• Menu
  • Menu

Capo Caccia na Sardynii: widoki z klifów i schody Neptuna

PRZYSTANEK -> PRZYLĄDEK CAPO CACCIA NA SARDYNII

Jestem niemal pewna, że najpiękniejsze widoki na Sardynii o zachodzie słońca znajdziesz na przylądku Capo Caccia. Miejsce to znajduje się w pobliżu Alghero, więc wcale nie jest trudno się tam dostać. Capo Caccia na Sardynii mieści się na terenie Parku Przyrodniczego Ponto Conte. Z wysokich klifów podziwiać można niewielką wysepkę Isola di Foradada oraz pobliskie zabudowania. Dostrzec można także samo Alghero. Natomiast wspinając się po skalnych schodach prowadzących do groty Neptuna, ujrzysz przed oczami piękno czystego morza. Jeżeli kochasz takie widoki, musisz odwiedzić te miejsca!

sardynia widoki

capo caccia sardynia

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

CAPO CACCIA NA SARDYNII

SPRAWDŹ TAKŻE WPIS O NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJACH PÓŁNOCNEJ SARDYNII!

Capo Caccia jest niewielkim przylądkiem, znajdującym się w północno-zachodniej części wyspy. Od Alghero dzieli je jedynie 25 km, więc bez problemu można zaplanować tam sobie jednodniową wycieczkę z miasta. Sam półwysep jest dość dużym terenem, więc warto sprawdzić wcześniej, gdzie dokładnie należy się zatrzymać. Warto wiedzieć, że te wysokie na 110 metrów klify występują po zachodniej części półwyspu. Pierwszym takim przystankiem powinien być dla Ciebie punkt widokowy Belvedere Foradada.

capo caccia klif

SARDYNIA, CAPO CACCIA: BELVEDERE FORADADA

Ten przepiękny widok na Sardynii znajdziesz kilka kilometrów za miasteczkiem Pischina Salida. Po zaparkowaniu samochodu przy drodze, od razu będziesz mógł napawać się widokiem na niebieską zatokę, wijącą się drogę i pobliskie miasteczka. Spokojnie dostrzeżesz domy, hotele, plaże. Jednak nie po to tutaj się przyjeżdża. Po drugiej stronie drogi zauważysz masę kamieni i wystający zza nich klif. Tutaj trzeba być bardzo, ale to bardzo ostrożnym! Takie chodzenie po klifach jest naprawdę bardzo niebezpieczne, dlatego starałam się nie podchodzić nigdy blisko krawędzi, tylko zawsze zachowywać bezpieczną odległość.

capo caccia parking widok z klifu capo caccia

Wracając do tematu, wystarczy zrobić dosłownie parę kroków w przód, aby ukazał się przed Twoimi oczami widok niczym z bajki. Szczególnie warto przyjechać tu na zachód słońca, kiedy klify mienią się kolorami złota i pomarańczy. Powierzchnia do chodzenia jest bardzo niewielka, ale rozglądając się po okolicy, z pewnością zauważysz wydeptaną ścieżkę prowadzącą na szczyt klifu. Przykuć Twoją uwagę mogą także ludzie wspinający się wzwyż. Razem z koleżanką postanowiłyśmy więc sprawdzić, dokąd prowadzi ta ścieżka.

sardynia zachód słońca gdzie na zdjęcia na sardynii

SARDYNIA, CAPO CACCIA: GROTTA DEI VASI ROTTI

Wchodząc na wyżej opisaną ścieżkę, dojść można aż do groty Vasi Rotti. To niewielka jaskinia, w której po wejściu można zrobić świetne zdjęcia z przepięknym widokiem na Sardynię i pobliską małą wysepkę. Jaskinia na zdjęciach tworzy swego rodzaju ramkę. Stąd właśnie ogromna popularność groty Vasi Rotti. Niestety jednak podejście do jaskini nie należy na najłatwiejszych. Pierwsza część trasy jest całkiem prosta, jednak później pojawiają się już komplikacje.

Źródło: www.portodiolbia.info

Początkowo ścieżka przebiega wzdłuż kamieni. Oznaczona jest namalowanymi dużymi kropkami i nie jest praktycznie w ogóle niebezpieczna. Po kilkunastu minutach droga się jakby urywa. Razem z koleżanką myślałyśmy, że może dalej nie ma przejścia lub po prostu źle poszłyśmy. Ale nie. Spotkałyśmy wracających z groty turystów. Powiedzieli nam, że można do niej dojść, ale należy się wspinać, używając do tego rąk. Wtedy jest już niebezpiecznie. Konieczne jest bardzo dobre obuwie, którego przede wszystkim my nie miałyśmy. Od razu zrezygnowałyśmy z tej wędrówki. Będąc w takim miejscu, zawsze zastanów się, czy jeden widok lub jedno zdjęcie warte jest takiego ryzyka. Tak czy inaczej, będąc już na Capo Caccia na Sardynii, warto się przejść, chociaż kawałek do góry, by zobaczyć piękne widoki na klif i pobliskie zabudowania.

sardynia instagramowe miejsca widoki z klifu capo caccia

SARDYNIA, CAPO CACCIA: GROTA NEPTUNA

Gdy nacieszysz się już widokami z sardyńskich klifów, nie wracaj jeszcze z powrotem do Alghero. Niedaleko znajduje się najpopularniejsza atrakcja Sardynii, czyli Grota Neptuna. Wyróżnia się znajdującym się w środku jeziorkiem, stalaktytami i stalagmitami. Ma ok. 4 km. długości, ale dla zwiedzających udostępniono jedynie niewielką część. Prowadzi do niej 654 schodów, wyrytych w skalnych półkach. Kasa biletowa znajduje się jeszcze przed schodami, a ja do dziś żałuję, że nie odwiedziłam tego miejsca.

Źródło: www.sardegnaturismo.it

JAK DOSTAĆ SIĘ DO GROTY NEPTUNA

Pierwszą opcją jest dojazd samochodem pod kasy biletowe na półwyspie Capo Caccia. Według mnie jest to najlepsza opcja, jednak ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwie plusem jest to, że po drodze możesz się zatrzymać i podziwiać widoki z klifu na Belvedere Foradada. Minusem jest jednak fakt, że aby dotrzeć do jaskini, należy pokonać wcześniej wspomniane 654 schodów. Choć nie do końca nazwałabym to minusem, ponieważ widoki na Sardynię z tego miejsca są powalające.

Drugą opcją jest przypłynięcie do Groty Neptuna łodzią z wycieczką. Takie wycieczki odbywają się z portu w Alghero i kosztują ok. 15-20 euro za sam kurs. Dodając do tego cenę wejścia do groty, robi się już niezła sumka ok. 35 euro od osoby. Ponadto nie będziesz miał wtedy możliwości zobaczenia klifów i przejścia się tymi wyjątkowymi schodami.

Trzecią opcją jest skorzystanie z autobusu. Kurs rozpoczyna się przy Via Catalogna w Alghero, a kończy dokładnie przy wejściu do Groty Neptuna. Na dzień dzisiejszy w okresie od czerwca do września wykonywane są trzy kursy dziennie. Jednak takie rozkłady często się zmieniają, więc warto to zawsze sprawdzać na bieżąco na stronie ARST. Do wyboru macie także prywatnego przewoźnika Cattogno, który kursuje znacznie częściej.

capo caccia alghero

CAPO CACCIA PARKING

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, musisz znaleźć sobie miejsce postojowe. Samochody stoją wzdłuż całej ulicy. Trzeba się gdzieś wcisnąć. Parking jest bezpłatny.

GROTA NEPTUNA: INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilet wstępu do Groty Neptuna:
– normalny – 14 euro,
– dla dziecka do 7 lat – bezpłatnie.

Godziny otwarcia Groty Neptuna:
codziennie od 09:00 do 19:00 (ostatnie wejście),
– grota jest otwarta tylko przy dobrych warunkach pogodowych.

Znajdującą się na półwyspie Capo Caccia na Sardynii Grotę Neptuna odwiedzić można jedynie z przewodnikiem. Zwiedzanie odbywa się o każdej pełnej godzinie i trwa ok. 30 minut. Trzeba pamiętać, że jeżeli przyjechałeś tutaj samochodem lub autobusem, to musisz sobie wcześniej zarezerwować wizytę online. Rezerwacja nie jest w tym przypadku kupnem biletu. Bilet należy zakupić w kasie przed schodami. Doczytałam również, że należy się w niej zjawić minimum 40 minut przed planowaną godziną zwiedzania. Inaczej Twoja rezerwacja zostanie anulowana.

ESCALA DEL CABIROL: SCHODY DO GROTY NEPTUNA

Jeżeli w Twoim kręgu zainteresowań nie występują jaskinie i groty lub po prostu nie masz ochoty albo pieniędzy na taką atrakcję, to nie rezygnuj z przejścia się schodami! Bilety wstępu do jaskini sprawdzane są dopiero przed samym wejściem do niej, a co za tym idzie, na schody możesz wejść zupełnie za darmo! Pamiętaj, aby trzymać się godzin otwarcia groty, bo wtedy też zamyka się brama pozwalająca na przejście schodów.

schody do groty neptuna sardynia grota neptuna

Śmiało mogę stwierdzić, że tego widoku na Sardynii nie możesz odpuścić! Jest naprawdę wyjątkowo i magicznie. Sama nie spodziewałam się, że przejście schodami będzie dla mnie czymś przyjemnym! Ale w takich warunkach wszystko się zmienia! Okazało się, że spośród 654 stopni udało nam się przejść aż 349! Wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać!

escala del cabirolzwiedzanie capo caccia

SARDYNIA, CAPO CACCIA: TEREN WOJSKOWY

Niestety na sam koniec przylądku Capo Caccia na Sardynii nie wolno nam wjechać. Jest to zamknięty za bramą teren wojskowy. Tam właśnie znajduje się latarnia morska, którą widać nawet z Alghero. Szczególnie w nocy, kiedy coś cały czas mruga na horyzoncie. Latarnia ta dzięki swojej lokalizacji na klifie jest najwyżej położoną latarnią morską we Włoszech.

piękne widoki sardynia sardynia najpiękniejsze miejsca

 


Podsumowując, półwysep Capo Caccia na Sardynii jest według mnie jednym z piękniejszych miejsc na wyspie! W tej części Sardynii widoki są zniewalające, szczególnie o zachodzie słońca. Magiczne klify oraz schody prowadzące do groty Neptuna to punkty absolutnie obowiązkowe!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear