• Menu
  • Menu

Zwiedzanie Syrakuz: Park Archeologiczny Neapolis

PRZYSTANEK -> PARK ARCHEOLOGICZNY W SYRAKUZACH

Około 60 km na południe od Katanii znajduje się ojczyzna wielkiego Archimedesa, czyli miejscowość Syrakuzy. Stanowiła ona niegdyś najpotężniejsze miasto na Sycylii. Założona przez przybyszów z Koryntu, osiągnęła status największego miasta antycznej Wielkiej Grecji. Do dziś przetrwały zabytki, świątynie, teatr oraz amfiteatr w Syrakuzach, które pamiętają jeszcze czasy przed naszą erą! Historyczna część tego miasta została nawet wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO! Zwiedzanie Syrakuz na Sycylii najlepiej rozpocząć od parku archeologicznego Neapolis, który koncentruje w sobie kilka najważniejszych zabytków miasta.

syrakuzy park archeologiczny syrakuzy sycylia

SYRAKUZY NA SYCYLII

Pierwsze osady greckie założone przez ludność z Koryntu, pojawiły się na tych terenach w 734 r. p.n.e. Z początku zasiedlono tylko wyspę Ortygię, jednak z czasem zajęto również stały ląd. Powstały tam dwa porty morskie, a granice starożytnego miasta otoczono obronnymi murami. Już od V w. p.n.e. Syrakuzy były jednym z najludniejszych i najbogatszych miast na całej wyspie. Mało tego! Stały się najważniejszym greckim miastem świata starożytnego, które sprawowało władzę nad resztą kolonii. Syrakuzy były wtedy podzielone na pięć dzielnic: Achradine, Epipolai, Neapolis, Ortygię oraz Tyche. W Neapolis znajdował się największy teatr na Sycylii i to właśnie na jego terenie utworzono park archeologiczny o nazwie byłej dzielnicy.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

HISTORIA SYRAKUZ

Historia Syrakuz jest bardzo burzliwa. Z początku silne miasto chroniło wyspę przed najazdami Kartaginy i Aten. Jednak gdy zainteresowało się nią Cesarstwo Rzymskie, wszystko się zmieniło. Rozpoczęły się wojny punickie pomiędzy Rzymem a Kartaginą. Ostatecznie zwyciężyli Rzymianie, a Syrakuzy, które stanęły w tym konflikcie po stronie Kartaginy przeszły w 212 r. p.n.e. pod władanie Cesarstwa. Jak się domyślasz, od tej pory nie tylko Syrakuzy, ale i cała wyspa przeszła pod panowanie Rzymian. Nie trwało to jednak wiecznie, ponieważ po kilkuset latach Cesarstwo Rzymskie zaczęło słabnąć, aż w końcu upadło. Sycylią zaczęły interesować się inne cywilizacje, aż przejęło ją w VI w. Bizancjum. Następni byli Arabowie, którzy napadli na wyspę w IX w., a jeszcze później Normanowie. Sycylią przez jakiś czas panowali także Andegaweni, Aragończycy, Hiszpanie i wiele innych narodów. Jednak największym spustoszeniem dla Syrakuz okazało się trzęsienie ziemi z 1693 r., po którym bardzo wiele budynków zostało całkowicie zniszczonych.

ZWIEDZANIE SYRAKUZ: PARK ARCHEOLOGICZNY NEAPOLIS

Park archeologiczny Neapolis w Syrakuzach jest jednym z najważniejszych historycznie miejsc na całej Sycylii. Zobaczyć tutaj możemy dobrze zachowany teatr grecki, słynne Ucho Dionizosa, czy pozostałości po amfiteatrze romańskim. Spacerując po terenie parku, warto zdawać sobie sprawę, że kiedyś funkcjonował tu kamieniołom.

alejka w syrakuzach syrakuzy archeologia

sycylia bambusNeapolis pełne jest także różnych roślin. W związku, z czym tereny te zwiedza się bardzo przyjemnie. Niektóre alejki są naprawdę urocze i można się zachwycić. Mnie najbardziej spodobała się chyba dróżka przez bambusowy lasek.

TEATR GRECKI W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH

sycylia teatr grecki

Największą atrakcją Parku Archeologicznego Neapolis w sycylijskich Syrakuzach jest zdecydowanie wykuty w skale teatr grecki z przepięknym widokiem na morze. Uchodzi on za jeden z najsłynniejszych teatrów starożytnego świata, który mógł pomieścić na swoich 67 rzędach aż 15 tysięcy ludzi. Powstał w V w. p.n.e., lecz w kolejnych stuleciach wielokrotnie był przebudowywany. Niestety część teatru została rozebrana, a pozyskany w ten sposób materiał przeznaczono do fortyfikacji Ortygii.

syrakuzy zwiedzanie sycylia atrakcje

Zwiedzając park w Syrakuzach, myślałam, że będzie możliwość zobaczenia tego teatru z bliska. Jednak cały teren był ogrodzony i mogliśmy oglądać go tylko z góry.

GROTTA DEL NINFE

syrakuzy grota nimf

Wchodząc na taras widokowy przy teatrze greckim, z pewnością zauważysz niewielką grotę z fontanną w jej centralnej części. Według legendy jest to starożytne miejsce kultu muz. Przed wejściem do niej znajdowały się posągi poświęcone właśnie muzom, z których trzy przetrwały do dzisiaj. Oglądać je można w muzeum. Za czasów funkcjonowania teatru aktorzy przebywali tutaj przed wystąpieniami. Woda występująca w grocie to nic innego jak funkcjonujący do tej pory akwedukt.

LATOMIA

W antycznym świecie na terenie Neapolis tworzono kamieniołomy (tzw. Latomia), z których wydobywano wapień do rozbudowy miasta. Z czasem miejsca te przekształcały się w wydrążone we wzgórzach jaskinie. Ponoć przetrzymywano w nich więźniów i jeńców wojennych. Przykładami takich sztucznie wytworzonych jaskiń są Ucho Dionizosa oraz Grotta dei Cordari.

UCHO DIONIZOSA W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH

ucho dionizosa

Niezwykle ciekawym miejscem w parku archeologicznym w Syrakuzach na Sycylii jest jaskinia zwana Uchem Dionizosa. Nietypowość wynikająca z jej kształtu (litery S) polega na wykazywaniu wyjątkowych właściwości akustycznych wewnątrz jaskini. Pojawiające się w niej dźwięki są o wiele mocniejsze oraz tworzy się przy nich głębokie echo. Jaskinia jak dla mnie jest ogromna! Ma 65 m długości i do nawet 35 m wysokości. Jej szerokość waha się od 5 m do 11 m. Można zatem swobodnie do niej wejść.

syrakuzy park archeologiczny jaskinie jaskinie na sycylii

Z nazwą jaskini wiąże się pewna krótka legenda, która intryguje zwiedzających Syrakuzy. Wykorzystując akustyczne zdolności jaskini, tyran Syrakuz Dionizjusz I podsłuchiwał rozmowy więźniów przesiadujących w jej wnętrzu. Malarz Caravaggio, słysząc tę historię, wymyślił nazwę jaskini, która zachowała się do dziś. Myślę, że nie bez znaczenia był wygląd jaskini, który sam w sobie przypomina małżowinę uszną.

GROTTA DEI CORDARI

syrakuzy park archeologiczny grotta dei cordari

Powstała przez działalność kamieniołomu jaskinia Cordari nie jest tak duża, jak Ucho Dionizosa, ale również przyciąga do siebie uwagę. Stała się słynna w dużej mierze dzięki rzemieślnikom. Wytwarzali oni tutaj wszelkiego rodzaju liny. W przeciwieństwie do Ucha Dionizosa nie można wejść do środka. Jaskinia jest ogrodzona i możemy jedynie oglądać ją z daleka.

OŁTARZ HIERONA II

syrakuzy park archeologiczny ołtarz hierona

Pierwszym zabytkowym miejscem w parku archeologicznym w sycylijskich Syrakuzach, które zobaczyliśmy był Ołtarz Hierona II, czyli króla Syrakuz. Powstał on w III w. p.n.e. jako miejsce poświęcone Zeusowi. Dziś pozostały jedynie elementy bazowe, m.in. kamienna podstawa o wymiarach ok. 200 m na 22 m. Część konstrukcji została rozebrana w celu wykonania z nich fortów miasta.

AMFITEATR RZYMSKI W PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH

syrakuzy park archeologiczny amfiteatr

Cały park archeologiczny w Syrakuzach zwiedzaliśmy, patrząc na drogowskazy. Gdy już myśleliśmy, że zobaczyliśmy tutaj wszystko, nagle zorientowaliśmy się, że nie widzieliśmy jeszcze rzymskiego amfiteatru, który jest jednym z największych istniejących rzymskich zabytków! Szukając go, trochę się pogubiliśmy, ale w końcu udało się go znaleźć! Rzymski amfiteatr zbudowano prawdopodobnie w III lub IV w. n.e. Choć dzisiaj nie widać tego zbyt dobrze, był naprawdę dużych rozmiarów (140 m x 119 m). Z całej tej konstrukcji zachowały się tylko fundamenty oraz części trybun. Tak jak w poprzednich przypadkach, budowla została częściowo rozebrana, aby wykorzystać budulec do fortyfikacji Ortygii. Obiekt ten podobnie jak teatr grecki oglądać można jedynie z daleka. Niestety sprawia on wrażenie troszkę zaniedbanego, co stwierdziłam po gęstych miejscami zaroślach przysłaniających budowę amfiteatru. Bardzo dobrze za to widoczny jest korytarz pośrodku konstrukcji, w którym przebywali przed walką gladiatorzy oraz zwierzęta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE O PARKU ARCHEOLOGICZNYM W SYRAKUZACH

zwiedzanie parku archeologicznego

Bilety do parku archeologicznego Neapolis można nabyć zarówno w kasie parku, jak i przez internet. Ich cena się nie zmienia. Należy jedynie pamiętać, że podczas zwiedzania tego terenu, przy niektórych przejściach sprawdzają bilety kolejny raz. Samochód zaparkować można wzdłuż drogi przy Via Ettore Romagnoli, gdzie przy skrzyżowaniu z Viale Augusto znajduje się wejście do parku. Nie pamiętam dokładnie, ile płaciliśmy, ale pamiętam, że był to bilet czasowy. Czas zwiedzania uzależniony jest oczywiście od nas samych. My w parku spędziliśmy 1,5 h. Teren nie jest duży, więc chodzenia jest również niewiele. Na miejscu znajduje się w miarę potrzeby kawiarenka. Uważam, że ogromnym minusem jest brak jakichkolwiek tabliczek informacyjnych przy poszczególnych atrakcjach. Brak możliwości zdobycia nowej wiedzy w miejscu takim jak park archeologiczny jest dużym błędem. Przecież po to wchodzimy do środka, żeby dowiedzieć się, dlaczego to powstało, kiedy i kto to zbudował. Niestety dostajemy tylko obrazek bez żadnego pokrycia.

REZERWACJA BILETÓW DO PARKU ARCHEOLOGICZNEGO W SYRAKUZACH

Ceny biletów:
– dorosły – 10 euro,
– ulgowy – 5 euro (obywatele UE do 25 roku życia),
– dorosły do parku i jednego wybranego muzeum – 13,50 euro,
– ulgowy do parku i jednego wybranego muzeum – 7 euro,
– bezpłatnie – do 18 roku życia.

Godziny otwarcia:
– 08:30 – 18:15 (kasy biletowe zamykane o 17:00),
– godziny zmieniają się w zależności od miesiąca, najlepiej sprawdzać informacje na bieżąco.

ARCHIMEDES W SYRAKUZACH

Chyba każdy z nas kojarzy postać Archimedesa. Ten wielki grecki matematyk i wynalazca słynie przede wszystkim z odkrycia prawa wyporu, dzisiaj znanego jako prawo Archimedesa. Urodził się i zmarł w Syrakuzach na Sycylii. W czasie II wojny punickiej prowadził całą obronę miasta. Konstruował wtedy tak potężne maszyny, które opierały swoje funkcjonowanie na dźwigni, że Rzymianie myśleli, że miasto chronione jest przez bogów. Niestety Syrakuzy nie wytrzymały oblężenia Rzymian, a Archimedes zginął z rąk oprawcy w 212 r. p.n.e. Archimedes odpowiedzialny jest za wyznaczenie wzorów na objętość i pole kuli, stożka i walca, podstawy statyki i hydrostatyki, czy dokładne określenie liczby pi.

Zwiedzając park archeologiczny w Syrakuzach, warto wiedzieć, że na jego terenie znajduje się grób Archimedesa. Niestety na ten teren nie ma możliwości wejścia. Polecam Wam jednak podejść na skrzyżowanie ulic Via Ettore Romagnoli i Viale Teracati, skąd można zobaczyć grób zza ogrodzenia.

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear