• Menu
  • Menu
oswiecim rynek

Rynek w Oświęcimiu: co warto zwiedzić

Całkiem niedawno na moim blogu wylądował wpis o ciekawych atrakcjach Oświęcimia, o jakich być może wielu z Was nie ma kompletnie pojęcia. Miasto to niestety kojarzy się większości ludziom z terrorem niemieckiego obozu koncentracyjnego. Czas jednak przełamać tę ciemną stronę Oświęcimia i zobaczyć w nim coś więcej! Na przykład pięknie odnowiony oświęcimski rynek! Zostań ze mną, a oprowadzę Cię po wszystkich jego zakamarkach. Razem zwiedzimy Oświęcim. 🙂

RYNEK W OŚWIĘCIMIU: CO ZWIEDZIĆ

rynek glowny oswiecim

Dziś miejsce spotkań, załatwiania spraw w bankach i szybkich wyskoków na kawę. Kiedyś plac handlowy funkcjonujący w tym miejscu już od XVI w. Pośrodku kwadratowego rynku początkowo stał piętrowy ratusz z wieżą zegarową, a obok niego niewielki staw, z którego woda służyła do gaszenia pożarów. Zabudowa dookoła była drewniana, a plac ozdobiony był figurką św. Jana Nepomucena. W XIX w. drewniane obiekty zastąpiły murowane kamienice. Podczas II Wojny Światowej doszło do gruntownej przebudowy rynku w Oświęcimiu, podczas której zlikwidowano okoliczne drzewa, płytę Grobu Nieznanego Żołnierza i figurę św. Jana Nepomucena. Pośrodku stanął za to bunkier, który kilkanaście lat później przebudowany został w dom handlowy Tęcza.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

oswiecim co zwiedzic

Przez wiele lat okropnie szpecił centralną część miasta, więc w końcu zdecydowano się na jego wyburzenie! Wydarzenie to w 2009 r. zapoczątkowało modernizację całego rynku w Oświęcimiu. Wybrukowano jego nawierzchnię, zrekonstruowano przedwojenną studnię oraz odsłonięto fundamenty dawnego XVI-wiecznego ratusza. Wykonano także podświetlaną fontannę oraz umieszczono szereg informacji o Oświęcimiu zarówno na tablicach, jak i na ławkach dla odpoczywających. Więc jakbyś zastanawiał się, co takiego można zwiedzić w Oświęcimiu, to jak najbardziej rynek!

KOLOROWE KAMIENICE NA OŚWIĘCIMSKIM RYNKU

rynek w oswiecimiu

Opisując atrakcje rynku w Oświęcimiu, chciałabym zacząć od przepięknych kamienic, które go otaczają. Prawie wszystkie z nich wpisane zostały do rejestru zabytków miasta. Powstały w XIX w. jako kamienice mieszczańskie, jednak dziś służą głównie wszelkiego rodzaju usługom. Znajdziemy tu wiele kawiarni, restauracje, lodziarnie, apteki, banki, a nawet muzeum! Budynki te najpiękniej prezentują się oczywiście w słońcu, kiedy możemy zachwycić się ich pastelowymi odcieniami. Przodują różne odcienie beżu i bieli, jednak są także wyróżniające się perełki w postaci błękitu, moreli, czy pistacji.

KAMIENICA ŚLEBARSKICH

kamienica slebarskich

Jedną z kamienic, która dość mocno wyróżnia się na tle innych jest zabytkowa Kamienica Ślebarskich. Znajduje się dokładnie na północnej pierzei rynku w Oświęcimiu i łatwo rozpoznasz ją po bardzo dużych gabarytach. Zajmuje ponad połowę jednego boku rynku, co czyni ją największą mieszczańską kamienicą w mieście. Oznaczona jest tabliczką Sąd Rejonowy, bo właśnie ta instytucja znajduje się obecnie wewnątrz budynku. Powstała na rzucie litery L w XIX w. dzięki proboszczowi pobliskiej parafii ks. Michałowi Ślebarskiemu. Przez kilkanaście lat była własnością rodziny Ślebarskich, jednak później zaczęła zmieniać swoje funkcje. W trakcie II Wojny Światowej służyła Niemcom jako siedziba ich władz. Aktualnie jest jednym z najcenniejszych zabytków na rynku w Oświęcimiu.

DAWNY HOTEL HERZ

Kolejną kamienicą na rynku, na którą warto zwrócić uwagę zwiedzając Oświęcim jest ta zlokalizowana pod numerem 11. Jest ona narożną kamienicą pochodzącą z XIX w., która z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dla ułatwienia podpowiem Ci, że mieści się przy fontannie, po lewej stronie niebieskiego budynku. Drzemie w niej jednak pewna ciekawa historia! Aż do II Wojny Światowej funkcjonował w tej kamienicy hotel Herz, w którym w 1915 r. zatrzymał się ówczesny brygadier Józef Piłsudski wraz z żołnierzami Legionów Polski, którzy przybyli do Oświęcimia z okazji rocznicy powstania styczniowego. Aktualnie na parterze kamienicy od wielu lat działa apteka.

CUKIERNIA KOŁACZEK

cukiernia kolaczek w oswiecimiu

W sprawie kamienic okalających płytę rynku mam dla Ciebie jeszcze jedną ciekawostkę! Chodzi o niepozorną kawiarenkę Cukiernia Kołaczek. W tym roku obchodzi swoją setną rocznicę, bo założona została w 1922 r. przez Ludwika Kołaczka z Kęt! Dzięki temu uważana jest za najstarszą cukiernię w regionie. Prowadzona jest już w tym miejscu od kilku pokoleń, a przepisy na słodkości wykonywane są, bazując na sprawdzonych tradycyjnych recepturach. Początkowo znajdowała się w innym miejscu w Oświęcimiu, a większość cukierniczych wyrobów produkowano ręcznie. Pan Kołaczek miał bowiem tylko jedną starą maszynę, która mogła mu cokolwiek ułatwić. Słodkości sprzedawała jego żona na lokalnych targach i odpustach. Cukiernia na rynku w Oświęcimiu otwarła się dopiero po II Wojnie Światowej.

Godziny otwarcia:
– poniedziałek – sobota – 7:30 – 17:00,
– niedziela – 09:00 – 17:00.

MUZEUM RATUSZ W OŚWIĘCIMIU

muzeum ratusz oswiecim

Ostatnią już istotną kamienicą będzie budynek funkcjonującego tu przed laty ratusza, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ratusz. Jak najbardziej polecam jego zwiedzanie w Oświęcimiu. Kamienica ta jest murowana z cegieł z przewagą elementów neogotyckich. Powstała w 1875 r., a przez ponad sto lat gościła siedzibę władz miejskich. Później lokowano w niej różne instytucje, między innymi jednostkę Zmotoryzowanych Obwodów Milicji Obywatelskiej.

interaktywne muzeum oswiecim

W 2018 r. na terenie kamienicy powstało interaktywne muzeum z wystawą pt.: „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Świetne jest tutaj to, że przechodząc z pokoju do pokoju, przenosimy się o kilka lat wprzód. Dzięki tak ułożonym ekspozycjom poznajemy dzieje miasta w kolejności chronologicznej, co jest bardzo spójne i jasne dla odbiorcy. Wystawa zawiera w sobie najważniejsze informacje od początku istnienia Oświęcimia, czyli ostatnich ośmiu wieków historii! Dzięki pełnej interaktywności można się wsłuchać w opowieści dotyczące istotnych wydarzeń takich jak epidemie, pożary, powodzie, potop szwedzki i pokrótce KL Auschwitz. Nie zapomnij zajrzeć także do trzech celi więziennych z różnych okresów znajdujących się na parterze kamienicy. Na koniec wspomnę o zdecydowanie największej atrakcji Muzeum Ratusz w Oświęcimiu, jaką jest wirtualna przejażdżka słynnym samochodem Praga Oświęcim z 1936 r., który składany był właśnie w tym mieście.

Cennik biletów:
– normalny – 12 zł,
– ulgowy – 8 zł,
– rodzinny do 5 osób – 30 zł.

Godziny otwarcia sprawdź na oficjalnej stronie Muzeum Ratusz w Oświęcimiu.

RUINY PIERWSZEGO RATUSZA W OŚWIĘCIMIU

W tym momencie muszę koniecznie wspomnieć o pierwszym ratuszu, jaki stanął na rynku w Oświęcimiu. Wzniesiono go w połowie XVI w., odnowiono pod koniec XVIII, a niestety doszczętnie spłonął w 1863 r. Niezwykle ciekawym jest fakt, że jeszcze do niedawna nie wiedzielibyśmy kompletnie o jego istnieniu! Kilka lat temu przy okazji przebudowy płyty rynku natknięto się na jego pozostałości. Podjęto wtedy decyzję o uwypukleniu tych walorów. Postawiono nad reliktami przezroczyste sześcienne kostki, przez które możemy oglądać podświetlone pozostałości XVI-wiecznego ratusza. Choć w taki sposób możemy zwiedzić pierwszy oświęcimski ratusz.

PODZIEMNE TUNELE POD RYNKIEM W OŚWIĘCIMIU

Nie wiem, czy wiecie, ale Oświęcim stoi również tunelami podziemnymi! Pisałam o tym w poprzednim artykule w kontekście otwartych w 2020 r. tuneli pod zamkiem. Jednak czy wiedziałeś, że tunele występują także pod płytą oświęcimskiego rynku? Są one połączone z piwnicą budynku Muzeum Ratusz. Ponoć jest plan na udostępnienie ich w przyszłości dla turystów, ale jest to drogie i czasochłonne przedsięwzięcie. Także na rezultaty musimy jeszcze poczekać. Choć wierzę, że będzie warto, patrząc na to, jak pomysłowo przygotowano dla zwiedzających tunele pod zamkiem.

OKOP WYZNACZAJĄCY BUNKIER

okop po bunkrze

Na rynku w Oświęcimiu zaciekawić Cię również może ułożony z wyróżniających się metalowych elementów otok. Wyznacza on granice, w których znajdował się kilkadziesiąt lat temu niemiecki schron przeciwlotniczy. Kilka lat po wojnie przekształcono go w Dom Handlowy Tęcza, który jak już pisałam, wyburzono w 2009 r. I moim zdaniem bardzo dobrze!

REPLIKA STUDNI MIEJSKIEJ

replika studni miejskiej

Kolejnym elementem wyposażenia rynku jest odtworzona studnia miejska z XIX w. Tuż obok znajdziesz sporych rozmiarów kranik z wodą zdatną do picia. Przydatne info szczególnie w lecie!

PODŚWIETLANA FONTANNA

Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o fontannach, które nocą podświetlane są w różnych odcieniach. Jak można się domyślać, funkcjonują one tylko przez część roku, w której jest ciepło.

TABLICE INFORMACYJNE

miasta w malopolsce

Jeżeli rynek w Oświęcimiu jest jednym z Twoich pierwszych przystanków zwiedzania miasta, to z pewnością przydadzą Ci się ustawione tu tablice informacyjne! Znajdziesz na nich opisaną większość tutejszych atrakcji wraz ze zdjęciami oraz krótkimi opisami. Tak więc jeśli zastanawiasz się co można zwiedzić w Oświęcimiu, przyjeżdżaj na rynek! Tutaj wszystkiego się dowiesz!

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear