PRZYSTANEK -> FUERTEVENTURA ZIMĄ, CZYLI W GRUDNIU I W STYCZNIU
Mija okres wakacji, zaczyna być coraz chłodniej, dni są coraz krótsze, aż w końcu dopada nas jesienna chandra. Najlepiej człowiek zaszyłby się pod kocem z herbatką w ręku i rozmyślał, że to na drugim końcu świata jest teraz przysłowiowe lato. Jednak wiecie, że wcale nie trzeba lecieć aż tak daleko, żeby zamienić kalosze i kurtkę puchową na strój kąpielowy? 🙂 Pogoda na Wyspach Kanaryjskich dopisuje praktycznie przez cały rok! Dlatego zdecydowałam się na zimowy wyjazd na jedną z nich, czyli Fuerteventurę w grudniu i w styczniu!
WYSPY KANARYJSKIE, KLIMAT NA FUERTEVENTURZE
Klimat Fuerteventury jest dość specyficzny. Związany jest głównie z jej ukształtowaniem, położeniem i prądami morskimi. Stosunkowo płaski teren wyspy zapewnia aż 320 słonecznych dni w roku. Usytuowanie w pobliżu Afryki i Sahary powoduje, że na Fuerteventurze występuje suchy klimat, który równoważą chłodne prądy kanaryjskie. Wszystkie te aspekty sprawiają, że klimat ten jest bardzo łagodny ze średnią temperaturą 22-23 °C. Można więc powiedzieć, że na Fuerteventurze nie ma klasycznych pór roku, jakie znamy. Pogoda kształtująca się na wyspie przez cały rok najbardziej przypomina wiosnę. Dlatego właśnie Wyspy Kanaryjskie nazywane są krainą wiecznej wiosny. Opady występują tu niezmiernie rzadko, a jeśli już się pojawiają to najczęściej w miesiącach zimowych. Zmorą Fuerteventury jest wiatr, który potrafi obniżyć odczuwalną temperaturę o kilka stopni!
WYSPY KANARYJSKIE, FUERTEVENTURA ZIMĄ W GRUDNIU I W STYCZNIU
Było trochę teorii, no to teraz jak to wygląda w praktyce? W 2019 r. postanowiliśmy wybrać się na Fuerteventurę na Sylwestra. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy jakiej pogody się spodziewać. W dzisiejszym świecie chyba już żadne anomalie pogodowe mnie nie zaskoczą. I w zasadzie całe szczęście, że się zbytnio nie nastawialiśmy, bo szału nie było. Wahania odczuwalnej temperatury w ciągu dnia były naprawdę ogromne! Wczesnym rankiem bluza i długie spodnie były ubiorem absolutnie koniecznym. Za to ok. 11:00-12:00 zaczynało robić się na tyle przyjemnie, że podczas większości dni mogliśmy spokojnie się opalać! Sielanka zwykle trwała do 16:00, maksymalnie 17:00. O tej godzinie znów zaczynało robić się chłodno, a bluzy znów grały główną rolę. Godzina 17:00 na Fuerteventurze w grudniu i w styczniu to już można powiedzieć wieczór, ponieważ w tych miesiącach słońce zachodzi ok. 18:00. Taka pogoda była praktycznie codziennie, oprócz jednego dnia, który w całości był pochmurny.
Najwyższa temperatura, jaka panowała podczas naszego pobytu to 22 °C, która wieczorami spadała nawet do 12 °C. Dodam, że przez panujące wiatry temperatura odczuwalna była z pewnością niższa! Dlatego jak się domyślacie, plażowiczów nie było na wyspie zbyt wielu. Oczywiście byli tacy śmiałkowie, ale naprawdę w pojedynczych sztukach. Woda w oceanie była dość zimna. Nie sprawdzałam, ile miała stopni, ale fakt, że w wodzie nie widziałam więcej niż 10 osób naraz, mówi sam za siebie. Zresztą uważam, że akurat temperatura wody jest bardzo subiektywną kwestią. Każdy z nas inaczej ją odczuwa. Przykładowo dla mnie nie było aż tak źle, ale już dla moich znajomych było. Nie chcieli nawet zamoczyć stóp. Także jak widzicie, jest to bardzo indywidualna sprawa.
WYSPY KANARYJSKIE, WIATR NA FUERTEVENTURZE
Panujący na Fuerteventurze silny wiatr potrafi znacznie obniżyć odczuwalną temperaturę. Sprawia on również, że nie ma się aż takiej ochoty na kąpiele. Niektóre hotele w związku z tym decydują się na podgrzewane baseny. Jednak najczęściej dotyczy to tylko brodzików. Pamiętajcie też, że Fuerteventura jest wietrzna przez cały rok, nie tylko w grudniu, czy w styczniu. Wyspy Kanaryjskie kojarzone są przede wszystkim właśnie z wiatrem. Także zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych, jest on na Fuercie odczuwalny. W styczniu i grudniu przez spadające temperatury na Fuerteventurze możemy odczuwać go najbardziej.
WYSPY KANARYJSKIE, FUERTEVENTURA, DANE STATYSTYCZNE
Opowiedziałam Wam, jak wyglądała Fuerteventura w grudniu i w styczniu podczas mojego wyjazdu. Czas popatrzeć na statystyki! 🙂
WYSPY KANARYJSKIE, FUERTEVENTURA, ŚREDNIE TEMPERATURY POWIETRZA I OPADY
Jak wynika z powyższego obrazka, każdy miesiąc jest dobry, żeby odwiedzić Fuerteventurę. Jednak najcieplejszymi miesiącami na wyspie są miesiące od czerwca do listopada, a najchłodniejszymi miesiące od stycznia do marca. Różnica średniej temperatury między nimi jest niewielka, bo ok. 6-7 °C.
Opadami nie powinniśmy się zbytnio przejmować, bo nawet w miesiącach, w których występują najczęściej, są one rzadkim zjawiskiem.
WYSPY KANARYJSKIE, FUERTEVENTURA, ŚREDNIA TEMPERATURY WODY
Źródło: travelplanet.pl
Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, ale na różnych stronach znajdziemy różne informacje o średnich temperaturach powietrza. Według mnie powyżej są one zawyżone. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to nie mam pojęcia, czy zgadza się ona z powyższą, ale jest to prawdopodobne. Pewna jestem natomiast co do liczby godzin słonecznych. Jest tak, jak pisałam Wam już wcześniej, czyli słoneczko od 11:00 do 17:00 🙂
WYSPY KANARYJSKIE, FUERTEVENTURA, KIEDY NAJLEPIEJ JECHAĆ?
Tak naprawdę na Fuerteventurę możecie pojechać w dowolnie wybranym przez siebie miesiącu! Ja uważam, że najlepiej jest to zrobić właśnie w zimie! Ewentualnie późną jesienią lub wczesną wiosną. Dlaczego? Bo uciekamy wtedy z nieciekawej pod względem pogody Polski. Uwierzcie mi, świetnie jest przenieść się z 5 °C na 20 °C!
Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości, to okres wakacyjny też może być dla niektórych świetnym trafem. Temperatura na Fuerteventurze jest wtedy najwyższa. Jednak gdy porównamy ją z temperaturą panującą w Polsce, to możemy się trochę zdziwić. Nieraz słyszałam już narzekania, że na Wyspach Kanaryjskich jest zimniej niż w naszym kraju. Oczywiście może się tak zdarzyć! Taki panuje tam klimat! Dlatego właśnie według mnie, zimowe miesiące są znacznie lepsze do spędzania swojego urlopu na tej wyspie. Zmiana klimatu na lepsze gwarantowana! 🙂
WYSPY KANARYJSKIE, JAK SPAKOWAĆ SIĘ NA FUERTEVENTURĘ ZIMĄ?
Planując swój wyjazd na Fuerteventurę w grudniu lub w styczniu spakujcie mądrze swoje walizki! Weźcie więcej długich spodni i bluz, niż myślicie, dobrze Wam radzę. Pomimo że sama o tym wiem, i tak zawsze zabieram ich za mało! W miesiącach zimowych zabierzcie też jakąś wiatrówkę. Może się przydać, szczególnie na chłodne wieczory. Jedna para adidasów też według mnie jest absolutnym minimum! Po prostu weźcie pod uwagę, że to, że sprawdzacie prognozę pogody i wyskakuje Wam 24 °C, to nic nie znaczy! Ponieważ przez wiatr temperatura odczuwalna jest dużo niższa. Czasem lepiej wziąć za dużo, niż zmarznąć i się rozchorować, uwierzcie!
Komentarze