Zastanawiałeś się kiedyś, jakie jest największe zwierzę w Polsce, które żyje na wolności? Sama jestem ciekawa, czy do głowy przyszedł Ci pomysł, że jest to właśnie żubr! Symbol Białowieskiego Parku Narodowego oraz symbol ziemi pszczyńskiej. Tak się składa, że jedną z głównych atrakcji Pszczyny, czyli jednego z miast położonych na Śląsku, jest Pokazowa Zagroda Żubrów, w której zaobserwować możemy te ogromne ssaki sprowadzone tu w XIX w. Jeżeli masz więcej czasu, podjedź jeszcze do pobliskich Jankowic, gdzie znajdziesz ich hodowlę. Pamiętaj także, że w Pszczynie oprócz żubrów zobaczyć możesz wiele innych niezwykle ciekawych miejsc. W okolicy znajduje się pałac, z którym związana była księżniczka Daisy, zabytkowy rynek oraz skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej z drewnianymi obiektami wpisanymi do rejestru zabytków.
W ARTYKULE ZNAJDZIESZ:
ŻUBRY NAJWIĘKSZYMI ZWIERZĘTAMI W POLSCE I W EUROPIE
Na początek kilka słów o żubrach. Tak jak wspominałam wyżej, żubry są przede wszystkim największymi zwierzętami żyjącymi na terenie Europy. Żyją do maksymalnie 25 lat, a ich waga może nawet dochodzić do 900 kg! Te niesamowite zwierzęta potrafią biegać z prędkością 40 km/h i są świetnymi pływakami. Aktualnie w Europie istnieje 47 stad żubrów na wolności, z których najwięcej znaleźć można w Puszczy Białowieskiej, na Kaukazie oraz w Karpatach. Ich ulubionym zajęciem jest tarzanie się w błocie i ocieranie się o pnie drzew. Żywią się głównie trawami, ziołami, liśćmi oraz korą drzew. Dorosły osobnik potrafi zjeść nawet 60 kg paszy w ciągu dobry!
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW W PSZCZYNIE
Przejdźmy jednak do tematu tego wpisu, czyli do żubrów w Pszczynie. Zaledwie 15 minut od centrum tego pięknego miasta znaleźć można Pokazową Zagrodę Żubrów, która należy do jednej z największych lokalnych atrakcji. Dokładnie zlokalizowana jest ona na terenie zabytkowego parku pszczyńskiego o powierzchni prawie 10 ha. To niesamowite miejsce, w którym możemy zobaczyć pszczyńskie żubry w pełnej krasie. Powiem nawet, że to grzech być w Pszczynie i nie zobaczyć tego największego zwierza w Polsce!
Trzeba także dodać, że w Pszczynie funkcjonuje jedynie zagroda pokazowa przeznaczone stricte dla turystów. Prawdziwa hodowla żubrów pszczyńskich odbywa się w rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach.
SKĄD SIĘ WZIĘŁY ŻUBRY W PSZCZYNIE
Historia sprowadzenia żubrów do Pszczyny jest niezwykle istotna w kwestii przetrwania tego gatunku. Stało się to w 1865 r., kiedy to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg otrzymał 4 żubry od cara Aleksandra II w zamian za 20 jeleni. Można więc powiedzieć, że utworzona w ten sposób hodowla jest najstarszą na świecie hodowlą żubrów. Dodatkowo mało kto wie, że to właśnie dzięki tym żubrom przetrwała ich niemal cała dzisiejsza populacja!
Jak to się stało? W bardzo odległych latach stada tych największych zwierząt Europy rozsiane były niemal po wszystkich puszczach. Jednak wraz z postępem cywilizacyjnym, czyli m.in. niszczeniem lasów, rozwojem rolnictwa i popularyzacją polowań, populacja żubrów na świecie zaczęła drastycznie się zmniejszać. Wyobraź sobie, że w okresie międzywojennym na świecie zostało już tylko kilkanaście żubrów! Opisana sytuacja doprowadziła do tego, że gatunek przetrwał jedynie w formie hodowlanej. Według zapisków ostatni żubr na wolności zmarł w 1927 r. Wtedy to właśnie rozpoczęła się akcja ratowania żubrów. W pszczyńskiej hodowli zaczęto rozmnażać osobniki i wypuszczać je na wolność. Dzięki takim właśnie działaniom aktualnie na świecie żyje już 9100 żubrów!
Muszę jeszcze dodać bardzo optymistyczną ciekawostkę! Od zeszłego roku żubry nie są już zwierzętami zagrożonymi wyginięciem, a bliskie stanu zagrożenia wyginięciem. Oznacza to, że ich populacja ma się coraz lepiej, co dobrze wróży na przyszłość.
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: LOKALIZACJA I PARKING
Pokazowa Zagroda Żubrów zlokalizowana jest we wschodniej części Parku Zwierzyniec. By się tu dostać, najlepiej jest przejść Park Zamkowy aż do ul. Żorskiej, przy której znajduje się duży parking. Jeżeli poruszasz się samochodem, to właśnie tutaj możesz zostawić swoje auto. Podążaj za znakami, a na pewno się nie zgubisz.
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: DOJŚCIE
Tuż przy parkingu zauważysz ogromną drewnianą wiatę z napisem Zagroda Żubrów. Stąd musisz przejść jeszcze ok. 500 m, by dojść bezpośrednio do miejsca, w którym mieszkają zwierzęta. Ścieżka jest w całości wybrukowana i dość przyjemna. Jedynie, na co trzeba uważać, to na komary! W sezonie jest ich cała masa!
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: ZWIERZĘTA
Po wejściu na teren Zagrody Żubrów ukażą się Twoim oczom zwierzęta różnych gatunków. Będą to między innymi kaczki krzyżówki, muflony, jelenie, sarny, daniele oraz spacerujące swobodnie pawie. Jeśli Ci się uda, to może nawet zobaczysz ich przepiękne upierzenie!
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: GODZINY KARMIENIA
Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie najlepiej jest odwiedzić w porze ich karmienia. Właśnie wtedy mamy największą szansę na zobaczenie największego ssaka w Polsce w całej okazałości. Sama wcześniej o tym nie pomyślałam i oczywiście na porę karmienia nie trafiłam. Żubry przez większość czasu stały odwrócone tyłem i były bardzo słabo widoczne. Także polecam to sobie wcześniej sprawdzić!
Pory karmienia:
– listopad-marzec: 09:00, 11:00, 13:00, 15:00,
– kwiecień – październik: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: PUNKT WIDOKOWY
Żubry umieszczone są w dość dużej zagrodzie, po której swobodnie sobie spacerują. Właśnie dlatego tuż za ogrodzeniem postawiono pomost widokowy, z którego można obserwować cały okalający teren. Pomost znajduje się kilka metrów nad ziemią, a wyjść na niego można za pomocą schodów lub windy przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: INFORMACJE O ŻUBRACH
Na terenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie umieszczono wiele edukacyjnych tabliczek opisującej funkcjonowanie lokalnej fauny i flory. Ponadto w niewielkim budynku muzealno-edukacyjnym można zobaczyć film z żubrem w roli głównej. Zapoznamy się tam z historią pojawienia się tych ssaków na pszczyńskiej ziemi.
POKAZOWA ZAGRODA ŻUBRÓW: GODZINY OTWARCIA I CENNIK
Godziny otwarcia:
– listopad – styczeń: 09:00 – 16:00,
– luty, październik: 09:00 – 17:00,
– marzec, wrzesień: 09:00 – 18:00,
– kwiecień – sierpień: 09:00 – 16:00.
Cennik:
– 24 zł – bilet normalny,
– 19 zł – bilet ulgowy,
– dzieci do 4 lat gratis.
Aktualnych informacji odnośnie zagrody szukaj na jej oficjalnej stronie.
Żubry to niezwykle ciekawe istoty i związane są z Polską jak mało które zwierzęta. Możemy być dumni, że po naszych puszczach swobodnie spacerują sobie największe zwierzęta nie tylko Polski, ale i całej Europy. Oby było ich coraz więcej!
Komentarze