• Menu
  • Menu

Alghero: zwiedzanie i okoliczne plaże

PRZYSTANEK -> ALGHERO

Alghero jest wyjątkowym miastem na Sardynii. Znajduje się w północno-zachodniej części wyspy w okolicy wielu popularnych atrakcji. Zwiedzanie Alghero polecam zacząć od Starego Miasta z wieloma wąziutkimi i klimatycznymi uliczkami. Koniecznie trzeba obejrzeć też port, charakterystyczną wieżę katedry, lokalne plaże Alghero i pozostałości po fortyfikacjach. To niewielkie miasteczko bywa nazywane Barcelonettą, czyli małą Barceloną, ze względu na duże podobieństwo do stolicy Katalonii. Skąd się ono wzięło? Zapraszam także do zapoznania się z krótką historią Alghero. Tuż po niej przedstawię Ci najciekawsze miejsca do zwiedzania w Alghero.

alghero zwiedzanie

KRÓTKA HISTORIA ALGHERO

Choć dzisiejsze tereny Alghero człowiek zajmuje już od prehistorii, przyjmuje się, że oficjalnie miasto założono w 1102 r. przez ród Doria w celu polepszenia kontaktów handlowych z Genuą. Dzięki temu stało się ono jednym z ważniejszych ośrodków na Sardynii. Ród Doria był na tyle wpływowy, że nawet po przejęciu całej Sardynii przez Królestwo Aragonii, to oni rządzili Alghero. Niestety w XIV w., Aragończykom w końcu udało się je podbić. Wtedy to ludność się zjednoczyła i rozpoczął się prawdziwy bunt, którego skutkiem było wypędzenie mieszkańców Alghero z ich domów. Król Piotr IV rozkazał przesiedlić w to miejsce Katalończyków. To właśnie dlatego do dziś ok. 25% mieszkańców Alghero używa odmiany języka katalońskiego (nazywanego tutaj algherese), a ok. 60% ją rozumie. Ponadto architektura Alghero bardzo przypomina układem ulic wspomnianą już wcześniej przeze mnie Barcelonę.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

JAK DOJECHAĆ DO ALGHERO Z LOTNISKA?

alghero napis

Lotnisko w Alghero znajduje się ok. 10 km na północ od centrum miasta. Przystanek autobusowy jest zaraz za wyjściem z budynku. Po prawej stronie zobaczysz charakterystyczny napis „I love Alghero”, a na wprost tabliczkę z rozkładem jazdy z lotniska do Alghero. My kupiłyśmy bilety wcześniej w specjalnej maszynie mieszczącej się na lotnisku. To była dobra decyzja, bo ci, którzy ich nie mieli, instalowali jakąś aplikację w telefonie, żeby mieć ważny bilet. Prawdopodobnie zakup u kierowcy jest niemożliwy. Autobus zatrzymuje się w wielu miejscach po drodze. Głównym i ostatnim przystankiem w Alghero jest Via Catalogna.

ZWIEDZANIE ALGHERO NA SARDYNII

Jeżeli interesuje Cię także zwiedzanie innych miejsc w północnej części Sardynii, to zapraszam Cię do głównego wpisu na ten temat.

STARE MIASTO ALGHERO

sardynia miasteczka alghero uliczki

Zwiedzanie Alghero warto rozpocząć od spacerów po starym mieście. To tutaj znajdziesz najwięcej restauracji, kawiarni i sklepów z pamiątkami. Szukanie tych pięknie ustrojonych uliczek, może stać się nie lada zabawą. Taki spacer jest niezwykle przyjemny. Na północnym i zachodnim krańcu starego miasta Alghero powstały promenady z pięknym widokiem na morze. Żeby wszystko zwiedzić, tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku godzin.

MURY OBRONNE ALGHERO

sardynia fortyfikacje alghero centrum

Dookoła starego miasta w Alghero rozpościerają się pozostałości po murach obronnych. Dziś tworzą one przepiękne promenady, które ciągną się na kilka kilometrów. Co chwilę rozlokowane są ławeczki, bary, knajpy i sklepy z pamiątkami. Można stąd obserwować cudowne zachody słońca. Wprost idealnym miejscem do tego wydaje się być taras widokowy oznaczony w Google Maps jako Belvedere Alghero. Mury obronne okalające stare miasto nazwane są bastionami, np. bastion Krzysztofa Kolumba lub bastion Magellana. Poza obrębem zabytkowym dobudowano promenady, jako przedłużenie rozebranych już fortyfikacji.

alghero promenada

Pierwsze mury obronne Alghero powstały w XIII w. W późniejszych wiekach zostały one przebudowane i umocnione. Dziś widzimy jedynie pozostałości, ponieważ w XIX w. zdecydowano się na rozbiórkę fortyfikacji z uwagi na bardzo słaby dopływ powietrza do wąskich i gęstych uliczek miasta.

WIEŻE OBRONNE ALGHERO

sardynia wieze obronne

Na terenie opisanych powyżej murów obronnych znajdowały się również wieże. Tą najważniejszą, przez którą można było niegdyś wjechać do miasta, jest Torre di Porta Terra. Przerażającą historię ma Torre di Sulis o de l’Esperò Reial, w której przez 20 lat więziono patriotę z Sardynii. Ogólnie spacerując przy fortyfikacjach, czyli powiedzmy wzdłuż obecnych promenad, natknąć się można na jeszcze kilka wież. Niektóre mają dość ciekawe historie. W Torre San Giacomo istniało schronisko dla psów, a Torre Della Polveriera była niegdyś latarnią. Świetnym pomysłem jest zwiedzanie Alghero od wieży do wieży. W ten sposób obejdziecie dookoła całe stare miasto.

PIAZZA CIVICA

alghero piazza civica

Głównym placem Alghero jest Piazza Civica, który jest raczej niewielkich rozmiarów. Znajdziesz tu kilka restauracji i sklepów odzieżowych lub z pamiątkami. Nie jest miejscem jakimś spektakularnym i niezbyt wyróżnia się spośród całej zabudowy starego miasta. Natrafiłyśmy tam przypadkiem, przechadzając się główną uliczką w mieście.

ULICA VIA CARLO ALBERTO

sardynia uliczki sardynia co robić

Via Carlo Alberto jest to wąziutka, bardzo turystyczna i zarazem mega klimatyczna uliczka starego miasta Alghero. Łączy ona ze sobą Piazza Civica i Piazza Ginnasio. To właśnie tutaj zgromadzona jest największa ilość turystów, więc to od niej rozpoczęłam swoje zwiedzanie Alghero. Warto także poskręcać w inne uliczki i po prostu pospacerować po tym urokliwym zakątku Sardynii.

KATEDRA SANTA MARIA

alghero kościół alghero co zwiedzić

wnętrze kościoła na sardyniiNajważniejszą świątynią Alghero jest Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra Santa Maria. Jej charakterystycznym punktem jest wysoka wieża, widoczna z wielu części miasta. Wieżę można zobaczyć, jedynie przechodząc za katedrę. Stojąc przed przednią elewacją, widzimy budynek już nieco odnowiony z czterema ogromnymi kolumnami. Choć przód i tył tworzą razem jedną katedrę, to według mnie wyglądają na dwie całkowicie osobne budowle.

KOŚCIÓŁ SAN FRANCESCO

kościół franciszkanów na sardynii

Przechadzając się Via Carlo Alberto, jest duże prawdopodobieństwo, że Twoją uwagę zwróci kościół pw. św. Franciszka. Chociaż nie zdziwiłabym się też, gdyby tak nie było, ponieważ nie ma przed nim żadnego placu. Stoi on po prostu przy wąskiej Via Carlo Alberto. Ja zauważyłam go, ponieważ przed wejściem stała wielka tablica informacyjna i robiła się dość duża kolejka do wejścia. Kościół ten wybudowany został przez franciszkanów. Jako ciekawostkę dodam, że gdy jego centralna część się zawaliła, zakonnicy postanowili zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia. Dzięki temu i oczywiście pomocy mieszkańców udało się odbudować kościół.

ULICZKA VIA GIOBERTI

alghero via gioberti alghero w jeden dzień

Jednym z najbardziej polecanych miejsc w Alghero jest uliczka Via Gioberti. Szczerze mówiąc, nie widziałam w niej nic wyjątkowego, ale nie mogę powiedzieć, że była jakaś nieładna. Po prostu taka sama jak większość uliczek starego miasta. W jednym miejscu były rozwieszone lampki i może był ciut lepszy klimat, jeśli chodzi o jedzenie kolacji, ale szła za tym także cena. My się skusiłyśmy w jednej z knajp na makaron, który jest specjalnością sardyńską i szybko tego pożałowałyśmy. Porcja była bardzo mała, cena nie była niska, bo 12 euro, a w smaku przypominało mi to bardzo słabej jakości bigos. Uprzedzając, powiem, że była to Trattoria Da Mirko.

PIAZZA GINNASIO I GELATERIA CIRO

lodziarnia na sardynii lody pistacjowe

Zwiedzając Alghero warto jest się nieco ochłodzić i wstąpić do lodziarni. My skusiłyśmy się na lody przy Piazza Ginnasio, czyli właściwie w ścisłym centrum. Potem już tylko spacerowałyśmy po starym mieście. Były bardzo dobre!

LUNGOMARE BARCELLONA

port w algherozachód słońca w algheroPodczas zwiedzania Alghero nie możesz nie zobaczyć portu. Bardzo polecam przejść się promenadą Lungomare Barcellona. Rozpoczyna się ona przy północno-wschodnim krańcu starego miasta i dalej ciągnie się zachodnim wybrzeżem Alghero. Jest ona równoległa z ulicą Via Giuseppe Garibaldi, na której znajdują się przystanki autobusowe. Mijając port dojdziesz do głównej plaży Alghero. Wzdłuż tej promenady znajduje się wiele knajp i barów. Świetnym pomysłem jest wyjście tutaj wieczorem na drinka z widokiem na morze i plażę.

beach bar alghero sardynia aperol

Jednego wieczora wybrałyśmy się do Maracaibo Coctail Bar. Dla mnie klimat był świetny! Muzyka, bardzo dobre jedzenie, pyszny aperol i widok na morze! Stoliki znajdują się bezpośrednio na deptaku.

LUNGOMARE DANTE

alghero zatoczka

alghero lungomareriservato beach bar alghero

Po drugiej, czyli południowej stronie starego miasta znajduje się kolejna promenada. Jest to jedna z moich ulubionych propozycji dla Ciebie, dotyczących zwiedzania Alghero. Spacerując po Lungomare Dante, z pewnością zauważysz Riservato Beach Bar. Znajduje się poniżej deptaka, tuż przy morzu. Aby się tam dostać, należy zejść po schodkach. Oprócz oczywiście kosztowania drinków i przekąsek wiele osób przychodzi tutaj po prostu się poopalać, gdyż udostępnionych jest wiele leżaków. Świetnie widać stąd także najpiękniejszy według mnie hotel w mieście, czyli Villa Las Tronas. Muszę polecić Ci też bardzo fajne miejsce na poranną kawę. W II Chiosco zjesz pyszne cornetto z kremem pistacjowym z widokiem na morze! Stoliki znajdują się przy schodkach prowadzących do wspomnianego wcześniej beach baru. Produkty musisz zamówić w głównym lokalu po drugiej stronie ulicy.

RISERVATO BEACH BAR

sardynia bruschetta sardynia aperol

II CHIOSCO – ŚNIADANIE Z WIDOKIEM

cornetto pistacjowe rogaliki z pistacjami

PLAŻE W ALGHERO

SPAGGIA DEL LIDO DI ALGHERO

alghero plaża

Źródło: www.sardegnaturismo.it

Tuż za portem rozpoczyna się główna plaża w Alghero. W tym przypadku podobieństwo do Barcelony jest duże, bo plaża znajduje się właściwie w centrum. Ma ok. 1,2 km długości, a wzdłuż niej znajdziesz wiele leżaków, barów i sklepików. Jest piaszczysta, a woda w morzu błękitna. Tego bardzo zazdroszczę mieszkańcom. Można pospacerować sobie brzegiem morza lub wzdłuż chodnika, który ciągnie się zaraz za plażą. Wieczorem przyszłyśmy sobie tu z koleżanką na kolację i drinka. Koniecznie trzeba tu zajrzeć.

LA BAIA DEL VENTI ORAZ SPAGGIA DI MARIA PIA

Około 400 m dalej mieści się kolejna plaża w Alghero. Tym razem nie jest to miejska odmiana. Plaża La Baia Del Venti otoczona jest drzewami. Jest piaszczysta i długa na ponad 1 km. Jej północny odcinek nazwany jest Spaggia di Maria Pia.

SPAGGIA DI LAS TRONAS

zatoczka w alghero

Pierwszą plażą na południe od starego miasta jest Spaggia di Las Tronas. Znajduje się tuż przy charakterystycznym, żółtym hotelu Villa Las Tronas. Dokładnie widać ją z beach baru Riservato. To raczej niewielka zatoczka, więc osobiście wolałabym podejść sobie na którąś z wyżej wymienionych plaż w Alghero.

NA PÓŁNOC OD ALGHERO: PLAŻE

plaża w pobliżu alghero

Źródło: www.sardegnaturismo.it

Najpopularniejszymi plażami na północ od Alghero są Bombarde Beach oraz Spaggia del Lazzaretto. Od miejskiej plaży dzieli je ok. 10 km. Obie mają przybrzeżny parking i płaskie zejście. Wybierając się na wycieczkę z Alghero do Groty Neptuna, można zboczyć z trasy dosłownie kilka kilometrów i skorzystać z kąpieli słonecznej.

NA POŁUDNIE OD ALGHERO: PLAŻE

sardynia poglina

Źródło: www.sardegnaturismo.it

Poglina to niewielka plaża z przybrzeżną restauracją leżąca na południe od miasta Alghero. Dokładnie dzieli ją 10 km od centrum tego zabytkowego miasta. Leży na znanej trasie Alghero-Bosa, więc to fajna propozycja dla tych, którzy po drodze między tymi dwoma miastami chcieliby trochę poplażować.


To już wszystko, co przygotowałam dla Ciebie odnośnie zwiedzania Alghero. Miasto to bardzo przypadło mi do gustu. Niezwykle klimatyczne i urokliwe. Jeden dzień w zupełności wystarczy na obejście centrum. Dalej sugeruje jechać w kierunku pobliskich Alghero plaż. Udanego wyjazdu!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear