PRZYSTANEK -> DREZNO
Drezno – „Florencja północy”. We Florencji nie byłam, ale jeżeli choć trochę przypomina zabytkowe Drezno, to muszę tam pojechać i się zakochać! Odwiedziłam kilka miast w Niemczech, ale żadne nie oczarowało mnie tak jak właśnie Drezno i jego atrakcje. Kompletnie nie byłam na nie przygotowana, bo w ogóle nie uwzględniłam go w swoim tripie po Europie. I wielka szkoda, bo Drezno warto jest zobaczyć! Nie popełniajcie mojego błędu i zaplanujcie własny wyjazd do stolicy Saksonii. Zwiedzając Drezno, nie zapomnijcie wstąpić do Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii.
CO WARTO ZOBACZYĆ W DREŹNIE?
NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DREZDEŃSKIEGO STAREGO MIASTA
Zaczynając zwiedzać Drezno, a w szczególności Stare Miasto nie sposób wspomnieć o pamiętnej dacie z 13 na 14 lutego 1945 r. Właśnie wtedy w wyniku nalotów alianckich zniszczono ok. 40 m² zabudowy tego barokowego miasta. Drezdeńskie zabytki oczywiście zostały odbudowane, choć w przypadku niektórych prace trwają do dziś. O tym więcej napiszę dla Was w kolejnym poście! Dzisiaj sprawdźmy wspólnie te najciekawsze miejsca w Dreźnie!
PAŁAC ZWINGER
Największą atrakcją w Dreźnie jest barokowy zespół pałacowy Zwinger. Zbudowany został z polecenia króla Augusta II Mocnego, który zachwycił się barokowym budownictwem po podróży do Francji i Włoch i postanowił zbudować sobie swój pałac. Jego budowa rozpoczęła się w 1709 r. Na jego terenie organizowane były bale, przyjęcia, a nawet śluby. Podczas nalotów i bombardowań w 1945 r. został prawie całkowicie zniszczony. Był to na tyle cenny zabytek, że jego odbudowę rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Trwała do 1963 r., więc 18 lat. Pałacowym budynkom pośrodku towarzyszy duży plac z zieloną trawką i fontannami. Wejście na te tereny jest darmowe. Bezpłatne jest również spacerowanie po tarasach widokowych na terenie Zwingeru.
Natomiast jeżeli chcecie wejść do środka, to już należy zapłacić. W jednym z budynków pałacowych znajduje się Galeria Drezdeńska, czyli Muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki nazywane także Galerią Obrazów Starych Mistrzów. Znajdziemy tam największe dzieła europejskiego malarstwa (obrazy artystów takich jak Rembrandt, Rubens, Tycjan, czy Santi). W innych budynkach są także Muzeum Porcelany i Salon Matematyczno-Fizyczny.
Tutaj sprawdzicie ceny biletów i godziny otwarcia muzeów w Zwingerze.
ZAMEK W DREŹNIE
W Dreźnie z pewnością warto jest zobaczyć zamek, który był rezydencją dynastii Wettynów, w tym królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Znajduje się dosłownie naprzeciwko Zwingeru. Początki jego historii sięgają XII wieku, jednak swój aktualny, barokowy wygląd zawdzięcza władcy Augustowi II Mocnemu. Jak większość zabytków w Dreźnie, zamek został zniszczony podczas nalotów w trakcie II Wojny Światowej. Jego odbudowa trwała aż do 2004 r. Obecnie mieści się w środku muzeum, w którym nie byłam, ale wiem, że jedną z atrakcji jest tzw. Zielone Sklepienie, czyli galeria sztuki z kamieniami szlachetnymi, cennymi figurkami, rzeźbami i naczyniami. Zwiedzając drezdeński zamek, można obejrzeć także Zbrojownię, wieżę widokową, Galerię Książąt i wiele innych.
Tutaj zamówicie bilety do Muzeum w Zamku.
KATEDRA ŚWIĘTEJ TRÓJCY
Dosłownie tuż obok Zwingeru i Zamku znajduje się kolejna słynna atrakcja w Dreźnie, czyli Katedra św. Trójcy, główna katolicka świątynia w mieście. Stojąc przy brzegu Łaby, z pewnością zgodzicie się, że jest to najpiękniejszy budynek drezdeńskiej starówki. Pierwowzór powstał w 1751 r. w stylu barokowym na polecenie Augusta III Sasa. W wyniku nalotów alianckich w 1945 r. większa jej część się zawaliła. Przetrwała wieża oraz część zdobień elewacji. Prace rekonstrukcyjne trwały do 1965 r. W jej wnętrzu znajduje się między innymi sarkofag z ciałem króla Polski Augusta III Sasa oraz urna z sercem króla Augusta II Mocnego.
OPERA SAMPERA
Teoretycznie jest to tylko opera jak w wielu innych miastach na świecie. A w praktyce przepiękny budynek, od którego nie można odciągnąć wzroku. Jego historia jest dość zawiła, ponieważ pierwszy budynek opery spłonął w XIX w., drugi zbudowano jako tymczasowy, trzeci został zbombardowany, a czwarty mamy przed oczami. Uroczyste otwarcie odbyło się 40 lat po nalocie alianckim.
MALOWIDŁO ŚCIENNE „ORSZAK KSIĄŻĘCY”
Źródło: www.drezno.info
Orszak Książęcy jest to warte zobaczenia malowidło ścienne znajdujące się w centrum Starego Miasta w Dreźnie tuż przy zabytkowej Katedrze Świętej Trójcy. Na ok. 25 000 płytek ceramicznych drezdeński artysta Wilhelm Walther upamiętnił historię władców Saksonii z dynastii Wettynów od XII do XX w. Namalował 94 postaci, w tym królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Na malowidle znajdziemy także żołnierzy, naukowców, chłopów, a na samym końcu orszaku samego autora. Orszak Książęcy jest największym na świecie ściennym obrazem ceramicznym o długości prawie 111 m i wysokości ponad 10 m! Co ciekawe, mozaika praktycznie nie ucierpiała podczas nalotów II Wojny Światowej. Rekonstrukcji wymagały jedynie 223 sztuki z 25 tysięcy sztuk płytek!
ALTMARKT – STARY RYNEK
Altmarkt, czyli w tłumaczeniu Stary Rynek jest najstarszym placem w Dreźnie. To tutaj znajduje się również najważniejsza świątynia sakralna w mieście, czyli Kościół św. Krzyża. Altmarkt jest wyjątkowy! To właśnie tutaj odbywa się najstarszy i największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie, a może i na świecie – Striezelmarkt, nazywany też Jarmarkiem Struclowym! Jarmark ten jest największą atrakcją Drezna w sezonie zimowym. Jego tradycja sięga 1434 r. Moje zwiedzanie Drezna odbywało się we wrześniu i co ciekawe, wtedy również odbywał się jakiś festyn czy jarmark. Było to na tydzień przed Oktoberfestem, więc może miało to jakiś związek! Bo piwo się lało (oczywiście w tych wielkich kuflach), kiełbaski się smażyły i muzyka grała! Nie mogłam przeżyć tego, że nie mam wystarczająco dużo czasu, żeby na spokojnie tam usiąść, zjeść i poczuć ten klimat. Do dziś żałuję!
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA
Kościół Świętego Krzyża znajduje się przy Starym Rynku. Jest to kolejny budynek zbudowany w stylu barokowym. Jego historia sięga XIII w., kiedy to wzniesiono bazylikę pw. św. Mikołaja. Niedługo później pewien szlachcic złożył dar dla świątyni w postaci fragmentu Krzyża Chrystusa i dlatego kościół zmienił swoją nazwę. Los nie rozpieszczał tej budowli, która kilkakrotnie ulegała spaleniu. Stało się to również podczas bombardowań w 1945 r. Kościół Świętego Krzyża został odbudowany 10 lat później. Oprócz zwiedzania wnętrza można także wejść na jego wieżę widokową.
NEUMARKT – NOWY RYNEK
Był już Stary Rynek, a teraz czas na Nowy Rynek. Niestety w pośpiechu zwiedzania tego dnia, nie udało mi się zrobić żadnego panoramicznego zdjęcia. Jednak według mnie znajduje się tutaj najpiękniejszy budynek sakralny w mieście – Kościół Marii Panny, którego fotkę zobaczycie poniżej. Podczas nalotów w 1945 r. miejsce to bardzo ucierpiało, a właściwie to zostało całkowicie zniszczone.
FRAUENKIRCHE, CZYLI KOŚCIÓŁ MARII PANNY
Jak dla mnie kościół Frauenkirche to absolutnie najpiękniejszy budynek sakralny w mieście. Będąc w Dreźnie, trzeba go koniecznie zobaczyć! Jest to kolejna perełka baroku, zbudowana za panowania króla Augusta II Mocnego. Ponoć jest to najważniejszy kościół protestancki w Niemczech. Co ciekawe, jest to drugi co do wielkości budynek na świecie zbudowany z piaskowca (największym jest katedra w Strasburgu). Frauenkirche powstał w 1743 r. i tak jak wszystkie poprzednie zabytki, zawalił się poprzez bombardowania alianckie. Przez wiele lat utrzymywały się tu tylko ruiny. Dopiero po niespełna 50 latach zdecydowano się na odbudowę świątyni. Prace trwały do 2005 r. Zwiedzanie drezdeńskiego Frauenkirche jest bezpłatne. Zapłacić należy za wejście na wieżę kościoła (8 euro).
Więcej informacji na oficjalnej stronie Frauenkirche.
TARASY BRUHLA
Tuż przy rzece Łabie od strony Starego Miasta znajdują się Tarasy Bruhla, nazywane też Balkonem Europy. Dokładniej mówiąc, jest to widokowa promenada, którą od rzeki dzieli jeszcze jezdnia. Tarasy Bruhla zostały zbudowane na pozostałościach umocnień miasta, więc położone są kilka metrów wyżej od tafli wody. Dzięki temu możemy z lepszej perspektywy podziwiać mosty i przeciwległą zabudowę. Spacerując wzdłuż promenady, cały czas mijamy zabytkową zabudowę Drezna, kawiarenki i restauracje. Tarasy swoją nazwę zyskały dzięki Henrykowi Bruhlowi, który w XVIII w. wybudował sobie tutaj pałac.
MOST FRYDERYKA AUGUSTA
Most Fryderyka Augusta jest najstarszym mostem nad rzeką Łabą. Łączy Stare Miasto z Nowym. Jego historia sięga XI w., jednak w takiej postaci, w jakiej teraz go widzimy, powstał w 1910 r. Właściwie to w 1949 r., gdy podjęto się jego odbudowy po alianckich nalotach. Niestety aktualnie nie da się obejrzeć go w pełnej okazałości, ani nawet na niego wejść, ponieważ od 2017 r. most ten jest remontowany.
NAJWIĘKSZE ATRAKCJE NOWEGO MIASTA W DREŹNIE
Nowe Miasto w Dreźnie znajduje się po drugiej stronie rzeki Łaby. Nazwa tego obszaru wzięła się od kompleksowej odbudowy po pożarach w XVII i XVIII w. Nowe Miasto jest całkowitym przeciwieństwem tego, co zobaczymy po drugiej stronie Łaby. Nie znajdziemy tu aż tylu muzeów, czy barokowych zabytków, których w Dreźnie nie brakuje. Znajdziemy tu za to murale, oryginalne instalacje i wiele urokliwych knajp i kawiarni. Stąd właśnie możemy zobaczyć jeden z ładniejszych widoków na drezdeńskie Stare Miasto. Warto pospacerować jego ulicami i dojść do kilku bardzo ciekawych punktów na mapie atrakcji Drezna.
ZŁOTY JEŹDZIEC
Źródło: www.wikipedia.org
Wjazdu do Nowego Miasta strzeże posąg Złotego Jeźdźcy, który przedstawia króla Augusta II Mocnego. Warto jest w tym właśnie miejscu rozpocząć swoje zwiedzanie drezdeńskiego Nowego Miasta.
ULICA HAUPTSTRAßE
Stojąc przy pomniku, z pewnością rzuci Wam się w oczy szeroki deptak składający się z trzech chodników, które rozdzielają posadzone drzewa. To właśnie ulica Hauptstraße. Pełno przy niej kawiarenek i restauracji. Bardzo przyjemnie nam się tam spacerowało, zwłaszcza wieczorem, kiedy była pięknie oświetlona. Po 800 m dojdziecie do ogromnego ronda, pośrodku którego stoi fontanna.
DREIKÖNIGSKIRCHE – KOŚCIÓŁ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
Kościół Objawienia Pańskiego wyraźnie wyróżnia się na mapie atrakcji Nowego Miasta w Dreźnie. Wygląda trochę jak zlepek dwóch całkowicie różnych form. Mowa tu o jasnym, klasycznym piętrowym budynku oraz o ciemnej wysokiej wieży. Miejsce to przez wiele lat funkcjonowało bez wieży zegarowej z powodu finansów, których brakowało na jej ukończenie. Po zbombardowaniu Drezna w 1945 r. zabytkowy kościół spłonął, ale konstrukcja wieży się zachowała. Aktualnie na wieżę kościoła można wejść za opłatą 4 euro. Rozciąga się tam panoramiczny widok na miasto.
KUNSTHOF PASSAGE – PASAŻ ARTYSTYCZNYCH DZIEDZIŃCÓW
Źródło: www.kunsthof-dresden.de
Kunsthof Passage to wspaniała inicjatywa miasta, podczas której starym, zrujnowanym budynkom, nadano drugie życie. Tłumacząc tę tajemniczą nazwę, jest to Pasaż Artystycznych Dziedzińców, których jest pięć. Każdy z nich ma swój motyw i nazwę: Dziedziniec Żywiołów, Światła, Zwierząt, Mitycznych Stworzeń i Metamorfoz. Jest to niebywale najbardziej instagramowe miejsce w całym Dreźnie. Niestety ja podczas zwiedzania miasta, nawet o nim nie wiedziałam. Jak już Wam wspominałam, zwiedzałam atrakcje Drezna zupełnie bez przygotowania, także i tak jestem zadowolona, że tyle z nich udało mi się zobaczyć. Podobno najpopularniejszym z dziedzińców i także najpiękniejszym na zdjęciach jest niebieski Dziedziniec Żywiołów z ruro-trąbkami, które grają, gdy pada deszcz. Jestem ciekawa, co Ty o nich sądzisz?
Poniżej wrzucam dla Was zdjęcia tych miejsc przed pracami remontowymi.
Źródło: www.kunsthof-dresden.de
ZABYTKOWA MLECZARNIA PFUNDS
Źródło: www.drezno.info
Kolejne słynne miejsce na mapie Drezna to mleczarnia braci Pfunds, która w 1997 r. została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najpiękniejszy sklep mleczny na świecie! Niestety nie byłam w tym miejscu, ale wydaje mi się, że warto jest wejść do środka i zobaczyć prawie 250 m² ręcznie malowanych płytek na ścianach, podłodze i na ladzie. W przeszłości w witrynie sklepu odbywało się dojenie krów. Dzięki temu mieszkańcy mieli pewność, że mleko jest świeże. Ponoć nabiał przywożony ze wsi docierał już zepsuty. Taka taktyka doprowadziła do sukcesu mleczarni. Aktualnie możemy kupić w środku nie tylko mleko, ale również sery, mydła, kosmetyki i różne pamiątki.
POZOSTAŁE ATRAKCJE W DREŹNIE
Zwiedzając Drezno w jeden dzień, zauważyliśmy na jednej z ulic w pobliżu Zwingeru olbrzymie diabelskie koło. Jednak nie znalazłam żadnych informacji, czy jest ono postawione tam na stałe, czy tylko na określony czas. Być może jest to nowa atrakcja i dlatego nie jest jeszcze oznaczona na Google Maps i nie jest opisana w internecie. W Dreźnie oprócz podziwiania zabytków można również skorzystać z lotu balonem o zachodzie słońca oraz wypłynąć w rejs rzeką Łabą do sąsiednich miejscowości. Jestem przekonana, że w Dreźnie znajduje się wiele więcej atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć. Byłam tam zdecydowanie za krótko, ale wiem, że na pewno kiedyś tam wrócę. Być może na jarmarki bożonarodzeniowe! Co Ty na to?
Komentarze