• Menu
  • Menu

Norymberga w jeden dzień, atrakcje i ciekawe miejsca

PRZYSTANEK -> NORYMBERGA

Norymberga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w niemieckiej Bawarii. Już chyba do końca życia będę ją kojarzyć z murem pruskim, czy tam zabudową szachulcową. Są to dwie różne konstrukcje, ale gdy elewacje domów pokryjemy tynkiem, są nie do rozróżnienia. Norymberga jest również miastem o bardzo burzliwej historii, która potrafi wywołać w człowieku skrajne emocje. Z jednej strony niegdyś główne miasto historycznego księstwa Frankonii, z drugiej przerodzone wraz z powstaniem III Rzeszy w miejsce nazistowskich parad. Przy zwiedzaniu atrakcji Norymbergi należy pamiętać, że w trakcie II Wojny Światowej w 1945 r. przeprowadzone przez aliantów bombardowania zniszczyły ok. 90% zabudowy Starego Miasta. Oczywiście zostało ono odbudowane, ale zapewne to nie jest już to samo. W każdym razie, jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć w Norymberdze w jeden dzień?

zabudowa szachulcowa mur pruski

CIEKAWE MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA W NORYMBERDZE

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE NORYMBERGI

Zabytkowe centrum Norymbergi powierzchniowo przypomina romb, który na każdej krawędzi otoczony jest murem obronnym. Przez jego środek przepływa niewielka rzeka Pegnitz, przez którą poprowadzonych jest kilkanaście mostów. Charakterystycznym elementem zabudowy tego miasta są szachulcowe budynki, czyli te z szachownicą na elewacji. Po centrum spokojnie jesteśmy w stanie poruszać się pieszo. Z jednego końca Starego Miasta na drugi koniec jest ok. 1,5 km. Warto wcześniej zaplanować sobie trasę tak, aby zwiedzić atrakcje Norymbergi po kolei.

ZAMEK W NORYMBERDZE

zamek w norymberdze

Jeżeli spędzasz w Norymberdze tylko jeden dzień, to z pewnością musisz zobaczyć położony na skalnym wzniesieniu zamek. I nie chodzi wcale o jego budowę, bo uważam, że nie jest wielce spektakularna, ale bardziej o widoki. Rozciąga się stamtąd panorama na całe miasto. Ogólnie widoki te nie są jakieś oszałamiające, ale zdecydowanie warto jest pokonać te kilkadziesiąt schodków w górę. Myślę, że mój brak entuzjazmu mógł wynikać z oglądanego przeze mnie poprzedniego dnia Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, który absolutnie mnie zachwycił.

Warto wiedzieć, że Zamek w Norymberdze należał kiedyś do najważniejszych zamków cesarskich, w którym przebywali aktualni królowie niemieccy. Dziś wraz z murami miasta uważany jest za jedną z najpotężniejszych średniowiecznych fortyfikacji w Europie. Pierwsze zabudowania powstały tutaj w ok. 1000 r. Należy również pamiętać, że w czasie alianckich bombardowań zamek został prawie całkowicie zniszczony. Jego odbudowa trwała ok. 30 lat.

panorama norymbergi

Kolejnym ciekawym miejscem w Norymberdze jest znajdująca się na terenie zamku wieża widokowa Sinwellturm. Powstała ona w XIII w. i od samego początku pełniła najważniejszą funkcję obronną miasta. Aktualnie stanowi ponoć najlepszy punkt widokowy na miasto. Co ciekawe wieża ta przetrwała nalot aliancki z 1945 r.

mury obronne morymbergi norymberga atrakcje

 

Lokalizacja:
Zamek w Norymberdze znajduje się w północnej części Starówki, więc najlepiej zacząć lub skończyć na nim zwiedzanie i dalej iść po kolei. Wyjście pod sam zamek, tak jak i rozpościerające się stamtąd widoki są darmowe. Natomiast jeżeli chcielibyście wejść do środka, wyjść na wieżę widokową Sinwellturm lub zobaczyć studnie Tiefe Brunnen o głębokości 48 m, to wtedy należy uiścić odpowiednią opłatę.

Ciekawostka:
W tunelach pod zamkiem przechowywano w trakcie trwania II Wojny Światowej skradziony z Krakowa ołtarz Wita Stwosza.

Godziny otwarcia:
– codziennie od 09:00 do 18:00 od kwietnia do września,
– codziennie od 10:00 do 16:00 od października do marca,
– przy czym ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem.

Cennik:
– osoby do 18 roku życia – bezpłatnie,
– wejście do zamku – 5,50 euro,
– wieża widokowa i studnia – 3,50 euro.

Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów w Zamku w Norymberdze

FORTYFIKACJE

norymberga niemcy

Niezwykłą atrakcją Norymbergi są także jej mury obronne, które poprowadzono niegdyś dookoła miasta. Do dziś przetrwało aż 4 z 5 km ich zabudowy. Na niektóre części muru można wejść.

HAUPTMARKT – RYNEK GŁÓWNY

norymberga co warto zobaczyć

Hauptmarkt w Norymberdze to nic innego jak Rynek Główny. Zwiedzając Norymbergę w jeden dzień, z pewnością nie sposób Ci będzie ominąć to miejsce. Jest to najbardziej zatłoczony plac w całym mieście. Szczególnie kiedy trafisz tak jak ja na dzień targowy. Cały plac wypełniony jest stoiskami, na których można kupić dosłownie wszystko! Z jednej strony podoba mi się, że zachowała się tutaj tradycyjna funkcja tego miejsca, ale z drugiej wszystkie te kramy zakrywają fasady budynków i przede wszystkim przepiękny kościół. To właśnie tutaj odbywają się coroczne jarmarki bożonarodzeniowe w Norymberdze.

Ciekawostka:
Ten główny plac Norymbergi powstał w XIV w. w miejscu dzielnicy żydowskiej, która została krwawo stłumiona przez ówczesnego króla niemieckiego.

FRAUENKIRCHE – KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

norymberga co zwiedzić

Kościół Najświętszej Marii Panny to zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w Norymberdze, które warto zobaczyć. Znajduje się w samym Rynku Głównym i nie da się jej nie zauważyć. Ma potężną, gotycką fasadę, a w blasku słońca prezentuje się zniewalająco. Bardzo żałuję, że zwiedzałam Norymbergę akurat w dzień targowy, ponieważ naprawdę trudno było znaleźć dobry punkt obserwacyjny na ten kościół.

Frauenkirche, czyli Kościół Najświętszej Marii Panny w Norymberdze wzniesiono w XIV w. wraz z budową głównego placu miasta. Świątynia bardzo ucierpiała podczas nalotów w 1945 r., a to, co widzimy teraz, jest efektem trwającej długie lata odbudowy.

Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do soboty od 10:00 do 17:30,
– w niedziele od 13:00 do 17:30.

STUDNIA MIEJSKA SCHONER BRUNNEN

norymberga studnia

Po przeciwnej stronie Kościoła Najświętszej Marii Panny na Rynku Głównym znajduje się zabytkowa studnia miejska Schoner Brunnen. Składa się ona z wysokiej 19-metrowej wieży, ozdobionej posągami świętych i proroków. Od 1912 r. na rynku stoi jej kopia, gdyż pozostałości z oryginału przeniesiono do Niemieckiego Muzeum Narodowego.

Ciekawostka:
Studnia w Norymberdze jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w mieście. Co dzień ustawiają się wokół niej tłumy. Co w niej takiego wyjątkowego? Otóż przekręcenie trzy razy w lewo złotego pierścienia przynosi szczęście. Poszukaj go w kracie studni!

KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA – LORENZKIRCHE

kościoły w norymberdze

Kościół św. Wawrzyńca mieści się przy niewielkim, ale dość zatłoczonym norymberskim placu. Kiedyś była to główna świątynia diecezji znajdującej się na południe od rzeki Pegnitz. Świątynia wygląda cudownie w blasku słońca, dlatego mając tylko jeden dzień w Norymberdze, koniecznie musisz ją zobaczyć.

Kościół ten powstał wcześniej niż Frauenkirche, bo już w XIII w. Ogromne wrażenie robi frontowa elewacja i jej dwie pnące się w górę wieże. Czytałam, że na te wieże można wyjść, ale żadnych oficjalnych informacji na ten temat nie znalazłam.

Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do soboty od 09:00 do 17:00,
– w niedziele od 13:00 do 15:30

KOŚCIÓŁ ŚW. SEBALDA

budowle w norymberdzeŹródło: wikipedia.org

Kościół św. Sebalda jest nieco mniej popularnym miejscem w Norymberdze od opisanych powyżej. W przeciwieństwie do kościoła św. Wawrzyńca, ten należał do diecezji na północ od rzeki Pegnitz. Z wszystkich trzech głównych kościołów miasta, ten jest najstarszy. Powstał w XII w. Tak jak i kościół św. Wawrzyńca został zniszczony podczas II Wojny Światowej i później odbudowany.

Godziny otwarcia:
– od stycznia do marca od 09:30 do 16:00,
– od kwietnia do grudnia od 09:30 do 18:00.

Cennik za wejście na wieże kościoła:
– 5 euro – osoba dorosła,
– 2 euro – dziecko.

ULICA WEIßGERBERGASSE

norymberga ciekawe miejsca

Źródło: www.zielonamapa.pl

Ulica Weißgerbergasse jest absolutnym must see podczas zwiedzania Norymbergi w jeden dzień. Jest to prawdopodobnie najpiękniejsza i zapewne najpopularniejsza atrakcja w Norymberdze. Wyróżniają ją szachulcowe zabudowy domów. Każda w innym kolorze, jedna za drugą. Jest naprawdę pięknie! Tego miejsca nie można przegapić!

KIEŁBASKI W NORYMBERDZE

kiełbaski norymberskie norymberga restauracje

norymberga w jeden dzień

Z jakim jedzeniem kojarzyć Norymbergę? No pewnie, że z kiełbaskami! Ten niemiecki przysmak znajdziecie tutaj praktycznie na każdym kroku. Ja spróbowałam kiełbasek w miejscu o nazwie Zum Gulden Stern. Co ciekawe lokal ten jest ponoć najstarszą restauracją serwującą kiełbaskę w Europie! Aż się wierzyć nie chce, że przypadek zaprowadził mnie akurat do niej! Tak naprawdę przyciągnęła mnie tutaj przepiękna fasada budynku wypełniona różowymi kwiatami. Po prostu aż się chciało posiedzieć w takim otoczeniu.

HANDWERKERHOF

norymberga centrum

Handwerkerhof to norymberskie skupisko niewielkich domków z muru pruskiego, w których ukryte są różnego rodzaju lokale. Znajdziesz tu sklepy rzemieślnicze, artykuły skórzane, garnki, złotnika, sklepy z zabawkami, kawiarnie i regionalne przysmaki w postaci kiełbasek z grilla. Warto zobaczyć to miejsce w Norymberdze, nawet gdy spędzasz tu tylko jeden dzień. Chociażby po to, żeby kupić sobie pamiątki!

Godziny otwarcia dziedzińca:
– codziennie od 10:00 do 22:00.

Godziny otwarcia sklepów:
– od poniedziałku do soboty od 11:00 do 18:00.

Oficjalna strona Handwerkerhof

LUDWIGSPLATZ: BIAŁA WIEŻA, FONTANNA KARUZELA MAŁŻEŃSKA I KOŚCIÓŁ ŚW. ELŻBIETY

norymberga stare miasto norymberga zabytki

W południowej części Starego Miasta znajduje się jeden z głównych placów Norymbergi, czyli Ludwigsplatz. Otoczony jest on wieloma znanymi sklepami typu H&M, Zara, Tommy Hilfiger, Saturn, czy Starbucks. Pierwsze, o czym pomyślałam, zwiedzając to miejsce w Norymberdze to, że jest to jej nowocześniejsza część. Elementem rzucającym się w oczy po wejściu na plac jest Weißer Turm, czyli Biała Wieża. Zbudowana jest z czerwonych cegieł, które niegdyś pokryte były białym tynkiem. Wieża stanowi pozostałości muru miejskiego z XIII w., a dokładniej była ona wjazdem do miasta.

fontanny w europie

Niezwykle ciekawym miejscem w Norymberdze jest fontanna pt.: Karuzela Małżeńska. Znajduje się ona tuż obok ceglastej wieży od 1984 r. Opisuje wzloty i upadki w małżeństwie. Uznawana jest ona za największą w Europie fontannę z figurkami XX wieku. Niedaleko niej zbudowany jest kościół św. Elżbiety z charakterystyczną zieloną kopułą, który po reformacji był jedynym katolickim kościołem w Norymberdze.

Ciekawostka:
Wieża Weißer Turm stanowi obecnie wejście i wyjście do stacji metra o tej samej nazwie. Jak dla mnie to kolejna niesamowita i wyjątkowa atrakcja w Norymberdze.

FLEISCHBRUCKE

norymberga na weekend

Fleischbrücke to najstarszy most przecinający rzekę Pegnitz w Norymberdze. W formie, jaką widzimy dzisiaj, istnieje od XVI w. Wcześniejsza konstrukcja z kamienia i drewna kilkukrotnie cierpiała przez powodzie i pożary. Jest to jeden z nielicznych obiektów, który podczas II Wojny Światowej nie ucierpiał praktycznie w ogóle.

To właśnie w tym miejscu przystanęłam w Norymberdze i zachłysnęłam się jej pięknem. Wszechobecne mostki i niewielka rzeka mnie urzekły. Rada dla wszystkich podróżujących po tym mieście! Jeżeli wpadłeś do Norymbergi na jeden dzień i chciałbyś spędzić go bez mapy w ręce, to koniecznie pobłąkaj się, kierując się z mostka na mostek. Jest ich tutaj tak wiele!

Ciekawostka:
Nazwa mostu Fleischbrücke, czyli Most Mięsny, pochodzi od przylegającego do niego domu mięsnego.

TIERGARTNER TOR

najlepsze atrakcje w norymberdze norymberga co zobaczyć

Okolice wieży Tiergartner to niesamowicie urokliwy zakątek. Pełno tu typowo niemieckich budynków z szachulcową zabudową. Na niewielkim placyku znajduje się także pełny po brzegi bar. Tiergartner Tor to XVI-wieczna wieża, która stanowiła część murów obronnych miasta.

NASSAUER HAUS

dom mieszczański

Będąc przed Kościołem św. Wawrzyńca, warto jest odwrócić się do tyłu i zerknąć na najstarszy w mieście mieszczański dom, pochodzący z XIV-XV wieku – Nassauer Haus.

RATUSZ W NORYMBERDZE

norymberga blog

Tuż za kościołem św. Sebalda znajduje się miejski Ratusz, który w większości został przebudowany po bombardowaniach z 1945 r. W jego podziemiach znajdują się sale tortur, które udostępniane są dla zwiedzających Norymbergę.

 

To już wszystkie atrakcje w Norymberdze, które udało mi się zobaczyć. Na spokojnie odwiedzisz je wszystkie w jeden dzień, ponieważ centrum Norymbergi nie jest duże. Może dopisałbyś do tej listy inne ciekawe miejsca w Norymberdze? 🙂 Daj znać w komentarzu! Chętnie przeczytam o czymś nowym. 🙂

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear