• Menu
  • Menu
wybrzeże Sorrento

Sorrento, atrakcje cytrynowego miasta we Włoszech

PRZYSTANEK -> SORRENTO   

Wszystko zaczęło się od wieczornego przyjazdu do włoskiego miasta Sorrento. Z początku nie planowaliśmy wizyty w tym mieście. Stanowiło ono dla nas jedynie bazę wypadową na Wybrzeże Amalfitańskie. Pierwszego dnia mieliśmy zaplanowany wyjazd na Capri, ale z uwagi na nasze zmęczenie spowodowane szybkością przemieszczania się, postanowiliśmy odpuścić. I tak właśnie rozpoczęła się nasza przygoda z wszystkimi atrakcjami Sorrento, co warto tam zobaczyć? 

SORRENTO TO CUDOWNE MIASTECZKO!

Sorrento często traktowane jest przez turystów po macoszemu. I wstyd się przyznać, ale sama chciałam je tak potraktować. Z początku miało stanowić tylko przesiadkę do Positano, jednak los chciał inaczej. Spędziliśmy w tym mieście zaledwie pół dnia (dalej musieliśmy się trzymać naszego planu, żeby zdążyć na pociąg), ale pozwoliło nam to, aby się w nim zakochać! Sorrento jest zupełnie inne od Neapolu, czy od Positano. Nie ma w nim aż tylu ludzi i nie jest zaśmiecone. Zachwyca przepięknymi widokami na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusza!

JAK DOJECHAĆ DO SORRENTO WE WŁOSZECH?

Najczęściej przyjeżdżamy do Sorrento z Neapolu albo z Positano. Jeżeli jesteście w Neapolu, to musicie udać się na przystanek Piazza Garibaldi lub Porta Nolana i wsiąść do pociągu Circumvesuviana, którego ostatnią stacją jest właśnie Sorrento. Bilet kosztuje 3,6 euro, a czas przejazdu wynosi około godziny.  Natomiast jeżeli wracacie z Positano, to musicie poruszać się autobusami SITA lub promami. Bilet na autobus kosztuje 2,8 euro, a czas przejazdu wynosi około 40 minut. Ten autobus początek swojej trasy ma w mieście Amalfi, czyli stolicy Wybrzeża Amalfitańskiego. Drugą opcją są promy, które są dużo droższe. W marcu bilet na prom do Sorrento kosztował 15 euro.

Jeżeli interesuje Was więcej informacji na temat transportu po Neapolu i po Wybrzeżu Amalfitańskim to odsyłam Was do mojego poprzedniego artykułu, w którym zawarłam całą moją wiedzę na ten temat. 🙂

MAPA SORRENTO

Wszystkie poniżej opisane miejsca zaznaczyłam dla Was na powyższej mapie. Używajcie! 

ATRAKCJE W SORRENTO WE WŁOSZECH, CO WARTO ZOBACZYĆ

PIAZZA TASSO

Piazza Tasso to centralny punkt miasta Sorrento. Prawdopodobnie każdy z Was się na nim znajdzie, ponieważ jest on na trasie z przystanku autobusowego lub kolejowego do Starego Miasta. Niech Was nie zmyli nazwa tego miejsca, czyli „plac”, bo w większości jest on przeznaczony dla ruchu samochodowego.

To właśnie na tym placu zjedliśmy nasz pierwszy posiłek, po tym, jak przyjechaliśmy w nocy straszliwie głodni. Restauracja (albo i bar) nazywa się Syrenuse i choć nie ma jakichś rewelacyjnych opinii w Google, to obojgu nam wszystko bardzo smakowało. Podobał nam się też klimat panujący w tym miejscu. Dość głośno grała muzyka na żywo, część osób nawet tańczyła! 😀 Zdecydowana większość klientów to byli młodzi ludzie. Jednak wiem, że to miejsce nie do każdego może przemówić. Jednak w kwestii jedzenia wszystko było pyszne. 🙂

Sorrento Piazza Tasso Sorrento Corso Italia

CORSO ITALIA

Corso Italia jest to atrakcyjna i główna ulica Sorrento, która ciągnie się przez ok. 5 km. Wzdłuż niej znajdziecie dużo restauracji, sklepów spożywczych, miejsc noclegowych, a nawet aptekę i bankomat. Jednak motywem przewodnim tej ulicy są zakupy! Wszędzie dookoła są sklepy odzieżowe i obuwnicze! Dodatkowo uroku dodają jej posadzone wzdłuż ulicy drzewa pomarańczowe. Tylko nie zrywajcie tych pomarańczy i nie jedzcie! W takich warunkach z pewnością nie są one smaczne i zdrowe.

PIAZZA VITTORIA

Piazza Vittoria to plac, którego położenie jest absolutnie unikalne! Znajduje się on tuż nad cudną zatoką. Jestem przekonana, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Sorrento i z pewnością warto je zobaczyć! Naprawdę! Po pierwsze widok jest oszałamiający, a woda w morzu jest tak błękitna, że aż oczy bolą! Dla mnie niezaprzeczalnym atutem są również ławki tuż przy barierkach, na których możemy usiąść i w spokoju cieszyć się nieziemskimi widokami! 

widok na zatokę punkt widokowy

I GIARDINI DI CATALDO, CZYLI OGRÓD CYTRYNOWY

Jak nazwa może wskazywać, I Giardini di Cataldo jest to ogród z drzewami cytrusowymi połączony ze sklepem, który zdecydowanie warto zobaczyć będąc w mieście Sorrento. Ja zdecydowałam się na limoncello, którego w mojej lodówce już nie znajdziecie! 😀 Jednak tym, co wyróżnia to miejsce, jest możliwość wypicia kawy w tym cudownym ogrodzie! Jak dla mnie to najlepsza atrakcja w mieście Sorrento! Te zapachy, to otoczenie, po prostu magia. Dodatkowo o wytyczonych godzinach można zwiedzać z przewodnikiem większe zakamarki tych ogrodów. Sorrento we Włoszech zdecydowanie skradło moje serce. 

I Giardini di Cataldo espresso giardini di cataldo drzewa giardini di cataldo pamiątki sorrento giardini di cataldo

PIAZZA S. ANTONINO

Niby nic, a tak wiele! Piazza Antonino to maleńki plac z jeszcze mniejszym „parkiem” na środku ronda i przepięknymi zabudowaniami dookoła. Nic tylko usiąść tam na ławce z kawą w ręku. W dodatku zero turystów. Wszyscy gromadzą się na Starym Mieście.

Sorrento piazza antonino włoska kawa

STARE MIASTO

Stare Miasto zajmuje dość duży obszar w całym Sorrento. Jego główną ulicą jest Via S. Cesareo, której nie można przegapić. Chociaż jak dla mnie miejsce to nie było zbyt przyjemne. Zagęszczenie ludzi na metr kwadratowy z pewnością przekraczało wszelkie normy. Dookoła wielu Azjatów sprzedawało swoje „pamiątki”, co zawsze pozostanie dla mnie nielogiczne. Jak Azjata sprzedaje pamiątki w Sorrento we Włoszech? 😮 Niestety tego typu miejsc w całej Europie mamy coraz więcej, ale cóż, skoro interes się kręci, to znaczy, że ktoś te pamiątki musi kupować. Sam właściciel naszego airbnb stwierdził, że to miejsce to „tourist trap” i ja się z nim zgadzam.

Pamiątki pamiątkami, masowa turystyka na szeroką skalę, ale pięknej zabudowy tego miejsca nie można pozostawić obojętnej. Dlatego uważam, że najlepiej jest przyjść tutaj wieczorem na spacer, gdy uliczny gwar jest słabszy, by móc nasycić się pustymi uliczkami i pokręcić się po Starym Mieście. I to jest właśnie prawdziwe Sorrento!

MARINA GRANDE

Sorrento zwiedzaliśmy zupełnie bez mapy. Mieliśmy na to miasto tylko kilka godzin, więc wchodziliśmy i zaglądaliśmy tam, gdzie nam się podobało. Chyba pierwszy raz w życiu byłam tak nieprzygotowana do jakiegoś miejsca, ale szczerze Wam powiem, że nawet dobrze mi z tym było! Jednak jak to właśnie często bywa w takich przypadkach, nie odwiedziłam jednej z największych atrakcji Sorrento, czyli punktu widokowego na Marina Grande. Gdybym drugi raz była w Sorrento, z pewnością bym się tam udała! 🙂

GDZIE SPAĆ?

W Sorrento zatrzymaliśmy się w miejscu o nazwie Sorrento Flats. Z uwagi na dostępność zdecydowaliśmy się na pokój Superior Double Room – Split Level – Separate Building. Podczas tej podróży po Włoszech mieszkaliśmy w kilkudziesięciu hotelach, jednak właśnie ten posiadał najprzyjemniejszego i najbardziej pomocnego właściciela. Nie dość, że zostaliśmy odebrani ze stacji pociągu Circumvesuviana przed 24:00 – prawie o północy (szok!), zaprowadzeni pod drzwi pokoju, to jeszcze poczęstowani wodą, sokami i trunkami w kuchni. Kolejnego dnia właściciel opowiedział nam co warto zobaczyć w Sorrento. Sam pokój był dwupoziomowy, co bardzo nas cieszyło, gdyż mogliśmy wszystkie rzeczy zostawić na dole i nie ogarniać nic, a sami spać w czyściutkiej i lśniącej sypialni. Jak to przyjemnie po kilkunastu dniach spać w pokoju bez tego całego nieogaru wokół. 😀

Co do ceny to już któryś raz sprawdzam je teraz, czyli w sezonie i własnym oczom nie wierzę, że jest tak kosmiczna różnica pomiędzy wypoczynkiem w sezonie i poza sezonem. Aktualnie (lipiec) za noc trzeba zapłacić 1000 zł, według mnie to bardzo, ale to bardzo drogo!!! Ja w marcu płaciłam za ten pokój 300 zł. Ponad 3 razy mniej. Różnice są ogromne. Więc szczerze z ręką na sercu, polecam Wam zwiedzanie Sorrento i całego włoskiego wybrzeża poza sezonem!

widok na Wezuwiusza

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear