• Menu
  • Menu
drezno informacje praktyczne

Zwiedzanie Drezna w jeden dzień, informacje praktyczne

PRZYSTANEK -> DREZNO NA JEDEN DZIEŃ – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Drezno jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie, jakie udało mi się odwiedzić. Zaskakuje swoim barokowym wyglądem, szokuje ilością zabytków i wprawia turystę w osłupienie. Warto jest więc zwiedzić ciekawe miejsca w Dreźnie nawet w jeden dzień. W tym wpisie znajdziesz wiele informacji o Dreźnie, które z pewnością ułatwią Ci przygotowanie się do wyjazdu.

drezno na weekend

ODBUDOWA DREZNA – MIASTO KTÓRE POWSTAŁO NA NOWO

Drezno określane jest Perłą Baroku. Niemal wszystkie ważne budynki w mieście zbudowane są właśnie w tym stylu. Największy wpływ na jego wygląd miał król August II Mocny, który zainspirowany podróżami po zachodniej Europie postanowił zbudować sobie własne barokowe miasto. Kontynuował to jego następnik król August III Sas. Miasto pełne zabytków zostało pozbawione wszystkiego w jedną noc. Dokładnie z 13 na 14 lutego 1945 r., kiedy to doszło do alianckich nalotów i bombardowań, a w konsekwencji do ogromnych pożarów. Z powierzchni Drezna zniknęła praktycznie cała zabytkowa zabudowa. Najcenniejszy obiekt, czyli pałac Zwinger zaczęto odbudowywać jeszcze tego samego roku. Niektóre budowle musiały czekać kilka, a nawet kilkadziesiąt lat na swoją kolej. Do dziś na terenie Drezna trwa wiele prac remontowych. Zwiedzając więc stolicę Saksonii, warto jest choć trochę zapoznać się z jej burzliwą historią.

zwiedzanie drezna w jeden dzień

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ DREZNO?

Drezno zlokalizowane jest we wschodniej części Niemiec. Jest stolicą regionu Saksonia, a od polskiej granicy dzieli je zaledwie 110 km. Jest naprawdę blisko, a co za tym niektórzy mieszkańcy Polski mogą zwiedzić Drezno w jeden dzień bez noclegu! Niewątpliwie klimat w tym mieście buduje szeroka rzeka Łaba wraz z najpopularniejszym mostem Fryderyka Augusta. Łaba dzieli centrum tego miasta na dwie części – starą (południową część) i nową (północną część). Ważną informacją o Dreźnie jest to, że jego stara część to ta, która bardzo ucierpiała podczas bombardowań w 1945 r. Na szczęście większość zabytków została już odbudowana. To właśnie w południowej części Drezna znajduje się najwięcej ciekawych miejsc. Za to nowa część jest całkowicie odmienna! Jakby to było inne miasto. Mniej turystyczne, bardziej prawdziwe, mające swoje najpiękniejsze miejsca.

JAK DOJECHAĆ DO DREZNA?

Do Drezna najlepiej jest dojechać oczywiście samochodem. Z Wrocławia czeka nas 2,5 h podróży, z Krakowa 5 h, z Warszawy 6 h, a z Gdańska 7 h. Najdalej mają do niego mieszkańcy wschodnich terenów Polski, ale wciąż nie są to odległości nie do pokonania. Transport lotniczy w tym przypadku można powiedzieć, że odpada, ponieważ nie ma lotów bezpośrednich z Polski do Drezna, a raczej nie opłaca się lecieć z przesiadką. Z wielu miast Polski bezpośrednio dojeżdża za to Flixbus. Ponoć jest również opcja dojazdu z przesiadką pociągiem, ale nie zgłębiałam się w to. W każdym razie radzę wziąć samochód, by móc zwiedzić jeszcze cudowny Park Narodowy Saskiej Szwajcarii!

drezno informacje

GDZIE ZAPARKOWAĆ W DREŹNIE?

Parkingów w Dreźnie jest wiele. Zarówno tych nadziemnych, jak i tych podziemnych. Wjeżdżając do miasta, od razu można zauważyć tabliczki kierujące nas na jeden z parkingów podziemnych. My parkowaliśmy na parkingach zewnętrznych, na których w centrum obowiązuje strefa parkowania. Codziennie od 20:00 do 09:00 są bezpłatne. W pozostałych godzinach należy uiścić opłatę 1,5 euro za godzinę lub 6 euro za cały dzień. W niedziele ceny są niższe. Zasady te obowiązują w centrum miasta i z pewnością jak znajdziesz jakieś wolne miejsce, to zauważysz tabliczki z wszystkimi informacjami o parkowaniu w Dreźnie.

NOCLEG W DREŹNIE

Bardzo często zdarza mi się rezerwować noclegi w tym samym dniu. Gdy wyjeżdżam na samochodowy roadtrip, to nie lubię być ograniczona czasowo. Dlatego w większości przypadków na takich wyjazdach nocleg rezerwuję dosłownie na kilka godzin, a czasem nawet na kilka minut wcześniej. Szukając miejsca do spania w Dreźnie, zostały chyba już tylko dwa wolne hotele na Bookingu. Wybraliśmy więc dość porządną sieciówkę Park Inn by Radisson, która znajduje się około 2 km od ścisłego centrum Drezna. Za dwuosobowy pokój ze śniadaniem zapłaciliśmy 400 zł. Samochód zaparkowaliśmy za darmo przy ulicy. Do Drezna przyjechaliśmy wieczorem, a parkomat czynny był dopiero od rana. Hotel jak najbardziej jest godny polecenia.

Hotel Park Inn by Radisson Dresden

ZWIEDZANIE DREZNA W JEDEN DZIEŃ

Uważam, że Drezno jest tak pięknym miastem, że absolutnie warto jest się tam zatrzymać chociaż na kilka godzin. Pooglądać tę zabudowę, przejść się wzdłuż rzeki i zobaczyć największy na świecie ceramiczny obraz ścienny! Trudno jest powiedzieć ile czasu potrzeba, aby odwiedzić ciekawe miejsca w Dreźnie, ponieważ każdy ma inne preferencje i lubi coś innego. Ja w większości przypadków nie odwiedzam muzeów. Jeżeli podróżujesz w podobny sposób, to myślę, że dwa dni będą idealne. Wychodziłoby takie Drezno na weekend. Trzeci dzień zajmij sobie, jeżeli chcesz również zobaczyć dzieła sztuki oraz muzea. My zwiedziliśmy Drezno w jeden dzień i był to również super pomysł. Chociaż mieliśmy niedosyt i nie zobaczyłam wszystkiego, co chciałam.

drezno jarmark oświetlony kościół w mieście

CIEKAWE MIEJSCA W DREŹNIE

Największą ilość atrakcji w Dreźnie stanowią chyba zabytki. Jest ich bardzo dużo. Nic dziwnego, że miasto zostało wpisane na listę Unesco! Szkoda tylko, że później je skreślono, ale o tym niżej. Najważniejszymi z nich są Pałac Zwinger, Zamek w Dreźnie, Katedra Świętej Trójcy i Opera Sampera. Tak się składa, że wszystkie znajdują się tuż obok siebie, co znacznie ułatwia zwiedzanie miasta. W pobliżu znajduje się także malowidło „Orszak Książęcy”, tarasy Bruhla nad rzeką Łabą oraz Stary i Nowy Rynek w Dreźnie. Także dużym plusem jest, że całe Drezno możemy zwiedzać na piechotę. Pełny wpis wraz z opisem atrakcji znajduje się już na moim blogu. 🙂

miasta nad rzeką

JAK ZWIEDZAĆ DREZNO?

Najważniejszą informacją o Dreźnie w kontekście podróżniczym jest to, że do jego zwiedzania nie są nam potrzebne żadne pieniądze. Oczywiście, jeżeli nie lubisz odwiedzać muzeów i wszystkich kościołów, bo wejścia do niektórych z nich są płatne. W każdym razie w Dreźnie to, co najpiękniejsze jest na zewnątrz i to za darmo! Bo w końcu tutaj chodzi o przepiękną, barokową zabudowę miasta, prawda? Jest więc jak najbardziej możliwe, że nie wydasz tu na atrakcje ani złotówki.

Jednak jeżeli lubisz chodzić do muzeów, to przyda Ci się drezdeńska karta turystyczna, dzięki której można zwiedzić Drezno w jeden lub kilka dni w niższej cenie. Podstawową kartą jest Dresden Welcome Card, która sprzedawana jest w wersji 1-dniowej za 12 euro, 2-dniowej za 15 euro lub 3-dniowej za 17 euro. W tej opcji dostajecie zniżki na różne wstępy oraz darmowe przejazdy komunikacją miejską. Jest także opcja rodzinna tej karty. Popularna jest także Dresden Museums Card, dzięki której zyskujecie darmowy wstęp do najsłynniejszych muzeów, a do pozostałych otrzymujecie zniżkę. Ta karta ważna jest przez 2 dni, a jej cena wynosi 22 euro. Na ogół zawsze najlepiej przed wyjazdem jest spisać listę płatnych miejsc, do których chcemy wejść, a potem sprawdzić, czy w ogóle opłaca się kupić jakąkolwiek kartę.

Tutaj sprawdzicie aktualne ceny i pakiety wszystkich kart w Dreźnie

miasta saksonii

CZY WARTO WYBRAĆ SIĘ DO DREZNA?

No co tu dużo mówić! Naprawdę nie spodziewałam się, że tak blisko siebie mamy takie piękne miejsca do zwiedzania. Nie wiem, dlaczego w człowieku zakorzenione jest, że jak podróż, to gdzieś daleko. Nie jest to kompletnie prawdą. Czasem najpiękniejsze miejsca mamy tuż pod nosem. Wystarczy wsiąść w auto i gotowe!

DREZDEŃSKIE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Corocznie od kilkuset lat w Dreźnie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, zwany też Struclowym. Jego główną sceną jest Altmarkt, czyli Stary Rynek, który swoją drogą jest pięknym i ciekawym miejscem w Dreźnie. Tam chyba zawsze coś się dzieje! Jarmark jest ponoć niezwykle pięknym wydarzeniem i bardzo chciałabym kiedyś tam pojechać! Rozpoczyna się on końcem listopada i trwa do Wigilii.

drezno w jeden dzień

DREZNO, CZYLI MIASTO SKREŚLONE Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

Najbardziej zaskakującą informacją o Dreźnie było dla mnie skreślenie tego miasta z listy UNESCO. W 2004 r. odnowiona, zabytkowa zabudowa Drezna została wpisana na listę UNESCO. Uważam, że jak najbardziej jej się to należy, ponieważ te budowle naprawdę wprawiają w osłupienie! W każdym razie kilka lat później miasto rozpoczęło budowę betonowego mostu nad Łabą w celu zwiększenia przepustowości dróg w mieście. Komisja stwierdziła, że nowoczesny obiekt odstaje od barokowej zabudowy miasta i odbiera jej unikalny charakter. W Niemczech zostało przeprowadzone referendum, w którym mieszkańcy w większości wyrazili zgodę na budowę mostu. W związku z tym komisja skreśliła Drezno z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

drezno ciekawe miejscaZwiedzanie Drezna w jeden dzień możemy połączyć z odwiedzeniem Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii. Wycieczka wprost idealna na weekend. Jestem pewna, że gdy to zrobisz, będziesz zachwycona!

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear