• Menu
  • Menu
Amalfi punkt widokowy

Wybrzeże Amalfitańskie, zwiedzanie autobusami SITA

PRZYSTANEK -> WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE   

Zwiedzając Wybrzeże Amalfitańskie we Włoszech, musicie wiedzieć, że już sama podróż po drogach tego niesamowitego terenu stanowić będzie nie lada atrakcję! W przenośni i dosłownie jest to jazda na krawędzi. Mnóstwo zakrętów, wąskich uliczek, malutkich mostów… Często też droga wiedzie tuż nad taflą wody. Dla jednych będzie to niesamowite przeżycie, a drudzy będą odliczać minuty do opuszczenia autobusu SITA (tak nazywa się sieć miejskich autobusów objeżdżających całe wybrzeże). Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy! Dla mnie była ta ekscytująca przygoda, którą polecę każdemu z Was! 🙂

Amalfi plaża

Jeśli zastanawiacie się, jak w ogóle dostać się w te rejony to wszystko już opisałam w moim poprzednim wpisie: jak dojechać do Positano we Włoszech, które jest najbardziej znanym miastem na wybrzeżu. Oprócz szczegółowych informacji dotyczących dojazdu znajdziecie tu również odpowiedzi na pytania dotyczące transportu promowego, wynajmu samochodu, bezpieczeństwa trasy, ilości turystów i odpowiedniej pory na zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

GDZIE LEŻY WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE?

Wybrzeże Amalfitańskie położone jest w środkowej części Włoch, czyli w Kampanii. Rozciąga się ono od sławnej miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. Charakteryzuje się dość stromym wybrzeżem, wyjątkową architekturą i oczywiście uprawami cytryn! Ciężko mi jest opisać teraz uczucia, których doznałam, przemierzając to miejsce. Wybrzeże to jest zdecydowanie najbardziej unikalnym, jakie do tej pory widziałam. Jeśli wahacie się, czy jechać i boicie się, że jest to może przereklamowane, to nie! Może i na miejscu jest sporo turystów, ale te widoki rekompensują wszystko. Jest cudownie i magicznie. Miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Positano plaża

MIEJSCOWOŚCI NA WYBRZEŻU AMALFITAŃSKIM

Całe wybrzeże obdarowane jest 13 miejscowościami, nazywanymi perłami Wybrzeża Amalfitańskiego. Wymieniając od zachodu, są to: Positano, Praiano, Furore, Conca dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Scala, Minori, Maiori, Tramonti, Cetara i Vietri sul Mare. 😀

Większość z nich usytuowana jest tuż przy wybrzeżu. Pozostałe są oddalone o kilka kilometrów, ale posiadają panoramiczne i wspaniałe punkty widokowe. Decydując się na przejazd Wybrzeżem Amalfitańskim autobusem SITA, przejeżdżamy praktycznie przez wszystkie powyższe miejscowości. Wyjątkiem są Ravello, Scala, Tramonti i centrum Furore. To właśnie one nie leżą tuż nad samym morzem, tylko wyżej, na wzniesieniu. Cała trasa ma ok. 38 km, ale autobusy nie przejeżdżają jej za jednym razem.

MAPA WYBRZEŻA AMALFITAŃSKIEGO


Którą z miejscowości warto koniecznie zobaczyć? Niestety w tym Wam nie doradzę, bo nie byłam we wszystkich z nich. Jednak wydaje mi się, że są one wszystkie na tyle unikatowe, że w każdej znajdziemy coś wyjątkowego. Jeżeli nie lubimy tłumów, to musimy uciekać od Positano, Amalfi i Ravello, gdyż są to najpopularniejsze miejscowości na całym wybrzeżu.

AUTOBUSY SITA NA WYBRZEŻU AMALFITAŃSKIM

Jeżeli nie macie wypożyczonego samochodu i poruszacie się głównie transportem publicznym, to na Wybrzeżu Amalfitańskim najbardziej opłaca się korzystać z autobusów SITA. Swoją drogą, są jeszcze promy, ale bilety na nie są kilkukrotnie droższe od biletów autobusowych… Jednak kto bogatemu zabroni? 😀 Z pewnością jest to wygodniejsza opcja i podobno również bardzo piękna! Ja jednak przemieszczałam się przy pomocy autobusów.

Atrani Amalfi molo

Większość z nas zwiedzanie Wybrzeża Amalfitańskiego rozpoczyna z Sorrento lub Salerno, gdyż są to dwie skrajnie położone miejscowości na wybrzeżu. Pomiędzy nimi usytuowanych jest 13 pereł (miejscowości). Sorrento leży w jego zachodniej części, a Salerno we wschodniej. Nie ma autobusu, który łączy Sorrento i Salerno. Jesteśmy zmuszeni przesiąść się w Amalfi, czyli mniej więcej pośrodku tych dwóch miast i zarazem w sercu Wybrzeża Amalfitańskiego. Co za tym idzie, gdy chcemy dojechać np. z Positano (na zachód od Amalfi) do Maiori (na wschód od Amalfi), to musimy się przesiąść właśnie w Amalfi. Możemy potraktować to miasto jako taką przesiadkę pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią wybrzeża.

STRONA Z ROZKŁADEM JAZDY WSZYSTKICH AUTOBUSÓW SITA

WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE, AUTOBUS SITA Z SORRENTO DO AMALFI

Jest to najpopularniejsza trasa na włoskim Wybrzeżu Amalfitańskim. Przypuszczam, że głównie z uwagi na leżące tam Positano. W każdym razie, jeżeli chcecie dotrzeć do Sorrento, Positano, Praiano, Conca dei Marini lub Amalfi to musicie skorzystać właśnie z połączenia Sorrento-Amalfi. Cała trasa ma około 30 km długości, jednak z uwagi na trudność przemieszczania się na pewno spędzimy w pojeździe więcej czasu niż na innych drogach o tym samym dystansie. Zresztą dotyczy to całego Wybrzeża Amalfitańskiego, nie tylko tej konkretnej trasy. Autobusy jeżdżą naprawdę całkiem często, bo co około 30 minut. Natomiast cena biletu zależy od tego, skąd i dokąd jedziemy, ale z pewnością nie przekracza kilku euro.

Wybrzeże Amalfitańskie

Ważna sprawa! To jakie widoki będziecie mieli za oknem, zależy od tego, po której stronie autobusu zajmiecie swoje miejsce! Dlaczego? Po jednej stronie są spektakularne widoki na morze i ukazujące się w oddali kolejne miasteczka, a po drugiej stronie jest strome wzniesienie, które ogranicza widoczność do 0,5-1 m od szyby autobusu. 😀 Także pamiętajcie! Jeżeli jedziecie na trasie Sorrento-Amalfi, to najlepiej jest usiąść z prawej strony autobusu. Natomiast jeśli jedziecie z Amalfi do Sorrento, to usiądźcie po stronie lewej.

WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE, AUTOBUS SITA Z AMALFI DO SALERNO

Jeżeli chcecie dojechać do takich miejscowości jak Amalfi, Atrani, Minori, Maiori, Cetara, Vietri sul Mare lub Salerno to skorzystajcie z autobusu pomiędzy Amalfi-Salerno. Ta trasa również ma około 30 km. Widoki podczas jazdy są cudne. Co kilka kilometrów przejeżdżamy przez kolejne perełki wybrzeża. Zachwytów nie ma końca! 🙂

wybrzeże amalfitańskie autobusy sita Wybrzeże Amalfitańskie cytryny

Ważna sprawa po raz kolejny! Czyli z której strony autobusu usiąść? Na trasie Amalfi-Salerno wybierzcie miejsca po prawej stronie, a na trasie Salerno-Amalfi miejsca po stronie lewej. 🙂

WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE, AUTOBUS SITA Z AMALFI DO RAVELLO

Osobiście przejechałam tylko dwie powyższe trasy. Ominęłam zatem kilka z 13 perełek wybrzeża, m.in. Ravello. W jego stronę jeździ osobny autobus na trasie Amalfi-Ravello. Droga ta jest już dużo krótsza. Autobus jeździ dość często, bo wielokrotnie mijałam go, przechadzając się wzdłuż morza w Amalfi. Oprócz wspomnianego Ravello tym autobusem dostaniecie się także do miejscowości Scala.

KIEDY JECHAĆ ZWIEDZIĆ WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE?

Pamiętajcie, że Wybrzeże Amalfitańskie jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie, a co za tym idzie, jest bardzo ochoczo odwiedzane przez turystów z całego świata! W moim przekonaniu to, jaki miesiąc wybierzecie na zwiedzanie tego bajecznego zakątka świata, diametralnie wpłynie na jego postrzeganie. Przede wszystkim starajcie się unikać szczytu sezonu. Nie doświadczyłam tego, ale podobno drogi są praktycznie nieprzejezdne. Korki są ogromne, a co za tym idzie, autobusy są przepełnione i niepunktualne. A uwierzcie mi, zwiedzanie w nerwach, wysokiej temperaturze i wśród setek ludzi nie jest najprzyjemniejsze. Mój wyjazd odbywał się pod koniec marca i według mnie był to rewelacyjny czas. Było słonecznie, a temperatura wynosiła około 20 stopni. Wieczory natomiast robiły się już chłodne i kurtka była niezbędna. Na kąpiele jest to zdecydowanie za wcześnie, ale na poznawanie uroków nieprzepełnionego wybrzeża idealnie. <3

Positano widokiWybrzeże Amalfitańskie pokoje

WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE WE WŁOSZECH – WSKAZÓWKI!

Priorytetową i najważniejszą rolę odgrywają tutaj widoki! To właśnie ze względu na nie ta droga jest tak wyjątkowa. Za widoki odpowiada natomiast miejsce, które wybierzemy w autobusie! Pamiętajcie o tym, bo różnica jest naprawdę kolosalna! W skrócie. Gdy będziecie poruszać się z zachodu na wschód, czyli z Sorrento w stronę Salerno to najlepsze widoki będziecie mieć, gdy usiądziecie z prawej strony. Natomiast, gdy będziecie podróżować ze wschodu na zachód, czyli z Salerno w stronę Sorrento to koniecznie zajmijcie miejsca po lewej stronie! 🙂

Pamiętajcie również o biletach na przejazdy! Niestety nie zakupicie ich u kierowcy. Są przeznaczone do tego tabaccherie, bary i restauracje wzdłuż wybrzeża. Najlepiej jest zapytać o nie kogoś na przystanku.

Jeśli podróżujecie z bagażem, to nie stanowi to dużego problemu, gdyż autobusy kursujące po Wybrzeżu Amalfitańskim to właściwie są autokary, więc posiadają bardzo duży bagażnik.

I ostatnia wskazówka. Jeżeli nie macie zbyt dużo czasu na zwiedzanie miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego, ale chcielibyście przyjechać tylko na jeden dzień, to nie zapominajcie o bilecie 24-godzinnym. Kosztuje on 10 euro i dzięki niemu możecie do woli korzystać ze wszystkich autobusów SITA przez 24 h.

Vietri sul Mare uliczki Amalfi katedra

AMALFI – PUNKT WIDOKOWY

Na dodatek, jako taki deser, ufunduję Wam świetne widoki z Amalfi, a dokładniej z punktu widokowego przy cmentarzu. Pomimo że Amalfi nie ma tylu kaskadowych domków, co Positano, to bardzo cieszę się, że udało mi się je odwiedzić! To jedno z tych miast w których główne ulice są pełne turystów, więc można pójść do baru, czy posłuchać muzyki, a wszystkie boczne i dalsze uliczki są puściutkie i ciche. Lubię takie miasteczka! 🙂

Amalfi punkt widokowy Wybrzeże Amalfitańskie widoki

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear