• Menu
  • Menu

Zdziar, Słowacja: spacer w koronach drzew blisko Zakopanego

W Zakopanem byłam niezliczoną ilość razy. Jednak nigdy nie udało mi się dotrzeć do leżącego w Słowacji Zdziaru. To właśnie tam znajduje się słynna Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka, tak chętnie odwiedzana przez wielu turystów. Niestety w większości przypadków miałam pecha do gór i zawsze, gdy wybierałam się w Tatry widoczność była po prostu zerowa. Tym razem stało się jednak inaczej. Podczas wyprawy organizowanej przez EuroCarpathię pogoda spisała się wręcz perfekcyjnie i mieliśmy idealne warunki do podziwiania wszystkich krajobrazów wokół nas! Także zapraszam Was na relację ze spaceru w koronach drzew blisko Zakopanego!

zdziar słowacja

SPACER W KORONACH DRZEW BLISKO ZAKOPANEGO

Tym, co sprawia, że Polacy tak chętnie wybierają Bachledkę jest zdecydowanie jej bliskość do granicy z Polską. Z popularnych kurortów takich jak Białka i Bukowina Tatrzańska dotrzemy tutaj w zaledwie 30 minut, a niewiele dłużej z Zakopanego! Więc jeśli kompletnie nie masz pomysłu na spędzenie kolejnego dnia w którymś z tych tatrzańskich miast, to zawsze możesz wybrać się do Zdziaru!

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

spacer w koronach drzew zakopane

ZDZIAR, SŁOWACJA

Zdziar to niewielka wieś na Słowacji położona zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską. Usytuowana w dolinie pomiędzy Tatrami Bielskimi i Magurą Spiską zapewnia nam nieprawdopodobne widoki na góry. Pięknie tu jest już właściwie od samego wjazdu do miejscowości! Okoliczne krajobrazy zapierają dech w piersiach, a obowiązkowym jest wręcz zatrzymanie się w jakimś miejscu i podziwianie cudnych Tatr! To właśnie na zboczu tej miejscowości mieści się ścieżka w koronach drzew!

zdziar widok na gory

ZDZIAR, SŁOWACJA, BACHLEDOWA DOLINA

Wspominana wyżej Bachledka usytuowana jest na granicy Tatrzańskiego i Pienińskiego Parku Narodowego. Oprócz słynnej ścieżki możemy tu przejechać się kolejką gondolową, zjechać ze zjeżdżalni rurowej, pośmigać na torze bobslejowym, a nawet pochillować z kawą i pięknym widokiem w restauracji Panorama. Cały ośrodek dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

bachledka spacer w chmurach

PARKING

Zacznijmy jednak od początku, czyli od dojazdu. Gdy przy pomocy nawigacji dotrzesz już do celu, będziesz musiał rozejrzeć się za parkingiem. Tuż przy kasach przewidziano 1000 miejsc parkingowych. Pozostałe zostały wytyczone w innych miejscach w odległości kilku kilometrów od ośrodka. Jednak nie ma się czym martwić! Przewidziano darmowe busy, które wahadłowo przewożą turystów pod dolną stację kolejki gondolowej.

Cennik parkingu:
– w sezonie zimowym – bezpłatnie,
– w sezonie letnim – 3 €.

KASY I GODZINY OTWARCIA

Po zaparkowaniu samochodu możemy udać się do kas w celu zakupu biletów. Opcji tutaj jest naprawdę sporo, ponieważ sporo jest w tym miejscu atrakcji. Bilety są w różnych wariantach, więc najlepiej dostosować do siebie przedstawioną ofertę. Najpopularniejszą opcją jest bilet łączony składający się z dwukierunkowego przejazdu kolejką gondolową oraz z wejściem na ścieżkę w koronach drzew. Poniżej przedstawię Ci cennik tego pakietu, a pozostałe wypiszę pod koniec tego artykułu.

Cennik wejścia na ścieżkę oraz dwukierunkowego przejazdu kolejką:
– osoba dorosła – 22 €,
– dziecko od 3 do 14 lat – 18 €,
– dzieci do 3 lat – bezpłatnie,
– bilet rodzinny (dwoje dorosłych + jedno lub dwoje dzieci) – 55 €.

Godziny otwarcia:
– październik – kwiecień: od 09:00 do 16:00,
– maj – czerwiec oraz wrzesień: od 09:00 do 17:00,
– lipiec – sierpień: od 09:00 do 18:00,
– ostatnie wejście możliwe jest godzinę przed zamknięciem.

Aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie Ścieżki w Koronach Drzew Bachledka.

KOLEJKA GONDOLOWA

kolejka gondolowa zdziar

bachledka kolejka

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz wejść na ścieżkę w koronach drzew, zawsze możesz jedynie wjechać kolejką na grzbiet Magury Spiskiej, z której już rozpościerają się naprawdę piękne widoki. Słowacki Zdziar jest obłędny!

ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW

bachledka w koronach drzew

bachledka spacer w chmurach

Znajdująca się w pobliżu Zakopanego Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka oprócz niesamowitych doznań wizualnych, zapewnia nam również doznania edukacyjne. Podczas spaceru natkniemy się na kilka przystanków z tablicami informacyjnymi na temat fauny, flory oraz ochrony lasów. Cała ścieżka ma 603 m długości oraz wyposażona jest w wysokie barierki, które zapewniają nam psychiczny komfort podczas podglądania wszechobecnej przyrody. W najwyższym momencie stąpamy 24 m nad ziemią, choć według mnie kompletnie tego nie czuć.

WIEŻA WIDOKOWA

bachledowa dolina wieza widokowa

bachledka wieza widokowa

Najbardziej charakterystycznym obiektem całego ośrodka jest oczywiście wieża widokowa. Na jej szczyt dojdziemy, poruszając się w kółko ścieżką wytyczoną na 631 m długości. Najwyższy punkt wieży wynosi 32 m. Podziwiać stąd możemy szczyty Tatr Bielskich, panoramę Pienin oraz Zamagurze. Czy właśnie tak wyobrażałeś sobie słowacki Zdziar?

CHWIEJNA SIATKA

zdziar siatka

Oprócz niesamowitych widoków na szczycie wieży możemy doświadczyć także ogromnej dawki adrenaliny za sprawą specjalnej siatki! To niezwykle wytrzymała chwiejna siatka, na której można poczuć się niestabilnie! Spróbowałbyś swoich sił? Mnie się udało, choć pewnie bez wsparcia nie byłoby na to szans.

ZJEŻDŻALNIA Z WIEŻY WIDOKOWEJ

bachledka zjezdzalnia

Kontynuując doznania wywołujące w niektórych z nas adrenalinę, ze szczytu wieży można zjechać zjeżdżalnią rurową o długości 67 m! Ta atrakcje kosztuje nas dodatkowo 3 €. Choć bałam się bardzo, to przeżycie było tak niesamowite, że zjechałabym nią zdecydowanie jeszcze raz! Zjeżdżalnia otwarta jest przez cały rok, a zjechać mogą nią osoby o wzroście wyższym niż 120 cm.

TOR BOBSLEJOWY

Wyjeżdżając na szczyt wzgórza kolejką gondolową, można łatwo zauważyć pod nami tor bobslejowy! Ja uwielbiam takie atrakcje i żałuję, że nie było wtedy czasu na przetestowanie go! Ciekawostką jest fakt, że jest to najdłuższy tor bobslejowy w Tatrach! Dokładna jego długość wynosi 1200 m. Otwarty jest jedynie w sezonie letnim, a trasa rozpoczyna się na górnej stacji kolejki.

ATRAKCJE DLA DZIECI

Jeżeli do słowackiego Zdziaru przyjechałeś z dzieckiem lub z dziećmi, to zapewniam Cię, że nudy tam nie zastaniesz! Cały ośrodek przygotował kilka atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Przede wszystkim jest to plac zabaw tuż przy wejściu na Ścieżkę w Koronach Drzew, pokazy sokolnicze oraz Królestwo Lasu, czyli leśny plac zabaw. Pierwszy z nich jest otwarty dla wszystkich dzieci, natomiast Królestwo Lasu jest już dodatkowo płatne. Na obszarze prawie 5000 m² znajdziemy między innymi wielopoziomowy park linowy oraz megatrampolinę!

Godziny otwarcia:
– maj – czerwiec: od 09:00 do 17:00,
– lipiec – sierpień: od 09:00 do 18:00.

ZDZIAR, SŁOWACJA, BACHLEDOWA DOLINA: CENNIK

bachledka cennik

Na koniec zostawiłam dla Ciebie informacje dotyczące cennika, ponieważ bilety możesz zakupić w kilku wariantach. Rozpisałam je w trzech punktach odpowiednio dla osoby dorosłej, dziecka oraz rodzin. Pamiętaj, że do Królestwa Lasu dzieci do 14 roku życia wchodzą jedynie pod opieką osoby dorosłej. Także w takim wypadku musisz zakupić też bilet dla siebie! Natomiast dzieci do 3 roku życia mają wszystkie atrakcje na terenie Bachledki bezpłatnie.

Rodzaje biletów wraz z cennikiem dla osoby dorosłej:
– dwukierunkowy przejazd kolejką – 12 €,
– wejście na Ścieżkę w Koronach Drzew – 11 €,
– bilet łączony na kolejkę i ścieżkę – 22 €,
– wejście do Królestwa Lasu – 8 €,
– bilet łączony na kolejkę i Królestwo Lasu – 19 €,
– bilet łączony na kolejkę, ścieżkę i Królestwo Lasu – 29 €.

Rodzaje biletów wraz z cennikiem dla dziecka od 3 do 14 lat:
– dwukierunkowy przejazd kolejką – 10 €,
– wejście na Ścieżkę w Koronach Drzew – 9 €,
– bilet łączony na kolejkę i ścieżkę – 18 €,
– wejście do Królestwa Lasu – 8 €,
– bilet łączony na kolejkę i Królestwo Lasu – 17 €,
– bilet łączony na kolejkę, ścieżkę i Królestwo Lasu – 25 €.

Rodzaje biletów wraz z cennikiem dla rodziny (dwoje dorosłych i jedno lub dwoje dzieci):
– dwukierunkowy przejazd kolejką – 30 €,
– wejście na Ścieżkę w Koronach Drzew – 28 €,
– bilet łączony na kolejkę i ścieżkę – 55 €,
– wejście do Królestwa Lasu – 22 €,
– bilet łączony na kolejkę i Królestwo Lasu – 50 €,
– bilet łączony na kolejkę, ścieżkę i Królestwo Lasu – 75 €.

Aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie Ścieżki w Koronach Drzew Bachledka.


Podsumowując, jeśli nie byłeś jeszcze w Zdziarze w Słowacji, to koniecznie musisz to nadrobić! Spacer w koronach drzew w pobliżu Zakopanego jest świetnym rozwiązaniem na nudę! Myślę, że w ośrodku Bachledka każdy znajdzie atrakcję dostosowaną do swoich potrzeb. Udanej zabawy!


Materiał powstał przy współpracy z VisitCarpathia.

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear