• Menu
  • Menu
Neapol Wezuwiusz

Ciekawe miejsca w Neapolu, atrakcje w 3 dni

PRZYSTANEK -> NEAPOL 

Wreszcie nadszedł czas na mój pierwszy wyjazd do Włoch. Od dawna wiedziałam, że chcę pojechać do Kampanii! Dlaczego? Przemawiały do mnie te ciekawe miejsca w Neapolu. Dodatkowo miasto to jest kulinarną stolicą Włoch! W tym wpisie przekonasz się jak wiele można zwiedzić atrakcji w Neapolu w 3 dni! 🙂

Niestety miasto to nie ma dobrego wizerunku, bo kojarzone jest z mafią, złodziejstwem i śmieciami. Z tym ostatnim trudno się nie zgodzić. Do najczystszych ono nie należy! Jednak ma ono w sobie coś, co sprawia, że chce się tam wracać!

CIEKAWE MIEJSCA W NEAPOLU

Tak więc, co warto zobaczyć w Neapolu? Powyżej zamieściłam dla Ciebie mapę uwzględniającą wszystkie najlepsze atrakcje Neapolu. Poniżej zaczynamy z listą zabytków i punktów widokowych. Zapraszam! 🙂

ATRAKCJE NEAPOLU W 3 DNI

1. CASTEL SANT’ELMO

Castel Sant'Elmo widok

Castel Sant’Elmo jest zdecydowanie jednym z ciekawszych miejsc w Neapolu! Ku mojemu zdziwieniu nie pojawiło się ono w przewodniku, który kupiłam przed wyjazdem. Tak naprawdę większość osób przyjeżdża tutaj dla panoramy całego miasta. Ba! Nie tylko jednego miasta. Gdy pogoda nam dopisze, możemy zobaczyć znacznie więcej niż tylko Neapol. Ogromnym atutem tego miejsca jest również to, że możemy rozglądać się na wszystkie strony, nawet na samotny bezkres Zatoki Neapolitańskiej! Aby wejść na dach, należy zakupić bilet. Wiele osób podziwia widoki z ulicy. Jednak sądzę, że w tym przypadku warto jest wydać te kilka euro, żeby zobaczyć wszystko z jeszcze wyższej perspektywy.

Lokalizacja:

Zamek Sant’Elmo położony jest na wzgórzu Vomero. Wyjazd na to wzgórze umożliwia nam kolejka linowa Funicolare. Prawdopodobnie najlepiej jest wybrać linię Montesanto, której nazwa jest jednocześnie początkowym przystankiem. Do stacji Montesanto dojeżdża także druga linia metra, więc bez problemów możemy się tu przesiąść. Przede wszystkim ta trasa obejmuje trzy przystanki. Wsiadając na Montesanto (pierwszym), wysiadamy na Morghen (trzecim-ostatnim). Przejazd zajmuje nam kilka minut. Kolejka odjeżdża bardzo często, więc nie trzeba sprawdzać rozkładów jazdy. Ta podróż sama w sobie stanowi super atrakcję Neapolu.

kolejka Funicolare widok na morze

Ceny biletów do zamku:
– normalny – 5 euro,
– ulgowy – 2,5 euro,
– jeżeli posiadasz kartę Artecard to wejście masz za darmo lub ze zniżką.

Godziny otwarcia:
– 08:30 – 19:30.

Na tej stronie znajdziesz aktualne ceny biletów oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: Castel Sant’Elmo.

2. CENTRUM HISTORYCZNE I VIA SPACCANAPOLI

kolorowe uliczki w Neapolu Neapol atrakcje

Centrum historyczne znajduje się w części miasta usytuowanej między Via Toledo, a Piazza Garibaldi. To tutaj znajdziemy tak wiele ciekawych miejsc w Neapolu. Kościoły, zabytki i oczywiście wąskie, często ciemne uliczki z klasycznie rozwieszonym praniem nad głowami przechodniów. 😀 Uwielbiam w ten sposób zwiedzać miasta, także Neapol. Tutaj w wielu uliczkach jest dużo śmieci i graffiti, co może niektórych zniechęcać. Jednak nie wszędzie tak to wygląda. Według mnie całe podejście do Neapolu w niemałej mierze zależy od miejsca, które obierzemy za nocleg. Okolice Piazza Garibaldi są prawdopodobnie najmniej przyjemne. Z mojej strony mogę Ci polecić okolice przystanku Universita oraz okolice Piazza Dante, ponieważ sama je sprawdziłam i są świetne! Dodam od razu, że większość atrakcji Neapolu jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Spaccanapoli widok Neapol atrakcje uliczki

Via Spaccanapoli jest to jedna długa droga składająca się z kilku ulic, a dokładnie: Via Benedetto Croce, Via San Biagio dei Librai, Via V.Vecchia, Via Forcella, Via Pasquale Scura. Drogę tą warto zobaczyć z góry, gdyż wygląda, jakby dzieliła Neapol na pół. Słówko „spacca” oznacza po włosku „rozłam”, stąd właśnie wzięła się nazwa tej drogi. Spójrz na zdjęcie powyżej, a z pewnością od razu ją zauważysz! 🙂

3. GINO E TOTO SORBILLO

Gino e Toto Sorbillo pizza neapolitańska

Jeśli Neapol to pizza! Jeśli pizza to w Gino e Toto Sorbillo! To była zdecydowanie najciekawsze miejsce w Neapolu pod względem smakowym. Był to mój pierwszy raz z pizzą neapolitańską! I muszę przyznać, że wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przede wszystkim, ten unikalny smak, którego nie zapomnę nigdy i który w żadnym innym miejscu już się nie powtórzył. Koniecznie musisz spróbować i przekonać się jak smakuje prawdziwa neapolitańska pizza!

Sama pizzeria znajduje się przy Via dei Tribunali, czyli właściwie w centrum starego miasta. Została założona w 1935 r. !!! W 2016 r. tutejsza pizza została ogłoszona najlepszą pizzą neapolitańską na świecie. Nie bez powodu kolejki zaczynają się już przed otwarciem. Odwiedziłam Neapol w marcu i przychodząc do pizzerii tuż przed zamknięciem (ok. 15:00), udało nam się wejść, czekając tylko 20 minut. Może nie uwierzysz, ale kolejki potrafią sięgać nawet 2 h!  Za to na samą pizzę czeka się bardzo krótko. Może 10 minut. 🙂

Godziny otwarcia:
– 12:00-15:30 oraz 19:00-20:00.

Ceny pizzy:
– margheritta ( sos pomidorowy, mozarella, bazylia, oliwa) – 4 euro,
– margheritta extra (podwójny ser mozarella) – 5 euro,
– marinnara (bez sera) – 3,5 euro,
– diavolla (z salami na ostro) – 5,5euro,
– najdroższa pizza w menu kosztowała 8 euro.

4. WULKAN WEZUWIUSZ

widok z Wezuwiusza

Będąc w Kampanii, nie możesz ominąć największej atrakcji Neapolu, czyli królującego nad miastem Wezuwiusza. Jego wysokość sięga 1281 m n.p.m., więc możemy go dostrzec z niemal każdego punktu widokowego i z większości nabrzeży. Nie wiem dlaczego, w przeszłości myślałam, że wulkan ten jest wygasły. Jednak nie! Wezuwiusz nie jest wygasły, ale przez ostatnie kilkanaście lat nie wykazywał większych aktywności sejsmicznych. Vesuvio znany jest nam przede wszystkim z makabrycznego wybuchu z 79 r., kiedy to doszczętnie zniszczył Pompeje, Herkulanum i Stabie. Ostatnia jego erupcja miała miejsce 13 marca 1944 r.

Pierwszym etapem wycieczki na Wezuwiusza jest ok. godzinny przejazd autobusem na wyższe partie wulkanu. Widoki są niesamowite. Nie ma znaczenia, po której stronie autobusu usiądziesz, ponieważ droga jest bardzo kręta i perspektywa bardzo szybko się zmienia. Po przyjeździe oficjalnie mamy 90 minut na dojście na wulkan, spacer po zboczach krateru oraz powrót do autobusu. Pamiętaj o dobrych butach, ponieważ droga na wulkan jest żwirowa. Szlak jest szeroki i nie powinien dla nikogo stanowić problemu. Mnóstwo dzieci w różnym wieku bez problemu na niego wychodziło. Pamiętaj też, że jest to duża wysokość, w związku z czym na Wezuwiuszu jest dużo chłodniej niż w mieście. Nie zapomnij rozejrzeć się po kraterze, z kilku miejsc Wezuwiusz nadal kopci!

krater Wezuwiusza Neapol atrakcje Wezuwiusz

Lokalizacja:

Wezuwiusz usytuowany jest ok. 15 km od Neapolu, dlatego, żeby go zwiedzić, musimy zorganizować sobie transport. Dojazd zapewnia nam pociąg Circumvesuviana, który zawsze kursuje na trasie Neapol – Sorrento. Przede wszystkim załączam rozkład jazdy tego pociągu. Początkowym przystankiem w Neapolu jest Porta Nolana, jednak większość osób odjeżdża z drugiego przystanku Garibaldi. Wysiąść należy na przystanku Ercolano Scavi. Podróż zajmuje 15-20 minut. Jeżeli chcesz sobie usiąść, to musisz wsiąść na stacji Porta Nolana, ponieważ na Garibaldim jest taki ogrom ludzi, że nie wszyscy się mieszczą do pociągu. Wezuwiusz stanowi prawdopodobnie największą atrakcję Neapolu. Zaraz po opuszczeniu przystanku stoją ludzie, którzy wskazują drogę do miejsca, w którym możemy kupić bilety na wulkan.

Ceny biletów:
– 10 euro – przejazd autokarem na wyższe partie wulkanu,
– 10 euro – wstęp do Parku Narodowego.
Jak czytam na oficjalnej stronie, dzieci, które mają poniżej 120 cm wzrostu, mogą wejść za darmo wraz z rodzicami, jednak oni za bilet muszą już zapłacić. 🙂

Godziny otwarcia:
Kasy otwierane są zawsze od 09:00, ale zamykane są o różnych porach w zależności od miesiąca. Najdłużej otwarte są w lipcu i sierpniu – do 18:00, a najkrócej od listopada do lutego – do 15:00.

Godziny otwarcia i ceny na przestrzeni czasu mogą się zmieniać. Tutaj znajdziesz stronę internetową z aktualnymi informacjami.

5. PIAZZA DEL PLEBISCITO

Neapol Piazza del Plebiscito Neapol Pałac Królewski

Piazza del Plebiscito jest najciekawszym placem w Neapolu i miejscem, które trzeba zobaczyć. Położony jest w historycznym centrum, na końcu Via Toledo. Jego powierzchnia wynosi 25 000 m2, dlatego często jest wykorzystywany do dużych imprez. W centralnym punkcie stoi Bazylika św. Franciszka z Paoli. Naprzeciwko niej usytuowany jest Pałac Królewski, który przede wszystkim pełnił funkcję głównej rezydencji królów.

kawiarnia Gambrinus włoskie desery

Na Piazza del Plebiscito znajduje się rewelacyjna kawiarnia Gambrinus! Jest ona chyba najsłynniejszą i najstarszą kawiarnią w Neapolu (1861 r.). Kawa jest przepyszna, a słodkości jeszcze lepsze! Najbardziej smakowała mi sfogliatella i rurka cannoli. Z pewnością jest to idealny przystanek na przerwę po całym dniu zwiedzania Neapolu! Podobno zasiadał w niej sam E. Hemingway!

6. PROMENADA ZA PIAZZA DEL PLEBISCITO

Neapol Wezuwiusz Neapol atrakcje widoki

W pobliżu Piazza del Plebiscito znajduje się promenda z przepięknymi widokami na Wezuwiusza. To według mnie najlepsza atrakcja w Neapolu w ścisłym centrum! Z placu najlepiej jest podążać Via A.F. Acton, z której już zaczyna wyglądać do nas wulkan. Główna promenada jest na Via N. Sauro. Warto nią pospacerować, ponieważ oprócz widoków mijać będziemy same ciekawe miejsca w Neapolu.

7. CASTEL NUOVO

Castel Nuovo

Castel Nuovo jest to twierdza zwana zamkiem andegaweńskim, ponieważ została wybudowana na polecenie Karola I Andegaweńskiego w XIII w. Obecnie w środku powstało muzeum Civico i zasiada Rada Miasta. Twierdza znajduje się na Piazza Municipio. Nie wiem, czy warto jest je zwiedzić od środka, ale jego usytuowanie w centrum Neapolu sprawia, że warto jest chociaż zobaczyć go z zewnątrz. Neapol może być dumny, że posiada taką olbrzymią atrakcję w centrum miasta.

8. CASTEL DELL’OVO

Castel Dell'Ovo zachód słońca w Neapolu

Podążając promenadą za Piazza del Plebiscito, dojdziemy do zamku Dell’Ovo. Znajduje się on na małej wyspie, więc prowadzi do niego most. W środku zamku znajduje się Muzeum Etnoprehistoryczne. Cieszę się, że byliśmy w tym miejscu wieczorem, bo zachody słońca są tu cudne! Jesto to ciekawe miejsce w Neapolu owiane pewną legendą związaną z magicznym jajkiem. Ponoć zostało one podłożone przez Wergiliusza i po dziś dzień utrzymuje całą konstrukcję. Legenda mówi, że jeśli skorupka jajka pęknie, to Neapol zginie.

9. GALLERIA UMBERTO I

Napoli Galleria Umberto I Neapol atrakcje galeria

Galleria Umberto I jest to ogromny pasaż przekryty szklanym dachem. Cała konstrukcja robi piorunujące wrażenie, przez co wracamy na ulice Neapolu lekko oszołomieni. Pasaż ma prawie 150 m długości, 15 m szerokości i 35 m wysokości. W środku znajdziemy zarówno sklepy i stoiska z pamiątkami, jak i restauracje, a wreszcie McDonald’s. 😀

10. STACJA METRA TOLEDO ORAZ VIA TOLEDO

Neapol Metro Toledo Via Toledo nocą

Stacja metra Toledo jest jedną z największych atrakcji Neapolu. Z pewnością jest najbardziej rozpoznawalnym przystankiem we Włoszech! Wyjątkowości dodaje mu pięknie ozdobiona przestrzeń wokół ruchomych schodów. Z tego powodu na tej stacji pojawiają się rzesze turystów. Niebieskie i białe malutkie płytki skomponowane wraz ze światłem robią duże wrażenie zarówno na laikach, jak i na mistrzach fotografii. Jednak muszę Cię uprzedzić. Miejsce to na pewno nie wygląda tak jak na 90% zdjęć na Instagramie! Także nie nastawiaj się na nie za bardzo, bo możesz czuć się oszukany. Zawsze to lepiej podejść do miejsca z dystansem, ponieważ wtedy zawsze nas czymś zaskoczy! Przystanek Toledo w Neapol, pozostawiam Ci do zobaczenia i wyrażenia własnej opinii 🙂

11. PIAZZA DANTE

Piazza Dante NeapolPiazza Dante to świetne miejsce na śniadanie, kawę, czy obiad. Przede wszystkim dlatego, że na placu rozstawione są stoliki. Często gra tam muzyka, a dzieciaki kopią w piłkę. Z tego, co zauważyłam, to w Neapolu prawie wszystkie dzieci grają w piłkę. 😀

12. POMPEJE LUB HERKULANUM

Herkulanum widokKolejne atrakcje, które są jednymi z najciekawszych miejsc w okolicach Neapolu to oczywiście Pompeje oraz Herkulanum. Corocznie oba ośrodki archeologiczne przyciągają tysiące turystów. Zresztą, nie ma się czemu dziwić. Chyba każdy na świecie słyszał o tragedii, jaka wydarzyła się w Pompejach w 79 r., kiedy to pod warstwą popiołu wulkanicznego zniknęło 20-tysięczne miasto. Źródła podają, że siła wybuchu była tak ogromna, że popioły wystrzeliły aż 20 km w górę! Oprócz sławnych Pompejów podobny los spotkał także Herkulanum i Stabie. Podobno prace wykopaliskowe rozpoczęły się dopiero w XVII w. Jeżeli jesteś w Neapolu krótko, to zdecydowałabym się na odwiedzenie Herkulanum. Jest ono zdecydowanie mniejsze od Pompejów, ponieważ w przeszłości stanowiło raczej zespół willowy. Atutem jest również możliwość połączenia tej wycieczki z wyprawą na Wezuwiusza, ponieważ wykopaliska w Herkulanum znajdują się ok. 600 m od kas biletowych na Wezuwiusza.

Lokalizacja:

Bliżej Neapolu znajduje się Herkulanum (ok. 12 km). Pompeje leżą dwa razy dalej (ok. 25 km). Do obydwu miast dojeżdża pociąg Circumvesuviana. Jeżeli chcesz jechać do Herkulanum, wysiądźna stacji Ercolano – Scavi. Natomiast jeśli chcesz zwiedzić Pompeje, to musisz wysiąść na stacji Pompeii – Villa dei Misteri. Oba obiekty są usytuowane tuż przy przystankach, więc ciężko jest się zgubić. Kolejka rusza z Neapolu ze stacji Porta Nolana, jednak większość osób wsiada na stacji Garibaldi. Zarówno Herkulanum jak i Pompeje są największymi atrakcjami Neapolu, więc odwiedza je corocznie masa turystów. Pociągi są często przepełnione, ale wystarczy wsiąść na pierwszej stacji (nieco bardziej oddalonej od centrum), by cieszyć się miejscem siedzącym.

Ostatnim przystankiem pociągu Circumvesuviana na tej trasie jest Sorrento. Stąd właśnie możemy rozpocząć zwiedzanie Wybrzeże Amalfitańskiego.

Tutaj znajdziesz wszelkie informacje o godzinach otwarcia oraz cenach wstępu. UWAGA!!! Patrz na godziny ostatniego wejścia, a nie zamknięcia, ponieważ właśnie przez taki błąd nie udało mi się odwiedzić Herkulanum. 🙁

13. PROCIDA/ISCHIA/CAPRI

Procida widok

Obowiązkowym punktem zwiedzania w Neapolu jest wycieczka na którąś z pobliskich wysp. Do wyboru mamy najsławniejszą Capri, Ischię i najmniejszą Procidę. Każda z nich jest inna, więc sami musimy zdecydować, co może nam się najbardziej podobać. Capri jest znana na całym świecie jako wyspa zakochanych lub wyspa dla milionerów, gdyż wielu z nich ma tutaj swoje posiadłości. Jest ona drogą wyspą, a wskazuje na to również obecność takich sklepów jak Prada, czy Chanel. Ischia znana jest przede wszystkim ze źródeł termalnych, a Procida z przepięknego widoku na kolorowe domki przy brzegu. Ja zdecydowałam się na Procidę. Szczegóły z tego wyjazdu znajdziesz już na moim blogu 🙂


To już wszystkie atrakcje, które udało mi się zobaczyć w Neapolu w 3 dni. Mam nadzieję, że zachęciły Cię do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta. Neapol skrywa ciekawe miejsca w całym swoim obrębie. Mnie jest ciągle mało! Czuję, że jeszcze tam wrócę!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear