• Menu
  • Menu

Drewniane zabytki w skansenie w Pszczynie

Jeśli myślisz o podróży gdzieś w Polsce opierającej się na wyjątkowych zabytkach, to trafiłeś idealnie! W województwie śląskim znajdziesz niewielkie miasto, w którym pięknych obiektów nie brakuje! Pszczyna, bo o niej mowa, to miasto książęce, które odwiedzali niegdyś władcy z całej Europy. Oprócz pięknych zabudowań na rynku, największe skupisko zabytków w Pszczynie znajdziesz w tutejszym skansenie. W latach siedemdziesiątych minionego stulecia utworzono tu przenoszącą nas do innego wieku Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, która jest unikalną atrakcją o dużej wartości historycznej dla Śląska.

pszczyna zabytki

W ARTYKULE ZNAJDZIESZ:

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

ZAGRODA WSI PSZCZYŃSKIEJ

Zagroda Wsi Pszczyńskiej wpisana została do śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej, dzięki któremu podziwiać możemy najcenniejsze obiekty zbudowane z drewna w województwie. W pszczyńskim skansenie umieszczono różnego przeznaczenia budynki pochodzące z XVIII i XIX w. Są to ostatnie zabytki ziemi pszczyńskiej przedstawiające tradycyjną zabudowę wiejską.

studnia slaska wnetrza domow z xviii w

PSZCZYŃSKIE ZABYTKI W SKANSENIE

Na terenie skansenu w Pszczynie rozlokowanych jest wiele obiektów, jednak tylko sześć z nich wpisano w 1976 r. do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zwróć na nie szczególną uwagę, zwiedzając zagrodę. Poniżej znajdziesz je pod numerami 8, 10, 12, 13, 15 i 18.

Legendę do poniższej mapki znajdziesz na oficjalnej stronie skansenu.

Źródło: www.skansen.pszczyna.pl

STODOŁA Z KRYR

Prawdopodobnie pierwszym z zabytków w Pszczynie na Twojej trasie zwiedzania skansenu będzie stodoła z Kryr pochodząca z XVIII w., w której magazynowano niegdyś zboże. To typowy przykład stodół istniejących niegdyś na ziemi pszczyńskiej. Ciekawostką jest fakt, że nie każdy na tego rodzaju stodołę mógł sobie pozwolić. Posiadali ją tylko najbardziej majętni gospodarze. W środku warto zobaczyć piękną więźbę dachową, a także liczne pojazdy konne.

MASZTALNIA Z WISŁY WIELKIEJ

zagroda wsi pszczynskiej zdjecia

Stojąc tyłem do opisanej powyżej stodoły, po prawej stronie zobaczysz zabytkową masztalnię z Wisły Wielkiej z 1799 r. Zapewne zastanawiasz się, czym była w ogóle ta masztalnia. Też musiałam się w tym przypadku douczyć. Masztalnie były to po prostu stajnie dla koni lub pomieszczenia, w których trzymany był sprzęt stajenny. Aktualnie we wnętrzu obiektu obejrzeć można ekspozycję z narzędziami rzemieślniczymi i rolniczymi.

CHAŁUPA MIESZKALNA Z GRZAWY

pszczyna skansen szopka bozonarodzeniowa pszczyna

Kontynuując zwiedzanie ścieżką prowadzącą przez skansen, zwróć uwagę na kolejny pszczyński zabytek, jakim jest chałupa mieszkalna z Grzawy z 1831 r. W środku mieściły się trzy izby oraz spiżarnia. Na środku stało urządzenie ogniowe, a w dużej izbie palenisko. Wnętrza odtworzono, bazując na pozostałych z tamtego okresu zdjęciach, opisach i żywych przykładach wnętrz.

WIATA BRAMNA Z GOLASOWIC

Naprzeciw opisanej wyżej chałupy postawiono niewielkich rozmiarów XIX-wieczną wiatę pochodzącą sprzed drewnianego kościoła w Golasowicach, który całkowicie spalił się w XX w.

SPICHLERZ Z RUDOŁTOWIC-DĘBINY

zwiedzanie skansenu w pszczynie

Kilka kroków dalej, na skraju zagrody, znajduje się spichlerz chłopski z Rudołtowic-Dębiny z XVIII w. zwany potocznie sypaniem. Jak można się domyślić, służył on do magazynowania produktu sypkiego, czyli zboża. Ekspozycja w spichlerzu związana jest z tkactwem.

KUŹNIA Z GOCZAŁKOWIC

pszczyna rejestr zabytkow

Ostatnim już pszczyńskim zabytkiem w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej jest niezwykle cenna XIX-wieczna kuźnia z Goczałkowic. Wewnątrz obejrzeć można różne sprzęty kowala m.in. kowadło, obcęgi i młoty.

NAJSTARSZY OBIEKT W SKANSENIE

chaty w skansenie w pszczynie

O dziwo najstarszy obiekt w pszczyńskim skansenie nie pojawił się w rejestrze zabytków województwa śląskiego. Dokładnie chodzi o spichlerz dworski z Czechowic pochodzący z 1784 r. Znamy dokładną datę jego zbudowania, ponieważ widnieje ona na nadprożu drzwiowym. W środku spichlerza obejrzeć można wystawę związaną z pszczelarstwem.

WYSTAWY WEWNĄTRZ

Niemal w każdym obiekcie na terenie Zagrody Wsi Pszczyńskiej znajdziesz edukacyjne wystawy tematyczne. Zwiedzając je po kolei, dowiesz się jakich narzędzi używali rolnicy, kowale, czy tkacze. Będziesz miał okazję zobaczyć, jak wyglądały wnętrza domów z tamtego okresu, ponieważ znakomicie je tutaj odtworzono. Ponadto obejrzysz takie wystawy jak konstrukcja młyna wodnego, sprzętów przeznaczonych do prania i prasowania, czy wiele eksponatów sztuki ludowej.

ROZBUDOWA SKANSENU ZAGRODY WSI PSZCZYŃSKIEJ

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w latach 2007 – 2013 gmina Pszczyna została dofinansowana przy projekcie Rozbudowy Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Wszystko po to, aby móc lepiej przygotować się na całoroczne przyjmowanie turystów. Postawiono drewnianą bramę wejściową, altanę z pomostem oraz budynki, w których znajdują się sklep, salka przeznaczona na warsztaty, informacja turystyczna oraz karczma. Ponadto zagospodarowano cały teren pszczyńskiego skansenu w utwardzone ścieżki, elementy małej architektury oraz drewniane koło młyńskie.

ZWIERZĘTA W ZAGRODZIE WSI PSZCZYŃSKIEJ

pszczyna mini zoo

Teraz czas na prawdziwą gratkę dla najmłodszych! Na terenie zagrody znalazło się i miejsce na mini zoo. Dzieciaki z bliska będą mogły zobaczyć kozy i barany. Jednak uprzedzam! Zapach jest zadziwiająco intensywny. 😀

zagroda wsi pszczynskiej ule

Podczas zwiedzania zabytkowych chat czeka na Ciebie jeszcze jedna atrakcja. Są nią wszystkie rodzaje uli występujące na całym Śląsku. Niektóre z nich nadal funkcjonują.

ZWIEDZANIE SKANSENU W PSZCZYNIE: INFORMACJE PRAKTYCZNE

PARKING

Etnograficzny skansen z zabytkami w Pszczynie znajduje się na wschód od centrum miasta. Samochód najlepiej zostawić jest na parkingu Stara Targowica, skąd do skansenu dzieli nas kilka minut spacerku. Pamiętaj, że zaparkowanie w szczycie sezonu, a tym bardziej w weekend, może okazać się nie lada wyzwaniem. Zanim znaleźliśmy miejsce w tej lokalizacji, objechaliśmy całe miasto aż trzy razy!

GODZINY OTWARCIA I CENNIK

Godziny otwarcia skansenu:
– listopad – styczeń: 09:00 – 16:00,
– luty, październik: 09:00 – 17:00,
– marzec, wrzesień: 09:00 – 17:00 (w weekendy 10:00 – 18:00),
– kwiecień – sierpień: 09:00 – 19:00.

Cennik biletów:
– normalny – 18 zł,
– ulgowy – 15 zł,
– dzieci do lat 4 bezpłatnie.

Aktualne informacje sprawdzaj na oficjalnej stronie zagrody.

ZWIEDZANIE Z DZIEĆMI

Zagroda Wsi Pszczyńskiej założona została na obszarze nieprzekraczającym 2 ha. Brzmi groźnie, jednak teren nie jest wcale jakiś ogromny. Tak się złożyło, że akurat Pszczynę zwiedzałam z moją 6-letnią siostrą, która z ciekawością wchodziła do kolejnych chat, co mnie niemało zdziwiło. Oczywiście mini zoo będące w połowie trasy zwiedzania dodało jej wigoru i ochoty do odkrywania kolejnych części zagrody. Także na moim przykładzie mogę powiedzieć, że dzieci wcale się tam nie będą nudzić.

WYNAJEM ALTANKI

Pośrodku zagrody zaraz za wejściem zauważysz z pewnością piękną i klimatyczną altankę tuż nad stawem. Ciekawostką tutaj jest fakt, że można ją sobie wynająć! Tak! Wyobraź sobie szkolenie z pracy w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej! Po prostu hit! Uroku tej altance dodaje niewątpliwie niewielki pomost nad stawkiem, na który można wyjść bezpośrednio z altanki. Oferta skierowana jest głównie do firm i grup, które szukają miejsca na organizację niewielkich imprez okolicznościowych, szkoleń lub konferencji. Maksymalnie altanka pomieści 40 osób. Powiem szczerze, że jest to bardzo nietypowe i nietuzinkowe miejsce na organizację niewielkiej imprezy. Z pewnością goście byliby zaskoczeni tą lokalizacją!

pszczyna wynajem altanki

WARSZTATY

Na terenie pszczyńskiego skansenu możesz również zgłosić swoją grupę na różnego rodzaju warsztaty edukacyjne. Oferta dotyczy przede wszystkim przedszkoli oraz szkół. Warsztaty związane są z otaczającą nas naturą lub odnoszą się do robótek ręcznych. Do wyboru są warsztaty zielarskie, pszczelarskie, tworzenie kartek okolicznościowych, malowanie na szkle, czy filcowanie na mokro.


Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Cię do odwiedzenia skansenu w Pszczynie. Zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu, a można zobaczyć zabytkowe pszczyńskie chaty z poprzednich wieków. Daj znać, jak Ci się podobało!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear