• Menu
  • Menu
najpiekniejsze miasto na sycylii

Atrakcje Sycylii, które warto zobaczyć

PRZYSTANEK -> SYCYLIA – CO WARTO ZOBACZYĆ? 

Na Sycylię chciałam przyjechać od zawsze. Kojarzyła mi się głównie z kultowym “Ojcem Chrzestnym”, mafią i strzelaninami. Nie ukrywam, że przeszło mi przez myśl, że być może nadal jest ona niebezpieczna. Jednak po wgłębieniu się w ten temat, dowiedziałam się, że stare czasy poniekąd się już skończyły. Tak więc ruszamy z kompletnym przewodnikiem po najlepszych atrakcjach na Sycylii. Przeczytasz tu o najpiękniejszych miejscach i plażach na Sycylii, które warto zobaczyć. 🙂

KILKA FAKTÓW O SYCYLII

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym (25 460 m²) leżącą na terenie Włoch. Otaczają ją dwa morza i jedna cieśnina: Morze Tyrreńskie z północy, Morze Jońskie ze wschodu i Cieśnina Sycylijska z południowego zachodu. Stolicą wyspy jest Palermo, a do największych miast na wyspie należą jeszcze Katania, Mesyna i Syrakuzy. Na Sycylii żyje 5 milionów ludzi, a sami mieszkańcy uważają się za Sycylijczyków, a nie za Włochów. Wyspa ma 1039 km wybrzeża. Po części są to skalne zatoki i żwirowe plaże, ale i również jedne z najpiękniejszych piaszczystych plaż w Europie. Na terenie wyspy znajdują się 3 parki narodowe i 63 rezerwaty. Sycylia ma dwie twarze: błękitną, turkusową i szmaragdową na wybrzeżu oraz zieloną, gęstą i bujną w interiorze. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, co sprawia, że zimy są tu wyjątkowo łagodne. Nie lubię pisać o pogodzie, bo mam wrażenie, że zawsze trzeba spodziewać się wszystkiego 😀

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA SYCYLII, NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA

ETNA

sycylia wulkan etna

Jakie macie pierwsze skojarzenie z Sycylią? Założę się, że połowa z Was kojarzy ją z “Ojcem Chrzestnym”, a druga połowa z najwyższym wulkanem w Europie, czyli z Etną. Jest to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć na Sycylii. Etna osiąga wysokość ok. 3 300 m n.p.m., jednak ulega ona ciągłym zmianom ze względu na erupcje. Jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, a w internecie co jakiś czas czytamy o jej kolejnych wybuchach. W 2013 r.  Etna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Tak naprawdę Etnę możemy podziwiać z wielu miejsc, nie tylko na Sycylii. Przy dobrej widoczności zobaczymy ją nawet z kontynentu, czyli z pobliskiej Kalabrii. Wiadome jest, że jadąc w jej kierunku, napotykamy na coraz lepsze panoramy. Jednak nie uwzględniając drogi na Etnę, to uważam, że najpiękniejszy widok na nią jest z Taorminy.

Ogólnie każdy z Was może postawić swoją stopę na kraterze centralnym Etny. Aby to zrobić, należy zakupić wyjście na wulkan z przewodnikiem wysokogórskim. Samodzielnie możemy dojść tylko do poziomu 2 920 m n.p.m. Jednak nie jest to obowiązkowe. Równie dobrze możecie udać się tylko do tego poziomu i nie wchodzić już wyżej. O planowaniu wejścia na Etnę powstał osobny wpis na moim blogu, do którego Was odsyłam.

CEFALU

sycylia cefalu

Cefalu jest zdecydowanie moim ulubionym miastem na całej Sycylii! Charakteru nadaje mu jego wyjątkowe położenie i zabytkowe stare miasto. Cefalu leży tuż nad morzem w północnej części wyspy u stóp olbrzymiej skały Rocca. Ta sycylijska plaża jest zagospodarowana i piaszczysta. To, co według mnie najpiękniejsze, to unikalna zabudowa tuż przy brzegu. Fale właściwie obijają się o fundamenty budynków. To coś niesamowitego usiąść na ławce i podziwiać ten obłędny widok! Miasto nie jest zbyt duże, ale dość mocno turystyczne. Nawet poza sezonem było tam sporo turystów, a co za tym idzie sklepów z pamiątkami, barów, kawiarni i restauracji. Jednak mimo wszystko uważam, że Cefalu jest atrakcją, której nie można przegapić, będąc na Sycylii!

cefalu na sycylii plaze sycylii

Ponadto, na skałę Rocca można się wspiąć. Wędrówka ponoć jest krótka, a w zamian otrzymujemy widoki na miasto i pozostałości po starożytnej świątyni. Wstęp na szlak jest płatny.

SCALA DEI TURCHI

sycylia atrakcje schody turkow realmonte

Scala dei Turchi, czyli Schody Turków to jedno z najpiękniejszych miejsc na Sycylii, związane z naturą! Na południu wyspy, tuż przy brzegu, w miejscowości Realmonte powstał sporych rozmiarów biały, wapienny klif, z którego rozpościerają się cudne widoki na turkusowe morze. Klif ten ma około 90 m wysokości. Jego pofałdowana forma przypomina lekko schody, ale wcale nie jest tak łatwo się po nich wspinać. Dostać się tam możemy od strony plaży. Miejsce wpisano na listę UNESCO. Musisz je zobaczyć, będąc na południu Sycylii!

Nazwa “Schody Turków” wzięła się od tureckich piratów, którzy chowali się niegdyś w tym miejscu przed sztormami i burzami.

TAORMINA

taormina atrakcje taormina widok na etne

Taormina jest przede wszystkim jednym z najbardziej obleganych i modnych miast na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest całkowicie inna od pozostałych miejsc. Położona jest jednocześnie na stromych zboczach Monte Tauro (ponad 150 m n.p.m.) oraz nad brzegiem morza. W związku z tym posiada jedne z najlepszych widoków na Etnę! Ponadto centrum miasta połączone jest z brzegiem morza specjalną kolejką. Tam czeka na nas łączona plaża Isola Bella, jedna z popularniejszych na Sycylii. Główną ulicą w mieście jest Corso Umberto, a głównym placem jest Piazza IX Aprile, z którego pięknie widać Etnę.

Co ciekawe, miasto jest bardzo bogate historycznie. Założone zostało w IV w p.n.e. przez uciekinierów z greckiej wyspy Naksos. Niedaleko centrum znajdziemy ruiny starożytnego teatru – Teatro Greco, z którego roztacza się pocztówkowy widok na ten najwyższy w Europie wulkan. Ze względu na późną porę ja się już niestety nie załapałam na tą jedna z najpiękniejszych sycylijskich atrakcji.

Jednak musicie zdawać sobie sprawę, że w Taorminie zawsze jest ogrom ludzi. Często nie ma miejsc parkingowych, a w restauracjach wolnych stolików. Miasto cechują wąskie uliczki wypełnione luksusowymi i drogimi sklepami z odzieżą, bielizną i obuwiem. Ceny noclegów w tym mieście są nieporównywalnie wysokie w stosunku do sąsiednich miasteczek.

Ostatecznie i tak sądzę, że grzechem jest ominąć Taorminę. Rozsądnie jest przyjechać tutaj na jeden dzień, zobaczyć to, co chcemy i uciec w bardziej ustronne miejsca.

Lokalizacja:

W większości przypadków największy problem w dojeździe do Taorminy stanowi znalezienie miejsca parkingowego. Co prawda, po drodze do miasta znajduje się płatny, wielopoziomowy parking – “Porta Catania Parking”, jednak za pierwszym razem chcieliśmy spróbować znaleźć darmowe miejsce. Główna droga do miasta jest stroma, wąska i kręta. Nie jest ona łatwa, lekka i przyjemna. Jest naprawdę ciasno. Jednak spadł na nas cud i przy pierwszym wjeździe do centrum znaleźliśmy darmowe miejsce parkingowe! Tak, to możliwe! Jednak pamiętajcie, że nasz wyjazd odbywał się poza sezonem – w marcu. Z tego, co słyszałam, w sezonie na drogach są ogromne korki, a do centrum miasta nie ma co wjeżdżać.

BELVEDERE CASTELLAMMARE DEL GOLFO

sycylia punkt widokowy

Castellammare del Golfo jest jednym z sycylijskich kurortów wypoczynkowych. Miasto to położone jest na północnym wybrzeżu wyspy. Tamtejsze plaże uważane są za jedne z piękniejszych na Sycylii. Nie wjeżdżaliśmy do centrum, więc nie mogę nic więcej o nim powiedzieć. Za to przy drodze w kierunku Trapani znajduje się punkt widokowy Belvedere Castellammare del Golfo! Możemy z niego zobaczyć piękną sycylijską zatokę! Jest to jeden z najpiękniejszych widoków na całej Sycylii! Jeśli będziecie w pobliżu, to koniecznie musicie się tam zatrzymać!

RISERVA NATURALE DELLO ZINGARO

rezerwat zingaro sycylia rezerwat przyrody

Rezerwat Zingaro to pierwszy rezerwat przyrody, jaki utworzono na wyspie (1981 r.) i jednocześnie najpiękniejsza atrakcja przyrodnicza na Sycylii. Jego powierzchnia to 1650 ha. Przede wszystkim posiada on ok. 7 km dziewiczej linii brzegowej oraz towarzyszące tereny górskie. Bogaty jest w skalne, czasem trudno dostępne zatoczki, w których można zażywać kąpieli morskich. Plaże te są jednak tłumnie odwiedzane przez turystów w sezonie, a poza nim – puste. Rezerwat możemy zwiedzić tylko pieszo. Główna ze ścieżek prowadzi przez cały teren rezerwatu, od San Vito lo Capo do Scopello. Z północnego parkingu do południowego jest 6 km marszu. Ponadto  na terenie rezerwatu nie znajdziemy dróg, hoteli, czy sklepów. To piękne, sycylijskie miejsce jest dziewicze i mało w nim ingerencji człowieka. Znajdziemy za to wiele endemicznych gatunków roślin, a także wiele różnych gatunków zwierząt. Najciekawszymi z nich są ptaki drapieżne takie jak sokół wędrowny, czy myszołów. W rezerwacie mieści się Grotta dell’Uzzo, która była jedną z pierwszych prehistorycznych osad na wyspie.

Lokalizacja:

Rezerwat Zingaro rozciąga się pomiędzy miejscowościami San Vito lo Capo i Scopello. Wejść na jego teren możemy z obu jego stron. Wejście północne znajduje się ok. 12 km od centrum San Vito lo Capo, a wejście południowe na obrzeżach Scopello. Przy obu wejściach znajdują się kasy biletowe i darmowe parkingi. Wejście na teren rezerwatu jest płatne, ale podczas naszej wizyty, w kasie nie było nikogo, a barierki były otwarte. Może marcowy termin ma coś z tym wspólnego?

Przygotowując się na całodzienny wypad, koniecznie weźcie ze sobą jedzenie, dużą ilość wody, wygodne obuwie, buty do wody i nakrycie głowy.

Godziny otwarcia: 07:00 – 19:30.
Cena biletu: 5 euro.
Oficjalna strona internetowa: Riserva Zingaro.

CORNINO

sycylia co zobaczyć cornino na sycylii

Cornino jest niewielkim nadmorskim miasteczkiem z kamienistą plażą, położonym w północno-zachodniej części Sycylii. Co go wyróżnia? Niewiarygodnie piękne położenie u stóp góry Monte Cofano! Zatrzymaliśmy się tam w drodze do San Vito lo Capo, ale miejsce to w przeciwieństwie do tłocznego Cefalu, właściwie nie żyje poza sezonem. Było spokojnie, cicho i właściwie nie spotkaliśmy tam ani jednej osoby! Mogliśmy sami przemierzać nadmorską promenadę i napawać się widokami na Monte Cofano. Co ciekawe, można zrobić sobie trekking na szczyt tej góry, która leży w centrum rezerwatu.

VALLE DEI TEMPLI – DOLINA ŚWIĄTYŃ

atrakcje na sycylii

Będąc na Sycylii, warto jest zobaczyć i w ogóle zainteresować się jej kolonijną przeszłością. Valle dei Templi, czyli Dolina Świątyń usytuowana jest w mieście Agrigento i stanowi jedną z największych atrakcji południowej Sycylii. Dokładniej mówiąc, jest to sporych rozmiarów park archeologiczny. Możemy podziwiać tutaj ślady starożytnego miasta. Już w 582 r. p.n.e. Grecy założyli swoją kolonię Akragas, które z biegiem czasu zostało zniszczone w wyniku wojen i trzęsień ziemi. Najlepiej zachowaną budowlą na terenie parku jest świątynia Konkordii, która pochodzi z około 440-430 r. p.n.e. Będąc na miejscu, nie mogłam wyjść z podziwu pracy naszych przodków. Pozostałości po świątyniach robią naprawdę niesamowite wrażenie. Jeżeli interesuje Was ten temat, to rozwinęłam go nieco bardziej w moim poprzednim poście o Dolinie Świątyń.

Godziny otwarcia: 8:30 – 19:00, codziennie.
Cena biletu: 10 euro. Jeżeli chcecie wejść jeszcze do muzeum to bilet łączony kosztuje 13,5 euro.
Parking niestety jest płatny.
Oficjalna strona internetowa Valle dei Templi.

SCIACCA

morze na sycylii

W mieście Sciacca wylądowaliśmy właściwie przypadkowo. Noclegi zamawialiśmy z dnia na dzień i akurat tam jednej nocy pasowało nam się zatrzymać. Sciacca jest dość dużym, sycylijskim miastem. Właściwie zamieszkuje ją ok. 41 000 osób. To miasto zapadło mi na bardzo długo w pamięci. Wybrzeże obdarzone jest w turkusową wodę, a z wielu placów w mieście widać piękne sycylijskie panoramy jak z pocztówek! Na miejscu znajdziecie duży parking i sporą bazę noclegową. Podsumowując, Sciacca spodobała mi się od pierwszego wejrzenia.

CAPO D’ORLANDO

capo d orlando capo d orlando plaza

Capo d’Orlando to kolejne miasto z kamienistą plażą położone na północnym wybrzeżu Sycylii. Chyba nie da się już ukryć, gdzie było mnie więcej? 😀 Cechuje je długa i piękna plaża. Wzdłuż brzegu ciągnie się promenada, przy której posadzone są palmy. Ponadto to idealne miejsce na spacery wzdłuż morza! <3 Na miejscu znajdziecie płatne parkingi, restauracje, bary, knajpy, czyli właściwie wszystko, czego potrzeba. Nawet poza sezonem sporo miejsc było otwartych. W porównaniu do San Vito lo Capo to miejsce to żyło! Lecz zdecydowanie więcej było tu Włochów niż turystów.

SAN VITO LO CAPO

san vito lo capo san vito lo capo plaza

San Vito lo Capo to przede wszystkim największy kurort wakacyjny na Sycylii, znany z folderów reklamowych. Miasto to położone jest na północnym wybrzeżu wyspy u stóp góry Monte Monaco. Największą atrakcją miasta San Vito lo Capo na Sycylii jest jego plaża, która uznawana jest za najlepszą na wyspie. Jest piaszczysta i ma 3 km długości. Poza sezonem miasto jest właściwie nieodwiedzane. Na miejscu są tylko miejscowi i jedna, czy dwie otwarte knajpy. Jednak mi się to właśnie podobało! Cała, bardzo szeroka plaża była pusta, a z piasku tworzyły się delikatne wydmy! Podobno w sezonie nie ma gdzie w tym miejscu postawić kroku… Decydując się na zobaczenie tego miejsca na Sycylii, weźcie mocno pod uwagę termin wyjazdu!

MACARI – SANTA MARGHERITA BEACH

sycylia macari

O Macari przed wyjazdem czytałam tylko tyle, że jest tam jedna z  najpiękniejszych plaż północnej Sycylii. I trudno się z tym nie zgodzić! Plaża jest piaszczysta i szeroka, a morze błękitne i przejrzyste. W jej pobliżu znajdują się malutkie, skaliste zatoczki. Na miejscu jest mały, darmowy parking. Ponadto z brzegu jesteśmy w stanie dostrzec górę Monte Cofano (tą znajdującą się przy miasteczku Cornino). Generalnie odwracając głowę od morza, zobaczymy właściwie z każdej strony jakieś wzniesienia.

REZERWAT PRZYRODY LAGHETTI DI MARINELLO

sycylia tindari

Rezerwat przyrody Laghetti di Marinello położony jest u stóp małego miasteczka Tindari, nieopodal miasta Oliveri, w północno wschodniej części Sycylii. Na jego terenie została wytworzona naturalna laguna w postaci 7 jeziorek. Jednak to, co mnie najbardziej pociągało to długi, piaszczysty cypel, który rozciąga się 800 metrów wgłąb morza. Miejsce to możemy podziwiać z góry z Tindari lub odwiedzić pieszo z Oliveri.

Nie mając czasu na obie te atrakcje jednocześnie, musiałam wybrać tylko jedną z nich. Postawiłam na spacer po rezerwacie. Po dojechaniu do Oliveri zaczęliśmy szukać miejsca parkingowego. Jednak nie znaleźliśmy nigdzie w pobliżu parkingu, więc zostawiliśmy samochód gdzieś przy plaży. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe. Pamiętajcie, że teren ten nie jest wcale taki mały! Z plaży w mieście do rozpoczęcia cypla jest ok. 1 km. Długość cypla to ok. 800 m. Spacer więc w dwie strony ma aż 4 km. Biorąc pod uwagę, że idziemy wzdłuż plaży i co chwilę zatrzymujemy się, by zamoczyć nogi lub pooglądać dokładniej widoki to będzie potrzebne nam dużo czasu na obejście całości. My doszliśmy jedynie do rozpoczęcia cypla i do jeziorek, a i tak zajęło nam to 2 h.

Powiem szczerze, że miejsce to nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia. Z pewnością ma swój urok, bo nie ma tam zbyt wielu turystów, jest cisza i spokój, ale na pewno specjalnie bym tam drugi raz nie pojechała. Mając ten wybór, po raz kolejny zdecydowanie postawiłabym na podziwianie widoków na jeziorka i cypel z góry.

sycylia cypel jeziorka przy plazy

Lokalizacja punktu widokowego:

Jednak jeżeli chcielibyście zobaczyć na Sycylii widoki z lotu ptaka na rezerwat, to musicie dojechać do niewielkiej miejscowości Tindari. Położona jest ona na wzniesieniu, właściwie tuż nad rezerwatem. Znajduje się w niej Sanktuarium Czarnej Madonny, które jest celem wielu pielgrzymek. Podobno jest to miejsce cudów i uzdrowień. Ponadto w Sanktuarium znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama. Najlepsze widoki są ponoć z zakrystii Sanktuarium, które otwierane jest tylko kilka razy dziennie. Jeśli zdecydujecie się na ten punkt widokowy, to w Tindari znajdziecie również park archeologiczny, w którym są pozostałości antycznego miasta.

KATANIA

katania piazza duomo katania opera

Katania jest drugim co do wielkości miastem na Sycylii. Znajduje się tu także lotnisko, więc jest duża szansa, że to właśnie tutaj zaczniecie swoją przygodę z Sycylią. Miasto wybudowane jest na wschodnim wybrzeżu wyspy u podnóży Etny. Lubię Katanię, ale nie skradła ona zbyt mojego podróżniczego serca. Uważam, że to fajne miejsce do spędzania wolnego czasu, bo dużo się tam dzieje, ale do zwiedzania wybrałabym z pewnością inne miasta.

katania starozytny teatr

Jednak każdy ma inne preferencje i gusta, więc może akurat, gdy Ty zobaczysz to sycylijskie miasto, to Ci się ono spodoba! 🙂 W Katanii centralnym miejscem jest Piazza del Duomo przy Katedrze św. Agaty. Właśnie tam jest też najwięcej ludzi. Na środku placu stoi Fontana dell’Elefante, przy której często występują różni artyści. Na ulicy Via Etnea znajdziecie za to najwięcej sklepów i restauracji. Jednak budynkiem, który zrobił na mnie największe wrażenie w mieście, był budynek opery Teatro Massimo Bellini, który w nocy jest pięknie oświetlony. W tej okolicy znajdziecie sporo barów i dyskotek. Szukając wypoczynku, warto udać się na przykład do parku Villa Bellini, w którym możemy pospacerować i odpocząć.

GIARDINI NAXOS

sycylia giardini naxos gdzie spac w taorminie

Do Giardini Naxos trafiliśmy właściwie zupełnie przypadkiem. Miasto usytuowane jest tuż obok Taorminy, w której nie mogliśmy znaleźć noclegu w rozsądnej cenie, więc przyjechaliśmy właśnie tu. Baza hotelowa jest całkiem niezła i dużo tańsza od tego najmodniejszego miasta na Sycylii. Ma ono również bogatą historię, bo ponoć właśnie tutaj Grecy założyli swoją pierwszą kolonię. Dziś Giardini Naxos na Sycylii to kurort wypoczynkowy z atrakcyjną i piaszczystą plażą. Jednak mnie zafascynowały śliczne, kolorowe budynki i kościół z dużym obrazem Jana Pawła II na elewacji.

GUIDALOCA BEACH

sycylia zwirowe plaze

Plaża Guidaloca znajduje się w miejscowości Scopello, niedaleko południowego wejścia do rezerwatu Zingaro. Uchodzi ona za ładniejszą w regionie. Przebywałam tam jedynie późnym wieczorem, więc być może zdjęcia nie oddają jej piękna jak w blasku słońca. Jednak nie jest ona piaszczysta. Znajdziemy tam wiele większych lub mniejszych kamyczków. Z pewnością nie wybrałabym jej na całodzienne plażowanie.

INNE CIEKAWE MIEJSCA NA SYCYLII

Oczywiście na Sycylii jest wiele innych atrakcji, których nie udało mi się odwiedzić. Jednak jeżeli macie więcej czasu niż ja lub skupiacie się tylko na którejś części wyspy, to polecę Wam jeszcze kilka miejsc, które pewnie bym odwiedziła. Na wschodzie byłyby to z pewnością Syrakuzy oraz perełki takie jak Noto, Modica i Scicli. Nie zabrakłoby też popularnego Marzamemi, sesji zdjęciowej i plażowania w tym mieście. Ciekawym miejscem jest też cmentarzysko Necropoli Rupestre Pantalica. W pionowej ścianie wykutych jest ok. 5 000 grobowców. Jedną z ciekawszych plaży w tym regionie Sycylii jest plaża przy Santa Maria del Focallo.

Na zachodzie wyspy dołożyłabym miasto Trapani i górskie Erice z ponoć pięknymi punktami widokowymi.

Na Sycylii bardzo popularne są także Wyspy Liparyjskie, w których skład wchodzi aż 17 wysp pochodzenia wulkanicznego! Największymi z nich są Lipari, Salina, Volcano i Stromboli.

 

To już wszystkie najpiękniejsze miejsca na Sycylii, które udało mi się zobaczyć. To był piękny czas w moim życiu i jedna z lepszych podróży. Życzę Ci, aby również taka była dla Ciebie. 

 

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear