• Menu
  • Menu
poddebice atrakcje

Atrakcje w Poddębicach w Łódzkiem: co warto zobaczyć

Być może jeszcze tego nie wiecie, ale ja po prostu uwielbiam miasta położone nad rzeką. Ostatnio odkryłam jedno z nich zlokalizowane w zachodniej części województwa łódzkiegoPoddębice, które lada chwila mogą przebić swoją popularnością nawet Uniejów! Wszystko za sprawą gorących źródeł, czyli Term Poddębice, których otwarcie szykuje się 1 maja 2022 r.! Coś czuję, że będzie to mocna konkurencja dla sąsiedniego Uniejowa! Oczywiście mam dla Ciebie również parę innych atrakcji Poddębic, które koniecznie musisz tutaj odwiedzić. By jeszcze bardziej Cię zaciekawić, dodam, że miasto to było miastem szlacheckim. Dlatego właśnie dziś podziwiać możemy między innymi pałac w Poddębicach wraz z Ogrodem Zmysłów.

poddebice palac

ŁÓDZKIE: PODDĘBICE A UNIEJÓW

Czy znasz może Uniejów? Założę się, że choć raz o nim słyszałeś! Chyba wszystkim kojarzy się z gorącymi źródłami i basenami termalnymi, ale Poddębice? Aktualnie może jeszcze nieznane masowo na całą Polskę, ale myślę, że w najbliższym czasie może się to zmienić! A dlaczego? Dokładnie z tego samego powodu, z jakiego sławny stał się Uniejów! W 2010 r. rozpoczęto w Poddębicach budowę odwiertu geotermalnego, dzięki któremu już możemy pluskać się w ciepłych basenach termalnych w tym mieście! Co więcej, Poddębice kilka lat temu zostały wyróżnione nagrodą Eko Janosik 2018 za podążanie ścieżką rozwoju wykorzystania energii geotermalnej. Dzięki niej ogrzewanych jest wiele osiedli mieszkaniowych, budynki użyteczności publicznej, a także mniejsze budynki zabudowy wielorodzinnej. Znalazłam informację, że ponoć 75 % mieszkańców korzysta na co dzień z tego rozwiązania!

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

ATRAKCJE PODDĘBIC W ŁÓDZKIEM

TERMY PODDĘBICE: GORĄCE ŹRÓDŁA

Choć na gorących źródłach w Poddębicach nie byłam, to nie sposób o nich nie wspomnieć. W 2010 r. ruszyła budowa odwiertu geotermalnego, a w 2022 r. odbędzie się otwarcie Term Poddębice, czyli Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji o powierzchni lustra wody prawie 2300 m²! Pobierana z głębokości 2101 m woda termalna charakteryzuje się wysoką temperaturą wynoszącą 71 °C. Nie zawsze tak jest, więc w przypadku Poddębic dosłownie mowa jest o gorących źródłach! Cały obiekt składa się w sumie z 7 basenów w części wewnętrznej połączonej ze strefą zewnętrzną. Temperatura wody wynosi od 30 °C do 34 °C. Nie brakuje tu również różnego rodzaju saun, groty solnej, strefy SPA oraz strefy związanej z rehabilitacją. Kąpiele borowinowe, masaże lecznicze, joga, to tylko część z szerokiej oferty, z jaką można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej term. Nie mała atrakcja, prawda?

Godziny otwarcia:
– codziennie: 10:00 – 22:00.

Cennik biletów:
– normalny – od 24 zł za 1 h w dni robocze do 66 zł za 3 h w weekendy,
– ulgowy – od 20 zł za 1 h w dni robocze do 58 zł za 3 h w weekendy,
– rodzinny od 90 zł za 2 h w dni robocze do 159 zł za 3 h w weekendy,
– dzieci do 5 lat – 1 zł.

Dokładny cennik znajdziesz na oficjalnej stronie Term Poddębice.

PAŁAC GRUDZIŃSKICH: RENESANSOWA PERŁA W ŁÓDZKIEM

Jedną z największych atrakcji Poddębic w Łódzkiem jest pochodzący z XVII w. renesansowy pałac Grudzińskich. To miejsce to zdecydowanie punkt obowiązkowy na trasie zwiedzania Poddębic. Pałac zachwyci Cię o każdej porze roku, więc warto przyjechać tutaj nawet drugi raz. Ponadto uznawany jest za jeden z najpiękniejszych renesansowych zabytków centralnej Polski. Pałac Grudzińskich bezpośrednio związany jest ze szlachecką historią miasta. Poddębice były w rękach rodu Chebdów, Poddębskich herbu Pomian, Oporowskich herbu Sulima, aż w 1518 r. stały się własnością Grudzińskich herbu Grzymała. I to właśnie z fundacji wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego rozpoczęto w 1610 r. budowę pałacu na fundamentach XV-wiecznego dworu. Na przestrzeni kolejnych wieków budynek ten był wielokrotnie przebudowywany. Aktualnie w pałacu mieści się Dom Pracy Twórczej dla osób niepełnosprawnych.

OGRÓD ZMYSŁÓW: NAJLEPSZA ATRAKCJA PODDĘBIC

Wyżej opisany przeze mnie Pałac Grudzińskich znajduje się w samym sercu Ogrodu Zmysłów w Poddębicach. Ogród Zmysłów to nic innego jak ogromny zabytkowy park, który zaaranżowano w kilka stref zmysłów. Są nimi strefy wzroku, słuchu, węchu, dotyku i równowagi. Można tu zobaczyć amfiteatr, kolorowe fontanny, ogród różany, ścianę wodną, echo studnie, tunel zapachowy, labirynt roślinny, czy megakalejdoskop. Park ten wraz z pobliskim Bulwarem nad Nerem tworzy Poddębicki Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy. To świetna atrakcja Poddębic zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Spokojnie na całym terenie można spędzić kilka godzin i się nie nudzić.

BULWAR NAD NEREM W ŁÓDZKICH PODDĘBICACH

bulwar nad nerem

Wspomniane przeze mnie wyżej atrakcje Poddębic zlokalizowane są w bardzo bliskim położeniu niewielkiej rzeki Ner. Co prawda przez wiele lat była ona w opłakanym stanie, ponieważ stanowiła ściek przemysłowy dla Łodzi i Pabianic. Jednak wszystko wskazuje na to, że powoli się to zmienia! Ner podobno się oczyszcza, a wiosną można przyuważyć nawet u jej brzegów łabędzie! Stąd właśnie na odcinku około 1 km wytyczono tuż przy Poddębickim Ogrodzie Zmysłów Bulwary nad Nerem. To idealne miejsce na krótki spacer na przykład o zachodzie słońca.

KOŚCIÓŁ NIEMIECKI W PODDĘBICACH

Na terenie Ogrodu Zmysłów występuje jeszcze jeden budynek, do którego zdecydowanie warto wejść! Jest nim kościół ewangelicko-augsburski, w którym mieści się Poddębicka Pijalnia Wód Termalnych oraz Teatr Integracji. Sam obiekt powstał w XIX w. i łatwo rozpoznasz go po budulcu z czerwonej cegły oraz białej dzwonnicy. W środku jest naprawdę nietypowy. Mocno wyróżnia się kolorami zieleni i czerwieni. Jednak to, co zwiedzających może najbardziej zainteresować, to możliwość spożycia wody termalnej z Poddębic. Po wejściu do świątyni za swoimi plecami zauważysz kraniki wraz z kubeczkami. Woda ta o charakterze wodorowęglanowo-sodowo-krzemionkowo-wapniowym wydobywana jest z głębokości 2101 m z ujęcia Poddębice GT-2 i ma 27 tysięcy lat! Jest niskozmineralizowana oraz czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Mogą pić ją dzieci, dorośli, a nawet seniorzy.

PIJALNIA WÓD TERMALNYCH: OBOWIĄZKOWA ATRAKCJA PODDĘBIC

pijalnia wod mineralnych w poddebicach
pijalnia w poddebicach

Korzyści ze spożycia wody termalnej z łódzkich Poddębic:
– obniżenie poziomu stresu,
– poprawa samopoczucia,
– zwiększenie nawodnienia,
– oczyszczenie organizmu z substancji wydalanych,
– dodatnia regulacja przemiany materii,
– wzbogacenie organizmu o składniki mineralne.

Godziny otwarcia Pijalni Wód Termalnych:
– środa – piątek: od 12:00 do 17:00,
– sobota – niedziela: od 10:00 do 18:00.

PLAC KOŚCIUSZKI RYNKIEM PODDĘBIC

poddebice rynek

Centrum miasta w Poddębicach stanowi Plac Kościuszki. To całkiem duży teren, na który w większości składają się niestety sporych rozmiarów parkingi. Jest też kościół, ruchliwa droga krajowa przecinająca plac na pół, niewielki skwer z ławeczkami oraz plac budowy, a dokładniej prace rozbiórkowe poniemieckiego budynku. Akurat tutaj na plus, bo ten obiekt naprawdę odpychał i kompletnie nie dodawał miastu uroku, a wręcz mu go odbierał. Dobrze więc, że coś się tutaj dzieje, bo teren ten ma naprawdę ogromny potencjał! Rozumiem to duże zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, bo w końcu Ogród Zmysłów w Poddębicach to atrakcja znana na całą Polskę, tylko czy naprawdę muszą być one w tym miejscu! Myślę, że gdyby je przenieść gdzieś indziej mogłoby się tu zrobić naprawdę magicznie! Tym bardziej że ukształtowanie terenu tego miejsca bardzo przypomina ukształtowanie terenu rynku w Kazimierzu Dolnym. W obu przypadkach na północy stoi kościół, a poziom płyty opada w kierunku południowym.

SZTUKA ULICZNA W ŁÓDZKIEM: MURALE W PODDĘBICACH

Kontynuując temat Placu Kościuszki widać, że w Poddębicach w Łódzkiem dużo się dzieje! I nie mam na myśli, tylko rozbiórki okropnego poniemieckiego budynku! W dwóch widocznych miejscach w samym centrum Poddębic znajdują się przepiękne murale! Śmiało mogę powiedzieć, że są one jednymi z najładniejszych, jakie widziałam. Jeden z nich nawiązuje do najnowszej atrakcji Poddębic, czyli Term Poddębice, a drugi do straży pożarnej. Warto podejść w te miejsca i zobaczyć je na własne oczy!

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY NA PLACU KOŚCIUSZKI

koscioly w lodzkiem

Pozwól, że opowiem Ci całkiem ciekawą historię związaną z późnorenesansowym kościołem św. Katarzyny Męczenniczki, który znajduje się w centrum miasta na Placu Kościuszki. Jego budowa rozpoczęła się dokładnie w tym samym roku, w którym zaczęto budowę Pałacu Grudzińskich, czyli w 1610 r. Pałac ufundował Zygmunt Grudziński, natomiast kościół jego żona Barbara Grudzińska. W obu przypadkach budowy kończył ich syn Stefan. Najcenniejszymi zabytkami wewnątrz kościoła są złocony ołtarz z XVII w. z rzeźbami św. Katarzyny, Barbary, Wojciecha i Stanisława oraz rokokowa ambona z czterema ewangelistami.

Jeśli chciałbyś poczytać nieco więcej o Polsce, to zachęcam Cię do zapoznania się z inną odsłoną Oświęcimia.

Wpis powstał we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego.

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 komentarzy

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear