• Menu
  • Menu
watykan co robic

Jak zwiedzać Watykan? Informacje praktyczne

PRZYSTANEK -> WATYKAN

Zdaję sobie sprawę, że zwiedzanie Watykanu, czy też Rzymu jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Tylko po co marzyć, skoro można pojechać i zrealizować to pragnienie! To wcale nie jest takie trudne, a właśnie z tym wpisem dowiesz się jak zwiedzać Watykan, aby o niczym nie zapomnieć!

pielgrzymka do watykanu

KRÓTKA HISTORIA WATYKANU

Zacznijmy od początku, czyli od historii tego miejsca. Przypuszcza się, że to właśnie na Wzgórzu Watykańskim zginął i został pochowany św. Piotr, czyli pierwszy biskup Rzymu. Dlaczego? Chrześcijanie w Rzymie nie byli mile widziani. Dlatego, gdy w 64 r. wybuchł tam pożar, podejrzenia od razu spadły na tę grupę religijną. Kara, jaka ich dotknęła, była bestialska. Z polecenia Nerona zostali oni masowo mordowani przez ukrzyżowania, podpalenie żywcem lub rzucanie dzikim zwierzętom na pożarcie. Od tego czasu miejsce śmierci i pochówku św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim stało się dla chrześcijan celem wielu pielgrzymek. Zaczęło się od niewielkiej kapliczki, a skończyło na bazylice.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

INFORMACJE O TYM JAK ZWIEDZAĆ WATYKAN

Watykan usytuowany jest w pobliżu Rzymu. Z każdej strony otoczony jest Włochami, lecz jest od nich całkowicie niezależny. Jest siedzibą władz Kościoła Katolickiego. Powierzchnia Watykanu wynosi jedynie 0,44 km² (gdyby licząc, że ma kształt kwadratu, byłoby to jedynie 660 x 660 metrów!). Czyni go to najmniejszym państwem na świecie. Watykan to tzw. miasto-państwo, które nie ma innych miast i stanowi jednocześnie stolicę i państwo. Ludność Watykanu szacuje się na ok. 800 osób, z których żadna nie ma stałego obywatelstwa. Są to głównie księża, biskupi, inni dostojnicy kościoła, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami.

watykan informacje

Gwardia Szwajcarska stanowi ok. 100-osobowe wojsko Watykanu, która istnieje od początku XVI w. Państwo to zatrudnia z zewnątrz ok. 3 000 osób. Przebiegająca tam sieć wodociągowa, gazownicza oraz elektryczna jest rzymska, ale za to Watykan posiada własną mennicę, pocztę oraz radio. Barwami Watykanu są biały oraz żółty, natomiast w herbie przeważa kolor czerwony. Językiem urzędowym obowiązującym w Watykanie jest język łaciński oraz włoski. Walutą jest euro.

KIEDY POWSTAŁ WATYKAN?

Państwo Watykan zaczęło istnieć od 11 lutego 1929 r. Właśnie wtedy podpisano traktaty laterańskie, które wyodrębniły politycznie i terytorialnie to najmniejsze państwo świata. Jego teren jest dość nietypowy, bo oprócz Placu św. Piotra i obiektów skupiających się w pobliżu, do Watykanu przynależą również bazyliki papieskie, niektóre katakumby oraz letnia rezydencja papieża w Castel Gandolfo, znajdujące się w znacznej odległości od ścisłego centrum. To dość nieoczywiste fakty, które mogą Cię zdziwić podczas zwiedzania Watykanu lub Rzymu.

pielgrzymka stolica apostolska

KIEDY WATYKAN STAŁ SIĘ SIEDZIBĄ PAPIEŻY?

Warto również wiedzieć, że Watykan nie od początku był siedzibą papieży! Stał się nią dopiero w XIV w. Wtedy to papież Grzegorz XI przeniósł tam swoją rezydencję. Poniekąd został do tego zmuszony, ponieważ po powrocie z Awinionu zastał w ruinie Pałac Laterański, będący ówczesną siedzibą.

GDZIE MIESZKA PAPIEŻ FRANCISZEK?

Aktualny Biskup Rzymu, czyli papież Franciszek nie miesza w Pałacu Apostolskim jak to jego poprzednicy. Jak wiemy, Ojciec Święty jest bardzo skromnym człowiekiem i od początku swojego panowania rezygnował z różnych należących mu się dobrodziejstw. Jednym z nich było właśnie przeprowadzenie się do Pałacu Apostolskiego. Papież Franciszek jednak postanowił tego nie robić. Przeprowadził się do Domu Św. Marty nieopodal Bazyliki św. Piotra.

JAK ZWIEDZAĆ WATYKAN BEZ BIURA PODRÓŻY?

państwo watykan

KUP BILET LOTNICZY

Planowanie zwiedzania Watykanu i Rzymu wypadałoby poprzedzić kupnem biletów lotniczych. W tym przypadku sprawa jest uproszczona, ponieważ do stolicy Włoch samoloty latają bardzo często. Ryanair dowiezie Was bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, Poznania i Wrocławia, a Wizzair z Katowic, Krakowa i Warszawy. Pozostaje jeszcze kwestia terminu. Koniecznie kup bilet tak, aby móc uczestniczyć w audiencji generalnej z papieżem! Odbywają się one zawsze w środy, ale zdarza się, że z powodu nieobecności papieża są one odwoływane. Pamiętaj także, że w każdą niedzielę na Placu św. Piotra papież Franciszek odmawia wraz z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Więc jeżeli chcesz uczestniczyć w obu wydarzeniach, musisz polecieć do Rzymu na minimum 4 dni.

wyjazd do watykanu

POSZUKAJ NOCLEGU – ZWIEDZANIE WATYKANU Z RZYMU

Najlepszą opcją jest zwiedzać Watykan pieszo. Dlatego organizując swój wyjazd, znajdź nocleg w odległości max. 2-3 km od Placu św. Piotra. Ułatwi Ci to z pewnością planowanie całej wycieczki, bo niemal całkowicie wyeliminujesz kwestię transportu.

Ja zwykle korzystam z serwisu Booking, ale często też tańsze oferty można złapać na Airbnb. Tutaj wszystko już zależy od Waszych preferencji i budżetu. Co do lokalizacji to uważam, że jeśli jest taka możliwość, to zawsze najlepiej jest mieszkać w centrum (okolice Fontanny di Trevi). Stąd do Watykanu jest bliziutko, można przejść się spacerkiem ok. 2 km. Natomiast prawda jest taka, że Rzym jest bardzo dobrze skomunikowany i jeżeli tylko wynajmiesz pokój blisko stacji metra, to bez problemu podjedziesz nim później pod Watykan.

HOTEL TOWN HOUSE ROMA

Sama zdecydowałam się na nocleg w centrum Rzymu tuż przy Fontannie di Trevi. Do dziś z babcią wspominamy, jak cudownie było widzieć tą naprawdę piękną i wyjątkową fontannę kilka razy dziennie! Szczerze mogę Wam go polecić. Za dwuosobowy pokój typu Superior zapłaciłam 1430 zł za 3 noce. Jeżeli tylko możesz sobie pozwolić na taki koszt, to nie wahaj się, nie pożałujesz! Jeśli nie, to nie nastawiaj się negatywnie! Jest masa innych, tańszych noclegów w Rzymie, tylko nieco dalej. Zwykle w podróżach odległość nie stanowi dla mnie problemu, bo zawsze mogę sobie podjechać metrem, ale był to wyjątkowy dla mnie wyjazd z babcią, więc postanowiłam, że zamieszkamy przy fontannie, a co! 😀

SPRAWDŹ JAK DOSTAĆ SIĘ DO WATYKANU

Gdy już zarezerwujesz swój pokój w Rzymie i będziesz chciał rozpocząć zwiedzanie Watykanu, to sprawdź ile czasu zajmie Ci piesza wędrówka do Stolicy Apostolskiej. Jeśli okaże się, że dzieli Cię zbyt duża odległość, to rozważ jakąś przerwę na jedzenie lub kawę po drodze albo ewentualnie sprawdź, czy w trakcie spaceru możesz zobaczyć jeszcze coś ciekawego. Znając Rzym to na pewno! Tam pełno jest historycznych i pięknych zakątków. Uwierz mi, spacer po tym mieście to sama przyjemność!

Natomiast jeżeli Twoje zakwaterowanie będzie dość sporo oddalone lub po prostu nie będziesz miał możliwości i czasu, żeby wybrać się na spacer, to skieruj się na metro. Znajdź w Google najbliższy przystanek metra i dojedź do stacji Ottaviano – najbliżej Watykanu (czerwona linia metra A).

rzym watykan jak zorganizować wyjazd do watykanu

ZORGANIZUJ SOBIE WEJŚCIÓWKĘ NA AUDIENCJĘ GENERALNĄ

Nie wyobrażam sobie naszego wyjazdu bez udziału w audiencji generalnej z papieżem. Jak już zwiedzać Watykan, to idealnym do tego dopełnieniem będzie spotkanie z Ojcem Świętym. Aby móc uczestniczyć w takiej audiencji, należy posiadać wejściówki. Na ich uzyskanie są trzy sposoby: poczta lub faks do Prefektury Apostolskiej, kontakt z Biurem Informacji dla Pielgrzymów Polskich lub odebranie wolnych wejściówek na miejscu w Watykanie we wtorki od 15:00 do 19:00 oraz w środy od 07:00. Ja wybrałam ostatnią opcję, jednak nie ukrywam, że do ostatniej chwili się stresowałam, że zabraknie już wolnych miejsc…

WEŹ UDZIAŁ W MSZY ŚW. W BAZYLICE ŚW. PIOTRA

W Watykanie możesz wziąć udział w mszy świętej w Bazylice św. Piotra. Co prawda jest duża szansa, że mało z niej zrozumiesz, ponieważ odbywają się one po włosku lub po łacinie, ale za to wrażenia niezapomniane. Całkiem przypadkowo załapałyśmy się z babcią na mszę o 17:00 po łacinie. Babcia była zachwycona możliwością przyjęcia komunii świętej w Watykanie!

Rozpiska Mszy Świętych w Bazylice św. Piotra

POMÓDL SIĘ PRZY GROBIE ŚW. JANA PAWŁA II – KAROLA WOJTYŁY

Będąc w bazylice, nie zapomnij, że w środku znajduje się sarkofag z ciałem Jana Pawła II. Szukaj go po prawej stronie od wejścia, jedną kaplicę za Pietą. Strefa wokół niego jest wydzielona, a bliżej podejść można tylko i wyłącznie w celu modlitwy.

watykan sarkofag jana pawla ii pieta bazylika sw piotra

ZWIEDZANIE WATYKANU – BILETY WSTĘPU

Jeśli myślisz, że Watykan to tylko Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra to się grubo mylisz. W rzeczywistości atrakcji w Watykanie jest tyle, że dwa dni to będzie mało! Z własnego doświadczenia wiem, że 4 dni na zwiedzanie Rzymu i Watykanu to dość ekspresowe tempo. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, pojedź na tydzień.

Bilety wstępu:
– Plac św. Piotra – bezpłatnie, całodobowo;
– Bazylika św. Piotra – bezpłatnie, 07:00-18:30 (od października do marca), 07:00-19:00 (od kwietnia do września);
– Groty Watykańskie – bezpłatnie, 07:00-18:30 (od października do marca), 07:00-19:00 (od kwietnia do września);
– Kopuła na dachu Bazyliki św. Piotra – 8 euro (schody), 10 euro (winda+schody), 07:30-16:00 (od października do marca), 07:30-17:00 (od kwietnia do września);
– Skarbiec – 7 euro, 08:00-17:15 (od października do marca), 08:00-17:15 (od kwietnia do września);
– Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska – 17 euro, 09:00-18:00 (od poniedziałku do soboty), 09:00-14:00 (ostatnia niedziela miesiąca, wejście darmowe);
– Ogrody Watykańskie – 34 euro (cena uwzględnia wejście do Muzeów Watykańskich), rezerwacja na konkretną godzinę.

Wszystkie powyższe atrakcje usytuowane są praktycznie obok siebie, więc nie trzeba dodatkowo myśleć o przemieszczaniu się pomiędzy nimi. W okolicy jest również sporo knajpek, restauracji i kawiarni, więc nie umrzesz z głodu. 🙂

ZOBACZ SŁYNNE DZIEŁA SZTUKI

Papieże od setek lat gromadzą światowej rangi dzieła sztuki. Chyba najsłynniejszymi z nich są freski w Kaplicy Sykstyńskiej wykonane przez Michała AniołaSąd Ostateczny oraz Stworzenie Adama. Jeśli zależy Ci na zobaczeniu ich na żywo, powinieneś zwiedzać Watykan i jego muzea bardzo wcześnie. W komnatach Pałacu Papieskiego ozdobionych przez Rafaela możemy podziwiać Uwolnienie św. Piotra oraz Szkołę ateńską. W Muzeum Watykańskim znajdują się także słynne obrazy Leonarda da Vinci – Święty Hieronim, Caravaggia – Złożenie do grobu oraz Rafaela – Przemienienie Pańskie. Znaleźć tam możemy również dzieło Jana Matejki – Sobieski pod Wiedniem. W muzeach są też rzeźby, między innymi Grupa Laokoona – artystów z Rodos oraz Pieta – Michała Anioła wystawiona w Bazylice św. Piotra.

PAMIĄTKA Z WATYKANU

Na koniec nie zapomnij też kupić jakiejś pamiątki z Watykanu. Najlepszą będzie różaniec, który swoją drogą można poświęcić podczas audiencji papieskiej. Nie uważam, że musi być koniecznie z bazyliki. Pytałam w stoisku i dowiedziałam się, że te różańce nie są poświęcone przez papieża, a jedynie przez księdza. Najlepiej jest bądź gdzie zakupić różaniec albo wziąć ze sobą swój i zabrać go na audiencję papieską. Tam papież święci nasze przedmioty.

watykan rozance

kopuła bazyliki św. piotra

Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom świetnie Ci pójdzie zwiedzanie Watykanu z Rzymu. Jeżeli potrzebujesz poczytać więcej o tym, jak zwiedzać Watykan, to serdecznie zapraszam Cię do moich pozostałych wpisów z tego państwa. 🙂

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear