejny pałac. To Palazzo Landolina, który nazwany jest nazwiskiem jej fundatora. Tutaj mam dla Ciebie ciekawą historię. Pałac ten stanowił dom dla Francesca Landoliny, czyli syna Giovanniego Battisty Landoliny, którego postać opisywałam na początku wpisu. W skrócie Giovanni odpowiedzialny był za stworzenie nowego miasta Noto i nadanie mu barokowego stylu. Cały problem w tym, że jego syn zaburzył koncepcję ojca. Wybudował sobie pałac w centrum miasta, które według barokowych założeń opierających się na pozycji społecznej przeznaczone było dla kupców. W każdym razie jak dla mnie budynek ten bardzo ładnie wkomponował się w okoliczną zabudowę.
CORSO VITTORIO EMANUELE
Zwiedzanie sycylijskiego Noto we Włoszech w dużej mierze opiera się na podążaniu główną ulicą miasta, jaką jest Via Corso Vittorio Emanuele. Muszę przyznać, że jest to jedna z piękniejszych ulic, jakimi miałam przyjemność spacerować. Jest wąziutka, brukowana i nieprzejezdna dla samochodów. Pełno na niej turystów, zwłaszcza Włochów. Sklepiki z pamiątkami na zmianę wymieniają się z restauracjami i kawiarniami. No i oczywiście wszechobecne kościoły, których jest cała masa. Na czele stoi oczywiście potężna Duomo, ale nie brakuje jej sąsiadek. Do tego przepiękna barokowa architektura właściwie wszystkich obiektów i mamy gotowe miasto wprost do zakochania się!
Corso Vittorio Emanuele ma około jednego kilometra długości. Ciągnie się z zachodu na wschód, tak jak przystało na miasto zbudowane w XVIII wieku. To centrum życia i jedna z największych atrakcji Sycylii i samego Noto. Podczas gdy tutaj praktycznie o każdej godzinie coś się dzieje, przecznicę dalej jest pusto. Dodam jeszcze, że jest to najczystsze miasteczko na Sycylii, jakie widziałam. Nie znalazłam ani jednego śmiecia na ziemi!
CHIESA DI SAN CARLO
Niedaleko od Duomo znajduje się kościół św. Karola. Na ogół nie zwiedzam w mieście wszystkich dostępnych kościołów i pałaców, jednak w tym przypadku jest nieco inaczej. Na dachu tego kościoła znajdują się dwa tarasy widokowe, wyższy i niższy. Za drobną opłatą można na nie wejść i zachwycać się cudownymi zabudowaniami Noto. Pięknym widokiem jest oczywiście Duomo, ale mnie zachwycił także widok na rozległą panoramę miasta. Wszystko w jednym kolorze, takie spójne i aż nierealne. Stojąc na dachu, miałam podwójne szczęście. Najpierw ktoś wystrzelił kilka fajerwerków pod katedrą (trochę się bałam, stojąc tak wysoko), a później dzwony obok mnie zaczęły bić tak głośno, że myślałam, że mi uszy pękną. Nawet zatykanie ich niewiele pomagało!
Drugi taras widokowy znajduje się w kościele Chiesa di Santa Chiara. Oba budynki mają tarasy widokowe na podobnej wysokości, więc odpuściłyśmy.
MONASTERO DEL SAN SALVATORE
Podziwiając katedrę w Noto, na pewno Twoją uwagę zwróci pewien kościół z własnym placem, zlokalizowany na prawo od katedry. Jest to kościół oraz klasztor pod wezwaniem św. Zbawiciela. Swoje zwiedzanie Noto na Sycylii zaczęłam właśnie tutaj. Obracając się dookoła, nie sposób jest nie zachwycić się architekturą baroku sycylijskiego. Wszystko tak do siebie pasuje, że miałam wrażenie, że jestem na jakimś planie filmowym. Noto we Włoszech jest takie cudowne!
PALAZZO NICOLACI
Tuż obok Palazzo Landolina mieści się kolejny pałac. Tym razem jest to Palazzo Nicolaci. Aby do niego dotrzeć, należy z głównego placu skręcić w ulicę Via Corrado Nicolaci. Po kilkudziesięciu metrach zauważysz po lewej stronie wejście otoczone dwoma kolumnami oraz sześć bardzo charakterystycznych balkonów. Zostały one wsparte na wyrzeźbionych w kamieniu groteskowych figurach takich jak syreny, anioły, lwy, sfinksy. Wyglądają naprawdę imponująco! Zawsze, gdy oglądam takie dzieła, nie mogę uwierzyć, że na tym świecie są aż tak zdolni ludzie! Niesamowite!
Sam pałac został zbudowany oczywiście w stylu barokowym (jak chyba wszystko w Noto) i posiada aż 90 pokoi. Kilkanaście lat temu miasto Noto kupiło główne skrzydło pałacu i podjęło się jego renowacji.
Naprzeciwko wejścia do Palazzo Nicolaci znajduje się restauracja Cantina con Cucina. Stoliki znajdują się właściwie na środku uliczki, a gdy zapada zmrok i swoją rolę przejmują światła, robi się po prostu magicznie. Mimo że jedzenie nie powaliło mnie na kolana, to jak najbardziej polecam Ci wieczorem wybrać się do tego miejsca dla klimatu, widoków i świętego spokoju w zacisznej uliczce. Przepis na udaną randkę gotowy!
Godziny otwarcia Palazzo Nicolaci:
– codziennie od 10:00 do 20:00 oraz od 21:15 do 23:30.
Cena:
– dorosły – 4 euro,
– ulgowy – 2 euro.
KOLOROWE SCHODY
Dużą atrakcją Noto są ślicznie ozdobione schody, które ciągną się wysoko w górę tuż za Duomo. Domyślam się, że ich dekoracja zmieniana jest co jakiś czas, ponieważ na Google Maps różni się ona od tej, którą zobaczyłam na żywo. Schody te zlokalizowane są na skrzyżowaniu ulic Via Camillo Benso Conte di Cavour oraz Via Papa Giovanni XXIII.
Warto jest wyjść na samą górę tych schodów, aby zobaczyć wyłaniającą się zza budynków kopułę katedry. Tutaj można zrobić naprawdę piękne zdjęcia!
CHIESA DI SAN FRANCESCO D’ASSISI ALL’IMMACOLATA
Kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu znajduje się przy zabytkowej ulicy Noto, czyli przy Corso Vittorio Emanuele. Szczerze powiem, że spędzając we włoskim Noto już kilka godzin, nie jest się w stanie reagować zachwytem na te wszystkie budowle. Wiadomo, zawsze na początku ten zachwyt jest na najwyższym poziomie, ale później on lekko opada i wszystkie elementy zlewają się w jedną całość. Dodatkowo całe schody prowadzące do kościoła non stop zajmowała masa spędzających na nich swój wolny czas młodych ludzi, którzy nieświadomie go zasłaniali. To miejsce było tak zatłoczone, że tylko jak najszybciej chciałam je przejść, omijając przy tym wzrokiem ten piękny kościół.
CHIESA DI SAN DOMENICO
Ostatnim już punktem na mojej mapie zwiedzania sycylijskiego Noto jest kościół z przylegającym klasztorem dominikanów. Poprzedza go niewielki dziedziniec z fontanną. Oglądałam go co prawda wieczorową porą, ale nawet wtedy prezentował się znakomicie. Choć i tak wolę podziwiać Noto w blasku słońca! Naprzeciwko znajduje się Teatro Comunale, który również prezentuje się znakomicie. Jako że oba te zabytki znajdują się przy głównej ulicy w mieście, nie sposób jest właściwie ich pominąć.
GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ W NOTO?
Rezerwacji noclegu w Noto z pewnością nie należy zostawiać na ostatnią chwilę! Pamiętam, jak siedziałyśmy w restauracji i dosłownie co kilka minut następny obiekt był wyprzedany. Tak długo się zastanawiałyśmy, że w końcu zostały nam do wyboru trzy miejsca noclegowe. Jako że była to już nasza ostatnia noc, postanowiłyśmy zaszaleć i wybrałyśmy hotel Noto da Quassu, w którym za pokój dwuosobowy zapłaciłyśmy 500 zł. To był strzał w dziesiątkę! Śmiało mogę stwierdzić, że to był jeden z lepszych noclegów w moim życiu! I to nie za sprawą pokoju (choć był na wysokim poziomie), a za sprawą cudownego tarasu!
Na tarasie widokowym serwowane są codziennie śniadania. Jak to cudownie jeść z takimi widokami! Widziałyśmy całą okolicę!
OTRZYMAJ ZWROT 50 ZŁ ZA REZERWACJĘ NA BOOKINGU
OTRZYMAJ ZNIŻKĘ NA PIERWSZĄ REZERWACJĘ W AIRBNB
NOTO NAJLEPSZĄ ATRAKCJĄ NA SYCYLII!
Na koniec chciałabym przekazać Ci jedną bardzo ważną radę przy zwiedzaniu Noto na Sycylii. Tego miasta nie warto zwiedzać z głową w mapie lub w telefonie w poszukiwaniu kolejnych atrakcji. Tutaj trzeba się zatracić, otworzyć umysł i chłonąć wszystko, co się da. Spacerować po uliczkach i podziwiać unikatową zabudowę miasta. Jeść i pić w stolikach ustawionych pośrodku brukowanych ulic z widokami na najpiękniejsze zabytki. To jest dopiero bajka! Nie pożałujesz na pewno tej decyzji!
Mam jeszcze do powiedzenia jedną malutką ciekawostkę o włoskim Noto! Co roku w trzecią niedzielę maja odbywa się tutaj festiwal kwiatów Infiorata. Brzmi świetnie, prawda? Cała ulica Via Corrado Nicolaci pokrywa się wtedy kwiatami ułożonymi w różne mozaiki. Te dekoracje bardziej przypominają dzieła sztuki! Zresztą nic dziwnego, bo wszystkie są wcześniej sumiennie przygotowywane przez artystów. Jest to jedno z najbardziej znanych świąt na Sycylii.
Super artykuł, zabieram rodziców w listopadzie na Sycylie twoja wiedza mi się przyda . Capucinno dla Ciebie 🙂
Dziękuję bardzo i życzę cudownego zwiedzania! 🙂