PRZYSTANEK -> MOST BASTEI W NIEMCZECH
Około 100 km od polskiej granicy znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju skalny most Bastei w Niemczech. Zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również całym krajobrazem znajdującym się dookoła. Istniejący tam Park Narodowy Saskiej Szwajcarii zapewnia nam szereg możliwości, więc śmiało można spędzić tam nawet kilka dni. To wprost idealne miejsce na weekendowy wypad dla większości Polaków, a szczególnie dla południowo-zachodnich mieszkańców. Stąd do tej największej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej jest już naprawdę blisko.
SKALNY MOST BASTEI
Most Bastei jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej niemieckiej Saksonii. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii w Górach Połabskich. Jest to zbudowany ze skał piaskowca most o długości 76,5 m. Zlokalizowany jest tuż nad rzeką Łabą, co dodaje mu niesamowitego uroku. Powstał w 1851 r. w związku z ciągle rozwijającą się turystyką w tym obszarze. Jego widok od samego początku wprawia w osłupienie. Wszędzie dookoła pierwszy plan zajmują ogromne pionowe skały, które często służą za podpory części mostu i tarasów widokowych. Koniecznie musicie pooglądać go z różnych perspektyw. Będziecie zachwyceni!
Wokół mostu rozlokowanych jest wiele platform widokowych. Większość z nich jest łatwo dostępna, jednak są również takie, z którymi osoby z lękiem wysokości będą miały problem. Dlaczego? Ponieważ pod naszymi stopami jest zwykła krata, przez którą prześwituje przepaść! W wielu miejscach pojawiają się także schody, które przerażają chyba najbardziej. Z pierwszym krokiem można poczuć niepokój, jednak jest to tak piękne miejsce, że po chwili przestajemy o tym myśleć. W każdym razie o piękne zdjęcia nie jest trudno. Oprócz mostu piękna jest tu sama przyroda. W którą stronę się nie spojrzy, widać wielkie przestrzenie lasów, skał i pagórków. Jakby nigdy się nie kończyły. Coś wspaniałego!
MOST BASTEI W NIEMCZECH – NAJPIĘKNIEJSZE PUNKTY WIDOKOWE SZWAJCARII SAKSOŃSKIEJ
Zdecydowanie najlepszym miejscem do zrobienia genialnych zdjęć mostu jest punkt widokowy Ferdinandstein. Stąd możemy zobaczyć go w całej swojej okazałości. Dodatkowo znajduje się ciut wyżej, więc mamy efekt widoku z lotu ptaka. Drugim moim ulubionym widokiem jest oczywiście rzeka Łaba. Kadry z nią w roli głównej możemy uchwycić z wielu miejsc, nawet z samego mostu. Tym najpiękniejszym jest Łaba w towarzystwie niewielkiego niemieckiego kurortu Rathen. Te krajobrazy sprawiają, że nie można od nich oderwać swoich oczu. Aż nie chce się stamtąd wracać.
PARK NARODOWY SASKIEJ SZWAJCARII W GÓRACH POŁABSKICH
W miejscu, w którym znajduje się niemiecki most Bastei, utworzono w 1990 r. Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Zajmuje on powierzchnię 93,5 km², na której przebiega ok. 400 km szlaków pieszych i 50 km szlaków rowerowych. Park ten graniczy z Parkiem Narodowym Czeskiej Szwajcarii, który znajduje się już w Czechach. Tereny te wraz z innymi terenami stanowiącymi rezerwaty i pomniki przyrody znajdują się w Górach Połabskich. Ich niemiecka część wraz z największą atrakcją, czyli z mostem Bastei nazywana jest Szwajcarią Saksońską, a czeska Czeską Szwajcarią.
Góry Połabskie wyróżnia nietypowy krajobraz. Na ich terenie występują ogromne, pojedynczo wystające z ziemi skały, które tworzą także wąwozy, kaniony i skalne miasta. Jak one powstały? Miliony lat temu znajdowało się tutaj płytkie morze. Z biegiem czasu prądy rzek nanosiły tu coraz więcej piachu i żwiru, aż w końcu powstała platforma piaskowca o grubości ok. 600 m. Przez ruchy skorupy ziemskiej (działania wulkanów) warstwy piaskowca zaczęły się łamać i pękać. Płyta dzieliła się na odrębne kry. Przez miliony lat działało zjawisko erozji, które poszerzało pęknięcia piaskowców, przekształcając je w wąwozy i szczeliny. Mamy więc tę przyjemność do podziwiania efektów milionów lat pracy matki Natury.
Góry Połabskie są dość niskie, ponieważ ich najwyższe wzniesienie nie przekracza 750 m n.p.m. Jednak nie myślcie, że jest tam przez to nudno! Wręcz przeciwnie! Te najróżniejsze kształty skał i wzniesień tworzą niesamowity klimat. Szczególnie że ściany tych wzniesień są praktycznie pionowe.
HISTORIA MOSTU BASTEI W NIEMCZECH – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Jak już pisałam wyżej, most w takiej postaci, jaką aktualnie widzimy, został zbudowany w 1851 r. Zanim to nastąpiło, stała w tym miejscu inna konstrukcja. Był to drewniany most zbudowany w 1826 r. Jednak wymagał on ciągłych renowacji i wielu napraw, przez co właśnie został przebudowany. W każdym razie, po co w ogóle zbudowano w tym miejscu most?
Źródło: www.burgrekonstruktion.de
Otóż prawdopodobnie w XIII w. czescy rycerze zbudowali na skałach kamienny zamek Neurathen. Będąc na moście Bastei, zauważycie z pewnością dużą, również kamienną bramę. Stanowiła ona niegdyś wejście do tej fortecy. W tamtych czasach zamek ten był największy w regionie. Niestety dziś niewiele się z niego zachowało. Jedynie wykute w skałach przejścia i pokoje oraz katapulta, która stanowiła ochronę zamku przed najeźdźcami. Teoretycznie zwiedzanie tego miejsca jest płatne. Jednak gdy zjawiliśmy się tam późnym popołudniem, to kasy były już zamknięte, a bramki otwarte. W każdym razie bilet nie jest drogi, bo kosztował 2 euro za osobę dorosłą.
DOJAZD DO MOSTU BASTEI
Most skalny Bastei w Niemczech zlokalizowany jest w atrakcyjnej Szwajcarii Saksońskiej pomiędzy miejscowościami Rathen i Lohmen. Od przejścia granicznego przy Zgorzelcu dzieli go ok. 100 km. Więc najbliżej do tego miejsca będą mieli mieszkańcy województw Dolnośląskiego i Lubuskiego. Z Zielonej Góry czeka Was 2,5 h jazdy, natomiast z Wrocławia 3,5 h. My podróżowaliśmy z Krakowa, pokonując trasę w 5 h. Oczywiście z każdego zakątka Polski warto tam pojechać, ale ludzie z powyższych województw będą mogli wybrać się tam nawet na jeden dzień.
MOST BASTEI – PARKING
Parking przy wejściu do Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii znajduje się ok. 700 m od mostu. Ścieżka prowadząca do niego jest asfaltowa. Jest on oczywiście płatny. Cały dzień postoju kosztuje 3 euro. Ponoć w sezonie jest on przepełniony, ale we wrześniu samochody nie zajmowały nawet połowy jego powierzchni. Jednak gdyby tak się zdarzyło, to 3 km wcześniej jest kolejny duży parking typu P+R (Park + Ride). Po zaparkowaniu możecie wsiąść do autobusu, który podwiezie Was jak najbliżej mostu.
MOST BASTEI – CENNIK, BILETY WSTĘPU
Wejście na teren Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii jest całkowicie darmowe. Jedynie niektóre miejsca podlegają opłacie. Tak jak pisałam wyżej, zwiedzanie skromnych pozostałości zamku Neurathen kosztuje 2 euro. Most Bastei jest akurat bezpłatny.
SKALNY MOST BASTEI W NIEMCZECH – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ?
Tuż przy tej największej atrakcji w Szwajcarii Saksońskiej zbudowany został czterogwiazdkowy hotel. Jednak jest on dość drogi, więc my odpuściliśmy nocleg w tym miejscu. Najbliższym większym miastem zlokalizowanym w pobliżu jest Drezno. Dzieli je ok. 30 km. Bardzo polecam Wam zatrzymać się właśnie tam. Ja potraktowałam je tylko jako bazę noclegową w tej podróży i strasznie tego żałuję, ponieważ atrakcje w Dreźnie robią piorunujące wrażenie. Z pewnością kiedyś tam wrócę!
W pobliżu hotelu istnieje kilka restauracji i barów, a także sklepów z pamiątkami. Wśród nich wyróżnia się restauracja z panoramicznym widokiem na Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. Nie mieliśmy już czasu, żeby sprawdzić to miejsce, ale wydaje mi się, że dla tych widoków warto jest tam wstąpić chociaż na kawę.
Takie cudo w Niemczech. Most Bastei jak z bajki 😉
Takie piękne widoki mamy tak blisko siebie 🙂 Nic tylko korzystać 🙂
Byłem niedawno na moście Bastei i niestety informacja że most jest bezpłatny, jest już nieaktualna. bilet wstępu n most kosztuje 2,5 euro, natomiast przeprawa przez Łabę przy stacji kolejowej Kurort Rathen kosztuje 3 euro w dwie strony. Jak jest z parkingiem – nie wiem, poruszam się komunikacją publiczną.