PRZYSTANEK -> AGRIGENTO NA SYCYLII
Zacznę od tego, że nie jestem maniakiem historii. Szczerze mówiąc, zawsze miałam problem z uczeniem się jej. Być może dlatego, że jestem tzw. umysłem ścisłym. Jednak gdy słyszę „Wielka Grecja na Sycylii” to od razu dopada mnie ogromna ciekawość, o co w ogóle chodzi?? Grecka Dolina Świątyń na Sycylii? W starożytności (VIII do VI w. p.n.e.) Grecy skolonizowali część wyspy. Powstało wtedy kilka osad i budowli. Ich ruiny, rekonstrukcje, a czasem nawet oryginały, możemy oglądać do dzisiaj. Tereny te nazwane zostały po prostu Wielką Grecją.
Gdy zaczęłam o tym czytać coraz więcej i więcej to wzmagała się we mnie chęć poznania choć jednego takiego miejsca. Wybór był dość duży, ale ostatecznie postanowiliśmy zwiedzić Valle dei Templi w Agrigento, czyli Dolinę Świątyń na Sycylii.
Jeśli wybierasz bądź planujesz się wybrać na tą największą włoską wyspę, to zachęcam Cię do przeczytania wpisu: wszystko co musisz wiedzieć jadąc na Sycylię.
AGRIGENTO NA SYCYLII
W Agrigento możemy podziwiać wspaniałe doryckie świątynie oraz ślady starożytnego miasta. Według przewodnika jest to obowiązkowy punkt na mapie Sycylii. Starożytne Akragas datuje się na 582 r. p.n.e. Właśnie wtedy dotarli tu Grecy i założyli swoją kolonię. Z biegiem czasu, miasto coraz bardziej zyskiwało na znaczeniu. W najlepszym okresie opanowało jedną trzecią Sycylii, a liczba mieszkańców wynosiła nawet 200 000 osób!!! Znane było z eksportu wina, oliwy, zbóż i wyrobów ze skóry. Poza tym korzystne położenie przy morzu stawiało miasto w lepszym świetle. Niestety w 406 r. p.n.e. armia kartagińska zwyciężyła Akragas, niszcząc je i grabiąc. Oczywiście starano się je odbudować, ale trwające wojny punickie i trzęsienia ziemi były tragiczne w skutkach. Na części terenu starożytnego Akragas założono park archeologiczny Valle dei Templi, czyli Dolinę Świątyń.
VALLE DEI TEMPLI, CZYLI DOLINA ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO NA SYCYLII
Valle dei Templi to stanowisko archeologiczne, w skład którego wchodzą jedne z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie z VI-V w. p.n.e. Usytuowane jest ono ok. 3 km na południe od centrum miasta Agrigento. Niektóre ze świątyń widać już z drogi, ponieważ wznoszą się na wzniesieniu. Cały obszar jest naprawdę spory (ok. 1800 ha). Dystans, jaki dzieli dwie skrajne świątynie to ponad 2 km! W związku z tym na pewno nie jest to wycieczka na 10 minut. Żeby obejrzeć wszystko na spokojnie będzie potrzebne Wam minimum 2 h, ale uważam, że to i tak za mało. Oprócz parku archeologicznego można wejść jeszcze do oddalonego o 1 km muzeum. Osobiście tam nie byłam, ale jeśli chcielibyście tam zajrzeć to z pewnością ta wycieczka razem z dojazdem i jedzeniem zajmie Wam już połowę dnia.
Główną atrakcją podczas zwiedzania Agrigento jest Świątynia Konkordii, która jest bardzo dobrze zachowana. Ba! Można powiedzieć, że wygląda na całkiem nienaruszoną! Warto też dodać, że w 1997 r. budowle Valle dei Templi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
VALLE DEI TEMPLI NA SYCYLII – ŚWIĄTYNIA KONKORDII W DOLINIE ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO
(TEMPIO DELLA CONCORDIA)
Tą, którą wszyscy chcą najbardziej zobaczyć, jest Świątynia Konkordii. Pochodzi z około 440-430 r. p.n.e. i jest najlepiej zachowaną ze wszystkich świątyń. Prawdopodobnie z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że w VI w. n.e. zamieniono ją w kościół, a po drugie posadowiona jest na glinie, która bardzo dobrze amortyzuje budowlę przed trzęsieniami ziemi. Podczas naszego pobytu prowadzone były jakieś prace remontowe, gdyż w środku ustawione były rusztowania. Wyjątkowości dodaje jej niesamowite usytuowanie. Z jednej strony widać morze, a z drugiej miasto. Swoją drogą, nie mogę się nadziwić, że ta świątynia przetrwała tyle setek lat i jest w naprawdę znakomitym stanie!
VALLE DEI TEMPLI NA SYCYLII – ŚWIĄTYNIA HERY W DOLINIE ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO
(TEMPIO DI GIUNONE)
Świątynie Hery zobaczycie jako pierwszą, jeśli zwiedzacie park w Agrigento od strony wschodniej lub jako ostatnią, jeżeli tak jak my zaczniecie zwiedzać od strony zachodniej. Powstała około 450-440 r. p.n.e. Nie jest ona tak dobrze zachowana, jak Świątynia Konkordii, ale tuż po niej robi największe wrażenie.
VALLE DEI TEMPLI NA SYCYLII – ŚWIĄTYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO W DOLINIE ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO
(TEMPIO DI ZEUS OLIMPICO)
Spacerując po terenie parku archeologicznego, trafimy także do Świątyni Zeusa Olimpijskiego. Trzeba powiedzieć sobie prawdzie w oczy. Z tej świątyni zostało niewiele, a właściwie to praktycznie nic. Tak naprawdę jej budowa nigdy nie została ukończona, a to, co zostało po walce z Syrakuzami, rozpadło się po trzęsieniu ziemi. Pochodzi z około 480 r. p.n.e. Miała być największą dorycką budowlą sakralną.
VALLE DEI TEMPLI NA SYCYLII – ŚWIĄTYNIA HERAKLESA W DOLINIE ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO
(TEMPIO DI ERCOLE)
Za najstarszą budowlę parku archeologicznego uważa się Świątynię Heraklesa. Ponoć pochodzi z VI w. p.n.e. Osiem kolumn, które rzucają się w oczy, są rekonstrukcją z dawnych 44 sztuk. Jednak to, co nienaruszone to trzy stopnie podium.
VALLE DEI TEMPLI NA SYCYLII – ŚWIĄTYNIA KASTORA I POLLUKSA W DOLINIE ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO
(TEMPIO DI CASTORE E POLLUCE)
Wchodząc na teren parku od strony zachodniej, pierwszym obiektem, jaki zobaczycie, będzie Świątynia Kastora i Polluksa. Szczerze mówiąc, nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Zresztą jest to właściwie tylko kilka kolumn – taki jakby narożnik budowli i sterta porozrzucanych przypuszczalnie dla efektu brył z kamienia.
VALLE DEI TEMPLI – DOLINA ŚWIĄTYŃ W AGRIGENTO, GODZINY OTWARCIA, CENNIK, PARKING
Godziny otwarcia: 8:30 – 19:00, codziennie.
Cena biletu: 10 euro. Jeżeli chcecie wejść jeszcze do muzeum, to bilet łączony kosztuje 13,5 euro.
Parking niestety jest płatny.
Aktualne informacje dotyczące zwiedzania Agrigento znajdziecie na oficjalnej stronie Doliny Świątyń na Sycylii.
WIELKA GRECJA NA SYCYLII
Jeżeli interesuje Was temat Wielkiej Grecji i Doliny Świątyń na Sycylii, to koniecznie przeczytajcie o innych miejscach, w których można zobaczyć pozostałości po jej istnieniu. Poniżej przedstawię Wam propozycje. 🙂
SEGESTA
W czołówce zestawienia wraz ze zwiedzaniem Agrigento znajduje się z pewnością Segesta. Znajdziemy tam ruiny starożytnego miasta oraz słynną dorycką świątynię Temple of Segesta. Powstała ona ok. 430 r. p.n.e. Dokładnie jest to 36 wielkich kolumn pustych w środku o wysokości prawie 10 m. Świątynia właściwie znajduje się pośrodku niczego, ale podobno za to możemy podziwiać z tego miejsca piękne panoramy. W niedalekiej odległości znajdziemy także starożytny teatr z III w. p.n.e.
SELINUNTE
Kolejną grecką kolonią było Selinunte. Uważane jest za jedno z ważniejszych miejsc pod względem archeologicznym w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Na miejscu znajdziemy park archeologiczny, w którym są ruiny pochodzące z różnych świątyń, a także murów i fortyfikacji. Świątynie są w różnym stopniu zrekonstruowane, ponoć najbliższa oryginału jest świątynia E. Greckie miasto miało istnieć tutaj od VII w. p.n.e.
SYRAKUZY
Zdaje się, że Syrakuzy są chyba najbardziej rozpoznawalnym miastem ze wszystkich tutaj wymienionych. Nic dziwnego, były one najważniejszą grecką kolonią. Założone zostały w 734 r. p.n.e. przez Greków z Koryntu. Pierwsze osady powstawały na Ortygii, czyli wyspie zaliczanej do starożytnych Syrakuz. Z czasem miasto zaczęło rozrastać się również i na lądzie. Stało się najbogatsze i najludniejsze. W Syrakuzach możemy znaleźć parki archeologiczne, katakumby, muzea, fortece i teatr grecki. Na Ortygii znajdują się ruiny jednej z najstarszych doryckich budowli, czyli Tempio di Apollo.
TAORMINA
Zastanawiam się, czy Taorminę trzeba komuś przedstawiać… 😀 Jednak myślę, że nie każdy może sobie zdawać sprawę, że jej historia jest równie bogata. Została założona w IV w. p.n.e. Jednak dla tych, którzy kompletnie jej nie kojarzą, to Taormina jest jednym z najpopularniejszych miast na całej Sycylii. Jej wyjątkowe położenie i widoki na Etnę przyciągają tu tysiące turystów. Jednak tutaj nie o tym, co ona ma wspólnego z Grecją? W centrum miasta znajdują się ruiny starożytnego teatru – Teatro Greco. Został on wybudowany w III w. p.n.e. zgodnie z układem innych teatrów greckich. Jednak jego materiałem w przeważającej części jest cegła, co ponoć wskazuje na pochodzenie z czasów rzymskich. Dlatego przypuszcza się, że między czasie teatr był przebudowany.
GIARDINI NAXOS
To właśnie tutaj Grecy założyli swoją pierwszą kolonię na Sycylii. Ponoć osada istniała od 734 r. p.n.e.!!! Wyobrażacie sobie?! Miejsce to nigdy nie dorównywało silnym Syrakuzom. Niewiele jednak pozostało po greckim panowaniu. Dziś Giardini Naxos zdecydowanie bardziej jest kurortem wypoczynkowym z piaszczystą plażą. Niebywale jej atutem jest bliskie położenie atrakcyjnej Taorminy. Wiele osób (w tym i ja 😀 ) decyduje się na nocleg w tym mieście, ze względu na pewne miejsce parkingowe i dużo tańsze noclegi. Przy nabrzeżu znajduje się tutaj muzeum archeologiczne.
SCALA DEI TURCHI, CZYLI SCHODY TURKÓW NIEDALEKO AGRIGENTO
Jeśli będąc na Sycylii, zdecydujecie się zwiedzić Dolinę Świątyń w Agrigento, to koniecznie przemyślcie również odwiedzenie miejscowości Realmonte i rewelacyjnej atrakcji na Sycylii, jaką są Schody Turków. Znajdują się one jedynie 12 km od Doliny Świątyń. Jest to przepiękna, wysoka na 90 m, olbrzymia śnieżnobiała skała. A dokładniej to wapienny klif znajdujący się tuż nad turkusowym morzem. Ma on pofałdowaną formę, lekko przypominającą schody, choć trudniej jest się po nich wspiąć (ale się da 🙂 ). Miejsce to wpisano na listę UNESCO.
Jego nazwa, czyli „Schody Turków” odnosi się do tureckich piratów, którzy skrywali się w tym miejscu przed sztormami. Widoki, które się Wam ukażą, są niesamowite! Totalny bezkres morza! Zakochałam się po prostu w tym widoku. Szczególnie kiedy byliśmy tam poza sezonem, gdy turystów jest na Sycylii bardzo mało!
Dojście na miejsce zajęło nam trochę czasu, bo kompletnie nie wiedzieliśmy jak się tam dostać. Ułatwię Wam trochę sprawę. Otóż musicie zejść na plażę od wschodniej strony i przejść na klif brzegiem. O, cała filozofia! Myśleliśmy, że to miejsce będzie oznakowane, ale nie znaleźliśmy żadnych wskazówek. Wy będziecie już wiedzieć! 🙂
Komentarze