• Menu
  • Menu

Najpiękniejsza plaża Sardynii to La Pelosa w Stintino

PRZYSTANEK -> PLAŻA LA PELOSA W STINTINO

Kupując bilety na Sardynię, tak naprawdę nie wiedziałam kompletnie czego się po niej spodziewać. Kojarzyłam może dwa miasteczka, które mogłabym odwiedzić. Wiedziałam też, że Sardynia ma najpiękniejsze plaże w Europie, ale to, co zobaczyłam na miejscu, przerosło moje oczekiwania. Za najlepszą plażę Sardynii uznawana jest La Pelosa w Stintino. Cóż mogę powiedzieć! Zachwyt, zachwyt i tylko zachwyt!

la pelosa stintino sardynia la pelosa

NAJPIĘKNIEJSZA PLAŻA SARDYNII

Sardyńska La Pelosa w Stintino na żywo robi ogromne wrażenie. Lazurowa woda i odcienie od błękitnego aż po szmaragdowy aż szczypią w oczy. Coś pięknego. Niesamowitego uroku dodają tutaj piękne widoki na wieżę Torre della Pelosa oraz na pobliskie wyspy w tym wyjątkową Asinarę. Plaża ma ok. 200 m długości. Na większości jej części jest piasek, ale są także odcinki z samymi wielkimi kamieniami. Z moich ust padają same ochy i achy, więc w takim razie, czy to miejsce jest rajem?

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.


ZOBACZ TAKŻE: CO ZOBACZYĆ W PÓŁNOCNEJ SARDYNII


 

najpiękniejsza plaża sardynii

LA PELOSA NA SARDYNII – CZY TO RAJ?

Praktycznie każde miejsce na świecie ma w sobie jakieś zalety i wady, bądź plusy i minusy. W tym przypadku też tak jest. Co prawda plaża ta jest naprawdę boska, jednak należy wziąć pod uwagę, że jest oblegana jak mało która na Sardynii! My przyjechałyśmy do niej jakoś ok. 13:00 i praktycznie nie było wolnego miejsca na piasku. Nam to nie przeszkadzało, bo i tak nie miałyśmy w planach zostawać. Chciałyśmy tylko sprawdzić, co takiego ma ona w sobie, że określana jest najpiękniejszą plażą na Sardynii. Teraz śmiało mogę to potwierdzić! Choć nie odwiedziłam nawet 1/10 plaż Sardynii, to La Pelosa w Stintino była z pewnością jedną z piękniejszych, jakie widziałam w życiu.

sardynia najładniejsze plaże

LA PELOSA W STINTINO JEST PŁATNA!

Z rzeczy organizacyjnych musisz wiedzieć, że wejście na La Pelosę na Sardynii jest płatne! W związku z nadmiernym niszczeniem środowiska przez działalność ludzi zdecydowano się na pewne ograniczenia. Przede wszystkim obowiązuje dzienny limit wejść na plażę, który wynosi 1500 osób. Tak na marginesie, gdy pierwszy raz to przeczytałam, to i tak byłam w szoku, że tak dużo. Ale to przedstawia chyba skalę popularności La Pelosy w Stintino. Koszt wejścia na plażę wynosi 3,50 euro od osoby. Dodatkowo nałożono obowiązek posiadania maty pod ręcznik. Ponoć bez maty, człowiek zawsze nieświadomie wynosi trochę piasku. Aby to zniwelować, wprowadzono właśnie konieczność stosowania mat. Jeżeli takiej nie masz, to na miejscu spokojnie ją kupisz. Nie sprawdzałam cen, ale domyślam się, że można sporo przepłacić. Lepiej zorganizować sobie to wcześniej.

la pelosa wieża sardynia plaża la pelosa

ZAREZERWUJ WCZEŚNIEJ WEJŚCIE NA LA PELOSĘ NA SARDYNII

Jeżeli wybieracz się na Sardynię w ścisłym sezonie, to zarezerwuj sobie miejsce na konkretny dzień. Na stronce La Pelosy możesz kupić bilety na konkretną datę. Dzieci do 12 roku życia wejście mają gratis. Posprawdzaj sobie wszystko wcześniej, bo zdarza się, że terminy są na kilka tygodni do przodu.

CZY MUSZĘ PŁACIĆ JEŻELI CHCĘ TYLKO ZOBACZYĆ LA PELOSĘ W STINTINO?

Ten pomysł poleciła nam Pani z B&B w Alghero. Jeżeli nie masz zamiaru plażować i kąpać się w morzu, to zapytaj Pana przy wejściu, czy możesz wejść tylko na 20 minut i porobić zdjęcia. W naszym przypadku była to prawda. Chciałyśmy wejść, przejść się kawałek, zobaczyć jak wygląda plaża, zrobić zdjęcia i tyle. Stwierdziłyśmy, że jeżeli się nie zgodzi, to nic nie tracimy. Kupiłybyśmy wtedy bilet na miejscu w telefonie i też udałoby się wejść. Na szczęście trafiłyśmy na bardzo fajnego Pana, który pozwolił nam rozejrzeć się po plaży bez biletu.

la pelosa morze

WIDOK NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PLAŻĘ NA SARDYNII

Zostawiając samochód na parkingu, zauważyłam wydeptaną ścieżkę biegnącą za murkiem od ulicy w stronę morza. Było to dokładnie ok. 200 m na południe od południowego wejścia do plaży. Przeskoczyłyśmy murek i zobaczyłyśmy fantastyczny widoczek na sardyńską La Pelosę! Było świetnie, bo byłyśmy tam same! Wprawdzie zaraz za nami, weszło jeszcze kilka osób, ale to i tak niewiele w porównaniu do tego ile ludzi było na plaży. Tutaj mogłyśmy na chwilkę usiąść na kamieniu, pocieszyć się lazurowym odcieniem wody i w spokoju wczuć się w klimat. Niektórzy rozkładają tutaj swoje ręczniki i plażują, jednak musisz wiedzieć, że są tutaj tylko same kamienie.

la pelosa alghero sardynia stintino

NIESAMOWITY WIDOK NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PLAŻĘ SARDYNII

Bardzo polecam także podjechać lub podejść na ulicę Via Capo Falcone w okolicę restauracji Chameleon. W pewnym momencie droga ta ostro wznosi się do góry. Wyjdź tam, a Twoim oczom ukaże się piękny widok na najpiękniejszą plażę Sardynii, czyli właśnie La Pelosę w Stintino.

sardynia laguna stintino widok z góry

DOJAZD DO LA PELOSY W STINTINO Z ALGHERO

Plaża La Pelosa na Sardynii znajduje się w miejscowości Stintino. Ta z kolei leży w północno-zachodniej części wyspy na niewielkim półwyspie. Nawet nie wiesz, jak się ucieszyłam, gdy okazało się, że z Alghero (czyli miejsca, do którego leciałyśmy) jest tylko 50 km. Trasa wiedzie drogą SP42 aż do Porto Torres, w którym zatrzymałyśmy się na chyba najlepszą pizzę 4 sery, jaką jadłam w życiu!!! Restauracja nazywała się Pizzeria San Gavino. Polecam z całego serca! Kontynuując wątek, dalej skręcając w lewo odbija się na drogę SP57 i podąża nią aż do mikroskopijnego Pozzo San Nicola. Stamtąd już cały czas drogą SP34 do Stintino. Trasa jest samymi głównymi drogami.

Z tego co się orientuję do Stintino jeżdżą także miejskie autobusy. Niestety tylko z przesiadką w Porto Torres. Aktualny ich rozkład znajdziesz w wyróżnionym linku. Czy jeździ coś bezpośrednio, tego niestety nie wiem. Na Sardynii polecam wynająć samochód, ponieważ do większości plaż miejska komunikacja nie dojeżdża, więc byłbyś bardzo stratny, bazując jedynie na niej.

PARKING NA LA PELOSIE NA SARDYNII

Jeżeli wybierasz się na La Pelosę samochodem lub skuterem, to parking znajduje się wzdłuż ulicy Viale la Pelosa oraz Via Capo Falcone. Płatne miejsca parkingowe zaczynają się na wysokości plaży Spaggia del Gabbiano, czyli ok. 650 m od La Pelosy, a kończą w okolicy restauracji Chameleon na dość sporym wzniesieniu za plażą. Co jakiś czas umieszczone są na chodnikach parkometry. O ile dobrze pamiętam, godzina parkowania kosztuje nieco ponad 1 euro.

la pelosa parking sardynia kolor wody

KRÓTKA HISTORIA STINTINO

Wiesz dobrze, że lubię różne historyczne smaczki i ciekawostki, więc dodam tutaj taką dla Ciebie! Miasteczko Stintino założone zostało przez mieszkańców sąsiedniej wysepki Asinary. W XIX w. musieli oni opuścić swoje domy i osiedlić się w innym miejscu. Rząd postanowił bowiem przekształcić Asinarę w więzienie dla najbardziej groźnych przestępców. Do dzisiejszego dnia jest ona niezamieszkana przez ludzi.

la pelosa plaża

CZY MOŻNA ZWIEDZIĆ ASINARĘ?

Oczywiście, że tak! Asinara położona jest w pobliżu Stintino. Rejsy odbywają się z Porto Torres i ze Stintino. Wyróżniają ją żyjące tam osiołki albinosy. W 1998 r. utworzono na jej terenie Park Narodowy. Zobaczyć tam można między innymi więzienie Cala d’Oliva i zamek Malaspina. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Parku Narodowego Asinara.

stintino wyspa asinara


La Pelosa w Stintino to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż na Sardynii, a nawet i w Europie, jaką miałam okazję zobaczyć. Śmiało mogę porównać ją np. z Elafonisi na Krecie, którą odwiedziłam dwa lata wcześniej. Miejsca, których absolutnie nie można przegapić, zwiedzając wyspy.


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear