• Menu
  • Menu
Jak zorganizować wyjazd do Positano

Positano – jak zorganizować wyjazd?

PRZYSTANEK -> POSITANO   

Tak się zastanawiam, czy jest jeszcze osoba posiadająca konto na Instagramie, która nie słyszała nigdy o Positano? Miasto to coraz bardziej zyskuje na popularności i powiem Wam szczerze, że nie ma się czemu dziwić. Widok jest niepowtarzalny, nie do odtworzenia i jedyny w swoim rodzaju. Na całym Wybrzeżu Amalfitańskim jest wiele miejscowości, jednak każda z nich jest całkowicie inna. Positano jest wyjątkowe. Tam po prostu trzeba być! Lub chociaż się zatrzymać na parę godzin i pochodzić po ulicach tego miasta, które dostarczają na każdym kroku innych widoków. Jednak właśnie, jak zorganizować wyjazd do Positano?

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ POSITANO?

włochy najpiękniejsze miasto

Positano to niewielkie miasto znajdujące się we Włoszech na terenie Kampanii. W stosunku do dużych miast oddalone jest o 60 km od Neapolu, 270 km od Rzymu i 300 km od Bari. W Positano właśnie rozpoczyna się region Wybrzeża Amalfitańskiego, które kończy miejscowość Vietri sul Mare. Region ten położony jest po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Positano posiada niecałe 4 tysiące mieszkańców.

JAK DOJECHAĆ DO POSITANO?
 LOTNISKO W NEAPOLU.

Najbliżej Positano jest lotnisko położone w Neapolu. Dystans wynosi ok. 60 km. Najtaniej dolecimy tu Ryanairem z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Gdańska, Wizzairem z Katowic i Warszawy oraz EasyJetem z Krakowa.

Po opuszczeniu samolotu możecie wynająć samochód i dojechać nim do Positano. Jednak jeżeli nie chcecie tego robić to czeka Was kilka etapów podróży. Ale nie martwcie się, naprawdę przyjemnej podróży!

jak zorganizować wyjazd do Positano

ETAP 1: Dojazd z lotniska do centrum Neapolu.

Z lotniska do Neapolu dojedziecie autobusem ALIBUS. Kosztuje on 5 euro. Wysiąść należy na przystanku Piazza Garibaldi, czyli głównym węźle komunikacyjnym w mieście. Przejazd zajmie Wam ok. 40 minut. Więcej na ten temat pisałam tutaj.

ETAP 2: Przejazd pociągiem Circumvesuviana z Neapolu do Sorrento.

Będąc na Piazza Garibaldi należy udać się na dworzec kolejowy i kupić bilet na pociąg do Sorrento. Uprzedzam – w sezonie pociąg ten jest nadzwyczaj oblegany. Nie bez powodu. Zatrzymuje się on m.in. przy Wezuwiuszu, w Herkulanum i w Pompejach. Po ok. godzinie jazdy trzeba wysiąść na ostatniej stacji, czyli właśnie w Sorrento. Za ten przejazd zapłacicie 3,6 euro.

ETAP 3: Przesiadka do autobusu miejskiego SITA, który docelowo jedzie do Amalfi.

W Sorrento dworzec autobusowy znajduje się tuż obok dworca kolejowego. Zgodnie z rozkładem jazdy, musicie znaleźć autobus, który będzie jechał do Amalfi. Nie wiem czy to był przypadek, ale mi bilet udało się kupić u kierowcy. Jednak to był tylko jeden raz, bo gdy w innych dniach wsiadałam do autobusów SITA, bilet musiałam już kupić w kiosku. Z Sorrento do Positano prowadzi malownicza droga z której niestety mało co widziałam, bo połowę czasu zajmowałam miejsce stojące, a drugą połowę siedziałam od strony przejścia. I wyprzedzę Wasze myśli – tak, w autobusach tych jest bardzo tłoczno. Za ten bilet zapłacicie 2,8 euro i zajmie Wam on ok. 40 minut.

Na powyższej mapie zaznaczyłam dla Was dokładną lokalizację poszczególnych przystanków na całej trasie. Z tym już na pewno się nie pogubicie!

ETAP 4: Positano 

Positano widok na plażę wyjazd do Positano

Takim oto sposobem znajdziecie się w Positano! Ta kilkuetapowa podróż kosztowałaby Was razem 11,4 euro. Moim zdaniem wcale nie tak źle. 🙂 Gorzej wychodzi to czasowo, bo 2,5 h jazdy plus dochodzą do tego ewentualne korki na drogach, opóźnienia pojazdów oraz oczekiwania na następne transporty. Tak z zimną głową można założyć, że z lotniska w Neapolu do Positano komunikacją publiczną dostaniemy się w ok. 4 h.

LOTNISKO W RZYMIE LUB W BARI.

Zarówno Rzym jak i Bari są dość daleko od Positano, bo kolejno 270 km i 300 km. Jednak jeżeli zdecydujecie się akurat na nie (bo na przykład chcielibyście zwiedzić te miasta lub okolicę) to najbardziej opłacalnym dla Was będzie wypożyczenie samochodu. Jednak znowu jeżeli z jakichś przyczyn nie dacie rady tego zrobić lub po prostu nie chcecie to najwygodniej jest dojechać pociągiem do Salerno i dalej autobusami SITA, najpierw do Amalfi, a później do Positano. Jeżeli nie będzie połączenia do Salerno to możecie wybrać też Neapol i dalszą trasę kontynuować tak jak opisywałam wyżej.

Do Rzymu dolecicie Ryanairem z Krakowa, Warszawy, Poznania i Wrocławia oraz Wizzairem z Krakowa, Warszawy i Katowic. Natomiast do Bari dolecicie Ryanairem tylko z Krakowa oraz Wizzairem z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Katowic.

CZY OPŁACA SIĘ WYNAJMOWAĆ SAMOCHÓD?

Biorąc pod uwagę czas przejazdu (ok. 4 h) z lotniska w Neapolu do Positano, chociaż połowa z Was pomyśli o wynajęciu samochodu. Ba! Sama tak pomyślałam! Spędziłam chyba cały dzień na gromadzeniu informacji w internecie. Za jeden dzień wynajmu trzeba zapłacić 40-50 euro za podstawowy samochód z pełnym ubezpieczeniem. Oczywiście wraz z liczbą dni wynajmu wzrastałby Wam upust. Przy 4 osobach za transport komunikacją miejską (ten 4-etapowy) zapłacilibyście podobną kwotę. Do tego trasę z Neapolu do Positano pokonacie w nieco ponad godzinkę. Super! Więc w czym tkwi problem?

widok na Positano Positano taras widokowy

Pierwszym problemem jaki napotkacie jest bardzo mało miejsc parkingowych na praktycznie całym Wybrzeżu Amalfitańskim. Co gorsza, większość z nich jest płatna i to nawet kilkadziesiąt euro! Wzdłuż ulicy pojawiają się miejsca postojowe co kilkaset metrów, jednak w większości przypadków są one zajęte i ciężko się na nie załapać. Jak się domyślacie kolejnym kłopotem jest duży ruch uliczny. Korki potrafią sięgać kilkunastu kilometrów! Na całe szczęście, takie rzeczy dzieją się tylko w szczycie sezonu. Jeżeli wybierzecie się do Positano poza sezonem, czyli od października do kwietnia to jest duża szansa, że tego wszystkiego unikniecie. Przejechałam całe wybrzeże w marcu i ruch uliczny był bardzo mały, a przydrożne parkingi sporadycznie zajęte.

Kwestią, która zaważyła na tym, że nie zdecydowałam się na wypożyczenie samochodu był ogromny koszt zwrócenia go w innym mieście, co było dla mnie konieczne. Niestety w zdecydowanej większości przypadków, wypożyczenie samochodu z opcją zwrócenia go w innym miejscu jest ogromnym kosztem. Często nie ma w ogóle takiej możliwości.

CZY PRZEJAZD WYBRZEŻEM AMALFITAŃSKIM JEST NAPRAWDĘ TAKI STRASZNY?

Według mnie nie, ale posłuchajcie mojej historii. Czytając wcześniej opinie o tej trasie, wzięłam ze sobą Aviomarin będąc jeszcze w Polsce. Otóż cała ja, tak się nakręciłam, że ta droga będzie masakryczna (a ja przecież mam chorobę lokomocyjną), że nie przejeżdżając jej byłam w stanie stwierdzić, że będzie to moja najgorsza jazda w życiu. Co się okazało?

Pierwsza część trasy może nie będzie najlepszym przykładem, bo oczywiście przed jazdą zażyłam Aviomarin. 😀 Jednak okazało się, że gdy go pakowałam, nie zwróciłam uwagi, że miałam ostatnią tabletkę. Więc w kolejnych dniach przemieszczałam się już bez leków na chorobę lokomocyjną. Po 5 minutach tej „strasznej” jazdy, zdałam sobie sprawę, że to nic strasznego. Zdecydowanie bardziej jest to coś pięknego! I właściwie do teraz się zastanawiam, czy to ten entuzjazm podróży i poznawania nowych miejsc tak potrafi wyleczyć mnie z tej dolegliwości? 😀 Jeżeli mam być szczera, to dużo gorszym doświadczeniem były dla mnie taksówki w Bangkoku w których w każdej sekundzie bałam się o swoje życie ze względu na całkowity chaos na drogach.

Cała droga z Positano do Vietri sul Mare ma ok. 40 km. Jednak nie dajcie się zwieść przelicznikowi 1:1. W godzinie na pewno się nie zmieścicie. Optymalnym czasem jest 1,5 h. Wszystko ze względu na bardzo ostre zakręty. Czasem wydaje się, że autobus wjeżdża do błękitnego morza, jednak po kilku zawijasach można się przyzwyczaić. Z pewnością mogę stwierdzić, że jeżeli ja dałam radę to Ty też dasz! Szczególnie, że trasa ta jest niesamowicie malownicza, pełna punktów widokowych i drzew cytrusowych! Nie wyobrażam sobie, żebyście rezygnowali z tego wyjątkowego skrawka Włoch tylko ze względu na zawiłą trasę!

AUTOBUSY, SAMOCHÓD, CZY JEST JESZCZE JAKAŚ OPCJA?

Tak! Są nią promy! Jednak pływają one tylko w sezonie. W tym roku startowały jakoś od początku kwietnia, także i tak całkiem wcześnie. Nie korzystałam z tej opcji, ponieważ były sporo droższe w porównaniu do autobusów. Na przykład za bilet na prom z Positano do Amalfi trzeba zapłacić 15 euro !!! Podczas gdy autobus kosztował niecałe 3 euro. Jednak myślę, że jest to rewelacyjna opcja w sezonie, kiedy drogi są przepełnione. Oprócz tego z pokładu statku możemy obejrzeć całe wybrzeże zupełnie z innej perspektywy. Myślę, że jest to niesamowite przeżycie i pewnie dlatego ceny tego rodzaju przewozów są tak wysokie. Super sprawą jest też, że z Positano możemy wybrać się na wyspę Capri! Jak widzicie prom kosztuje niecałe 19 euro w jedną stronę. Tak, to sporo, ale promy na wyspy w Kampanii się cenią.

najpiękniejsze miejsce na świecie

Positano promy

CO Z NOCLEGIEM W POSITANO?

Ceny noclegów w tym mieście to strzał w kolano. I to dosłownie. Są zabójcze. W sezonie potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych za jedną noc. Gdy cena spada poniżej tysiąca to oznacza, że jest tanio. Jak to brzmi! 😀 Moim zdaniem są dwa sposoby na obniżenie kosztów noclegu. Pierwszym z nich jest przyjazd poza sezonem. Dużo o tym mówię, ale naprawdę różnice są ogromne! Sami sprawdźcie! Za ten pokój zapłaciłam w marcu nieco ponad 400 zł. Podczas gdy aktualnie kosztuje on prawie 2 000 zł !!! Tylko nie myślcie, że wszystkie pokoje w marcu kosztują 400 zł. Te z najpiękniejszymi widokami i tak się ceniły. Koszt za jeden dzień pobytu wynosił ok. 1000 zł. Jednak jest to i tak ponad połowę taniej!

Positano airbnb

morze tyrreńskie

Jeżeli zainteresował Was ten pokój, albo nie jedziecie w sezonie i ceny spadły do w miarę przyzwoitych to tutaj znajdziecie link ze zniżką na pierwszą rezerwację w serwisie Airbnb. 😀

Drugim sposobem na obniżenie kosztów noclegu jest wynajęcie pokoju w innym miasteczku, np w Sorrento, gdzie ceny są dużo niższe. Z Sorrento codziennie kursują autobusy SITA do Positano, a w sezonie są jeszcze promy. Oczywiście oprócz Sorrento możecie wybrać również inną miejscowość i dojechać z niej do Positano, jednak wydaje mi się, że Sorrento będzie najtańsze. 🙂 Sprawdźcie to dokładnie przed wyjazdem! 😀

CO Z ILOŚCIĄ TURYSTÓW? KIEDY JECHAĆ DO POSITANO?

Niestety dla nas, turystów z roku na rok przybywa. Jak już kilka razy Wam pisałam, odwiedziłam to miasto poza sezonem, a i tak byłam bardzo zdziwiona. Może nie było tłoku, ale jak na marzec ludzi było całkiem dużo. Dla porównania Sycylia w marcu praktycznie nie żyje! Wiele miejsc jest pozamykanych i jeszcze „nieprzygotowanych” do przyjęcia turystów. Więc porównując Positano do Sycylii to ludzi jest kilka razy więcej. Fajnym jest, że z rana praktycznie nikogo nie ma, a plaża jest pusta i tylko dla nas! Prawdopodobnie większość ludzi decyduje się na jednodniowe wycieczki do Positano. Jak się domyślacie, plaże poza sezonem nie są aż tak zatłoczone. Większość osób krąży po nich w celu zrobienia jak najlepszych zdjęć. Ja nawet nie chce myśleć co się dzieje w tym mieście w lipcu i w sierpniu! A podobno dzieje się bardzo dużo… :/ Zdecydowanie polecam Wam naszą wiosnę do zwiedzania tego rejonu!

CO WYJĄTKOWEGO MA W SOBIE POSITANO?
 KASKADOWE DOMKI.

Tak, tak, tak! To właśnie dla tego widoku jest tu tyle ludzi! Aż się wierzyć nie chce w tak piękną architekturę tego miejsca. O ile mogę tak w ogóle powiedzieć. Różne kolory, różne kształty, prawie każdy domek ma swój taras z widokiem, coś pięknego!

Positano Chiesa Nuova jak zorganizować wyjazd do Positano

OGRODY CYTRUSOWE.

Tutaj królują cytryny! Całe Wybrzeże Amalfitańskie znane jest z tych owoców. Nawet tuż pod moim pokoikiem, właścicielka miała swój własny mini ogródek. Nie zapomnijcie w tych okolicach kupić sobie pysznego Limoncello, czyli tutejszego likieru cytrynowego. 🙂

cytryny drzewa cytrusowe

KRÓLESTWO WĄSKICH SCHODKÓW.

Z czym kojarzy mi się również Positano? Schody, schody i jeszcze raz schody. Z jednej strony super klimatyczne uliczki, zakamarki i miejscówki do robienia zdjęć. Jednak z drugiej strony przedarcie się z wszystkimi bagażami choćby przez 200 m stanowi nie lada wyzwanie. Także jeśli Wam przyjdzie na myśl skrócenie sobie wijącej się drogi asfaltowej przez wąskie uliczki z milionami schodków to dajcie sobie spokój!
P.S. Z powrotem szliśmy już drogą asfaltową! 😀

Włochy kolorowe schodki wąskie schody

NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE.

Jak dla mnie to największa zaleta tego miejsca. Na jakiej części ulicy nie staniecie, z jakiego miejsca się nie wychylicie, dostajecie w zamian inne widoki. Pomyślelibyście, że niby zawsze to samo, no bo po prostu kaskadowe domki. Jednak ułożone w innych kadrach za każdym razem zachwycają tak samo.

Już gdy wysiadłam na przystanku Chiesa Nuova w Positano widok o mało nie przysporzył mnie o zawał serca. Oczy zaszkliły mi się, a ja nie mogłam uwierzyć w to co widzę! Kolejnych zachwytów nie było końca, ale w pamięć zapadł mi ostatni widok jaki padł z mojej strony na Positano, czyli z okolic hotelu La Sirenuse. Nie szukajcie tu punktów widokowym. W tym miejscu praktycznie każdy kawałek ziemi jest punktem widokowym!

Positano Sponda wyjazd do Positano

CZARNA PLAŻA.

Jeżeli przyjechałabym tutaj na typowo wypoczynkowe wakacje to może i ciemny piasek stanowiłby dla mnie problem. Jednak w całej tej wyjątkowości tego miejsca, taki kolor nabrzeża dodaje mu tylko blasku i sprawia, że staje się ono wyróżnione na tle innych.

wyjazd do Positano

jak zorganizować wyjazd do Positano

 

Mam nadzieję, że umieściłam w tym poście wszystkie interesujące Was informacje. Jeśli macie więcej pytań to piszcie komentarze, a na pewno odpowiem! 🙂

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli zostaniesz ze mną na dłużej :)
Zaobserwuj mnie na Instagramie oraz polub mnie na Facebooku.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

Zostań ze mną na dłużej :)