PRZYSTANEK -> PARK ARCHEOLOGICZNY W SYRAKUZACH
Około 60 km na południe od Katanii znajduje się ojczyzna wielkiego Archimedesa, czyli miejscowość Syrakuzy. Stanowiła ona niegdyś najpotężniejsze miasto na Sycylii. Założona przez przybyszów z Koryntu, osiągnęła status największego miasta antycznej Wielkiej Grecji. Do dziś przetrwały zabytki, świątynie, teatr oraz amfiteatr w Syrakuzach, które pamiętają jeszcze czasy przed naszą erą! Historyczna część tego miasta została nawet wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO! Zwiedzanie Syrakuz na Sycylii najlepiej rozpocząć od parku archeologicznego Neapolis, który koncentruje w sobie kilka najważniejszych zabytków miasta.
SYRAKUZY NA SYCYLII
Pierwsze osady greckie założone przez ludność z Koryntu, pojawiły się na tych terenach w 734 r. p.n.e. Z początku zasiedlono tylko wyspę Ortygię, jednak z czasem zajęto również stały ląd. Powstały tam dwa porty morskie, a granice starożytnego miasta otoczono obronnymi murami. Już od V w. p.n.e. Syrakuzy były jednym z najludniejszych i najbogatszych miast na całej wyspie. Mało tego! Stały się najważniejszym greckim miastem świata starożytnego, które sprawowało władzę nad resztą kolonii. Syrakuzy były wtedy podzielone na pięć dzielnic: Achradine, Epipolai, Neapolis, Ortygię oraz Tyche. W Neapolis znajdował się największy teatr na Sycylii i to właśnie na jego terenie utworzono park archeologiczny o nazwie byłej dzielnicy.
HISTORIA SYRAKUZ
Historia Syrakuz jest bardzo burzliwa. Z początku silne miasto chroniło wyspę przed najazdami Kartaginy i Aten. Jednak gdy zainteresowało się nią Cesarstwo Rzymskie, wszystko się zmieniło. Rozpoczęły się wojny punickie pomiędzy Rzymem a Kartaginą. Ostatecznie zwyciężyli Rzymianie, a Syrakuzy, które stanęły w tym konflikcie po stronie Kartaginy przeszły w 212 r. p.n.e. pod władanie Cesarstwa. Jak się domyślasz, od tej pory nie tylko Syrakuzy, ale i cała wyspa przeszła pod panowanie Rzymian. Nie trwało to jednak wiecznie, ponieważ po kilkuset latach Cesarstwo Rzymskie zaczęło słabnąć, aż w końcu upadło. Sycylią zaczęły interesować się inne cywilizacje, aż przejęło ją w VI w. Bizancjum. Następni byli Arabowie, którzy napadli na wyspę w IX w., a jeszcze później Normanowie. Sycylią przez jakiś czas panowali także Andegaweni, Aragończycy, Hiszpanie i wiele innych narodów. Jednak największym spustoszeniem dla Syrakuz okazało się trzęsienie ziemi z 1693 r., po którym bardzo wiele budynków zostało całkowicie zniszczonych.
ZWIEDZANIE SYRAKUZ: PARK ARCHEOLOGICZNY NEAPOLIS
Park archeologiczny Neapolis w Syrakuzach jest jednym z najważniejszych historycznie miejsc na całej Sycylii. Zobaczyć tutaj możemy dobrze zachowany teatr grecki, słynne Ucho Dionizosa, czy pozostałości po amfiteatrze romańskim. Spacerując po terenie parku, warto zdawać sobie sprawę, że kiedyś funkcjonował tu kamieniołom.
Neapolis pełne jest także różnych roślin. W związku, z czym tereny te zwiedza się bardzo przyjemnie. Niektóre alejki są naprawdę urocze i można się zachwycić. Mnie najbardziej spodobała się chyba dróżka przez bambusowy lasek.
TEATR GRECKI W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH
Największą atrakcją Parku Archeologicznego Neapolis w sycylijskich Syrakuzach jest zdecydowanie wykuty w skale teatr grecki z przepięknym widokiem na morze. Uchodzi on za jeden z najsłynniejszych teatrów starożytnego świata, który mógł pomieścić na swoich 67 rzędach aż 15 tysięcy ludzi. Powstał w V w. p.n.e., lecz w kolejnych stuleciach wielokrotnie był przebudowywany. Niestety część teatru została rozebrana, a pozyskany w ten sposób materiał przeznaczono do fortyfikacji Ortygii.
Zwiedzając park w Syrakuzach, myślałam, że będzie możliwość zobaczenia tego teatru z bliska. Jednak cały teren był ogrodzony i mogliśmy oglądać go tylko z góry.
GROTTA DEL NINFE
Wchodząc na taras widokowy przy teatrze greckim, z pewnością zauważysz niewielką grotę z fontanną w jej centralnej części. Według legendy jest to starożytne miejsce kultu muz. Przed wejściem do niej znajdowały się posągi poświęcone właśnie muzom, z których trzy przetrwały do dzisiaj. Oglądać je można w muzeum. Za czasów funkcjonowania teatru aktorzy przebywali tutaj przed wystąpieniami. Woda występująca w grocie to nic innego jak funkcjonujący do tej pory akwedukt.
LATOMIA
W antycznym świecie na terenie Neapolis tworzono kamieniołomy (tzw. Latomia), z których wydobywano wapień do rozbudowy miasta. Z czasem miejsca te przekształcały się w wydrążone we wzgórzach jaskinie. Ponoć przetrzymywano w nich więźniów i jeńców wojennych. Przykładami takich sztucznie wytworzonych jaskiń są Ucho Dionizosa oraz Grotta dei Cordari.
UCHO DIONIZOSA W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH
Niezwykle ciekawym miejscem w parku archeologicznym w Syrakuzach na Sycylii jest jaskinia zwana Uchem Dionizosa. Nietypowość wynikająca z jej kształtu (litery S) polega na wykazywaniu wyjątkowych właściwości akustycznych wewnątrz jaskini. Pojawiające się w niej dźwięki są o wiele mocniejsze oraz tworzy się przy nich głębokie echo. Jaskinia jak dla mnie jest ogromna! Ma 65 m długości i do nawet 35 m wysokości. Jej szerokość waha się od 5 m do 11 m. Można zatem swobodnie do niej wejść.
Z nazwą jaskini wiąże się pewna krótka legenda, która intryguje zwiedzających Syrakuzy. Wykorzystując akustyczne zdolności jaskini, tyran Syrakuz Dionizjusz I podsłuchiwał rozmowy więźniów przesiadujących w jej wnętrzu. Malarz Caravaggio, słysząc tę historię, wymyślił nazwę jaskini, która zachowała się do dziś. Myślę, że nie bez znaczenia był wygląd jaskini, który sam w sobie przypomina małżowinę uszną.
GROTTA DEI CORDARI
Powstała przez działalność kamieniołomu jaskinia Cordari nie jest tak duża, jak Ucho Dionizosa, ale również przyciąga do siebie uwagę. Stała się słynna w dużej mierze dzięki rzemieślnikom. Wytwarzali oni tutaj wszelkiego rodzaju liny. W przeciwieństwie do Ucha Dionizosa nie można wejść do środka. Jaskinia jest ogrodzona i możemy jedynie oglądać ją z daleka.
OŁTARZ HIERONA II
Pierwszym zabytkowym miejscem w parku archeologicznym w sycylijskich Syrakuzach, które zobaczyliśmy był Ołtarz Hierona II, czyli króla Syrakuz. Powstał on w III w. p.n.e. jako miejsce poświęcone Zeusowi. Dziś pozostały jedynie elementy bazowe, m.in. kamienna podstawa o wymiarach ok. 200 m na 22 m. Część konstrukcji została rozebrana w celu wykonania z nich fortów miasta.
AMFITEATR RZYMSKI W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH
Cały park archeologiczny w Syrakuzach zwiedzaliśmy, patrząc na drogowskazy. Gdy już myśleliśmy, że zobaczyliśmy tutaj wszystko, nagle zorientowaliśmy się, że nie widzieliśmy jeszcze rzymskiego amfiteatru, który jest jednym z największych istniejących rzymskich zabytków! Szukając go, trochę się pogubiliśmy, ale w końcu udało się go znaleźć! Rzymski amfiteatr zbudowano prawdopodobnie w III lub IV w. n.e. Choć dzisiaj nie widać tego zbyt dobrze, był naprawdę dużych rozmiarów (140 m x 119 m). Z całej tej konstrukcji zachowały się tylko fundamenty oraz części trybun. Tak jak w poprzednich przypadkach, budowla została częściowo rozebrana, aby wykorzystać budulec do fortyfikacji Ortygii. Obiekt ten podobnie jak teatr grecki oglądać można jedynie z daleka. Niestety sprawia on wrażenie troszkę zaniedbanego, co stwierdziłam po gęstych miejscami zaroślach przysłaniających budowę amfiteatru. Bardzo dobrze za to widoczny jest korytarz pośrodku konstrukcji, w którym przebywali przed walką gladiatorzy oraz zwierzęta.
INFORMACJE PRAKTYCZNE O PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH
Bilety do parku archeologicznego Neapolis można nabyć zarówno w kasie parku, jak i przez internet. Ich cena się nie zmienia. Należy jedynie pamiętać, że podczas zwiedzania tego terenu, przy niektórych przejściach sprawdzają bilety kolejny raz. Samochód zaparkować można wzdłuż drogi przy Via Ettore Romagnoli, gdzie przy skrzyżowaniu z Viale Augusto znajduje się wejście do parku. Nie pamiętam dokładnie, ile płaciliśmy, ale pamiętam, że był to bilet czasowy. Czas zwiedzania uzależniony jest oczywiście od nas samych. My w parku spędziliśmy 1,5 h. Teren nie jest duży, więc chodzenia jest również niewiele. Na miejscu znajduje się w miarę potrzeby kawiarenka. Uważam, że ogromnym minusem jest brak jakichkolwiek tabliczek informacyjnych przy poszczególnych atrakcjach. Brak możliwości zdobycia nowej wiedzy w miejscu takim jak park archeologiczny jest dużym błędem. Przecież po to wchodzimy do środka, żeby dowiedzieć się, dlaczego to powstało, kiedy i kto to zbudował. Niestety dostajemy tylko obrazek bez żadnego pokrycia.
REZERWACJA BILETÓW DO PARKU ARCHEOLOGICZNEGO W SYRAKUZACH
Ceny biletów:
– dorosły – 10 euro,
– ulgowy – 5 euro (obywatele UE do 25 roku życia),
– dorosły do parku i jednego wybranego muzeum – 13,50 euro,
– ulgowy do parku i jednego wybranego muzeum – 7 euro,
– bezpłatnie – do 18 roku życia.
Godziny otwarcia:
– 08:30 – 18:15 (kasy biletowe zamykane o 17:00),
– godziny zmieniają się w zależności od miesiąca, najlepiej sprawdzać informacje na bieżąco.
ARCHIMEDES W SYRAKUZACH
Chyba każdy z nas kojarzy postać Archimedesa. Ten wielki grecki matematyk i wynalazca słynie przede wszystkim z odkrycia prawa wyporu, dzisiaj znanego jako prawo Archimedesa. Urodził się i zmarł w Syrakuzach na Sycylii. W czasie II wojny punickiej prowadził całą obronę miasta. Konstruował wtedy tak potężne maszyny, które opierały swoje funkcjonowanie na dźwigni, że Rzymianie myśleli, że miasto chronione jest przez bogów. Niestety Syrakuzy nie wytrzymały oblężenia Rzymian, a Archimedes zginął z rąk oprawcy w 212 r. p.n.e. Archimedes odpowiedzialny jest za wyznaczenie wzorów na objętość i pole kuli, stożka i walca, podstawy statyki i hydrostatyki, czy dokładne określenie liczby pi.
Zwiedzając park archeologiczny w Syrakuzach, warto wiedzieć, że na jego terenie znajduje się grób Archimedesa. Niestety na ten teren nie ma możliwości wejścia. Polecam Wam jednak podejść na skrzyżowanie ulic Via Ettore Romagnoli i Viale Teracati, skąd można zobaczyć grób zza ogrodzenia.
cudownie, zazdroszczę bardzo! już się pogodziłam, że niestety w tym roku żadnych zagranicznych wyjazdów nie będzie:(
🙁 🙁 Choć ja mam jeszcze nadzieję, że z okazji naszej rocznicy uda się gdzieś wyskoczyć samochodem może…
niestety bilet do parku kosztuje już 13 euro, droga atrakcja 🙁