• Menu
  • Menu
Widok z Wezuwiusza.

Komunikacja miejska w Neapolu, informacje o transporcie

PRZYSTANEK -> KOMUNIKACJA W NEAPOLU   

Decydując się na wyjazd do nowego miejsca, warto zapoznać się z informacjami, które najzwyczajniej w świecie uproszczą nam wyjazd. Jeśli zastanawiasz się, jak działa komunikacja miejska w Neapolu i okolicy, gdzie kupić bilety na metro lub jak dojechać z lotniska do centrum miasta, to trafiłeś idealnie! W tym wpisie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o Neapolu dotyczące transportu.

JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA W NEAPOLU DO CENTRUM MIASTA?

neapol jak dojechać z lotniska

Jak poruszać się po Neapolu

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

Na początek spieszę z informacją, że w Neapolu między lotniskiem a centrum miasta kursuje autobus ALIBUS. Kosztuje on 5 euro w jedną stronę i bez problemu możemy kupić bilet u kierowcy. Autobusy kursują bardzo często, bo co około 20 minut. Przyznam, że przez dobre kilka minut nie mogliśmy znaleźć miejsca, z którego dokładnie odjeżdżają! 😀 Teraz już wiem, że po wyjściu z lotniska trzeba przejść ok. 100 m ulicą Viale F. Ruffo di Calabria i po prawej stronie ukaże się Ci przystanek autobusowy. Tuż przy wyjściu z lotniska także zatrzymują się autobusy, jednak pasażerowie tylko z nich wysiadają, a już nie wsiadają.
P.S. Nam jednak udało się wtedy wsiąść! 😀

Wysiąść możemy na Piazza Garibaldi lub przy Molo Beverello. Jeśli chodzi o Neapol, to lotnisko usytuowane jest bardzo blisko miasta. Dosłownie kilka kilometrów. W związku z tym czas trwania przejazdu powinien wynosić zaledwie kilkanaście minut. Jednak ze względu na ruch w mieście ten czas się wydłuża. W naszym przypadku było to ok. 40 minut do przystanku Molo Beverello.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W NEAPOLU, INFORMACJE O KARCIE ARTECARD

Komunikacja miejska w Neapolu działa naprawdę bardzo sprawnie. Jak w zasadzie każde miasto, czy region, Neapol również ma swoją kartę, z którą otrzymujemy wiele korzyści. Do wyboru mamy kilka różnych wariantów. Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze z nich. 🙂

Neapol widok na miasto

 KARTA KAMPANIA 3 DNI.

CENA: 32 euro – osoba dorosła, 25 euro – osoby między 18 a 25 rokiem życia.
TRANSPORT: w ciągu tych 3 dni możemy do woli korzystać z transportu publicznego. Karta nie obejmuje autobusów Alibus oraz SITA kursujących po Wybrzeżu Amalfitańskim. Pamiętaj, że tylko trasy prowadzące do wskazanych w liście atrakcji są objęte darmowymi przejazdami.
CZAS TRWANIA: należy pamiętać, że 3 dni w tym przypadku to dosłownie 3 dni, a nie 72 h. Oznacza to, że jeżeli zaczniesz korzystać z karty w poniedziałek o 14:30, to jej ważność mija w środę o 23:59.
ATRAKCJE: darmowe wejście do 2 pierwszych odwiedzanych przez nas miejsc z listy, która znajduje się na stronie internetowej. Na pozostałe atrakcje z listy otrzymujemy do 50% zniżki.
W przypadku zakupu karty dla osób między 18, a 25 rokiem życia mamy osobny wykaz miejsc, które możemy odwiedzić za darmo i osobny wykaz miejsc, które możemy odwiedzić z 50% zniżką.

 KARTA NEAPOL 3 DNI.

CENA: 21 euro – osoba dorosła, 12 euro – osoby między 18 a 25 rokiem życia.
TRANSPORT: w ciągu tych 3 dni możemy do woli korzystać z komunikacji miejskiej w Neapolu. Karta nie obejmuje autobusu Alibus.
CZAS TRWANIA: należy pamiętać, że 3 dni w tym przypadku to dosłownie 3 dni, a nie 72 h. Oznacza to, że jeżeli zaczniesz korzystać z karty w poniedziałek o 14:30, to jej ważność mija w środę o 23:59.
ATRAKCJE: darmowe wejście do 3 pierwszych odwiedzanych przez nas miejsc z listy, która znajduje się na stronie internetowej. Na pozostałe atrakcje z listy otrzymujemy do 50% zniżki.
W przypadku zakupu karty dla osób między 18, a 25 rokiem życia mamy osobny wykaz miejsc, które możemy odwiedzić za darmo i osobny wykaz miejsc, które możemy odwiedzić z 50% zniżką.

 KARTA KAMPANIA 7 DNI.

CENA: 34 euro – osoba dorosła.
TRANSPORT: nieuwzględniony.
CZAS TRWANIA: 7 dni (dokładne określenie 7 dni tak jak w przypadku wyżej).
ATRAKCJE: darmowe wejście do aż 5 pierwszych odwiedzanych przez nas miejsc z listy, która znajduje się na stronie internetowej. Na pozostałe atrakcje z listy otrzymujemy do 50% zniżki.

 KARTA KAMPANIA 365 DNI.

CENA: 43 euro – osoba dorosła, 33 euro – osoby między 18 a 25 rokiem życia.
TRANSPORT: nieuwzględniony.
CZAS TRWANIA: 365 dni (jak w przypadku wyżej).
ATRAKCJE: do wyszczególnionych atrakcji na liście możemy wejść 2 razy w ciągu roku za darmo lub ze zniżką do 50%.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ KARTĘ ARTECARD?

Dużo informacji o transporcie po Neapolu znajdziemy już na lotnisku. Tam znajduje się także stoisko, na którym zakupić można kartę Artecard. Dokładnie mieści się ono przy stanowisku ze sprzedażą organizowanych wyjazdów po Neapolu, naprzeciwko stoiska z punktem informacji turystycznej. Wyróżniają się czerwonymi, piętrowymi autobusami. Bardzo łatwo można to znaleźć. Wszystkie karty można także kupić na stronie internetowej lub w najważniejszych muzeach.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W NEAPOLU, MAPA METRA

Neapol metroNeapol ma dość skomplikowaną siatkę połączeń między poszczególnymi miejscami w mieście. Właściwie w historycznym centrum musimy poruszać się pieszo. Nieraz zdarzyło się, że do najbliższego przystanku metra mieliśmy 1 km. O autobusach nie będę tutaj pisać, bo nigdy w żadnym mieście z nich nie korzystam na krótkich dystansach. Wychodzę z założenia, że biorąc pod uwagę korki, szybciej dojdę pieszo. Powyżej zamieściłam dla Ciebie mapkę uwzględniającą wszystkie trasy metra oraz pociągów i kolejek z Neapolu. Bardzo dużo ciekawych miejsc znajduje się w centrum miasta, więc wydaje mi się, że gdyby przyjechał ktoś z bardzo małym budżetem, to na pewno znalazłby dla siebie atrakcje w Neapolu bez używania komunikacji miejskiej.

Jednak gdy chciałbyś odwiedzić katakumby, Pompeje, Wezuwiusza, wzgórze Vomero, czy wulkan Solfatarę to z pewnością musisz skorzystać z transportu publicznego. Do wszystkich tych miejsc bez problemu dojedziesz metrem, kolejką Funicolare lub pociągiem Circumvesuviana. Więcej o dotarciu do poszczególnych miejsc pisałam w poprzednim artykule: co warto zobaczyć w Neapolu.

komunikacja miejska w neapolu neapol komunikacja

KOMUNIKACJA MIEJSKA W NEAPOLU, INFORMACJE O CIRCUMVESUVIANIE

Z Neapolu do Pompejów, Herkulanum lub na Wezuwiusza dojedziemy pociągiem CIRCUMVESUVIANA! Circumvesuviana jest to pociąg, który łączy Neapol z Sorrento. Pociąg startuje ze stacji Porta Nolana, jednak większość osób wsiada na stacji Piazza Garibaldi. I tutaj TIP! Jeśli chcesz zająć miejsce siedzące, to koniecznie wybierz początkową stację, czyli Porta Nolana. Jest ona oddalona zaledwie o 500 m od Piazza Garibaldi. Cała trasa zajmuje nam od 50 minut do 1h 10 minut.

neapol informacje

Wejście do HerkulanumPociąg Circumvesuviana doprowadzi nas nie tylko do Sorrento, z którego możemy ruszyć dalej (na przykład do Positano), ale także do miejsca, z którego odjeżdżają autokary na Wezuwiusza, do Herkulanum oraz do Pompejów. Jak widać komunikacja miejska w Neapolu jest naprawdę świetnie rozwinięta.

Bilet z Neapolu do Sorrento kosztuje 3,6 euro. Jednak pamiętaj, że z kartą ARTECARD na terenie Kampanii, masz przejazd za darmo. Jak informuje nas przewoźnik, pociągi zawsze odjeżdżają z toru nr 3 na Piazza Garbaldi w Neapolu. Przestrzega nas także przed wejściem do złego pociągu! 😀 Jeżeli śledzisz mnie na Instagramie, to wiesz, że ja byłam tym szczęśliwcem i wsiadłam do pociągu, który jechał do Sarno! 😀 Także bądź czujny!

JAK DOSTAĆ SIĘ NA CAPRI, ISCHIĘ LUB PROCIDĘ?

Neapol widok na zatokę

Informacji o Neapolu jest w sieci bardzo dużo. Jednak czy wiesz, że wokół niego rozlokowane są naprawdę piękne wyspy! Możesz zwiedzić popularną Capri, kolorową Procidę lub tajemniczą Ischię. Firm oferujących przeprawy promowe na sąsiednie wyspy jest wiele. Ja korzystałam z firmy CAREMAR i SNAV. Zdecydowałam się odwiedzić Procidę. Czytając na stronach przewoźników informacje o braku zwrotu pieniędzy w przypadku złej pogody w Neapolu, postanowiłam zakupić bilety na miejscu. Tak się zdarzyło, że jak przybiegliśmy do portu, to prom prawie odpływał, ale rzutem na taśmę zdążyliśmy wejść. Bilety kupowaliśmy już na statku. Być może dlatego były ciut droższe, bo 16,4 euro od osoby. Przewoźnikiem był Caremar. W drugą stronę wracaliśmy SNAVem, który kosztował 14,5 euro od osoby. W teorii SNAV miał być lepszy, miał płynąć szybciej o 10 minut. Jednak wydaje mi się, że różnica była nieodczuwalna.

AUTOBUSY SITA PO WYBRZEŻU AMALFII

Po Wybrzeżu Amalfitańskim jeżdżą autobusy o kilku różnych trasach. Najważniejszymi z nich są z Sorrento do Amalfi (przez Positano) oraz z Amalfi do Salerno, czyli „zachodnią” i „wschodnią” częścią wybrzeża. Aktualny rozkład znajdziesz pod tym linkiem. Korzystając z komunikacji miejskiej w Neapolu, łatwo ruszysz do Sorrento, a stamtąd możesz już przesiąść się na autobusy kursujące po Wybrzeżu Amlfitańskim.

ILE ZAPŁACĘ ZA BILET?

Cena pojedynczego biletu zależy od trasy, którą wykonujemy. Nie ma (jak to w przypadku metra) biletu 90-minutowego lub jednorazowego.
Przykładowe ceny biletów:
Sorrento -> Positano = 2,8 euro od osoby,
Positano -> Amalfi = 2 euro od osoby,
Amalfi -> Salerno = 2,4 euro od osoby,
Bilet 24 h po Wybrzeżu Amalfitańskim = 10 euro od osoby.

Niestety całkiem od niedawna nie przejedziemy po Wybrzeżu Amalfitańskim darmowo z kartą Artecard. Jeżeli chcemy skorzystać z autobusów SITA, musimy osobno zakupić na nie bilety.

GDZIE KUPIĘ BILETY?

Gdy wyjeżdżaliśmy z Sorrento, bilet zakupiliśmy u kierowcy. Mylnie pomyśleliśmy, że zawsze tak będzie można. Jednak nie! W Positano kierowca skierował nas do sklepu z tytoniem w celu zakupu biletu. Jak czytam na stronie internetowej, nie ma możliwości zakupienia biletu u kierowcy.


Mam nadzieję, że z tym wpisem raz dwa ogarniesz komunikację miejską w Neapolu. Nie jest to takie trudne, a starałam się to przedstawić w jasny i klarowny sposób. Jeśli szukasz więcej informacji o Neapolu, śmiało zadaj mi pytanie w komentarzu! 🙂


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear