To, co najpiękniejsze w Nałęczowie, to niesamowite wille rozsiane po mieście. Jako dziecko pewnie bym tego nie doceniła, ale teraz jestem pod ogromnym wrażeniem, jak popularne i prestiżowe musiało być to miasto w tamtych latach. Jestem pewna, że jeżeli zagłębisz się w tę historię, to się zachwycisz! Zostań ze mną, a pokażę Ci najpiękniejsze zabytki w Nałęczowie!
W ARTYKULE ZNAJDZIESZ:
NAŁĘCZÓW: ZABYTKOWE WILLE – MAPA
NAŁĘCZÓW: ZABYTKOWE WILLE
Spacerując po Nałęczowie, nie sposób jest nie zauważyć jego niezwykłej willowej zabudowy. Charakterystyczne budynki rozlokowane są w różnych częściach miasta, jednak najwięcej z nich znajduje się przy ul. Armatnia Góra oraz przy ul. Lipowej. Najlepiej jest zacząć zwiedzanie od końca ul. Armatnia Góra, czyli mniej więcej od Bramy Zachodniej stanowiącej wyjście z Parku Zdrojowego. Następnie należy kierować się ku początkowi tej ulicy, a później przejść na ul. Lipową. Pomiędzy tymi ulicami znajduje się bardzo dużo sklepów spożywczych, restauracji i kawiarni, także w razie potrzeby można sobie zrobić małą przerwę.
Nałęczowskie wille powstawały w okresie XIX i XX w., który dla miasta uważany jest za najlepszy okres pod względem budownictwa. Przyczyniła się do tego rosnąca popularność uzdrowiska oraz pojawianie się w Nałęczowie ważnych osobistości. Gościli tu m.in. Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, czy Zofia Nałkowska. Ba! Swoją rezydencję miał tu sam Stefan Żeromski. Te zabytkowe nałęczowskie wille wyróżnia styl zakopiański, szwajcarski i secesyjny.
NAŁĘCZÓW: WILLA CZEKOLADKA
Zaraz za wyjściem z Bramy Zachodniej Parku Zdrojowego znajduje się Willa Czekoladka. Jak można się domyślić po nazwie, jest to ciemny budynek z białymi oknami, czerwonym dachem i wysoką podmurówką. Postawiono go w 1926 r. w stylu zakopiańskim.
NAŁĘCZÓW: WILLA WIDOK
Po wyjściu z parku Bramą Zachodnią należy kierować się w prawą stronę. Po ok. 200 m pojawi się kolejny zabytek w Nałęczowie, a dokładniej Willa Widok. Są to dwa budynki, wykonane w stylu szwajcarskim, połączone ze sobą parterowym przejściem. Trudno jest uchwycić tę willę w całej okazałości, bo dookoła niej rosną ogromne drzewa. Nie wiem dlaczego, ale od razu rzucił mi się w oczy założony talerz telewizji nc+. Sprawdzając w pośpiechu, okazało się, że w Willi Widok można wynająć pokój!
Tutaj zarezerwujesz noclegi w Willi Widok
NAŁĘCZÓW: KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KAROLA BOROMEUSZA
Obok Willi Widok mieści się jeden z moich ulubionych zabytków w Nałęczowie, czyli Kościół pw. św. Karola Boromeusza. To niewielka kapliczka, zbudowana z drewna, zachowana również w bardzo ciemnej kolorystyce. Powstała w 1919 r. z inicjatywy Ludwiki Benni, która w ten sposób chciała uczcić swojego zmarłego męża Karola. Zaprojektowana została w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza.
NAŁĘCZÓW: ZABYTKOWA WILLA PODGÓRZE
Z wszystkich willi na ul. Armatnia Góra, to właśnie Willa Podgórze zrobiła na mnie największe wrażenie. Wykonana ewidentnie w szwajcarskim stylu zachwyca zdobieniami na balkonach. Na fasadach nadal utrzymują się ciemne barwy, które kontrastuje biała podmurówka i okna. Willa powstała w 1885 r., a niespełna 100 lat później wpisano ją do rejestru zabytków. Ciekawostką jest fakt, że w latach 1882-1884 mieszkał tam Henryk Sienkiewicz.
NAŁĘCZÓW: CHATA ŻEROMSKIEGO
Skręcając w lewo tuż za Willą Podgórze, trafisz na ul. Stefana Żeromskiego. Podążając nią przez ok. 150 m, dojdziesz do Chaty Żeromskiego. Aktualnie wewnątrz znajduje się muzeum biograficzne artysty, jednak wcale nie trzeba wchodzić do środka, by mieć wystarczający powód do odwiedzenia tego miejsca. Letnia rezydencja Żeromskiego powstała w 1905 r. w stylu zakopiańskim. Kto nie chciałby takiej chatki? Przepiękny maleńki domek idealnie współgra tutaj z krajobrazem. Nic dziwnego, że pisarz stworzył tu kilka swoich dzieł.
NAŁĘCZÓW: WILLA OKTAWIA
Wracając na ul. Armatnia Góra, zauważysz po lewej stronie sporych rozmiarów budynek z napisem „Oktawia”. To właśnie jest Willa Oktawia, która należała do żony Stefana Żeromskiego. Zachowana w bardzo podobnym klimacie do Willi Podgórze, jednak wydaje się być trochę bardziej zaniedbana. Może takie mylne wrażenie odniosłam przez ogromną ilość rzeczy znajdujących się dookoła domu. W każdym razie Willa Oktawia powstała w 1880 r. w stylu szwajcarskim. W 1969 r. wpisano ją do rejestru zabytków Nałęczowa.
Sprawdź nocleg w sąsiedniej Willi Olimpii
NAŁĘCZÓW: WILLA UKRAINA
Zaraz za Oktawią znajduje się Willa Ukraina. Poznasz ją od razu po znajdującym się na frontowej elewacji budynku napisu „Ukraina”. Pomimo tego, że powstała w 1894 r. w porównaniu do poprzednich willi przypomina o wiele bardziej aktualne budownictwo. Zaprojektowano ją w stylu włoskim. Do czasu rozpoczęcia II Wojny Światowej urządzano tutaj dancingi. Aktualnie wewnątrz znajduje się pensjonat oraz restauracja Willa Filiks.
Tutaj zarezerwujesz noclegi w Willi Filiks
NAŁĘCZÓW: WILLA BOROWIANKA
Willa Borowianka należy do tych willi, w których mogłabym zamieszkać. Widać, że ktoś o nią bardzo dobrze dba. Przed budynkiem mieści się średniej wielkości ogródek z dużo ilością drzew i krzewów, które zasłaniają nieco ulicę. Kolory w dalszym ciągu są zachowane, czyli królują brązy i czerwienie. Na górnej części elewacji zauważysz napis „Borowianka”. Willa ta jest przykładem stylu szwajcarskiego. Powstała w 1900 r., a aktualnie można w niej nocować.
Oficjalna strona Willi Borowianka z ofertą noclegową
NAŁĘCZÓW: WILLA RÓŻANA
Kilkanaście metrów za Borowianką znajduje się skrzyżowanie, na którym musisz pójść za drogą główną, przechodząc tym samym w ul. 1 Maja. Tutaj mijać będziesz sklepy spożywcze, lodziarnie i restauracje. W końcu pojawi się kolejne skrzyżowanie, na którym należy skręcić w lewo w ul. Lipową. Zaraz z prawej strony pojawi się Willa Różana. Dotrzesz do niej w ok. 5 minut. Jest ona nieco inna niż wszystkie pozostałe wille. Wyróżnia ją przede wszystkim różowy kolor elewacji oraz niezwykle piękny plac. Zbudowano ją w stylu klasycystycznym w połączeniu z akcentami architektury polskiej w 1893 r. Pierwotnie nosiła nazwę Willa Nagórskich, a na jej tarasie pojawiały się takie postaci jak Stefan Żeromski, Bolesław Prus, czy Zofia Nałkowska.
Tutaj zarezerwujesz noclegi w Willi Różana
NAŁĘCZÓW: ZABYTKOWA WILLA USTRONIE
Po przeciwnej stronie od Willi Różanej znajduje się Willa Ustronie. Nie jest ona dobrze widoczna, ponieważ jest nieco odsunięta od drogi, a wszędzie wokół niej porastają drzewa i krzewy. Mam jednak wrażenie, że jest jedną z najbardziej klimatycznych zabytkowych willi w Nałęczowie. Powstała w 1893 r. w stylu szwajcarskim, a jej pierwsza nazwa to po prostu Róża.
NAŁĘCZÓW: WILLA RAJ
Kilkanaście kroków od Willi Ustronie mieści się Willa Raj, dawniej Babin. Powstała już w XX wieku i wyróżnia ją żółty kolor elewacji. Kiedyś znajdował się tu męski internat, natomiast dziś można wynająć pokój i zapisać się na zabiegi medycyny estetycznej.
Oficjalna strona Willi Raj z ofertą noclegową
NAŁĘCZÓW: WILLA MAZOWSZE
Dwa budynki dalej znajduje się drewniana Willa Mazowsze. To jedna z nielicznych na tej ulicy willi powstałej w stylu szwajcarskim. Pochodzi z końca XIX w., a jej pierwotna nazwa to Willa Pod Jesionem.
Tutaj zarezerwujesz nocleg w Willi Mazowsze
NAŁĘCZÓW: ZABYTKOWA WILLA EWELINA
Naprzeciwko Willi Mazowsze zauważyć można niezwykle uroczy ogródek z rozłożonymi stolikami dla gości. Jest on częścią Willi Ewelina, na którą składa się kawiarnia, restauracja i pensjonat. Ten nałęczowski zabytek pierwotnie nazywał się Willą Pod Matką Boską, a zbudowany został ok. 1882 r. w stylu włoskim. Swego czasu pomieszkiwał tu Bolesław Prus, natomiast w późniejszych latach miejsce to odwiedzali m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Krystyna Janda, Krzysztof Krawczyk i Andrzej Wajda.
Oficjalna strona Willi Ewelina z ofertą noclegową
NAŁĘCZÓW: WILLA NA GÓRZE
Idąc dalej ul. Lipową, zobaczysz wyróżniający się po lewej stronie budynek. To cała zielona Willa Na Górze, która powstała końcem XIX w. w stylu szwajcarskim. Absolutnie unikalny obiekt, obok którego nie można przejść obojętnie. I pomyśleć, że to wszystko za sprawką tego koloru. Jest naprawdę obłędny. To zdecydowanie jedna z najładniejszych willi w Nałęczowie!
Nałęczów i jego zabytki wprost zachwycają swoją spójnością. Spacerując po tym mieście można się trochę poczuć jak w innej krainie. Koniecznie odwiedź kilka willi, które najbardziej przykuły Twoją uwagę. Bez tego wizyta w tym uzdrowisku nie będzie pełna! Udanego wyjazdu!
Komentarze