• Menu
  • Menu

Costa Paradiso, Sardynia: ciekawe miejsce na wyspie

PRZYSTANEK -> SARDYNIA: COSTA PARADISO

Wybierając się do północnej części drugiej co do wielkości wyspy Włoch, koniecznie musisz zobaczyć niezwykle ciekawe miejsce Sardynii, czyli miejscowość Costa Paradiso. Totalnie Cię ona oczaruje! Tworzy się tam specyficzny klimat niczym z bajki. Wszędzie wyrastają z ziemi ogromne pomarańczowe głazy i pną się spiczasto do góry. Czegoś takiego nie widziałam nigdzie indziej na świecie! Warto przyjechać tu specjalnie, nawet kilkadziesiąt kilometrów! Myślę, że zdjęcia w tym wpisie przekonają Cię do odwiedzenia plaż Costa Paradiso na Sardynii.

costa paradiso sardynia costa paradiso

SARDYNIA, COSTA PARADISO

Mniej więcej w połowie północnego wybrzeża Sardynii leży Costa Paradiso. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc w skali całej Sardynii. Aby się tu przedostać, najlepiej jest przylecieć samolotem na któreś z północnych lotnisk: Alghero lub Olbię. Z Alghero dojedziecie tutaj w 1 h 40 minut, a z Olbii w 1 h 30 minut. Oczywiście nie należy się trzymać sztywno tych ram czasowych, ponieważ decydując się na zwiedzanie tej wyspy, może się okazać, że będziecie mieli po drodze do Costa Paradiso.

Jeśli interesuje Cię także temat zwiedzania Alghero, to zapraszam Cię do podlinkowanego artykułu.

WYBRZEŻE COSTA PARADISO

Costa Paradiso na Sardynii to nie tylko nazwa miejscowości, ale również potoczna nazwa wybrzeża, a dokładniej Rajskiego Wybrzeża. Tym mianem określa się linię brzegową od miejscowości Santa Teresa Gallura aż do Castelsardo. Wyróżniają je porozrzucane ogromne i ostre granitowe skały. To właśnie na tych terenach można zobaczyć jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie!

sardynia co trzeba zobaczyć piękne miejsca na sardynii

CIEKAWE MIEJSCE NA SARDYNII

Rzadko zdarza się, że dane miejsce zachwyca Cię do tego stopnia, że stwierdzasz, że jego istnienie nie jest możliwe. Że czegoś takiego jeszcze nigdy nie wiedziałeś i że jest to istny cud natury, czy nawet cud świata. Miałam tak może parę razy w życiu. Czym więcej podróżuję, tym mniej takich zaskoczeń. W tym przypadku było całkiem inaczej. Po wyjściu z samochodu razem z koleżankami oniemiałyśmy z wrażenia. Tu nie chodzi o samo pojedyncze miejsce, czy samą plażę. Tu chodzi ogólnie o wygląd całej okolicy. Poszarpane wybrzeże, ciemnopomarańczowe skały pnące się do góry, a między nimi zbudowane domy w podobnej kolorystyce. Wszystko tak do siebie pasuje, że aż nie chce się wierzyć, w to, co się widzi! To miejsce jest absolutnie obłędne i musisz je zobaczyć, jeżeli będziesz zwiedzać okolice Costa Paradiso na Sardynii.

sardynia ciekawe miejsca

COSTA PARADISO: PLAŻA LI COSSI

Jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Sardynii jest punkt widokowy na plażę Spiaggia Di Cala Li Cossi. Oznaczony jest w Google jako Punto panoramico per la Spiaggia di Li Cossi. Co takiego czyni go tak wyjątkowym? Plaża ta położona jest z dala od zabudowań i hoteli. Za jej plecami widzimy tylko ogromne pomarańczowe skały. Dodatkowo tuż za plażą płynie rzeka Li Cossi. Co ciekawe latem zdarza się, że rzeka przysycha, a zimą wody jest aż nadto.

costa paradiso plaże

Zwiedzając Costa Paradiso na Sardynii, miałyśmy to szczęście, że na plaży nie było nikogo. Prawdopodobnie dlatego, że dojechałyśmy tam tuż po zachodzie słońca. Na szczęście było wystarczająco jasno, żeby móc podziwiać otaczającą nas naturę. Mimo wszystko Tobie polecam wybrać się tu na zachód słońca! Myślę, że widoki byłyby jeszcze ładniejsze w jego promieniach.

skały na sardynii

DOJŚCIE NA PLAŻĘ LI COSSI I PUNKT WIDOKOWY

Aby dotrzeć bezpośrednio na plażę lub na punkt widokowy, trzeba zaparkować samochód na parkingu Spiaggia Di Li Cossi. Stamtąd mamy ok. 700 m do przejścia ukształtowaną przez człowieka drużką. Czasem napotykamy na niej schody. Ogólnie przejście jest bardzo łatwe i nawet dzieci bez problemu z nim sobie poradzą. Jednak w upalne dni lepiej wziąć ze sobą kapelusz i dużo wody. Spacer jest bardzo przyjemny. Tuż przy brzegu morza, w wyjątkowej scenerii i pięknej roślinności. Pod koniec trasy ścieżka rozwidla się. Można pójść w prawo lub dalej prosto. Skręcając w prawo, dojdziesz do punktu widokowego, a idąc dalej prosto, dotrzesz na plażę. Trzeba wspomnieć, że oprócz pięknych widoków jest to bardzo ciekawe miejsce na Sardynii pod względem przyrodniczym.

sardynia rajskie wybrzeże sardynia północna krajobraz

Na samą plażę nie dotarłyśmy. Zatrzymałyśmy się przy punkcie widokowym. Spokój, jaki bił z tego miejsca, jest nie do przekazania poprzez słowa. Słyszałam tylko szum fal i wiatru. Nie było absolutnie nikogo. No i ten widok… Powala na kolana! Wyłaniająca się zza skał piaszczysta zatoka o idealnym kolorze wody! Niesamowite!

sardynia punkty widokowe costa paradiso li cossi

PARKING NA PLAŻY LI COSSI

Parking jest całkiem sporych rozmiarów i podczas naszego postoju był darmowy. Jednak nie jestem pewna, czy wynika to z późnej godziny naszego przybycia, czy po prostu jest on zawsze darmowy. Przepraszam, niezbyt mogę pomóc w tej kwestii. 🙁

CIEKAWE MIEJSCA SARDYNII: OKOLICE COSTA PARADISO

Gdy przygotowywałam się do wyjazdu, zaznaczyłam sobie na mapce 3 miejsce w Costa Paradiso na Sardynii. Wspomnianą wyżej plażę Li Cossi, niewielką plażę Li Baietti oraz widoczek La Sorgente. Miałyśmy nadzieję, że zdążymy jeszcze coś zobaczyć, zanim zastanie nas mrok, ale niestety nie udało się. Do plaży Li Baietti nawet nie podjechałyśmy, a na widoczku La Sorgente było już tak ciemno, że mało co udało nam się zobaczyć. Nie mniej jednak myślę, że te miejsca mają w sobie potencjał!

costa paradiso La Sorgente

CO ROBIĆ W POBLIŻU COSTA PARADISO NA SARDYNII?

Miejscowość Costa Paradiso leży w samym centrum Rajskiego Wybrzeża. Od Castelsardo i Santy Teresy Gallury dzieli je ok. 40 km. Oba miasta są warte obejrzenie i pomimo że wydawać się może, że w pewnym sensie są do siebie podobne, to są całkiem różne. O miejscowościach Santa Teresa di Gallura oraz Castelsardo znajdziesz więcej informacji o linkach.

sardynia plaża li cossi wybrzeże costa paradiso

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear