• Menu
  • Menu

Capo Testa na Sardynii: granitowy półwysep pełen historii

PRZYSTANEK -> SARDYNIA: CAPO TESTA

Zaledwie kilka kilometrów na zachód od miejscowości Santa Teresa di Gallura rozciąga się niesamowity półwysep Capo Testa. Skarb Sardynii. Uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc na całej wyspie. Utworzony rękami natury z granitowych skał formowanych przy pomocy morza i wiatru. Zrobi wrażenie na każdym odwiedzającym. Będąc w pobliżu, nie możesz ominąć tego miejsca!

capo testa capo testa sardynia

CAPO TESTA NA SARDYNII

Tak jak wspomniałam, Capo Testa jest półwyspem, co oznacza, że od lądu Sardynii dzieli go niewielki przesmyk. Po obu stronach tego przesmyku znajdują się plaże: Rena di Ponente oraz Rena di Levante o Spiaggia dei Due Mari. Tak, wiem! Nazwy kompletnie nie do zapamiętania! 😀

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

sardynia plaza zia culomba

Z lądu na półwysep prowadzi droga za to o prostej nazwie Via Capo Testa, która później przeistacza się w Via Cala Spinosa. Zaraz za wspomnianym wyżej przesmykiem z plażami, znajduje się kolejna plaża, czyli Zia Culomba. Właśnie tę plażę polecała nam właścicielka naszego B&B w Alghero. Wokół znajduje się kilka parkingów, a samochód można zostawić także przy drodze. Zia Culomba jest dość zatłoczona. Zlokalizowana jest w pobliżu utworzonej tu niewielkiej mieścinki, co jest prawdopodobnie powodem jej dużej popularności. Plaża mieści się w niewielkiej zatoczce, stąd piękne widoki na przeciwległy brzeg. Jeśli uda Ci się dojść na koniec plaży, to znaczy, że dotarłeś pod Colonne Romane, czyli rzymskie kolumny. Są to pozostałości po rzymskim kamieniołomie, który istniał kiedyś na praktycznie całym półwyspie. Tak więc zdecydowanie warto się tu zatrzymać, chociaż na chwileczkę.

Jeżeli interesuje Cię temat Sardynii, przeczytaj wpis małej Barcelonie, czyli o mieście Alghero. 🙂

capo testa santa teresa di gallura

CAPO TESTA NA SARDYNII: CZĘŚĆ PÓŁNOCNA

Dojeżdżając na sam koniec ulicy Via Cala Spinosa dotrzesz do ostatniego dostępnego parkingu. Stąd należy się już udać w wybranym kierunku na trekking. My wybrałyśmy się w kierunku północnym w stronę punktu oznaczonego w Google Maps Belvedere. Trasa jest bardzo króciutka. To zaledwie 400-500 metrów w jedną stronę. Mniej więcej połowa przebiega po wyznaczonych ścieżkach na gruncie, a reszta już po wielkich głazach. Dlatego właśnie przedmiotem, który bardzo się przyda w tej wędrówce, są wygodne buty! Na miejscu można poczuć wiatr we włosach i ogromną przestrzeń! Przeróżne formacje skalne zachwycają. Szum morza wprawia nas w niezwykły klimat. Teren spacerowy jest praktycznie nieograniczony. Można zaglądnąć w każdy kąt i dojść tam, gdzie tylko się da. Rewelacyjnie!

capo testa punkt widokowy

Spacerując po Capo Testa, zauważysz na pewno latarnię morską, która jest wysoka na 23 m i pochodzi z 1845 r. Jest ona znakiem rozpoznawczym półwyspu i ma duże znaczenie w transporcie po Cieśnienie Bonifacio. Z punktu widokowego Belvedere dojdziesz tam w ok. 10 minut. Znów częściowo po kamieniach, a częściowo po szutrowych ścieżkach.

capo testa latarnia polwysep ze skal granitowych

CAPO TESTA NA SARDYNII: CZĘŚĆ POŁUDNIOWA

Z parkingu znajdującego się na końcu ulicy Via Cala Spinosa można wybrać się także w kierunku południowym. Tą ścieżką dojdziemy do miejsca nazwanego Valle della Luna, czyli Doliną Księżycową. W tym przypadku wędrówka już jest dłuższa niż 5, czy 10 minut. Nie jestem w stanie tego potwierdzić, ponieważ nie dotarłam już do tego miejsca, ale Google wskazuje na 20-25 minut marszu. To właśnie w tej okolicy znajdziesz najwięcej małych, ukrytych i zapewne pięknych zatoczek.

PLAŻE NA PÓŁWYSPIE

W północnej części półwyspu Capo Testa na Sardynii znanymi plażami są Spiaggia Cala Francese oraz Spiaggia di Cala Spinosa. Pierwsza z nich znajduje się za latarnią. Ponoć prowadzi do niej dość stroma ścieżka, ale do opanowania. Druga natomiast widoczna jest już z parkingu. Jest piękna. Niebieski kolor wody, piasek, brak ludzi. Tak przynajmniej było podczas mojego zwiedzania w czerwcu. Nie wiem, czy można do niej dojść, ale czytając wcześniej różne opinie na jej temat, wydaje się, że tak. Po raz kolejny wyczytałam o stromym, ale krótkim przejściu.

sardynia kamieniste wybrzeze

Natomiast w południowej części sardyńskiego Capo Testa, czyli w okolicach Doliny Księżycowej powstało o wiele więcej niewielkich zatoczek z piaskiem. Są nimi: Valle della Luna, Cala di Mezzo i Cala di l’Ea. Choć założę się, że jest ich o wiele więcej, tylko nie są oznaczone na mapach lub nie mają swojej nazwy. Nie mogę Ci niestety polecić nic konkretnego, ponieważ w ogóle w te tereny nie dotarłam. Wspominam o nich po to, abyś Ty mógł je zobaczyć! W każdym razie południowa część półwyspu wydaje się ciekawsza pod kątem eksplorowania niewielkich zatoczek. Choć nie zapominaj, że cały klimat Capo Testa tworzą tutaj niesamowite formacje skalne!

HISTORIA CAPO TESTA

Capo Testa na Sardynii jest również bardzo ciekawym miejscem pod względem historycznym. Cały ten teren służył w czasach rzymskich jako kamieniołom. Rzymianie pozyskiwali stąd granitowe skały, które transportowali do Rzymu. Do dziś gdzieniegdzie widoczne są charakterystyczne nacięcia w skałach przypominające schody oraz nie do końca wykończone głazy porozrzucane przy brzegach. Mowa tu o okresie między I w. p.n.e., a IV w. n.e. Przypuszcza się, że kolumny rzymskiego Panteonu stworzona jest właśnie z budulca przywiezionego z Sardynii. W późniejszych latach również korzystano z tych terenów jako z kamieniołomu. 

sardynia kamieniolomy sardynia granitowe skaly

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na koniec kilka istotnych informacji o zwiedzaniu Capo Testa na Sardynii. Parking dostępny w tych okolicach jest bezpłatny. Może zdarzyć się, że będzie zatłoczony i ciężko będzie znaleźć wolne miejsce. Samochody stoją także wzdłuż specjalnych zatoczek na ulicy.

Nie zapomnij zabrać ze sobą dużej ilości wody, czapki, filtrów przeciwsłonecznych oraz wygodnych butów! Teren nie jest wcale tak mały, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie że spacerowanie po nim w połowie wiąże się ze skakaniem po kamieniach. I tutaj kolejna przestroga! Uważaj na śliskie i niestabilne głazy. Lepiej jest sprawdzić dwa razy niż doznać kontuzji.

capo testa informacje capo testa trasy

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear