• Menu
  • Menu
disneyland paryz

Disneyland Paryż – jak zaplanować wyjazd

DISNEYLAND W PARYŻU

O wyjeździe do Disneylandu w Paryżu we Francji marzyłam od zawsze. Już jako mała dziewczynka miałam nadzieję, że świadectwo z paskiem przyniesie mi nagrodę w postaci wyjazdu do tej niezwykłej krainy. Więc gdy tylko narodził się pomysł o odwiedzeniu Francji, od razu wiedziałam co będzie głównym celem tej podróży. Czas spełnić dziecięce marzenia!

disneyland paryż zamek śpiącej królewny

GDZIE JEST NAJBLIŻSZY DISNEYLAND?

Przede wszystkim Disneylandów na świecie jest dokładnie 6. Jako pierwszy powstał Disneyland w Kalifornii (1955 r.). Jego pomysłodawcą był sam Walt Disney. Co ciekawe, zdecydował się on nawet w nim zamieszkać! Oprócz niego w Stanach Zjednoczonych jest jeszcze jeden park – na Florydzie. Kolejne trzy parki znajdują się w Azji: w Hong-Kongu, w Szanghaju oraz w Tokio. W Europie również mamy Disneyland, który znajduję się nieopodal Paryża. Powstał on jako czwarty park Disneya na świecie.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

DISNEYLAND RESORT PARIS – DWA PARKI

Disneyland Resort to tak naprawdę 2 parki tematyczne: Disneyland Park (1992 r.) oraz Walt Disney Studios (2002 r.). Każdy z nich podzielony jest dodatkowo na kilka krain. Czym one się dokładnie różnią? Przeczytacie o tym kilka akapitów niżej. Swoją drogą, wiecie, że Disneyland we Francji jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji w Europie! Rocznie gości ok. 14 mln turystów!

śpiąca królewna disneyland zamek śpiącej królewny

JAK DOJECHAĆ DO DISNEYLANDU?

Disneyland w Paryżu nie znajduję się w Paryżu, ale w jego pobliżu. Położony jest w miejscowości Marne-la-Vallee, ok. 30 km na wschód od Paryża. Jak do niego dojechać?

SAMOLOT
Wybierając się do parku Disneylandu najlepiej szukać lotu do stolicy Francji. Ryanair lata na lotnisko Beauvais (100 km od centrum Paryża) z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Poznania, a Wizzair z Gdańska i Poznania. Natomiast Easy Jet leci do Charles de Gaulle (35 km od centrum Paryża) z Krakowa. Następnie należy dojechać do centrum miasta, skąd odjeżdża pociąg RER prosto do Disneylandu. Poniżej załączam Wam mapkę, na której znajdziecie wszystkie przystanki, na których zatrzymuje się pociąg. Oznaczony jest on kolorem czerwonym i wyrażeniem A4.

paryż pociągi

SAMOCHÓD
Z Polski do Disneylandu we Francji jest ok. 1200-1800 km – wszystko zależy od części kraju, z której wyjeżdżacie. My wyjeżdżaliśmy z Krakowa, skąd bezpośrednio do celu jest niecałe 1500 km. Większość czasu spędziliśmy na autostradach w Niemczech, co w zasadzie jest plusem, jeśli chodzi o szybkość i wygodę jazdy. Nieocenioną zaletą tego środka transportu jest możliwość zatrzymywania się po drodze w Bawarii, czy cudownej Szampanii. Podsumowując, wszystko zależy od tego, jak zaplanujecie swoją trasę! 🙂

DISNEYLAND W PARYŻU – PARKING

Tuż przy Disneylandzie do dyspozycji gości jest parking. Jest on dość drogi, bo za cały dzień trzeba zapłacić 30 euro!!! Jednak gdy chcemy przyjechać samochodem pod sam park, to trzeba się po prostu liczyć z tym wydatkiem. Pamiętajcie jednak, żeby sprawdzić, czy hotel, w którym nocujecie, nie zapewnia bezpłatnego transferu do Disneylandu! Wiele z nich ma takie usługi w swoim zakresie.

eurodisneyland kolejkiDISNEYLAND W PARYŻU – ILE KOSZTUJĄ BILETY I GDZIE JE KUPIĆ?

Swoje bilety zakupiliśmy na oficjalnej stronie Disneylandu. Wchodząc tam mamy 4 warianty do wyboru:

gdzie kupić bilet do disneylandu

1 Day Ticket Valid from today – bilet, który ważny jest 15 minut po zakupie. Wybierzcie tę opcję tylko wtedy kiedy w tym samym dniu chcecie wybrać się do Disneylandu, ponieważ jest to najdroższa opcja.
1 Day Ticket Valid from tomorrow – bilet, który najwcześniej możemy wykorzystać następnego dnia. Mój bilet z 2-tygodniowym wyprzedzeniem kupiłam właśnie w tej opcji.
Multi-day ticket – bilet wstępu do parku na 2, 3 lub 4 dni.
1 Day dated ticket with Shuttle – bilet do parku obejmujący transport z Paryża.

Najczęściej kupowanym biletem jest 1 Day Ticket Valid from tomorrow. Po wybraniu tej opcji pojawia się kalendarz z polami wypełnionymi na różne odcienie niebieskiego. O co chodzi? Po prostu inną cenę zapłacimy, gdy wybieramy się do Disneylandu w dni robocze, a inną w weekendy. To samo tyczy się świąt oraz wydarzeń specjalnych w parku.

rodzinny park rozrywki

Do wyboru mamy 3 opcje:

MINI – jasnoniebieska barwa, wręcz szara, najtańszy bilet. Najczęściej obowiązuje tylko w dni robocze.
 MAGIC – błękitna barwa, bilet w średniej cenie. Wydaje mi się, że obowiązuje on w weekendy w okresie zimowym.
 SUPER MAGIC – ciemnoniebieska barwa, najdroższy bilet. Obowiązuje w dni robocze, weekendy i święta, czyli we wszystkie dni w roku, w których otwarty jest park. Tę najwyższą cenę zapłacimy, kiedy w parku odbywają się jakieś wydarzenia np. Halloween.

Kupujemy bilet na konkretny dzień, ale nie oznacza to, że tego dnia musimy wejść do parku! Jeśli kupimy bilet MINI, to jest on ważny we wszystkie dni oznaczone jako MINI. Ja na przykład kupiłam bilet na środę, ale ze względu na brzydką pogodę poszliśmy do parku dopiero w piątek. Kosztował mnie on 74 euro od osoby za wizytę obejmującą oba parki.

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ PRZY KUPOWANIU BILETU?
– wybrać się do parku w dzień roboczy w opcji MINI,
– kupić bilet przynajmniej 1 dzień wcześniej przez internet,
– przeglądać stronę Disneylandu – czasem pojawiają się różne promocje.

Największym błędem, jaki można zrobić to kupić bilet w Disneylandzie. Nie dość, że są one ponoć droższe (chociaż nie sprawdziłam tego) to kolejki są ogromne! Naprawdę ogromne! Nie wiem, czy nie większe niż do karuzel w parku…

DISNEYLAND W PARYŻU – GODZINY OTWARCIA PARKU

Przede wszystkim park otwarty jest przez cały rok. Godziny otwarcia Disneyland Park oraz Walt Disney Studios Park bardzo często się zmieniają. Nie zależą tylko od pory roku, ale również od dni świątecznych, wydarzeń specjalnych i dnia tygodnia. Najczęściej jednak park jest otwarty od 10:00, a zamykany o 18:00, 20:00 lub 22:00. Możecie sprawdzić to na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej Disneylandu lub w aplikacji.

walt disney studios disneyland halloween

Na pewno spotkacie się w internecie z określeniem EXTRA MAGIC TIME. Jest to rzecz nieoceniona, która przysługuje tylko osobom mieszkającym w Disney Hotels. Otrzymują one dodatkowy czas tylko dla siebie przed otwarciem Disneylandu. Trwa on zwykle godzinę od 08:30 do 09:30. Pomyślicie, że to niewiele, prawda? Też tak myślałam… Jednak gdy przypomnę sobie, że przez 4 godziny udało mi się skorzystać z 3 karuzel… Tak! Musicie się przygotować mentalnie na tak długie kolejki! To wtedy zaczynam bardzo, ale to bardzo doceniać EXTRA MAGIC TIME!!!

DISNEYLAND Z NOCLEGIEM – DISNEY HOTELS

Wszystkie hotele objęte mianem Disney Hotels są bardzo drogie. Znajdują się blisko Disneylandu, a najdalszy z nich oddalony jest 20 minut piechotą od parku. Jednak i tak zapewnia on darmowego busika podwożącego pod samo wejście. Największą zaletą mieszkania w tych hotelach jest otrzymanie EXTRA MAGIC TIME – tego, o którym pisałam Wam powyżej! Dzięki niemu możemy skorzystać z atrakcji parku przed otwarciem, kiedy nie ma jeszcze kolejek! Oprócz tego w każdym hotelu możemy spotkać Myszkę Miki i zrobić z nią sobie zdjęcie (w Disneylandzie kolejka do tej atrakcji jest na 90 minut!). W Disneyland Hotel za opłatą Wasze dziecko może stać się prawdziwą księżniczką, a w Disney’s Hotel New York spotkacie bohaterów Marvela. Parkingi są bezpłatne, ale niestety w cenę noclegu nie jest wliczony wstęp do Disneylandu.

DISNEY HOTEL’S:
pięciogwiazdkowy Disneyland Hotel,
 Disney’s Hotel New York – The Art of Marvel (niestety nie ma go aktualnie na booking.com),
czterogwiazdkowy Disney’s Newport Bay Club,
trzygwiazdkowy Disney’s Sequoia Lodge,
dwugwiazdkowy Disney’s Hotel Cheyenne,
 dwugwiazdkowy Disney’s Hotel Santa Fe.

Na stronie Disneylandu znajdziecie też partnerskie hotele Disneya, ale one już niestety nie zawierają wszystkich powyższych benefitów.

DISNEYLAND W PARYŻU – KOLEJKI

WEJŚCIE DO DISNEYLANDU: 
Kolejki do wejścia idą bardzo sprawnie. Choć na samym początku może się wydawać, że są one długie. Przez bramki przechodzimy 2 razy. Pierwszy raz od razu przy wejściu. Tutaj jeszcze nie pokazujemy biletów. Jest to raczej kontrola bezpieczeństwa. Nasze rzeczy są prześwietlane dokładnie tak jak na lotnisku. Drugie bramki są już za kasami i otwierają nam wejście do parku. Potem tylko przykładamy nasze bilety do specjalnej maszyny, która otwiera przed nami drzwi 🙂

KASY W DISNEYLANDZIE: 
Kolejki do kas są ogromne! Zawsze w takich miejscach zastanawiam się, dlaczego Ci wszyscy ludzie stoją w tych kolejkach, skoro bilety można kupić przez internet i je ominąć!

KOLEJKI DO KARUZEL I ATRAKCJI: 
Czas oczekiwania atrakcji waha się zależnie od jej atrakcyjności. Na te mniej oblegane musimy poczekać 10-20 minut, a na te najbardziej oblegane 80-120 minut. Średnio można przyjąć 50-60 minut. Straszne to jest, jak trzeba marnować czas, stojąc w tych kolejkach, ale nie ma innego wyjścia. Jest jednak parę sposobów, żeby skrócić sobie tę męczarnię!  Po pierwsze – używajcie aplikacji mobilnej!

myszka miki disneyland

DISNEYLAND – APLIKACJA MOBILNA

Używanie aplikacji mobilnej pomoże zaoszczędzić Wam sporo czasu! Znajdziecie ją pod nazwą DISNEYLAND PARIS. Przede wszystkim informuje nas ona o tym, jaki jest czas oczekiwania do poszczególnych karuzel. Możemy też dzięki niej sprawdzić gdzie i o której odbywają się parady oraz inne występy związane z postaciami Disneya. Ostatnią kwestią są awarie i remonty kolejek. W tej aplikacji również znajdziecie te informacje. Jednym słowem, OPŁACA SIĘ!

DISNEYLAND – FASTPASS

Podstawowy FASTPASS, czyli możliwość ominięcia kolejki, wliczony jest w cenę biletu do Disneylandu. Nie ma on jednak zastosowania na wszystkich karuzelach, a jedynie na kilku. Dokładnie na 8 w obu parkach. Jak on dokładnie działa? Podchodzimy do jednej z takich atrakcji i pobieramy Fastpass w specjalnych automatach. Wyskakuje bilet, na którym widnieje przedział czasu, np. 14:40-15:10. Oznacza to, że w tym czasie musimy zjawić się przy tej konkretnej karuzeli, żeby móc z niej skorzystać bez stania w kolejce! 🙂

Niestety nie możemy korzystać z Fastpassa na kilku karuzelach jednocześnie. Zasada jest taka, że pobieramy tylko jeden Fastpass, po określonym czasie korzystamy z niego i dopiero po wyjściu z karuzeli możemy pobrać następny Fastpass. Tak to niestety działa.

Atrakcje na których można skorzystać z usługi FASTPASS:
 Lot z Piotrusiem Panem (Fantasyland),
 Buzz Astral Laser Blast (Discoveryland),
 Star Wars: Hyperspace Mountain (Discoveryland),
 Star Tours: i’Aventure Continue (Discoveryland),
 Indiana Jones (Adventureland),
 Big Thunder Mountain (Frontierland),
 Ratatuj (Walt Disney Studios),
 Tower of Terror (Walt Disney Studios).

Przyznam szczerze, że w moim przypadku opcja Fastpassa nie sprawdziła się praktycznie w ogóle!!! Pobraliśmy bilecik na Buzza Astrala o 11:00. Mieliśmy stawić się na karuzeli między 14:30-15:00. Tak też się stało. Tylko że zaraz, potem gdy chcieliśmy pobrać następny Fastpass, okazało się, że wszystkie w całym parku są już wyprzedane!!! Po prostu za dużo ludzi pobrało bileciki z automatów i gdyby automaty wydawały bilety dalej, to zrobiłaby się kolejka także i na Fastpassie…

Po opuszczeniu parku zaczęłam się dopiero zastanawiać, czy jest może jakiś inny Fastpass. Otóż jest! Do wyboru macie:

 SUPER FASTPASS FAMILY ATTRACTIONS – pozwala na jednorazową przejażdżkę bez przedziału czasowego na Ratatuj, Buzz Astral oraz Lot Piotrusia Pana. Cena: 30 euro – 45 euro w zależności od konkretnego dnia.
 SUPER FASTPASS BIG THRILL ATTRACTIONS – pozwala na jednorazową przejażdżkę bez przedziału czasowego na Tower of Terror oraz Star Wars: Hyperspace Mountain. Cena: 30 euro – 45 euro w zależności od konkretnego dnia.
 ULTIMATE FASTPASS ONE TIME SPEEDY ACCESS – pozwala na jednorazową przejażdżkę bez przedziału czasowego na każdej z atrakcji objętej usługą Fastpass. Cena: 60 euro – 90 euro w zależności od konkretnego dnia.
 ULTIMATE FASTPASS UNLIMITED SPEEDY ACCESS – pozwala na przejażdżkę bez przedziału czasowego na wszystkich atrakcjach objętych usługą Fastpass bez ograniczeń. Cena: 120 euro – 150 euro w zależności od konkretnego dnia.

DISNEYLAND – SINGLE RIDER

W Disneylandzie możecie skorzystać także z usługi Single Rider. Polega ona na tym, że jeżeli w jakimś wagoniku, który jest 4-osobowy, siedzą 3 osoby, a nikt z kolejki nie chce się rozłączyć ze swoim partnerem, to jako czwarta osoba wchodzi właśnie Single Rider. Podobnie jak w przypadku Fastpassa, działa ona tylko na wybranych atrakcjach, ale za to kolejki są znacznie krótsze! Na przykład do przejażdżki na Ratatuj była kolejka na 80 minut! Za to oczekiwanie w kolejce Single Rider wynosiło tylko 5 minut! I może nie siedzieliśmy obok siebie, ale za sobą!!! Z jednej strony super, a z drugiej strony byłam trochę wkurzona, że przecież siedzenie za sobą nie jest takie złe i mogliby rozsadzać w ten sposób oczekujących w kolejce. Myślę, że na pewno one by się sporo wtedy skróciły…

jak wygląda disneyland

DISNEYLAND PARK W PARYŻU – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Dowiedzmy się w końcu, co takiego skrywają w sobie te parki Disneya!!! Na pierwszy ogień Disneyland Park, czyli ten główny. To tutaj na ulicach często możemy spotkać postaci Disneya jak na przykład Kaczor Donald lub Goofy, którzy uczestniczą w paradach lub pozują z dziećmi do zdjęć. Mnie udało się zobaczyć Czarownicę ze Śpiącej Królewny! W wielu miejscach w wyznaczonych godzinach odbywają się różne przedstawienia i pokazy. Przy wejściu do parku możemy zabrać mapę i zobaczyć usytuowanie tutejszych krain. Łącznie jest ich 5, a każda z nich ma inny, unikalny klimat. Moją ulubioną jest Fantasyland, który skierowany jest głównie dla dzieci, ale za to ma najbardziej bajkowy charakter! 

Zanim jednak zacznę opisywać Wam poszczególne krainy, to chcę, żebyście wiedzieli, że wchodząc do Disneylandu, nie zależało nam na jak największej adrenalinie na kolejkach, czy karuzelach. Nie pędziliśmy od razu na rollercoaster Star Wars, czy na inne „mocne” atrakcje. Zależało nam na jak najbardziej bajkowym klimacie Disneya. Więc nie zdziwcie się moimi zachwytami nad jazdą Filiżankami u Kapelusznika z Alicją, bo to jest właśnie to, po co przyjechałam do Disneylandu! 🙂 

 MAIN STREET U.S.A.

Pierwszą krainę stanowi Main Street U.S.A. Właściwie znajduje się ona tuż za bramkami wejściowymi. Jest to główna ulica w parku inspirowana małym, amerykańskim miasteczkiem. Fasady budynków wypełnione są zabawkami i pamiątkami, dlatego można tu kupić praktycznie wszystko, co nam się zamarzy! Stroje księżniczek, uszy Myszki Miki, ubrania, biżuterię, a nawet talerze i filiżanki. Nie znajdziemy tu atrakcji w formie karuzel czy zjeżdżalni. Main Street stanowi raczej takie wprowadzenie do parku. To tutaj codziennie w wyznaczonych godzinach odbywa się Parada Disneya. Na końcu ulicy znajduje się Zamek Śpiącej Królewny, który otwiera drzwi do Fantasylandu. Jeżeli przed zamkiem skręcimy w prawo, to znajdziemy się w Discoverylandzie, a jeżeli w lewo to w Frontierlandzie.

wejście do disneylandu

disneyland pociąg disneyland plac FANTASYLAND

Fantasyland, czyli Kraina Fantazji jest zdecydowanie moją ulubioną! Pomimo tego, że jest teoretycznie skierowana dla najmłodszych, to czułam się tam najlepiej. To tutaj znajdziemy Zamek Śpiącej Królewny, Labirynt Alicji w Krainie Czarów, słynne Filiżanki u Kapelusznika, krainę Królewny Śnieżki i Pinokia, latającego Słonia Dumbo i Piotrusia Pana. Wszystkie piękne bajki mojego dzieciństwa! Będąc tam, sama już nie wiedziałam co z tego wszystkiego wybrać! Bo niestety jest oczywiste, że wszystkiego w Disneylandzie we Francji nie da się spróbować w jeden dzień! Dla mnie Disneyland to mogłaby być tylko kraina Fantasyland! 😀 Tu jest cudownie!!!

czarownica śpiąca królewna klasyczna karuzela

disneyland labirynt alicji w krainie czarówdisneyland filiżankidisneyland królewna śnieżka park rozrywki POLECANE ATRAKCJE:
 Zamek Śpiącej Królewny – warto przeznaczyć sobie trochę czasu na poszukanie fajnego miejsca i zrobienie zdjęć z zamkiem w tle, które stanowią najlepszą pamiątkę z Disneylandu w Paryżu!!!
 Spotkaj Myszkę Miki i Księżniczki – w dwóch osobnych pawilonach ustawiają się spore kolejki do zrobienia sobie zdjęć z bajkowymi postaciami. Na każdą z nich trzeba poczekać ok. 90 minut. Wtedy zwątpiłam i w żadnej kolejce nie stałam, ale dziś trochę żałuję, że nie mam zdjęcia z myszką 😀
 Latający Dumbo – klasyczna karuzela obracająca się w kółko ze sterowaniem gór-dół w każdym słoniątku.
Filiżanki u Kapelusznika – mimo tego, że przejazd trwa około minutę to bez filiżanek nie byłoby Disneylandu! 😀
Labirynt Alicji w Krainie Czarów – tak odkładałam wizytę tutaj na później, że w końcu sama tu nie dotarłam… A naprawdę bardzo chciałam!
Lot z Piotrusiem Panem – ponoć jest to super atrakcja, jednak w czasie naszego pobytu była nieczynna.

NIEPOLECANE ATRAKCJE:
 It’s a Small World – 
wybrałam się tutaj ze względu na znacznik na mapce francuskiego Disneylandu „NIE PRZEGAP”. Jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego ona akurat została obdarowana tym znaczkiem. Owszem jest urocza – płynie się kilka minut wokół przeróżnych laleczek i przepięknych dekoracji, ale nie kojarzy mi się totalnie z Disneyem.

disneyland atrakcje disneyland it's small world disneyland dla najmłodszych

 DISCOVERYLAND

Kolejną krainą, w której spędziliśmy dużo czasu, był Discoveryland, czyli Kraina Odkryć. Głównie za sprawą Buzz’a Astrala, który dla nas był najlepszą atrakcją! Oprócz Toy Story, kraina ta jest inspirowana również Gwiezdnymi Wojnami. Znajdziemy tu też pojedyncze atrakcje związane z bajką Auta oraz Kapitanem Nemo.

disneyland discoveryland

buzz astral discoveryland toy story disneyland toy story

discoverylandPOLECANE ATRAKCJE:
 Buzz Astral – według nas to jedna z najlepszych atrakcji w Disneylandzie w Paryżu! Zabawa polega na strzelaniu do celu pistoletami na laser i zbieraniu punktów. Wizyta obowiązkowa! 😀
 Orbitron –
jest bardzo podobny do karuzeli z Dumbo, ale znacznie szybszy.
 Mickey’s PhilharMagic –
 to krótkometrażowy film w kinie prawdopodobnie 4D (może inne „D”). Całkiem fajna atrakcja na początek wizyty 🙂
 Autopia oraz Nautilus –
 ponoć świetne, niestety nieczynne podczas naszego pobytu.
 Star Wars – 
najbardziej ekstremalne atrakcje w tej części parku. W związku z tym, że nie obejrzałam ani jednej części tego filmu – nie wybrałam się tam 😀

 ADVENTURELAND

Adventureland to Kraina Przygód. Spędziliśmy tutaj praktycznie cały wieczór. Wizualnie ta kraina podobała mi się najbardziej. Jest tu bardzo dużo roślinności, ogromnych drzew, jaskiń i mostków. Znajduje się tu nasza ulubiona atrakcja, czyli Rejs z Piratami z Karaibów.

disneyland adventureland disneyland atrakcje adventureland chatka na drzewie

POLECANE ATRAKCJE:
 Piraci z Karaibów – świetna przejażdżka na wodzie po krainie piratów.
 Chatka Robinsona Cruzoe domek na drzewie.
 Indiana Jones – ponoć świetna kolejka, niestety zamknięta podczas naszego pobytu.

 FRONTIERLAND

Miejscem, w którym spędziliśmy najmniej czasu, był Frontierland, czyli Kraina Dzikiego Zachodu. Szczerze mówiąc, kompletnie nie kojarzy mi się ona z Disneyem. Od razu, gdy do niej weszłam, to jakby klimat Disneya odpływał. Dlatego spędziliśmy tu tylko kilka minut i nie skorzystaliśmy z żadnej atrakcji.

disneyland frontierland frontierland

POLECANE ATRAKCJE WEDŁUG MAPKI:
 Big Thunder Mountain,
Phantorm Manor (Dom Duchów).

PARADA DISNEYA POD PARYŻEM

Dokładną godzinę rozpoczęcia Parady Disneya najlepiej jest sprawdzić na konkretny dzień w aplikacji, ponieważ zmienia się ona w związku ze zmieniającymi się godzinami zamknięcia parku. Podczas naszego pobytu we wrześniu rozpoczynała się o 17:30. Parada odbywa się na Main Street U.S.A. i już godzinę wcześniej ludzie zaczynają się zbierać wokół niej i zajmować miejsca przy krawężnikach. My oczywiście właśnie wtedy postanowiliśmy skorzystać sobie z atrakcji, bo kolejki znacząco się skracają.

Sama parada jest cudownym wydarzeniem! W tle radosnej muzyki wszyscy oczekują TOPowych postaci Disneya. Na początku zawsze występuje Myszka Miki! Jak jej nie kochać? Tańczy w towarzystwie Minni, Kaczora Donalda, Daisy, Goofy’ego Pluto. Wszystkie postaci jadą na ogromnych, kolorowych wozach! Następni w kolejce są Chudy i Buzz Astral z Toy Story,  Król Lew i jego przyjaciele oraz bohaterowie bajki Gdzie Jest Nemo. Na końcu jadą wszystkie księżniczki, każda ze swoim księciem w karocy! Parada trwa ok. 30 minut, a po jej zakończeniu wiele osób opuszcza już park. Dlatego dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa! Kolejki do atrakcji zmniejszają się co najmniej o połowę, a do niektórych nawet znikają.

parada disneya

parada disneya toy story parada disneya krol lewparada disneya gdzie jest nemo parada disneya ksiezniczki parada disneya kopciuszek parada disneya elza

WIECZORNY POKAZ ILUMINACJI

Pokaz Iluminacji to zdecydowanie najpiękniejsze wydarzenie, w jakim miałam przyjemność brać udział w całym moim życiu! We wrześniową sobotę odbywał się on o 22:00, ale nie jest to jednak reguła. Często rozpoczyna się o 20:00 – wydaje mi się, że tyczy się to dni tygodnia, w których park otwarty jest krócej. Całość trwa około 30 minut. Z początku miałam łzy w oczach! Przysięgam! Byłam tak wzruszona… Wygląda to dokładnie tak jak na początku bajek Disneya! Przepięknie oświetlony Zamek Śpiącej Królewny połączony z pokazem fajerwerków i laserów! Ponadto jeszcze ta muzyka! Król Lew, Syrenka Arielka i Kraina Lodu robią chyba największe wrażenie! Jeśli chcecie poczuć choć na chwilę ten klimat to zerknijcie na mój Instagram, gdzie znajdziecie relację z całego pobytu w Disneylandzie w Paryżu.

disneyland pokaz iluminacji pokaz iluminacji w paryżu

disneyland zakończenie disneyland fajerwerkiWALT DISNEY STUDIOS

Walt Disney Studios jest dużo mniejszy w porównaniu do Disneyland Park. Ma on również trochę inny klimat. W przeciwieństwie do sąsiada tutaj większość atrakcji jest dla starszych dzieci lub dorosłych. Walt Disney Studios również podzielony jest na krainy tematyczne, które poniżej dla Was rozpiszę. Jest on otwarty krócej w porównaniu do Disneylandu, ale jego mniejszy rozmiar sprawia, że jeden dzień w zupełności wystarczy do odwiedzenia wszystkich atrakcji! Czego zdecydowanie nie można powiedzieć o Disneylandzie! 😀

FRONT LOT

Strefa Front Lot obejmuje właściwie jedynie wejście, bary oraz sklepy. Nie znajdziecie tu żadnych karuzel. Jedynie widziałam tylko kolejkę do zdjęć z Goofy’m.

walt disney studio park disney studios

TOON STUDIO

Skręcając po wejściu w prawo, znajdziemy się w Toon Studio. Według mnie to najatrakcyjniejsza część parku.

walt disney studios toon studio walt disney studios ratatuj walt disney studios latajacy dywan

POLECANE ATRAKCJE:
 Ratatouille – atrakcja z jedną z najdłuższych kolejek w całym paryskim parku Disneya! Nie ma się co dziwić, bo jest naprawdę super! Przy pomocy okularów 3D wcielamy się w uciekającą przed ludźmi myszkę 🙂 Dzięki opcji Single Rider udało nam się nie czekać w ogóle w kolejce, polecamy!
 Crush’s Coaster – kolejka z motywem bajki „Gdzie Jest Nemo”. Jest jedną z tych mocniejszych atrakcji, ale były do niej na tyle duże kolejki, że zrezygnowaliśmy – 120 minut w zwykłej kolejce oraz 60 minut w opcji Single Rider.
 Latający Dywan Alladyna – kolejna karuzela na podobieństwo latającego Słonia Dumbo. Dla młodszych dzieci, ale ja jak zwykle mam na nich największą frajdę 😀

TOY STORY PLAYLAND

Kto uwielbia „Toy Story”? Ja na pewno! Można tu poczuć ten klimat! Na 3 dostępne atrakcje, aż 2 są z tych mocniejszych! Jak myślicie, na którą się wybraliśmy? Oczywiście, że na tę trzecią, dla małych dzieci! 😀

toy story playland walt disney studios toy story

POLECANE ATRAKCJE:
 Toy Soldiers Parachute Drop – jedna z najwyższych atrakcji w parku. Siedząc w takich jakby 'parasolkach’ unosicie się wysoko w górę, a potem w dół. I tak kilka razy.
 RC Racer – według mnie to najbardziej ekstremalna atrakcja w obu parkach z tych, które mogę zobaczyć z zewnątrz! Trasa jest w kształcie litery U, a wagonik porusza się po niej raz do przodu, raz do tyłu. Całość trwa ok. 30 sekund.
 Slinky Dog Zigzag Spin – przejażdżka kolejką w postaci Cienkiego.

 PRODUCTION COURTYARD

Production Courtyard to strefa kulis kręcenia filmów. To tutaj znajduje się ogromna wieża z przerażająco spadającą windą – Tower of Terror! Ciekawie zapowiada się również Studio Tram Tour. Napis „goście mogą być zmoczeni” do mnie przemawia 😀

 BACKLOT

Backlot to świat efektów specjalnych. Znajduje się tutaj tylko jednak atrakcja, ale nie korzystaliśmy z niej.

DISNEYLAND PARK I WALT DISNEY STUDIOS WE FRANCJI W JEDEN DZIEŃ

Jak pewnie zauważycie na stronie internetowej, jest opcja zakupu biletu wstępu do dwóch parków obowiązującego na jeden dzień. Sami zdecydowaliśmy się na taki bilet. Czy to była dobra decyzja? Uważam, że tak! Ale…

Jak zauważyliście, nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji parków. A już na pewno nie staliśmy w tych ogromnych kolejkach do TOPowych atrakcji. Decydowaliśmy się na te lżejsze, z mniejszymi kolejkami, ale za to bardziej bajkowe i piękniejsze. Uważam, że w takiej sytuacji bilet na jeden dzień jest wystarczający. Jednak jeżeli lubicie adrenalinę i chcecie jeździć na najszybszych karuzelach, to jeden dzień na pewno nie wystarczy! Nie wiem, czy wystarczyłby do samego Disneyland Park, a co dopiero do obu parków. Chyba że… Wykupicie sobie dodatkowo płatnego Fastpassa! To najlepsza opcja, jeżeli chcecie w jeden dzień doznać jak najwięcej wrażeń. Także decyzja należy do Was, co kto lubi! 🙂

uszy myszki miki baśń

DISNEYLAND W PARYŻU – RESTAURACJE

Na terenie parków Disneya jest kilkanaście restauracji, ale pamiętajcie o tym, że są one bardzo drogie. Sama widziałam wiele ludzi, którzy jedli sałatki przygotowywane wcześniej w domu, w kolejkach do atrakcji, żeby zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Ja jednak nie lubię jeść tak na szybko i zdecydowaliśmy się stracić te kilkanaście minut i pójść coś zjeść. Wybraliśmy burgera w Discoverylandzie w Disneyland Park (15 euro). Zdecydowanie Wam go odradzam!!! Nie dość, że drogi w stosunku do jakości, to organizacja po prostu beznadziejna. Przed nami były 2 pary w kolejce, a czekaliśmy 20 minut na złożenie zamówienia i 20 minut na przygotowanie zamówienia. Jak za starych czasów u nas w McDonaldzie albo nawet i gorzej.

Dlatego nie zarekomenduje Wam żadnej restauracji w parku, a polecę wziąć mapkę do rąk, w której znajduje się wykaz wszystkich knajp wraz z opisem, co można w nich zjeść!

Dla tych z Was, którzy mogę zjeść w biegu: weźcie bardzo dużo jedzenia! Bo ciągłe stanie w kolejkach jest naprawdę bardzo męczące!

DISNEYLAND W PARYŻU – WSKAZÓWKI

Jeżeli niestety dużo atrakcji nie będzie działać podczas Twojego pobytu ze względu na problemy techniczne – kieruj się do City Hallu! Prawdopodobnie dostaniesz drugi bilet jednodniowy obowiązujący przez następny rok. Nam się udało!

Korzystaj z Single Rider! Nie jest to wcale takie złe, a można zaoszczędzić sporo czasu!

Na godzinę przed Paradą Disneya zrezygnuj ze stania godzinę wcześniej przy krawężniku i baw się na karuzelach – kolejki są ciut mniejsze!

Zostań w parku do końca! A na 1-2 h przed rozpoczęciem wieczornego Pokazu Iluminacji korzystaj jak najwięcej z karuzel i atrakcji! Są dużo mniejsze kolejki!

Nie uważam, żeby było to słuszne rozwiązanie, ale myślę, że jeżeli naprawdę bardzo, ale to bardzo chciałbyś się udać do Disneylandu, a nie masz na tyle pieniędzy, to jest jeden sposób. Wiele ludzi stoi przy wyjściach z parku i pyta o to, czy oddasz im swój bilet, jeżeli jedziesz już do domu. Dlaczego? Bo Twój bilet ważny jest cały dzień, niezależnie od tego ile razy w ciągu dnia go opuścisz! Tylko po przeczytaniu tego nie koczujcie od razu pod bramą, jeśli stać Was na zakup biletu. Pomyślcie, czy Wy chcielibyście, żeby inni tak się zachowywali, gdyby to był Wasz biznes!!!

MÓJ NOCLEG – VIENNA HOUSE DREAM CASTLE PARIS

W trakcie naszego pobytu w paryskim Disneylandzie zdecydowaliśmy się na hotel Vienna House Dream Castle Paris usytuowany w miejscowości Marne-la-Vallee, czyli w tej samej, w której znajduje się park. Hotel może poszczycić się dużym ogrodem i lokalizacją przy samym jeziorze ze ścieżkami spacerowymi! Sam budynek wygląda po prostu przepięknie. Jak zamek! W środku znajduje się sklepik Disneya, a większość gości ma na sobie uszy Myszki Miki lub ubrania związane tematycznie z parkiem. W hotelu chodzą nawet księżniczki i superbohaterowie, bo prawie każde dziecko jest tu przebrane! Dużym atutem hotelu jest darmowy transport do Disneylandu. Nie będzie to odkryciem, że to był nasz najlepszy hotel na trasie! Pokoje są bardzo duże, a to, co mi się bardzo spodobało to to, że jeżeli zrezygnujemy z usług sprzątania na czas pobytu, to dostajemy prezent – próbki francuskich kosmetyków.

LINK DO HOTELU:
VIENNA HOUSE DREAM CASTLE PARIS

vienna house dream castle paris hotele ekologia

Ogromnym plusem jest także sama postawa hotelu. Mimo to, że doba hotelowa kończy się o 11:00, to poinformowano nas, że po oddaniu karty magnetycznej możemy przez cały dzień korzystać z wszystkich dóbr hotelu – nawet z basenu! Naprawdę nie spodziewaliśmy się tego!

hotele disneya

hotel vienna house dream castle bar

Basen oczywiście w większości wypełniają dzieci, więc nie da się tam zbytnio popływać. Zresztą jest i tak bardzo mały i płytki. W hotelu znajdziemy także stoły bilardowe, cymbergaja i różne automaty. Na terenie hotelu działa genialna restauracja, w której za 29 euro od 18:30 rozpoczyna się kolacja podawana w formie bufetu. Można się porządnie najeść! Poranne śniadania również są w formie bufetu i są genialne. Hotel ten jest partnerem Disneya, więc jak możecie się domyślić, nie należy do najtańszych. Za jedną dobę ze śniadaniem płaciliśmy 690 zł. Największym minusem jest dla mnie właściwie brak porządnej restauracji w ciągu dnia. Funkcjonuje jedynie bar, ale jedzenie w nim nie jest zbyt smaczne. Jednak ogólne moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne i cieszę się, że mogliśmy tam spędzić nasz czas!

vienna house dream castle basen fotele filiżanki

Całkiem niedawno odwiedziłam także park rozrywki wytwórni Universal Studios w Singapurze. Wybraliśmy się do niego podczas podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Panuje tam całkowicie inny klimat. Do Disneylandu chyba nie można niczego przyrównać. Jednak ja uwielbiam wszelakie parki rozrywki, więc jeżeli będziecie kiedyś w Singapurze, to wybierzcie się tam, a z pewnością nie pożałujecie!

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 komentarzy

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear