• Menu
  • Menu
Włochy peron

Pociągi we Włoszech – jak kupić bilet?

PRZYSTANEK -> POCIĄGI WE WŁOSZECH   

Kto lubi jeździć pociągiem? Ja uwielbiam! Tam mogę robić wszystko! (Pozdrawiam ludzi z chorobą lokomocyjną! :D) Tylko w tym środku transportu mogę czytać, pisać, pracować, cokolwiek i nie mam żadnych dolegliwości związanych z jazdą! Jak dla mnie niepodważalnym atutem podróży pociągiem są widoki za oknem Na niektórych trasach to aż grzech wybrać samolot, bo krajobrazy są naprawdę cudne! Ta możliwość poznawania nowych terenów (chociaż przez szybę) bardzo do mnie przemawia. Co ważne, pociąg nie ogranicza mi ruchów tak jak auto, czy samolot. Dlatego właśnie w podróży z Kampanii na Sycylię zdecydowaliśmy się na jazdę pociągiem. Pociągi we Włoszech? To jest to!

KOLEJ WE WŁOSZECH

Jak możecie się domyślać, kolej we Włoszech podzielona jest na szybką i nowoczesną – nazywaną Le Frecce i wolniejszą – regionalną. Procedura zakupu biletów jest taka sama w obydwóch przypadkach. Odbywa się ona przy pomocy strony internetowej TRENITALIA.

Frecciabianca pierwsza klasa

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

Włochy pociąg regionalny

Zdjęcie po lewej stronie przedstawia pierwszą klasę w pociągu Frecciabianca, a po prawej pociąg regionalny.

Le Frecce to ogólnikowa nazwa, do której zaliczają się trzy rodzaje pociągów: Frecciabianca, Frecciargento i Frecciarossa. Czym one się różnią? Przede wszystkim trasą, ale również szybkością i komfortem.

LE FRECCE – RODZAJE POCIĄGÓW WE WŁOSZECH

FRECCIAROSSA

Frecciarossa jest najszybszym z dostępnych rodzajów pociągów we Włoszech. Jego maksymalna prędkość wynosi 300 km/h. Dociera on do większości regionów, zatrzymując się w większych miastach. Z pewnością więcej szczegółów znajdziecie na załączonym poniżej obrazku.

 frecciarossa

Źródło: trenitalia.com
 

Są to ponoć najlepsze pociągi we Włoszech, a co za tym idzie, dają nam również najlepszy komfort. Wyposażone są między innymi w klimatyzację, gniazdko elektryczne przy każdym miejscu, bezprzewodowy internet i dostęp do portalu Freece, przestrzeń na bagaż, aktualizowane informacje odnośnie do podróży, toaletę w każdym wagonie oraz bar w jednym z wagonów.

FRECCIAROSSA – KLASA PRZEJAZDU

Kupując bilet, możemy wybrać klasę przedziału. Do wyboru mamy: Standard, Premium, Business lub Executive. Czym właściwie one się różnią?

Standard – rozkładane fotele z tkaniny.
Premium – rozkładane fotele ze skóry, poranne gazety, przekąski i napoje.
Business – duże pojedyncze i podwójne fotele skórzane z elektrycznie sterowanym mechanizmem rozkładania oparcia i regulowanym zagłówkiem. Odległość pomiędzy siedzeniami wynosi powyżej 1 m. Zagwarantowana większa przestrzeń podczas podróży, poranne gazety, przekąski i napoje.
Business Area Silenzio (Business w strefie ciszy) – tak jak w strefie business, ale z zakazem używania telefonów komórkowych.
Working Area (Strefa dla pracujących) – obszar ze stołem konferencyjnym, monitorem i 5-6 fotelami skórzanymi do pracy.
Business Salottino (Salon businessowy) – ograniczony obszar z 4 dużymi, rozkładanymi fotelami skórzanymi, maksymalna prywatność.
Executive – 8 dużych pojedynczych skórzanych foteli oddalonych od siebie o 1,5 m z wysuwanymi podnóżkami, poranne gazety, ekskluzywne usługi z napojami i przekąskami.

FRECCIARGENTO

To, co zdecydowanie wyróżnia ten typ kolei od poprzedniego to możliwość podróżowania do Reggio Calabria, czyli do słonecznej Kalabrii lub miejsca skąd odpływają promy na Sycylię. Frecciargento są może ciut wolniejsze od poprzednich, ale nadal bardzo szybkie. Ich maksymalna prędkość wynosi 250 km/h.

frecciargento

Źródło: trenitalia.com
 

W środku również będzie klimatyzacja, gniazdka elektryczne przy każdym miejscu, bezprzewodowy internet i dostęp do portalu Freeceprzestrzeń na bagaż, aktualizowane informacje odnośnie do podróży oraz bar w jednym z wagonów.

FRECCIARGENTO – KLASA PRZEJAZDU

Druga klasa – rozkładane fotele z tkaniny.
Pierwsza klasa – pojedyncze lub podwójne rozkładane fotele z tkaniny, poranne gazety, przekąski i napoje.

FRECCIABIANCA

Ostatnim typem pociągów Le Frecce jest Frecciabianca. Jest ona najwolniejsza z wszystkich rodzajów szybkiej włoskiej kolei. Osiąga maksymalną prędkość 200 km/h. Te pociągi również dojeżdżają do Reggio Calabria na południu Włoch, jednak mają zdecydowanie uboższe trasy na północy kraju.

frecciabianca

Źródło: trenitalia.com
 

Fotele w pociągach wyposażone są w małe stoliczki, które można wysunąć. Tak jak poprzednio w każdej maszynie jest klimatyzacja, gniazdka elektryczne, system dźwiękowy do aktualizacji stacji, przedziały mieszczące duży bagaż.

FRECCIABIANCA – KLASA PRZEJAZDU

Druga klasa – rozkładane ręcznie fotele z tkaniny.
Pierwsza klasa – przestronne, pojedyncze lub podwójne rozkładane ręcznie fotele z tkaniny.

GDZIE I JAK KUPIĆ BILET NA POCIĄG WE WŁOSZECH?

Bilety kupujemy na stronie internetowej trenitalia.com. Na stronie głównej ukaże się Wam poniższa tabela, którą musimy uzupełnić przede wszystkim o dane podróży.

TABELA DO UZUPEŁNIENIA

włochy trenitalia

W pierwszej kolumnie musicie podać informacje skąd i dokąd chcecie pojechać. W drugiej kolumnie należy wpisać datę i przybliżoną godzinę wyjazdu. Jeżeli chcecie kupić również bilet powrotny, to należy zaznaczyć opcję “Andata e Ritorno”. Pamiętajcie, że w prawym górnym rogu możecie zmienić język strony na angielski. W ostatniej – trzeciej kolumnie należy wpisać liczbę osób dorosłych i dzieci, dla których kupujecie bilet. Na koniec klikacie “Search”. Dla przykładu wybiorę trasę z Rzymu do Neapolu dla jednej osoby dorosłej.

WYBÓR POCIĄGU

włochy bilet

W efekcie pokazuje się nam tabela, której kolumny kolejno oznaczają: godzinę i stację wyjazdu, godzinę i stację przyjazdu, czas przejazdu, rodzaj pociągu i cenę. Pierwsze trzy kolumny są dość zrozumiałe. Jednak przybliżmy nieco bardziej kwestię rodzaju pociągu i jego cenę. Jeżeli zobaczycie w kolumnie rodzaju pociągu nazwę: “Frecciabianca”, “Frecciargento” lub “Frecciarossa” to wiedzcie, że pojedziecie szybkim pociągiem Le Frecce. Zazwyczaj ich cena jest wyższa od zwykłych pociągów regionalnych lub Intercity. Jeśli koniecznie chcielibyście się nim przejechać i nie bierzecie w ogóle pod uwagę jazdy regionalnym pociągiem to tuż nad wyżej omawianą tabelką mamy trzy opcje do zaznaczenia. Spójrzcie na obrazek poniżej.

pociągi we włoszechNa dole powyższego obrazka widzimy opcje: “Frecce”, “Regional Trains” i “Main Solutions”. Jeśli chcemy pojechać szybką włoską koleją, to musicie zaznaczyć “Frecce”. Wtedy strona załaduje się sama i pokaże Wam dostępne pociągi. Domyślnie zaznaczone jest “Main Solutions”, co oznacza główne połączenia. W tym przypadku dostaniecie różnorodne propozycje. Jest też opcja włączenia tylko połączeń regionalnych, które są tańsze za pomocą przycisku “Regional Trains”. Oczywiście cały czas możecie edytować datę, godzinę i ilość osób podróżujących w górnej części powyższej tabeli. Zmieniając cokolwiek, musicie nacisnąć “Refresh”.

WYBÓR BILETU

Jeśli macie wybrany już konkretny pociąg, to musicie teraz kliknąć w jego wiersz, a ukaże Wam się kolejna tabela, z której musicie wybrać interesujący Was bilet.

kupno biletu na pociąg we włoszechNastępnie zobaczycie kilka lub kilkanaście różnych cen. Od czego one zależą??? W górze ekranu widać 7 różnych biletów do kupienia. Są to: “Standard”, “Premium”, “Business”, “Business Area Silenzio”, “Working Area”, “Business Salottino”, i “Executive”. Krótko mówiąc, są to klasy przejazdu, o których pisałam Wam wyżej przy opisywaniu poszczególnych włoskich pociągów Le Frecce. W tym przypadku rodzaj pociągu to Frecciarossa stąd aż tyle dostępnych różnych klas. W większości przypadków klasy przejazdu podzielone są na pierwszą i drugą. Jednak to zależy wszystko od konkretnej maszyny.

Z kolei po lewej stronie możemy zauważyć różne typy biletów: “Base”, “Economy”, “Super Economy” i “Cartafreccia Estate”. Przede wszystkim różnią się one zasadami dotyczącymi zmian w rezerwacji i zwrotów. Niżej zapisałam konkretne różnice.

BASEzmiana rezerwacji pod względem daty, godziny, klasy, planu podróży jest dozwolona, ale musimy zapłacić ewentualną różnicę w cenie. Zwroty zakupionych biletów również są możliwe, ale otrzymamy 80% ceny biletu.
ECONOMYzmiana rezerwacji pod względem daty i godziny jest dozwolona, ale musimy zapłacić różnicę w cenie. Zwroty są niemożliwe.
SUPER ECONOMYzmiana rezerwacji jest niedozwolona. Zwroty są niemożliwe.

ZAKUP BILETU NA WŁOSKĄ KOLEJ

Załóżmy, że interesuje nas bilet typu Super Economy, bo jesteśmy pewni, że nim pojedziemy. Załóżmy także, że jesteśmy oszczędni i wybieramy najtańszą klasę przejazdu, czyli Standard.

Najpierw zaznaczamy konkretny kwadracik (całe pole powinno zakolorować się na zielono). Jeżeli chcemy dokonać wyboru miejsc to nad przyciskiem “Continue”, widzimy opcję “Choose the seat”. Zakładam, że koniecznie chcę usiąść przy oknie, więc zaznaczam tą opcję, a następnie klikam “Continue”. Wybór miejsca może się równać z dodatkową opłatą w wysokości kilku euro. Jeśli chcecie zaoszczędzić, to nie zaznaczajcie tego kwadracika.

WYBÓR MIEJSCA

Otworzy się Wam strona, na której możecie wybrać wagon i preferowane przez Was miejsce. Na dole znajdziecie informacje, ile dokładnie kosztuje wybór siedzenia. W tym przypadku musimy dodatkowo zapłacić 2 euro.

rezerwacja pociągu we włoszech

Gdy zaznaczycie swoje miejsce, to powinno zakolorować się na czerwono. Następnie naciskamy przycisk “Confirm”.

DANE PASAŻERA

Podsumowując, zostało już tylko uzupełnienie tabeli z danymi osobowymi oraz dokonanie płatności.

kolej we włoszechNa początku w pierwszej tabeli zaznaczcie opcję “Go on without log in”, która pozwoli Wam na zakup biletu bez konieczności rejestrowania się. Następnie uzupełnijcie wszystkie wymagane pola.

pociągi we włoszechWybierzcie sposób płatności, zatwierdźcie regulamin i naciśnijcie “Continue”. Gotowe!!!

SPRAWDŹCIE MAILA

Po całej procedurze bilety powinny być już w Waszej skrzynce odbiorczej na mailu. Nie trzeba ich drukować. Wystarczy pokazać je na miejscu w formie elektronicznej. 🙂

Udanej podróży pociągiem po Włoszech!!! 

P.S. Źródłem wszystkich powyższych informacji jest strona internetowa trenitalia.com.

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear