• Menu
  • Menu

Sycylia – wszystko co musisz o niej wiedzieć

 SYCYLIA – INFORMACJE PRAKTYCZNE 

Przed każdym wyjazdem nasuwa się zawsze wiele pytań. Jak dojechać z lotniska? Jak się poruszać na miejscu? Co zobaczyć? Jak się spakować? Jakie są najciekawsze miejsca? Spróbujmy sobie przede wszystkim odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące Twojej podróży na Sycylię! 

JAK SIĘ DOSTAĆ NA SYCYLIĘ? – BILETY LOTNICZE 

Na Sycylii jest kilka portów lotniczych, ale najpopularniejszymi z nich są Palermo na zachodzie i Katania na wschodzie wyspy. Do Palermo dostaniemy się bezpośrednio Ryanairem z Krakowa i Wrocławia. Natomiast do Katanii z Krakowa i Katowic. Linia Ryanair obsługuje także lotniska w Trapani i Comiso, ale z Polski nie ma lotów bezpośrednich. Na Sycylię lata także Wizzair, ale tylko do Katanii. Dolecimy tam bezpośrednio z Krakowa, Katowic i Warszawy.

san vito lo capo plaza plaze na sycylii

JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA DO CENTRUM

Lotnisko zlokalizowane jest ok. 5 km od centrum Katanii, także naprawdę bardzo blisko. Najprościej jest wsiąść do autobusu ALIBUS, który odjeżdża tuż sprzed wejścia. Bilet kosztuje 4 euro i możemy bez problemu kupić go w autobusie. Alibus zatrzymuje się w kilkunastu miejscach w Katanii, także czas podróży może być różny i jest zależny od ruchu drogowego i przystanku na którym wsiadacie. Nam dotarcie na lotnisko zajęło ok. 15 minut.

Rozkład jazdy oraz więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie autobusów ALIBUS.

katania alibus trasa

 NA SYCYLIĘ POCIĄGIEM I PROMEM!

Nasza podróż na Sycylię nie zaczęła się jednak od lotu. Zdecydowaliśmy się na wypróbowanie szybkiej, włoskiej kolei! Przejazd rozpoczęliśmy w Kampanii, a dokładniej w Salerno. Stamtąd odjechaliśmy pociągiem FrecciaBianca do Kalabrii – miejscowości Villa S. Giovanni, gdzie przesiedliśmy się na prom na Sycylię. Dzięki niemu dopłynęliśmy do Mesyny. Następnie znów jechaliśmy pociągiem (tym razem regionalnym) do Katanii.

Podsumowując przedstawię Wam jak wyszło nas to cenowo i czasowo:
– pociąg FrecciaBianca – 30 euro – pierwsza klasa – 3 h 40 min;
– prom z Villa S. Giovanni (Kalabria) do Mesyny (Sycylia) – 2,5 euro10 min;
– pociąg regionalny z Mesyny do Katanii – 7,6 euro2 h.

prom na sycylie prom kalabria sycyna

Oczywiście z Salerno do Katanii jest bezpośredni pociąg, ale my koniecznie chcieliśmy jechać którymś z szybkich pociągów Le Frecce. Pomimo przesiadek, nie żałuję tej decyzji!

O tym jak kupić bilet na pociąg we Włoszech pisałam w poprzednim artykule Pociągi we Włoszech – jak kupić bilet?

SYCYLIA – POGODA – KIEDY JECHAĆ?

Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski dzięki któremu lata są suche i gorące, a zimy bardzo łagodne. Najwyższe temperatury panują w lipcu i sierpniu. Dochodzi nawet to 40°C !!! Jednak są to miesiące typowo wakacyjne, więc wczasowiczów jest bardzo dużo. Jeżeli zależy Wam na wypoczynku i plażowaniu to zdecydowanie mniej tłocznymi miesiącami będą maj, czerwiec, wrzesień i październik. Nadal jest gorąco i można się kąpać.

Ja wybrałam przełom marca i kwietnia. Temperatury w zależności od pory dnia wahały się od 15°C do 25°C. Czasem zakładałam spodenki i krótki rękawek, ale tylko na parę godzin w południe. Plaże są puste, a woda zbyt zimna na kąpiele. Jednak do zwiedzania wyspy pora jest idealna! Jest tak zielono, że nie mogłam wyjść z podziwu, że właśnie tak wygląda Sycylia  Dodatkowo jest wtedy sezon na cytrusy!! 

Najzimniejszym miesiącem na wyspie jest styczeń. W interiorze występują czasem opady śniegu, a na Etnie można jeździć na nartach!

Należy pamiętać, że Sycylia jest na tyle duża, że pogoda w jej różnych częściach może być zupełnie inna. Reguła jest taka, że w interiorze jest zawsze chłodniej w stosunku do wybrzeża. Natomiast południowe wybrzeże jest ciut cieplejsze od północnego. Z oczywistych względów w miasteczkach położonych wyżej również jest chłodniej.

sycylia widok na morze

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO WYSPIE – WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU

Sycylię najlepiej zwiedzać jest samochodem. W ten sposób możemy dotrzeć w najskrytsze zakamarki. Polecaną wypożyczalnią samochodów jest Sicily by Car. Słyszałam już kilka pozytywnych opinii na jej temat. Z początku myślałam, że również zdecydujemy się na tą wypożyczalnię, jednak nie do końca pasowała nam konieczność zapłacenia depozytu. Może nie każdy z Was wie, ale część wypożyczalni oprócz zapłaty za najem, pobiera także depozyt, czyli kaucję, która jest w 100 % zwracana. Jednak w większości przypadków są to dosyć wysokie kwoty sięgające nawet kilkuset euro. Poza tym niejednokrotnie trzeba mieć kartę kredytową, a my jej niestety nie mamy. Podpytaliśmy więc właściciela naszego pokoju o inne wypożyczalnie, które nie pobierają depozytu. Takim oto sposobem udało nam się wypożyczyć Fiata Pandę na 4 doby za 200 euro. Oczywiście bez depozytu i z pełnym ubezpieczeniem. Może nie było najtaniej, ale dla nas było tak wygodniej. Zaakceptowaliśmy to i kilka godzin później ruszyliśmy w drogę! 🙂

CZY OGRANICZAĆ SIĘ TYLKO DO CZĘŚCI WYSPY?

Na wielu blogach przeczytacie, że jeżeli nie wybieracie się na Sycylię na minimum 2 tygodnie to ze względu na wielkość wyspy najlepiej jest zwiedzić tylko jej część. Jednak ja tak nie zrobiłam i szczerze mówiąc nie żałuję tego. Każdy ma swój styl podróżowania i przemieszczanie się z dnia na dzień i poznawanie nowych krajobrazów jest dla mnie najlepsze. Przed podjęciem decyzji musicie się zastanowić jak Wy lubicie podróżować!

wlochy spokojne zycie

SYCYLIA – AUTOSTRADY

PŁATNE:

Na Sycylii jest kilka autostrad z czego płatne są tylko dwie. Najdroższą z nich jest autostrada A20 Mesyna – Palermo. Za przejazd na całym jej odcinku zapłacicie 10,10 euro. Droga poprowadzona jest wzdłuż północnego wybrzeża wyspy. Według google, gdy skorzystamy z płatnej autostrady to czas przejazdu wyniesie ok. 2,5 h. Natomiast, gdy będziemy chcieli skorzystać z darmowych dróg to wyniesie on nawet 5,5 h !!! Różnica jest naprawdę ogromna! Szybciej dojedziemy dzięki niej do takich miast jak Cefalu, Capo d’Orlando, czy Tindari. Oczywiście wtedy nie płacimy pełnej kwoty przejazdu tylko jej część zgodnie z tabelą poniżej.

A20 – Mesyna – Palermo – CENNIK

najpiekniejsze miasto we wloszech

Drugą płatną autostradą jest A18 Mesyna – Katania. Przejazd całej trasy kosztuje 3,70 euro. Autostrada obejmuje północno wschodnie wybrzeże Sycylii. Sprawdzając w google, trasę pokonamy w 1 h 15 min. Natomiast, jeśli nie skorzystamy z autostrady to na drodze spędzimy nawet 3 h! Te różnice w czasie jak najbardziej przekonują mnie do korzystania z autostrad! Drogą A18 dojedziemy również do Taorminy, czy Giardini Naxos. Cennik do poszczególnych miast wklejam poniżej.

A18 – Mesyna – Katania – CENNIK

Podaję Wam przykładowe ceny na mojej trasie:
Cefalu – Capo d’Orlando – 4 euro;
Capo d’Orlando – Oliveri (Tindari) – 1,6 euro;
Oliveri (Tindari) – Mesyna – 3,1 euro;
Mesyna – Taormina – 2 euro.

Max. prędkość na autostradzie wynosi 130 km/h.

taormina noca giardini naxos miasto

DARMOWE:

Pozostałe autostrady na Sycylii są darmowe. Najważniejszą z nich jest A19 Katania – Palermo. To ponad 200 km droga przebiegająca przez centrum wyspy. Kolejną jest autostrada A29 Palermo – Mazara del Vallo, która łączy też ze sobą lotniska w Palermo i Trapani. O ostatniej wiem najmniej, bo nią w ogóle nie jechałam. To droga Katania – Syrakuzy – Gela. Ponoć jeszcze nie w pełni ukończona.

SYCYLIA – PARKOWANIE

Zasady parkowania w mieście są uzależnione od kolorów linii na drogach. Najlepiej jest kiedy znajdziemy miejsce, które otaczają białe linie. Oznacza to, że jest ono zupełnie darmowe. Niebieskie linie oznaczają miejsca płatne za które musimy zapłacić w parkometrze lub Tabacchierii. Warto sprawdzić dokładne godziny i dni płatnego parkowania. Żółte linie oznaczają miejsca parkingowe, ale tylko dla mieszkańców lub dla osób niepełnosprawnych.

wlochy parkowanie sycylia katania centrum

SYCYLIA – RADIO 

Przyznam szczerze, że chociaż nic nie rozumiałam to uwielbiałam to radio – RDS. Nastawcie na częstotliwość 103,5 i w drogę!

SYCYLIA – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ? – POLECANE MIEJSCA 

CEFALU:

Miastem które mnie najbardziej urzekło jest zdecydowanie Cefalu! Może jest i turystyczne i pełne ludzi, ale jest tak piękne, że nic nie jest w stanie mu tego odebrać. Położone jest oczywiście nad morzem, przy piaszczystej plaży. Wzdłuż niej ciągnie się promenada z kawiarniami i restauracjami. Jednak zdecydowanie nie jest to propozycja dla tych, którzy szukają spokoju i większej prywatności.

sycylia plaza sycylia cefalu

CAPO D’ORLANDO:

Przede wszystkim miasteczko to ma cudowną plażę z urokliwą promenadą i drogą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Dlatego aż chciałoby się stamtąd nie wyjeżdżać! Cefalu bardziej mi się podobało, ale tutaj było dużo spokojniej, także mając wybór zdecydowałabym się na Capo d’Orlando!

sycylia drogi wybrzeze wloskie

CASTELLAMMARE DEL GOLFO:

Moja ostatnia propozycja z północnego wybrzeża to Castellammare del Golfo. Co prawda widziałam je tylko z punktu widokowego, jednak już dostrzegłam w nim „to coś”. Zabudowania i kolor wody to coś niesamowitego!

sycylia castellammare del golfo widok

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE:

Powyższe 3 propozycje to moi przedstawiciele północnego wybrzeża Sycylii. Na południu wyspy nie zobaczyłam wielu miast, więc nie będę robić osobnego zestawienia. Jednak dowiedziałam się od pewnego Włocha tam mieszkającego, że południe jest dużo spokojniejsze i mniej turystyczne. Ponoć jest też tam troszkę cieplej. Także jeśli szukacie jak najbardziej intymnego klimatu to uderzajcie na południe wyspy! Tam plaż jest co nie miara!!!

SYCYLIA – SĄSIEDNIE WYSPY 

WYSPY LIPARYJSKIE:

Jedną z 17 Wysp Liparyjskich jest wyspa Stromboli, którą większość z Was pewnie kojarzy. Jeśli jednak nie to jest to ta wyspa o której było ostatnio bardzo głośno, gdyż jeden turysta stracił na niej życie w wyniku wybuchu wulkanu o tej samej nazwie. Do wybuchu doszło w lipcu tego roku, a w sierpniu miał miejsce kolejny. Podsumowując, wulkan, który znajduje się na Stromboli jest najbardziej aktywnym na całym archipelagu.

Wyspy Liparyjskie położone są na północ od Sycylii. Wszystkie są pochodzenia wulkanicznego. Dodatkowo w 2000 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dostać się tam możemy promem z Sycylii lub Kalabrii albo wykupując zorganizowaną całodzienną wycieczkę.

Ze wszystkich wysp największą jest Lipari – ok. 37 km². Potem mamy Salinę oraz Vulcano. Vulcano charakteryzuje przede wszystkim ciągle aktywny wulkan oraz siarczane kąpiele błotne. Filicudi, Alicudi i Panarea są najmniejszymi z 7 tych większych Wysp Liparyjskich.

EGADY:

Egady tworzą 3 wyspy: Favignana, Marettimo i Levanzo. Wszystkie razem mają powierzchnią ok. 37 km². Położone są blisko zachodniego wybrzeża Sycylii. Tak jak poprzednio, żeby się tu dostać możemy skorzystać z promów lub ze zorganizowanych całodziennych wycieczek. Słyną przede wszystkim z turkusowej wody oraz z nadmorskich jaskiń w których znajdziemy ślady prehistoryczne.

WYSPY PELAGIJSKIE:

Na Wyspy Pelagijskie składają się 3 wyspy: Lampedusa, Linosa i malutka Lampione. Archipelag wulkanicznych wysp znajduję się na południe od Sycylii, pomiędzy Maltą i Tunezją. Wyspy nie są duże. Ich łączna powierzchnia to 25 km². Ponadto na terenie archipelagu swoje jaja składają żółwie morskie Caretta caretta.

Największą i najpopularniejszą jest Lampedusa. Jej główną atrakcją są jej plaże. Spiaggia dei Conigli znajduje się w rankingach najpiękniejszych plaż na świecie.

WYSPA PANTELLERIA:

Pantelleria położona jest na południowy-zachód od Sycylii. Jednak zdecydowanie bliżej jest jej do Tunezji. Wyspa ma ok. 83 km². Znana jest z wulkanicznych krajobrazów, gorących źródeł powulkanicznych i naturalnych saun w jaskiniach. Jednak jej największą atrakcją jest wycieczka na wygasły wulkan z którego ponoć roztaczają się cudne widoki.

WYSPA USTICA:

Ustica położona jest na północ od Sycylii. Jest niewielka, ma ok. 8 km². Tak jak większość z wysp otaczających Sycylię, ta również jest pochodzenia wulkanicznego.

WYSPY MALTAŃSKIE:

W skład Wysp Maltańskich wchodzą: Malta, Gozo i Comino jako 3 główne wyspy archipelagu. Oprócz nich są jeszcze inne, ale niezamieszkane i bardzo, bardzo malutkie. Wszystkie te wyspy tworzą państwo jakim jest Malta. Jednak uważam, że Malta jest na tyle dużo, że powinna być to dla nas odrębna podróż 🙂

sycylia wybrzeze

SYCYLIA – POLECANE NOCLEGI 
KATANIA – B&B ORIENTAL PALACE:

– 55 euro za jedną noc ze śniadaniem (marzec),
– centrum Katanii,
– pensjonat w kamienicy,
– duży i przestronny pokój z nowoczesną łazienką.

SCIACCA – LE MAESTRANZE DELUXE ROOMS:

– 50 euro za jedną noc ze śniadaniem (marzec),
– hotel,
– duży, płatny parking w pobliżu,
– pokój Deluxe: ogromny, dwupoziomowy pokój z dwoma łazienkami!!!

GIARDINI NAXOS – B&B MY SICILY:

– 52 euro za jedną noc ze śniadaniem (marzec),
– pensjonat,
– średniej wielkości pokoje, ale czyste i przytulne,
– ciekawe rysunki na ścianach (my trafiliśmy na ogromną Etnę).

OTRZYMAJ ZWROT 50 ZŁ ZA REZERWACJĘ NA BOOKINGU

OTRZYMAJ ZNIŻKĘ NA PIERWSZĄ REZERWACJĘ W AIRBNB

SYCYLIA – POLECANE RESTAURACJE 
SCIACCA – RESTAURACJA OTTO:

Miejsce to poleciła nam recepcjonistka w hotelu. W google i na Tripadvisorze miało bardzo mało opinii, więc wywnioskowaliśmy, że jest to nowa restauracja. Tak też było! Co się okazało? Jedzenia w Otto jest genialne! Dostaliśmy darmową przystawkę oraz lokalne alkohole na spróbowanie. Widać, że wszystkim bardzo zależało, żebyśmy czuli się tam jak najlepiej! Nie ukrywam, że lekko się wzruszyłam, gdy zobaczyłam jak kucharz stara się niepostrzeżenie zerknąć na nas jak zaczynamy jeść. Więcej takich ludzi!!! 🙂

TAORMINA – OSTERIA DA RITA:

Przeglądając opinie w google trafiliśmy do Osteria da Rita. Klimat był niepowtarzalny. Przede wszystkim lokal usytuowany jest w bocznej uliczce, więc jest bardzo przytulnie. Jedzenie jest świetne, a obsługa przemiła. Dodatkowo te talerze! Spójrzcie sami!

taormina osteria da rita sycylia taormina restauracje

KATANIA – OSTERIA PANECALDO:

Do Osteria Panecaldo wybraliśmy się z polecenia właściciela naszego pokoju. W google nie ma nawet 4 gwiazdek, ale uważam, że niesłusznie. Jedzenie było naprawdę bardzo smaczne, a wystrój bardzo nam się podobał. Dodatkowo restauracja zlokalizowana jest tuż przy Teatro Massimo Bellini, który robi duże wrażenie, szczególnie wieczorem.

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli zostaniesz ze mną na dłużej :)
Zaobserwuj mnie na Instagramie oraz polub mnie na Facebooku.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

Zostań ze mną na dłużej :)