• Menu
  • Menu
etna wulkan

Etna – jak zaplanować wejście na wulkan?

PRZYSTANEK -> ETNA, WEJŚCIE NA WULKAN

Wulkan Etna jest znakiem rozpoznawczym Sycylii, Włoch, a nawet i całej Europy. Jest to najwyższy aktywny wulkan na naszym kontynencie i jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Wywołuje respekt swoją siłą, dostojnością i pięknem. Stanowi dla turystów jedną z głównych atrakcji na wyspie. Zimą dostępne są tu stoki narciarskie, a latem można Etnę zwiedzić poprzez zdobycie jej szczytu. Poznałam kilka osób, które po wejściu na Etnę uważają, że była to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaką widzieli w życiu. Jeśli Wy też chcielibyście doświadczyć tego uczucia, to zapraszam Was do zapoznania się z tym wpisem. 🙂

etna parking wulkaniczne krajobrazy

GDZIE LEŻY ETNA?

Etna znajduje się we Włoszech, a konkretniej na Sycylii. Zlokalizowana jest we wschodniej części wyspy, pomiędzy Katanią a Taorminą. Przede wszystkim wulkan ten znajduje się w okolicy 3 lokalnych uskoków na płytach tektonicznych: euroazjatyckiej i afrykańskiej. Jego czerń pięknie kontrastuje się z bielą śniegu i turkusem morza. Widoczny jest nie tylko z Sycylii, ale również z lądu – pobliskiej Kalabrii. Z oddali widzimy Etnę jako mniej lub bardziej ośnieżoną górę. Czasem możemy dostrzec również jak dymi.

ETNA – INFORMACJE PODSTAWOWE

Jak wiemy Etna to najwyższy czynny wulkan w Europie. Jego wysokość to ponad 3 300 m n.p.m. Często ulega ona zmianie z uwagi na jego aktywność. Etna ma powierzchnię ok. 1 250 km2, a jej obwód to ok. 140 km. Szacuje się, że powstała 500 000 lat temu. By rozładować wewnętrzne ciśnienie, wulkan ten codziennie wytwarza 4 000 ton gazu i dwutlenku siarki. W 1987 r. na części obszarów Etny utworzono Park Regionalny Etna, na którego teren możemy wejść i zdobyć szczyt wulkanu. Natomiast w 2013 r. wpisano Etnę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

kratery wulkan

Być może nie wszyscy wiecie, że wulkan Etna to nie jest tylko jeden krater. Na jego zboczach możemy zobaczyć ponad 270 nieaktywnych kraterów! Niesamowite! Tymi najważniejszymi są: krater północno-wschodni, południowo-wschodni, Bocca Nuova i Voragine. Jednak najwyższy punkt całego wulkanu stanowi krater północno-wschodni i to właśnie to miejsce na Etnie chce zobaczyć i zwiedzić większość wspinaczy.

JAK DOJECHAĆ NA ETNĘ NA SYCYLII?

Szczyt Etny możemy zdobyć od strony południowej lub północnej. Strona północna uważana jest za trudniejszą, ale bardziej zieloną. Natomiast strona południowa jest tą popularniejszą i tą, z której odjeżdża kolejka linowa Funivia. Parkingi do obu tych miejsc zaznaczyłam Wam na mapce poniżej.

WEJŚCIE NA SZCZYT ETNY OD STRONY POŁUDNIOWEJ

ETNA, SYCYLIA – DOJAZD DO PARKINGU

Zdecydowałam się na wejście na Etnę od strony południowej. Parking znajduje się wysoko, bo aż na 1 900 m n.p.m. Oddalony jest o ok. 35 km od Katanii i ok. 50 km od Taorminy. Po drodze mijamy zmieniający się ciągle krajobraz. Na początku wszystko dzieje się niewinnie. Gaje oliwne i cytrusowe zamieniają się w lasy, w których żyją lisy, łasice i jeżozwierze. Później zauważamy już w większości czarne skały z pojedynczymi drzewami, czy krzaczkami. Bliżej parkingu zaczynają się wyłaniać widoki na Morze Jońskie i pobliskie miasteczka. Jednak ja w głównej mierze patrzyłam tylko na nią, na lekko dymiącą Etnę, od której ciężko było oderwać wzrok.

Jeżeli nie planujecie wypożyczać samochodu na Sycylii, to z dworca w Katanii odjeżdża rano autobus, który dowiezie Was na ten parking. Nie korzystałam z tej opcji, ale wiem, że taka istnieje.

widok na etne etna krajobrazy

ETNA- PARKING – RIFUGIO SAPIENZA – DOLNA STACJA KOLEJKI – OK. 1 900 M N.P.M.

Parking przy wulkanie Etna jest bardzo duży. Podczas naszego pobytu w marcu większość miejsc była wolna. Część z nich jest płatna, a część darmowa. Wokół znajduje się wiele sklepów z pamiątkami oraz kilka hoteli i restauracji. Przede wszystkim nigdy nie pomyślałabym, że to miejsce będzie tak rozwinięte!!! Wszędzie wiszą banery i reklamy zachęcające nas do zwiedzania Parku Regionalnego Etna. Właściwie już tutaj mamy widoczne księżycowe krajobrazy. Z zieleni dostrzec możemy pojedyncze drzewa i niską, rzadką roślinność. Choć wydaje mi się, że to, co dokładnie zobaczymy, zależy od konkretnej pory roku. Przypuszczam, że dla wielu dotarcie choć tu dostarczyłoby ogromnych emocji.

Tuż przy parkingu do naszej dyspozycji mamy nieczynny krater Silvestri, wokół którego możemy sobie zrobić krótki, darmowy spacer. Z tego miejsca rozpoczyna się też trasa Szlakiem Plecami Osła.

krater silvestri

Właśnie tutaj musimy się zdecydować co dalej. Opcji jest naprawdę sporo. Jedną z popularniejszych jest opcja prawie w pełni zmotoryzowana, czyli przejazd kolejką linową i jeepami. Odważniejsi i sprawniejsi śmiałkowie decydują się na samodzielne i darmowe wejście na Etnę, najwyższy szczyt Sycylii.

Kolejka startuje z parkingu ( 1 900 m n.p.m.), a swoją trasę kończy na poziomie 2 500 m n.p.m. Czas przejazdu to kilkanaście minut.

CENNIK PRZEJAZDU NA ETNĘ:
– przejazd kolejką w 2 strony – 35 euro,
– przejazd kolejką w 2 strony + przejazd jeepami na poziom 2 920 m n.p.m. + wyjście na wyższe partie z przewodnikiem – 65 euro.

GODZINY OTWARCIA KOLEJKI LINOWEJ NA ETNĘ:
– od kwietnia do listopada: 09:00 – 16:30 (ostatni zjazd o 16:45),
– od grudnia do marca: 09:00 – 15:30 (ostatni zjazd o 15:45).

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA:
FUNIVIA ETNA

ETNA – GÓRNA STACJA KOLEJKI – OK. 2 500 M N.P.M.

Tak jak pisałam powyżej, do tego miejsca możemy dostać się na piechotę lub kolejką linową. Jeśli chcecie wyjść jeszcze wyżej, to trasa piesza jest nadal dla wszystkich dostępna. Ci, którzy wykupili przejazd kolejką linową i jeepami z napędem 4×4, przesiadają się w tym miejscu na samochody terenowe.

Na tym poziomie możemy również kupić lub wypożyczyć niezbędne nam do dalszej wędrówki wyposażenie. Na przykład buty, kurtki, czy peleryny.

ETNA – TORRE DEL FILOSOFO – OK. 2 920 M N.P.M.

Poziom 2 920 m n.p.m. to najwyższy poziom, na który możemy się dostać sami. To również najwyższy poziom, na który możemy się dostać opcją całkowicie zmotoryzowaną, czyli kolejką linową i jeepami. Wyżej możemy wyjść tylko z przewodnikiem wysokogórskim, którego trzeba wcześniej opłacić.

Z tego, co wiem, wiele osób bagatelizuje ten zakaz i decyduje się na dalszą wędrówkę bez przewodnika. Jednak szczerze uważam, że jest to szalenie niebezpieczne. I nie chodzi tu o niebezpieczeństwo ze strony wulkanu, ale na zmienną pogodę, słabo oznakowaną trasę i mocne opary na najwyższych partiach. Zwiedzanie Etny w takich okolicznościach może skończyć się naprawdę źle.

ETNA – SZCZYT – OK. 3 300 M N.P.M.

Niestety nie udało mi się dotrzeć na szczyt, więc nie przedstawię Wam zdjęć ani dokładnej relacji. Jednak przygotowując się do wyjazdu, czytałam relacje wielu innych osób, którym udało się wyjść na samą górę. Ponoć na szczycie nie da się zbyt długo przebywać. Opary wydobywające się z wulkanu bardzo utrudniają oddychanie i gryzą w oczy.

WYCIECZKI ZORGANIZOWANE NA ETNĘ

Zorganizowanych wycieczek oferujących wejście na Etnę jest multum. Występują też one w różnych wariantach. Możemy wybrać wycieczkę pieszą, uwzględniającą transport kolejką lub przemierzać wulkan Etna quadami. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie z nich zakładają dojście do krateru centralnego. Zanim zakupicie konkretną wycieczkę, to dobrze przeczytajcie jej warunki. Z moich poszukiwań wynika, że kompletna wycieczka na samą górę nie jest tańsza niż 100 euro. Jednak może znacie i polecacie solidną firm, która się tym zajmuje i polecicie ją w komentarzu? 🙂

etna nicolosi

NASZE ZWIEDZANIE ETNY, CO ZROBILIŚMY NIE TAK?

Po pierwsze pamiętajcie o pogodzieW chłodniejszych miesiącach na wybranych partiach wulkanu leży śnieg. Byłam na Sycylii pod koniec marca i mogę potwierdzić widok ośnieżonej Etny. Oprócz tego różnica temperatur w stosunku do sąsiednich miast jest naprawdę ogromna! Jest to bardzo zdradliwe, bo kiedy w Katanii było 22°C, to na parkingu na poziomie 1 900 m n.p.m. temperatura nie przekraczała 10°C, a dodatkowo wiał mocny wiatr, który sprawiał, że było nam jeszcze zimniej.

Ostatecznie pospacerowaliśmy po okolicznym terenie, zajrzeliśmy do kas biletowych, aby zobaczyć dokładne ceny i zdecydowaliśmy się na powrót do miasta. Zdaliśmy sobie sprawę, że wyżej będzie jeszcze zimniej, a to nie sprawi nam żadnej frajdy ze zdobycia szczytu. Obiecaliśmy sobie, że kiedyś tu wrócimy, ale w jakiś cieplejszy miesiąc.

ETNA – KIEDY SIĘ WYBRAĆ?

Na Sycylii zawsze jest ciepło. Śnieg zdarza się tu niezwykle rzadko… Jednak nie na Etnie! Przy tej wykwintnej damie klimat zmienia się diametralnie. W zimowych dla nas miesiącach zobaczycie wulkan niemal w całości pokryty śniegiem. Natomiast w letnich może się zdarzyć, że prawie go nie będzie lub będzie tylko na jego części. Ja na Etnie byłam w marcu i moim zdaniem jest jeszcze za zimno na podejmowanie się szczytu. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, bo masa osób wybierała się wtedy w wyższe partie! Jednak drugim razem z pewnością wybrałabym typowo letni sezon. Wszystko zależy od Was i Waszych preferencji. 🙂

ETNA – CO ZABRAĆ?

Wybierając się na Etnę, należy pamiętać o solidnym przygotowaniu, które jest zależne od pory roku. Oprócz podstawowych rzeczy takich jak woda i jedzenie nie zapomnijcie o czapce, butach, polarze i kurtce przeciwdeszczowej. Bardzo przydatne będą również rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne, a w sezonie letnim krem z filtrem.

ETNA – ERUPCJE

Etna jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Przez praktycznie cały czas wydobywają się z niej gazy i opary. Występują też poważne erupcje. Za najpotężniejszą z nich uważa się tą z 11 marca 1669 r. Trwała ona 4 miesiące, zniszczyła kilkanaście wiosek, odebrała życie tysiącom ludzi, a lawa dotarła nawet do Katanii. Ponadto przyjmuje się, że od ok. 1500 r. p.n.e., wulkan ten wybuchł ponad 200 razy!

Od 2001 r. ciągle notowany jest wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu Etna. Co jakiś czas słyszymy lub czytamy o kolejnych wybuchach… Mimo to w dalszym ciągu mamy okazję wejść na szczyt sycylijskiej Etny. Jest ona pod stałym nadzorem wulkanologów, więc nie grozi nam niebezpieczeństwo. W razie wystąpienia jakichkolwiek wstrząsów odpowiednie osoby kierujące turystyczną formą zwiedzania Etny, z pewnością zamkną nam do niej dojście.

etna nieczynny krater

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear