• Menu
  • Menu
niemcy bastei

Most Bastei, atrakcja Saksonii blisko granicy

PRZYSTANEK -> MOST BASTEI W NIEMCZECH

Około 100 km od polskiej granicy znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju skalny most Bastei w Niemczech. Zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również całym krajobrazem znajdującym się dookoła. Istniejący tam Park Narodowy Saskiej Szwajcarii zapewnia nam szereg możliwości, więc śmiało można spędzić tam nawet kilka dni. To wprost idealne miejsce na weekendowy wypad dla większości Polaków, a szczególnie dla południowo-zachodnich mieszkańców. Stąd do tej największej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej jest już naprawdę blisko.

most bastei

SKALNY MOST BASTEI

Most Bastei jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej niemieckiej Saksonii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii w Górach Połabskich. Jest to zbudowany ze skał piaskowca most o długości 76,5 m. Zlokalizowany jest tuż nad rzeką Łabą, co dodaje mu niesamowitego uroku. Powstał w 1851 r. w związku z ciągle rozwijającą się turystyką w tym obszarze. Jego widok od samego początku wprawia w osłupienie. Wszędzie dookoła pierwszy plan zajmują ogromne pionowe skały, które często służą za podpory części mostu i tarasów widokowych. Koniecznie musicie pooglądać go z różnych perspektyw. Będziecie zachwyceni!

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

park narodowy saskiej szwajcarii bastei niemcy

Wokół mostu rozlokowanych jest wiele platform widokowych. Większość z nich jest łatwo dostępna, jednak są również takie, z którymi osoby z lękiem wysokości będą miały problem. Dlaczego? Ponieważ pod naszymi stopami jest zwykła krata, przez którą prześwituje przepaść! W wielu miejscach pojawiają się także schody, które przerażają chyba najbardziej. Z pierwszym krokiem można poczuć niepokój, jednak jest to tak piękne miejsce, że po chwili przestajemy o tym myśleć. W każdym razie o piękne zdjęcia nie jest trudno. Oprócz mostu piękna jest tu sama przyroda. W którą stronę się nie spojrzy, widać wielkie przestrzenie lasów, skał i pagórków. Jakby nigdy się nie kończyły. Coś wspaniałego!

szwajcaria saksońska

MOST BASTEI W NIEMCZECH – NAJPIĘKNIEJSZE PUNKTY WIDOKOWE SZWAJCARII SAKSOŃSKIEJ

Zdecydowanie najlepszym miejscem do zrobienia genialnych zdjęć mostu jest punkt widokowy Ferdinandstein. Stąd możemy zobaczyć go w całej swojej okazałości. Dodatkowo znajduje się ciut wyżej, więc mamy efekt widoku z lotu ptaka. Drugim moim ulubionym widokiem jest oczywiście rzeka Łaba. Kadry z nią w roli głównej możemy uchwycić z wielu miejsc, nawet z samego mostu. Tym najpiękniejszym jest Łaba w towarzystwie niewielkiego niemieckiego kurortu Rathen. Te krajobrazy sprawiają, że nie można od nich oderwać swoich oczu. Aż nie chce się stamtąd wracać.

saska szwajcaria

bastei nad łabą

saksonia atrakcjePARK NARODOWY SASKIEJ SZWAJCARII W GÓRACH POŁABSKICH

W miejscu, w którym znajduje się niemiecki most Bastei, utworzono w 1990 r. Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Zajmuje on powierzchnię 93,5 km², na której przebiega ok. 400 km szlaków pieszych i 50 km szlaków rowerowych. Park ten graniczy z Parkiem Narodowym Czeskiej Szwajcarii, który znajduje się już w Czechach. Tereny te wraz z innymi terenami stanowiącymi rezerwaty i pomniki przyrody znajdują się w Górach Połabskich. Ich niemiecka część wraz z największą atrakcją, czyli z mostem Bastei nazywana jest Szwajcarią Saksońską, a czeska Czeską Szwajcarią.

góry połabskie

Góry Połabskie wyróżnia nietypowy krajobraz. Na ich terenie występują ogromne, pojedynczo wystające z ziemi skały, które tworzą także wąwozy, kaniony i skalne miasta. Jak one powstały? Miliony lat temu znajdowało się tutaj płytkie morze. Z biegiem czasu prądy rzek nanosiły tu coraz więcej piachu i żwiru, aż w końcu powstała platforma piaskowca o grubości ok. 600 m. Przez ruchy skorupy ziemskiej (działania wulkanów) warstwy piaskowca zaczęły się łamać i pękać. Płyta dzieliła się na odrębne kry. Przez miliony lat działało zjawisko erozji, które poszerzało pęknięcia piaskowców, przekształcając je w wąwozy i szczeliny. Mamy więc tę przyjemność do podziwiania efektów milionów lat pracy matki Natury.

Góry Połabskie są dość niskie, ponieważ ich najwyższe wzniesienie nie przekracza 750 m n.p.m. Jednak nie myślcie, że jest tam przez to nudno! Wręcz przeciwnie! Te najróżniejsze kształty skał i wzniesień tworzą niesamowity klimat. Szczególnie że ściany tych wzniesień są praktycznie pionowe.

saksonia bastei

HISTORIA MOSTU BASTEI W NIEMCZECH – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Jak już pisałam wyżej, most w takiej postaci, jaką aktualnie widzimy, został zbudowany w 1851 r. Zanim to nastąpiło, stała w tym miejscu inna konstrukcja. Był to drewniany most zbudowany w 1826 r. Jednak wymagał on ciągłych renowacji i wielu napraw, przez co właśnie został przebudowany. W każdym razie, po co w ogóle zbudowano w tym miejscu most?

zamek neurathen xiii w

saska szwajcaria bastei

 

Źródło: www.burgrekonstruktion.de

Otóż prawdopodobnie w XIII w. czescy rycerze zbudowali na skałach kamienny zamek Neurathen. Będąc na moście Bastei, zauważycie z pewnością dużą, również kamienną bramę. Stanowiła ona niegdyś wejście do tej fortecy. W tamtych czasach zamek ten był największy w regionie. Niestety dziś niewiele się z niego zachowało. Jedynie wykute w skałach przejścia i pokoje oraz katapulta, która stanowiła ochronę zamku przed najeźdźcami. Teoretycznie zwiedzanie tego miejsca jest płatne. Jednak gdy zjawiliśmy się tam późnym popołudniem, to kasy były już zamknięte, a bramki otwarte. W każdym razie bilet nie jest drogi, bo kosztował 2 euro za osobę dorosłą.

szwajcaria saksońska most skalny bastei saksonia szwajcarska jak dojechać

saksonia co zobaczyć saksonia szwajcarska niemcy

DOJAZD DO MOSTU BASTEI

Most skalny Bastei w Niemczech zlokalizowany jest w atrakcyjnej Szwajcarii Saksońskiej pomiędzy miejscowościami Rathen i Lohmen. Od przejścia granicznego przy Zgorzelcu dzieli go ok. 100 km. Więc najbliżej do tego miejsca będą mieli mieszkańcy województw Dolnośląskiego i Lubuskiego. Z Zielonej Góry czeka Was 2,5 h jazdy, natomiast z Wrocławia 3,5 h. My podróżowaliśmy z Krakowa, pokonując trasę w 5 h. Oczywiście z każdego zakątka Polski warto tam pojechać, ale ludzie z powyższych województw będą mogli wybrać się tam nawet na jeden dzień.

W nawigacji wpiszcie „parking bastei bridge”, a wtedy dojedziecie prosto na najbliższy parking samochodowy. Inaczej nawigacja może pokierować Was od złej strony.

MOST BASTEI – PARKING

Parking przy wejściu do Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii znajduje się ok. 700 m od mostu. Ścieżka prowadząca do niego jest asfaltowa. Jest on oczywiście płatny. Cały dzień postoju kosztuje 3 euro. Ponoć w sezonie jest on przepełniony, ale we wrześniu samochody nie zajmowały nawet połowy jego powierzchni. Jednak gdyby tak się zdarzyło, to 3 km wcześniej jest kolejny duży parking typu P+R (Park + Ride). Po zaparkowaniu możecie wsiąść do autobusu, który podwiezie Was jak najbliżej mostu.

saksonia ciekawe miejsca saksonia szwajcarska co warto zobaczyć

MOST BASTEI – CENNIK, BILETY WSTĘPU

Wejście na teren Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii jest całkowicie darmowe. Jedynie niektóre miejsca podlegają opłacie. Tak jak pisałam wyżej, zwiedzanie skromnych pozostałości zamku Neurathen kosztuje 2 euro. Most Bastei jest akurat bezpłatny.

parki narodowe w niemczech

SKALNY MOST BASTEI W NIEMCZECH – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ?

Tuż przy tej największej atrakcji w Szwajcarii Saksońskiej zbudowany został czterogwiazdkowy hotel. Jednak jest on dość drogi, więc my odpuściliśmy nocleg w tym miejscu. Najbliższym większym miastem zlokalizowanym w pobliżu jest Drezno. Dzieli je ok. 30 km. Bardzo polecam Wam zatrzymać się właśnie tam. Ja potraktowałam je tylko jako bazę noclegową w tej podróży i strasznie tego żałuję, ponieważ atrakcje w Dreźnie robią piorunujące wrażenie. Z pewnością kiedyś tam wrócę!

Hotel Berghotel Bastei

W pobliżu hotelu istnieje kilka restauracji i barów, a także sklepów z pamiątkami. Wśród nich wyróżnia się restauracja z panoramicznym widokiem na Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Nie mieliśmy już czasu, żeby sprawdzić to miejsce, ale wydaje mi się, że dla tych widoków warto jest tam wstąpić chociaż na kawę.

saska szwajcaria krajobraz

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear