PRZYSTANEK -> HISTORIA NORYMBERGI
Norymberga jest wyjątkowa. Choć miasto to nie zachwyciło mnie swoją urodą zbyt mocno, to z pewnością zszokuje Cię swoją historią. Historia Norymbergi pełna jest wzlotów i upadków. Niestety tak to już jest, że częściej pamięta się o upadkach, więc i jej czarna strona została mocniej zapamiętana. Pytając, z czym kojarzysz Norymbergę, myślę, że większość ludzi odpowiedziałyby, że z procesami norymberskimi. Dlaczego Norymberga z jednego z najpiękniejszych średniowiecznych miast przeistoczyła się w swoistą nazistowską twierdzę? Co takiego tam się zdarzyło i od czego to wszystko się zaczęło? Zapraszam Cię do zapoznania się z tym wpisem z informacjami na temat Norymbergi.
HISTORIA NORYMBERGI
NORYMBERGA PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ
Norymberga w średniowieczu była bardzo dobrze rozwijającym się miastem. Dzięki swojej lokalizacji na drodze handlowej z Rzymu do północnej Europy coraz bardziej zyskiwała na popularności, aż w końcu stała się jednym z największych miast Europy środkowej. Według wielu informacji Norymberga była bogata do tego stopnia, że papież Pius II zanotował „Królowie Szkocji nie mieszkają tak godnie, jak zwykły obywatel Norymbergi”. W Norymberdze swój wolny czas spędzali niemieccy królowie. Skrywali oni tutaj również bardzo cenne klejnoty koronacyjne. Na początku XIX w. Norymberga jednak zbankrutowała, straciła status Wolnego Miasta i została przyłączona do Królestwa Bawarii. Jej długi zostały spłacone, a miasto pod względem przemysłowym się odrodziło. Czarne karty historii Norymbergi zaczęły zapisywać się tak naprawdę, gdy panowanie objął Adolf Hitler…
Źródło: www.wyborcza.pl
NORYMBERGA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ
Jednym z głównych ośrodków ruchu nazistowskiego stała się niestety Norymberga. Dlaczego akurat ona? Z uwagi na jej średniowieczną historię i położenie. Pierwszy zjazd NSDAP (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników) o charakterze propagandowym odbył się tutaj w 1927 r. W momencie, gdy Hitler objął pełnie władzy w 1933 r., oficjalnie ustanowił Norymbergę corocznym miejscem zjazdów NSDAP i rozpoczął budowę nowego kompleksu, w którym te zjazdy miały się odbywać. To właśnie w Norymberdze Hitler organizował parady nazistów oraz wygłaszał swoje nazistowskie przemówienia kierowane do setek tysięcy osób.
Źródło: www.fly4free.pl
Informacją o Norymberdze, która może szokować, jest to, że w owych zjazdach udział brali Niemcy z całego kraju i traktowali oni to wydarzenie jak swojego rodzaju festyn. Biesiadowali, jedli norymberskie kiełbaski i popijali je piwem. Dzisiaj nie chce się wierzyć, że tak to wyglądało.
W Norymberdze powstały także ustawy norymberskie, które odbierały Żydom prawa obywatelskie i prawa własności. Zakazano także zawierania małżeństw między Aryjczykami i Żydami, a stosunki intymne pomiędzy nimi podlegały karze (jako zhańbienie rasy Aryjczyka). Mało tego, do ludności żydowskiej zaliczano nie tylko aktualnych, ale i byłych wyznawców oraz ich dzieci i wnuki, bez względu na wyznanie.
Na tym etapie chciałabym wspomnieć o byłej rezydencji Hitlera Kehlsteinhaus, która znajduje się na samym południu Bawarii na szczycie Kehlstein w Alpach. Po Norymberdze i Monachium dość mocno wkręciłam się w obiekty historyczne, więc bardzo chciałam zobaczyć to miejsce. Miałam nadzieję, że uda mi się tam dotrzeć w drodze powrotnej z Francji, jednak niestety zabrakło czasu. Nie mniej jednak kiedyś na pewno się tam wybiorę, a tymczasem po więcej informacji na temat Kehlsteinhaus i pobliskich miejsc zapraszam do wyróżnionego linku na bloga mojej koleżanki Karolny.
ZNISZCZENIE NORYMBERGI
Zła sława z czarnymi kartami historii Norymbergi skończyła się wraz z przegraniem przez Hitlera II Wojny Światowej. 2 stycznia 1945 r. miasto zostało zbombardowane przez alianckie siły powietrzne, zmiatając z powierzchni ziemi ok. 90% zabytkowej zabudowy miasta.
PROCESY NORYMBERSKIE
Źródło: pl.wikipedia.org
Wróćmy jeszcze do początku artykułu, a więc i do słynnych na cały świat procesów norymberskich, czyli sądowych postępowań karnych przeciwko nazistowskim zbrodniarzom III Rzeszy. Alianci nie bez powodu wybrali to miasto na miejsce obradowań Międzynarodowego Trybunału Wojskowego. Można powiedzieć, że w Norymberdze wszystko się zaczęło i również się skończyło. W skład trybunału wchodziły cztery państwa: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania i Rosja. Przeprowadzono jeden główny i 12 pobocznych procesów norymberskich w latach 1945-1949. Przed sąd postawiono nie tylko ministrów, wojskowych i członków SS, ale także lekarzy, prawników, czy architektów. Część z nich skazano na karę więzienia, część dostała wyrok śmierci, a niektórych uniewinniono. Zagłębiając się w temat historii Norymbergi, przeczytałam szokujące informacje o znacznym skróceniu kar dla niektórych skazanych. Z kary śmierci lub dożywocia na wyrok 10 lat więzienia…
NORYMBERGA PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ
Po II Wojnie Światowej Norymbergę odbudowano zgodnie z jej oryginalną zabudową. Ponoć ulica Weissgerbergasse jest najlepszym przykładem świetnej rekonstrukcji. Obecnie miasto to jest drugim co do wielkości miastem Bawarii.
Źródło: www.zielonamapa.pl
ZWIEDZANIE NORYMBERGI:
CENTRUM DOKUMENTACJI TERENÓW ZJAZDÓW PARTYJNYCH III RZESZY
Jednym z najlepiej zachowanych byłych obiektów nazistowskich jest Hala Kongresowa (Kongresshalle). Wybudowana z polecenia Hitlera w celu przeprowadzania w niej zjazdów partii NSDAP oraz faszystowskich parad. Budowy tej nigdy nie ukończono, ponieważ prace przerwał wybuch II Wojny Światowej. Finalnie miała pomieścić aż 50 000 osób i osiągać wysokość 70 metrów. Nie da się ukryć, że swoim wyglądem przypomina rzymskie Koloseum, była zresztą na nim wzorowana. W 2001 r. w budynku utworzono Centrum dokumentacji terenów zjazdowych partii nazistowskiej (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände), w którym przedstawiono historię partii NSDAP, historię zjazdów w Norymberdze oraz podstawowe informacje na temat Norymbergi. W części byłej Hali Kongresowej przewidziano miejsce dla norymberskiej orkiestry symfonicznej.
Ceny biletów:
– dorośli – 6 euro,
– ulgowy – 1,50 euro,
– parking – 4 euro,
– przy wejściu możemy poprosić o przewodnik audio w języku polskim.
Godziny otwarcia:
– poniedziałek – piątek – od 09:00 do 18:00,
– sobota – niedziela – od 10:00 do 18:00,
– przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 17:00.
Centrum Dokumentacji w Norymberdze
PAŁAC SPRAWIEDLIWOŚCI I PROCESY NORYMBERSKIE
Opisane powyżej procesy norymberskie odbywały się w Pałacu Sprawiedliwości (Justizpalast) w sali numer 600. Mało kto wie, że obiekt udostępnia to miejsce dla zwiedzających. O ile tylko nie odbywają się tam akurat rozprawy, bo sala ta nadal jest użytkowana w tych celach. W Pałacu Sprawiedliwości możemy również zobaczyć Memorium Procesów Norymberskich, czyli wystawę przedstawiającą lata 1945-1949 w Norymberdze. W budynku znajdują się także cele, w których przetrzymywano oskarżonych o zbrodnie wojenne.
Źródło: www.fly4free.pl
Ceny biletów:
– dorośli – 6 euro,
– studenci oraz dzieci – 1,50 euro,
– przy wejściu możemy poprosić o przewodnik audio w języku polskim.
Godziny otwarcia:
– od kwietnia do października: poniedziałek, środa, czwartek, piątek – od 09:00 do 18:00,
– od kwietnia do października: sobota – niedziela – od 10:00 do 18:00,
– a od listopada do marca: środa – poniedziałek – od 10:00 do 18:00.
Pałac Sprawiedliwości w Norymberdze
ŚLADAMI NAZISTOWSKIEJ NORYMBERGI
Oprócz Centrum Dokumentacyjnego i Pałacu Sprawiedliwości możemy zobaczyć jeszcze wiele miejsc odkrywających karty historii Norymbergi. Poniżej opiszę je dla Ciebie w kilku słowach, aby przybliżyć Ci, co dokładnie się tam wydarzyło.
Luitpoldhain, czyli Aleja Leopolda – odbywały się tutaj dwa pierwsze zjazdy NSDAP.
Ehrenhalle, czyli Hala Honoru – prawie nienaruszony obiekt powstały na Alei Leopolda w hołdzie dla poległych żołnierzy w I Wojnie Światowej.
Zeppelinfeld, czyli Pole Zeppelina – tutaj odbywały się parady członków partii podczas zjazdów NSDAP. Pole Zeppelina mogło pomieścić 200 000 osób.
Zeppelinhaupttribüne, czyli Trybuna Zeppelina – zbudowana przed wojną trybuna, na której przemawiał wódź podczas zjazdów NSDAP. Obiekt ten przetrwał działania zbrojne podczas wojny.
Große Straße – dwukilometrowa aleja o szerokości 60 metrów. Odbywały się tu parady wojskowe.
Stadion Miejski – stadion klubu FC Nurnberg. Miejsce spotkań Hitlerjugend, czyli organizacji młodzieżowej NSDAP. Stadion przeszedł przebudowę, dlatego nie przypomina już ówczesnego budynku.
To już wszystkie informacje jakie przygotowałam dla Ciebie na temat historii Norymbergi. Jeżeli zostajesz w tym mieście na dłużej i jesteś ciekawy, co jeszcze można tam zwiedzić, to odnoszę Cię w tym momencie do mojego poprzedniego wpisu o najlepszych atrakcjach Norymbergi.
Komentarze