• Menu
  • Menu

Atrakcje Alicante: co zobaczyć w mieście

W Hiszpanii odwiedziłam już kilka większych miast, lecz w końcu przyszedł czas na jakieś mniejsze nadmorskie propozycje! Los chciał, że padło akurat na Alicante. Piękna pogoda ma się tam przez cały rok, więc idealnie! Alicante to miasto wpływu wielu różnych kultur. Na przestrzeni wieków pojawiali się tu Fenicjanie, Grecy, Rzymianie i Arabowie. Co ciekawe tereny te są już zamieszkiwane od około 5000 r. p.n.e.! Jesteś ciekawy, co takiego warto zobaczyć w Alicante? Zapraszam Cię do wpisu o najlepszych atrakcjach Alicante! Zaczynamy!

spacer wieczorem po alicante

ALICANTE: JAKI TO REGION

Na początek zlokalizujmy sobie jeszcze to miasto na mapie. Linia brzegowa Hiszpanii wynosi prawie 4 000 km, więc nic dziwnego, jeśli gubisz się w rozmieszczeniu tutejszych kurortów. Alicante znajduje się na wschodnim wybrzeżu kraju. Zdecydowanie bliżej mu do południa niż do północy. Wchodzi w skład regionu Wspólnoty Walenckiej i jest drugim pod względem wielkości miastem w jej obrębie. Zlokalizowane jest tuż nad brzegiem morza, więc jeśli będziesz tutaj tak jak ja poza sezonem, to przygotuj się na mocny i uciążliwy wieczorami nadmorski wiatr. Miasto Alicante jest także stolicą jednego z najpopularniejszych wybrzeży Hiszpanii, czyli Costa Blanca. Teraz możemy już przejść do szczegółów. Poniżej przedstawię Ci miejsca, które warto zobaczyć w Alicante.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

ALICANTE: ATRAKCJE W MIEŚCIE

NAJLEPSZA ATRAKCJA ALICANTE: ZAMEK ŚW. BARBARY

alicante zachod slonca

Zamek Świętej Barbary jest zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją Alicante. Twierdza ta dumnie stoi na wysokim 166-metrowym wzniesieniu Benacantil, który najlepiej widoczny jest z głównej plaży w mieście. Jeśli jesteś tu jedynie przejazdem, to jest to właśnie to jedno miejsce, które powinieneś zobaczyć w Alicante! I być może Cię zdziwię, ale nie chodzi tu wcale o zamek, a o przepiękne widoki na całe miasto, jakie się spod niego rozpościerają! Sama twierdza jest właściwie wartością dodaną. Szczególnie warto jest się przejść tutaj o zachodzie słońca! Jak przypominam sobie te wieczorne widoki, to aż mam ciarki na całym ciele! To zdecydowanie najlepsza pora dnia na zwiedzanie tego miejsca!

Historyczne pochodzenie arabskiej twierdzy Castillo de Santa Barbara datuje się na IX w. Niestety zamek w takiej formie nie przetrwał do aktualnych czasów. Najstarsze fragmenty fortecy pochodzą z XIV w. Jej nazwa związana jest z dniem, w którym odbito ją z rąk Arabów, czyli dniem św. Barbary. Ciekawostką jest również fakt, że gdy zamek stracił na znaczeniu, przekształcono go w funkcjonujące tu w XVIII w. więzienie.

alicante zamek
alicante widok na morze

ZAMEK ŚW. BARBARY: PARC DE L’ERETA

Zamek św. Barbary bardzo dobrze widziany jest z większości lokalizacji w Alicante, a szczególnie z plaży. Na jego szczyt można dostać się na kilka sposobów. Pierwszym i najbardziej oczywistym z nich są oczywiście nasze własne nogi. Na szczyt zamku prowadzi ścieżka Calle Remigio Sebastia, która przeistacza się w uroczy Parc de l’Ereta. Z początku szeroka pochylnia z występującymi co jakiś czas schodkami, zmienia się w niesamowicie widokowy park, z główną ścieżką prowadzącą na szczyt wzgórza. Taka wędrówka spod plaży zajmie nam do 30 minut spaceru. Dodam jeszcze, że we wspomnianym powyżej parku znajduje się dobrze oceniana i elegancka restauracja L’Ereta z pięknymi widokami na całe miasto.

ZAMEK ŚW. BARBARY: PARKING

Drugim sposobem na wyjście na sam szczyt zamku jest dojazd drogą asfaltową samochodem. Wjazd jest od północnej strony, a najdalej gdzie można dojechać to Parking de la Ereta oraz Parking secundario Castillo. Niestety oba parkingi są bardzo małe i nawet mocno poza sezonem nie znalazłam na nich dla siebie miejsca. Jeśli Tobie jakimś cudem się to uda, to z tych parkingów do zamku dzieli Cię jakieś 400 metrów. Na samym szczycie zamku jest jeszcze jeden parking, jednak jest on niedostępny dla zwiedzających.

alicante zima

ZAMEK ŚW. BARBARY: WINDA

Kolejną opcją dostania się na zamek św. Barbary jest winda. Wydawać by się mogło, że jest to świetne rozwiązanie, jednak patrząc na jej opinie w Google, funkcjonuje ona dość kiepsko. Nie wiedzieć czemu stale jest zamknięta, a jej godziny otwarcia nijak mają się z rzeczywistością. Radziłabym nie brać tego sposobu dostania się na szczyt za pewnik. Windę znajdziesz na mapie pod nazwą Ascensor Castillo Santa Barbara.

ZAMEK ŚW.BARBARY: MINIBUSY

Ostatnim już sposobem na zobaczenie w Alicante atrakcyjnego zamku św. Barbary są minibusy, które kursują co 20 minut sprzed restauracji Marq na Placa Gomez Ulla. Koszt takiego przejazdu wynosi 1,45 €. Niestety plac ten nie znajduje się w ścisłym centrum turystycznym miasta, więc samo dojście do niego równa się dotarciu do parku l’Ereta.

Godziny otwarcia zamku:
– codziennie od 10:00 do 18:00 (w sezonie nawet dłużej).

Cennik biletów:
– wszystkie są darmowe.

Więcej informacji i aktualne godziny otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie zamku.

STARE MIASTO ALICANTE: DZIELNICA SANTA CRUZ

alicante stare miasto
alicante place w miescie
alicante instagramowe miejsca
alicante kolorowa dzielnica

Najbardziej kolorowym miejscem w całym Alicante jest dzielnica Santa Cruz. Mieści się ona u podnóża zamku św. Barbary od strony portu. To właśnie tutaj w średniowieczu zaczęło rozwijać się miasto. Uliczki są bardzo wąskie, a otaczające budynki mocno nasycone różnymi barwami. Wygląda to przepięknie! Tutaj po prostu trzeba się zgubić. Najpiękniejszą uliczką, jaką znalazłam była Calle Lepanto. Ślicznie też było na Calle Pedro Sebastia i Calle Toledo. Uchwycisz tu wiele pięknych kadrów.

ALICANTE: DEPTAK ESPLANADA D’ESPANYA

alicante deptak
alicante budynki

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w Alicante jest składający się z 6 600 000 trójkolorowych marmurowych płytek deptak Paseo de la Explanada. Tak! Z ponad sześciu milionów maleńkich płytek w kolorze białym, granatowym i czerwonym. Z obu jego stron posadzone są dość gęsto palmy, więc całość tworzy niesamowity efekt wizualny. Nic więc dziwnego, że deptak ten uważany jest za jedną z największych atrakcji Alicante. Znajduje się on w pobliżu plaży miejskiej, więc właściwie w samym centrum. Dokładnie przebiega od Plaza Puerta del Mar do parku Canalejas, czyli na odcinku ok. 500 m.

ALICANTE: PLAŻA PLAYA DEL POSTIGUET

Był zamek, kolorowa dzielnica i najbardziej charakterystyczna atrakcja Alicante. Przyszedł więc czas na plażę, bo tak się składa, że miasto to położone jest tuż przy brzegu lazurowego morza! Główną plażą w mieście jest bardzo szeroka Playa del Postiguet. W Alicante podoba mi się to, że całe miasto z łatwością dostępne jest dla naszych stóp. Wszystkie najlepsze miejsca właściwie stykają się ze sobą. Plaża mieści się tuż przy deptaku, pod wzgórzem zamkowym i styka się ze starym miastem. Połączenie po prostu idealne! Do tego kolor wody zupełnie nie przypomina większości miejskich plaż, jakie widziałam. Tutaj jest błękitnie i rajsko! W takim mieście mogłabym żyć!

NIETYPOWA ATRAKCJA ALICANTE: ULICA Z GRZYBAMI

alicante grzyby
calle de las setas

Będąc w Alicante, zobaczyć trzeba także słynną ulicę grzybową, czyli Calle de las Setas. O co tu w ogóle chodzi? W 2013 r. miasto postanowiło udekorować ulicę Calle San Francisco, która w ostatnich latach nie była w najlepszym stanie. Zaniedbany zakątek omijano szerokim łukiem nie tylko z uwagi na jego ponury wygląd, ale również ze względu na nielegalne biznesy, które były tu prowadzone. Walkę między innymi z uliczną prostytucją miasto zaczęło od zamknięcia niektórych przedsiębiorstw oraz otworzenia obiektów kulturowych. W następnej kolejności ówczesna burmistrz Alicante zdecydowała się na ustawienie wzdłuż całej uliczki wysokich bajkowych grzybków muchomorków, co okazało się strzałem w dziesiątkę! Dodatkowo pomalowano podłoże na zielono i żółto oraz narysowano na nim klasy. Dziś przychodzą tu tysiące turystów, by sfotografować muchomorka z robaczkiem na daszku. Oczywiście wszystko zachowuje bajkowy i dziecięcy charakter.

ALICANTE: CASA CARBONELL

najpiekniejszy budynek w alicante

Kierując się z plaży na deptak Esplanada d’Espanya lub odwrotnie, będziesz na pewno przechodził przez Placa Porta del Mar. To ogromny plac z fontanną i gęsto posadzonymi palmami na zielonym trawniku. Choć słowo plac jest tu według mnie troszkę nadużyciem. Bardziej powiedziałabym, że jest to po prostu bardzo ładnie udekorowane skrzyżowanie. W każdym razie zwróć tutaj swoją uwagę na charakterystyczny biały budynek, przy którym rozpoczyna się deptak. To zabytkowa i niezwykle piękna rezydencja Casa Carbonell. Powstała tuż po I wojnie światowej prawdopodobnie na zlecenie Enrique Carbonella, który był lokalnym producentem tekstyliów. Mogłabym podziwiać ten budynek godzinami!

ALICANTE: RATUSZ MIEJSKI

alicante ratusz miejski
alicante ajuntament

Tuż przy Casa Carbonell znajduje się niewielka uliczka z widocznym charakterystycznym łukiem na początku. Dojdziesz nią na Placa de Ajuntament, przy którym znajduje się ratusz w Alicante. Zimą był bardzo ładnie udekorowany. Nie mogłam wyjść z zachwytu nad zielonymi drzwiami wejściowymi, które właściwie same prosiły się o zdjęcia. Budynek powstał w XVIII w. jako dzieło epoki baroku. Co ciekawe do środka można wejść. Przygotowana jest wystawa starożytnych malowideł, rzeźba Salvadora Dali oraz punkt poziomu zero, od którego mierzy się wysokość n.p.m. hiszpańskich miast. Dla niektórych może to być całkiem fajna atrakcja w Alicante.

ALICANTE: DEPTAK EXPLANADA DEL PUERTO

alicante explanada del puerto
zwiedzanie alicante

Kontynuację pięknego pasażu z centrum miasta, o którym już wspominałam, znajdziesz w pobliżu ogromnego kasyna Casino Mediterrani. Pomiędzy nim a Plaza Puerta del Mar z dokładnie tych samych płytek zbudowano deptak spacerowy Explanada Del Puerto, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Alicante. Pięknie stąd widać zabytkowy Casa Carbonell i zamek św. Barbary. W pobliżu tego miejsca znajduje się również port, na który o zachodzie słońca rysuje się przepiękny widoczek. Warto jest przejść się tu wieczorkiem na spacer.

ALICANTE: PLAZA PORTAL DE ELCHE

alicante fikusy
alicante portal elche

Znajdując się w centrum atrakcji Alicante, napotkasz z pewnością wiele mniejszych i większych placyków. Mnie w pamięci utkwił ten o nazwie Plaza Portal de Elche. Trafiłam na niego, zbaczając z głównego deptaku w mieście. Pomiędzy ponad stuletnimi ogromnymi fikusami mieści się tu kawiarnia z kilkoma małymi stolikami. Urocze miejsce! Choć doczytałam, że do 1810 r. zwane było Placem Wiszącym w związku z wymierzaniem w tym miejscu sprawiedliwości… Teraz to już nie wiem co powiedzieć.

ALICANTE: ZAMEK SANT FERRAN

alicante widok na zamek
alicante zamek sant ferran

W stolicy wybrzeża Costa Blanca znajdziemy jeszcze jeden przepiękny punkt widokowy, do którego warto sobie podejść. Jest nim zamek Sant Ferran z XIX w., który zlokalizowany jest na wzgórzu Tossal. Zbudowano go z myślą o obronie miasta oraz powstaniu więzienia dla jeńców. Aktualnie odwiedzany jest z uwagi na przepiękną panoramę całego miasta. To chyba najlepsze miejsce w mieście do zobaczenia w całej okazałości zamku św. Barbary. Zdecydowanie warto jest zobaczyć to miejsce w Alicante!

PLAZA DE TORROS – ARENA WALKI BYKÓW

arena walki bykow

Kolejnym ciekawym miejscem w Alicante jest arena walk byków. I choć pierwsza odnotowana walka byków odbyła się w tym mieście w 1700 r., arenę zbudowano dopiero w roku 1848. Na tamte czasy mogła pomieścić zdecydowaną większość mieszkańców miasta, czyli prawie 16 000 osób! Wydawać by się mogło, że stojąc przed nią, będzie wyglądała porównywalnie do areny z Walencji lub choć w połowie do rzymskiego Koloseum. Jednak ja przejeżdżając tuż obok niej, kompletnie nie zwróciłam na nią uwagi. Arenę najlepiej widać jest z góry, czyli z punktów widokowych Alicante. Stojąc na szczycie zamku św. Barbary, niemal od razu zobaczyłam ten charakterystyczny owalny budynek. Jako ciekawostkę dodam, że znajduje się tu muzeum walki byków, a na samej arenie co jakiś czas odbywają się koncerty i różnego rodzaju wydarzenia sportowe. Jestem ciekawa, czy wybrałbyś się do tej nietypowej atrakcji w Alicante?

KONKATEDRA ŚW. MIKOŁAJA

alicante niebieska kopula
alicante konkatedra

Podczas spaceru po Alicante z wielu miejsc zauważysz z pewnością wystającą błękitną kopułę, obok której mieści się wieża z daszkiem w podobnym kolorze. Kopuła ta ma 45 m wysokości, a pod jej dachem znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków w mieście, czyli Concatedral Sant Nicolau de Bari. Ta XVII-wieczna katedra mieści się w sercu starego miasta. Wewnątrz znajdziesz barokową kaplicę i zabytkowe krużganki.

ALICANTE CENTRAL MARKET

alicante market

Jeśli interesujesz się ciekawymi architektonicznie obiektami, to w Alicante zobaczyć możesz budynek rynku centralnego. Choć zbudowany został na planie w stylu bazyliki, to wewnątrz znajduje się funkcjonujący do południa targ. Takie miejsca są zazwyczaj niemałą lokalną atrakcją, a w Alicante jest podobnie. Charakterystyczna frontowa elewacja z napisem “mercado” na płytkach przykuwa wzrok każdego przechodnia. Budynek powstał w 1912 r. w miejscu murów otaczających niegdyś Alicante.

Godziny otwarcia:
– poniedziałek – piątek: 07:00 – 14:30,
– soboty i dni przed świętami: 07:00 – 15:00.

ALICANTE: PARK PALMOWY PARC EL PALMERAL

park z palmami
alicante wodospad
alicante park palmowy

Na koniec zostawiłam jedną z najlepszych atrakcji w Alicante! Umieściłam ją tutaj, ponieważ to jedyne miejsce, do którego należy dojechać samochodem lub komunikacją miejską. Z głównej plaży dzieli je nieco ponad 4 km. Jednak uwierz mi na słowo, naprawdę warto tu przyjechać! El Palmeral to przepiękny gaj palmowy z uroczymi alejkami, drewnianymi mostkami, sztuczną rzeką, niewielkimi zbiornikami, a nawet i wodospadem! Główne skrzypce grają tu oczywiście palmy, których na całym terenie jest około 2 tysiące sztuk! Najwyższe sięgają nawet 20 m wysokości. Wrażenia na miejscu są po prostu niezapomniane!

Park palmowy usytuowany jest na planie prostokąta. Jest dość wąski i długi, bo ciągnie się aż na 500 m. Spacerować tu można ładnych kilka godzin. Na początku łatwo też stracić orientację, bo ilość alejek jest ogromna. Parking znajduje się wzdłuż wschodniej krawędzi gaju, tuż przy samym morzu.

ALICANTE: INFORMACJE PRAKTYCZNE

ALICANTE: KIEDY JECHAĆ

Region Alicante to idealne miejsce do zwiedzania o niemal każdej porze roku. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj ponad 20 °C! Jeżeli zastanawiasz się, jaka panuje pogoda w Alicante w zimie, to odsyłam Cię w tym miejscu do mojego poprzedniego wpisu. Warto mieć też na uwadze, że o każdej porze roku miejsca warte zobaczenia w Alicante mogą wyglądać inaczej.

ALICANTE: LOTY

Loty do Alicante często są jednymi z najtańszych lotów, jeśli chodzi o Hiszpanię. Przewoźnikiem, który ma dla nas najwięcej ofert, jest Ryanair. Polecimy nim z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy Modlin. Wizzair obsługuje jedynie wyloty z lotniska Chopina w Warszawie. Na moje oko standardowa cena za bilety w dwie strony dla jednej osoby to 400-500 zł. Jeśli jest taniej, to nawet się nie zastanawiaj, bo wskoczyłeś na okazyjną ofertę!

alicante widok na miasto

ALICANTE: JAK DOJECHAĆ Z LOTNISKA

Tutejsze lotnisko nie jest wcale takie małe, jak mogłoby się wydawać. Spokojnie można by się było w nim zgubić. Na szczęście jest bardzo dobrze oznakowane, więc zaraz po opuszczeniu samolotu, kieruj się za znakami prowadzącymi na przystanek autobusowy, czyli bus stop. Bilet kupisz u kierowcy w cenie 3,85 €. Autobusy kursują codziennie co 20 minut.

Dokładną trasę autobusu z lotniska oraz szczegółowe informacje dotyczące transportu znajdziesz tutaj.

ALICANTE: GDZIE ZJEŚĆ

MANDALA CAFE. Pyszna kawa, podgrzewane kanapki i słodkości. Ceny: cappuccino 1,7 €, sok pomarańczowy 1,8 €, croissant 1,5 €.

PUERTA DEL MAR. Słabo oceniana knajpka, ale wpadłyśmy tu tylko na kawkę prosto z lotniska. Z takim widokiem smakowała wybitnie! Ceny: cappuccino 2,8 €, croissant 1,5 €.

kawa nad morzem w hiszpanii

LOS PORRONES. Weszłyśmy przypadkowo skuszone ceną 15 € za zestaw składający się z przystawki, dania głównego, deseru, sangrii oraz wody. Było całkiem okej, choć bez szału.

TACOBELL. Jednego dnia wpadłyśmy także na szybką przekąskę do Tacobell. To taka sieciówka z meksykańskim jedzeniem.

CHURROS PRZY PLAŻY. Nie zapomnij także jednego dnia spróbować wybitnych churros z czekoladą! Sprzedają je w budkach tak jak u nas gofry. Coś przepysznego!

ALICANTE: GDZIE NOCOWAĆ

Z noclegiem w Alicante miałam z koleżankami trochę przygód. Zarezerwowałyśmy z początku trzyosobowy pokój w Concept Suites w samym centrum. Niestety pierwszy raz zdarzyło mi się, że na miejscu nie było kompletnie nikogo! Musiałyśmy skontaktować się z Bookingiem, a oni znaleźli dla nas inny nocleg. Ostatecznie więc spałyśmy w trzypokojowym mieszkanku Labradores 13. Polecam!

Nasz apartament z salonem, kuchnią, sypialnią i pokojem z łóżkiem piętrowym znajdziesz tutaj: Labradores 13.

ALICANTE: WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU

W Alicante samochód wypożyczyć można zarówno z lotniska, jak i z dworca. My korzystałyśmy z wypożyczalni Budget z siedzibą na dworcu. Zwracałyśmy go w Walencji, ponieważ stamtąd miałyśmy lot powrotny. Za dwa dni zapłaciłyśmy 270 zł plus drugie tyle za ubezpieczenie.

wycieczka do alicante

To już koniec mojego przewodnika po najlepszych atrakcjach Alicante! Mam nadzieję, że skorzystasz z moich porad i przekonasz się, jak piękne jest to miasto. Ciekawi mnie jeszcze jak wygląda ono latem. Być może się kiedyś wybiorę! Daj znać, które z wymienionych tu miejsc chciałbyś zobaczyć w Alicante najbardziej!

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear