• Menu
  • Menu
bangkok ayutthaya wycieczka

Ruiny miasta Ayutthaya z Bangkoku, co warto zobaczyć

PRZYSTANEK -> AYUTTHAYA

Ayutthaya jest to dawna stolica Syjamu (1350 r. – 1767 r.), czyli można powiedzieć starej Tajlandii. W 1700 r. liczyła ona około miliona mieszkańców i była jednym z głównych miast handlowych w Azji! Niestety przez toczoną wojnę Syjamu z Birmą, została zdobyta, spalona, zniszczona i obrabowana. Dzisiaj, przez swoje bliskie usytuowanie z Bangkokiem, wielu zwiedzających chce zobaczyć Ayutthayę i dowiedzieć się więcej o jej przeszłości.

ayutthaya jak dojechac

wycieczka z bangkoku

Aktualnie na jej terenie został utworzony Park Historyczny Ayutthaya, w którym możemy zwiedzać ruiny wielkiej stolicy, czyli „porozrzucane” po mieście świątynie. Centrum Parku ma charakter wyspy, ponieważ otaczają go 3 rzeki: Chao Phraya, Pa Sak i Lopburi. Większość ze świątyń znajduje się właśnie na jej terenie. Jednak spora ich część jest rozlokowana po całym mieście. Wiele osób decyduje się na wypożyczenie rowerów lub wynajęcie tuk tuka. W 1991 r. Park ten wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

JAK DOJECHAĆ Z BANGKOKU DO AYUTTHAYI?

Ayutthaya jest to miasto położone około 80 km na północ od Bangkoku. Dojechać tam możemy na przykład pociągiem, który kosztuje parę złotych. Z pewnością są również inne opcje, ale nie wdrażałam się zupełnie w ten temat. My postawiliśmy na wygodę i prosto z hotelu odebrał nas grab taxi, za którego zapłaciliśmy około 100 zł w jedną stronę. Z perspektywy czasu nie wiem, czy był to najlepszy wybór, ponieważ korki w drodze powrotnej były ogromne!!! Dla porównania w pierwszą stronę jechaliśmy trochę ponad 1 h, a w drugą stronę już 2,5 h 🙁

AYUTTHAYA – CENY, ILE KOSZTUJĄ BILETY WSTĘPU?

W Parku Historycznym Ayutthaya zwiedzamy z osobna poszczególne świątynie, zakupując bilety tuż przy wejściach do nich. Kosztują one około 50 THB (6 zł). Jednak dokładny spis, cennik i godziny otwarcia znajdziecie tutaj. Nie ma biletu, który uprawnia nas do wejścia do wszystkich świątyń. Jest za to bilet, dzięki któremu możemy wejść do 6 z nich i są one dokładnie określone: Wat Ratchaburana, Wat Mahathat, Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Si Sanphet, Wat Phra Ram i Wat Maheyong. Taki bilet łączony kosztuje 220 THB od osoby (26,50 zł). Kupić go możemy przy wejściu do którejś ze świątyń. Właśnie na niego się zdecydowałam i nie żałuję! 🙂

ILE PRZEZNACZYĆ NA ZWIEDZANIE?

Spokojnie można zaplanować w Parku Historycznym jeden dzień. No, chyba że jesteście zapalonymi historykami i jest to Waszą pasją, to z pewnością w jeden dzień nie zobaczycie wszystkiego w Ayutthayi. Pamiętajcie, że większość świątyń otwarta jest jedynie do 17:00!!! Szczerze przyznam, że dla mnie jako (aż wstyd się przyznać) laika historycznego po 5 świątyniach ich krajobraz zaczął zlewać mi się w jedną całość i poczułam klimat tego miejsca. Podsumowując, dla większości z Was polecam jeden dzień!

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO PARKU HISTORYCZNYM AYUTTHAYA?

Na terenie Parku Historycznego znajdziemy kilkaset świątyń! Często położone są dość daleko od siebie. Dodatkowo dochodzi upalna temperatura zwiedzania. Doznałam w tym mieście chyba najwyższej temperatury w życiu, czyli 44 stopni Celsjusza w cieniu. Dlatego my zdecydowaliśmy się na wynajęcie na 3 h tuk-tuka. Myślę, że był to super pomysł i polecam Wam takie rozwiązanie! Zapłaciliśmy za taką przyjemność około 35 zł. Dużo, mało? Według mnie nie ma źle, 11-12 zł za 1 h pracy 🙂

JAK SIĘ UBRAĆ NA ZWIEDZANIE AYUTTHAYI?

Jak w większości świętych miejsc dla Tajów, czy buddystów, każdego obowiązuje odpowiedni ubiór. Ramiona muszą być zakryte, a kolana zasłonięte. Według mnie najlepiej jest na początku przyjazdu do Tajlandii kupić sobie dużą chustę, którą przy wejściu do świątyni możemy zakładać, zasłaniając całe nogi. 🙂

NAZWY, KTÓRE MOGĄ SIĘ WAM PRZYDAĆ:

Wat – świątynia.
Czedi (chedi) – budowla przypominająca kształtem dzwon, zwieńczona iglicą, przechowuje się w niej relikwie lub prochy zmarłych.
Mondop – budowla na planie kwadratu, zwieńczona iglicą lub warstwowo położonymi dachami, a wewnątrz kryje się obiekt kultu.
Prang – wysoka wieża, bogato zdobiona, która wywodzi się z kultury khmerskiej.

AYUTTHAYA, PLAN ZWIEDZANIA

Przede wszystkim zwiedzanie Parku Historycznego Ayutthaya najlepiej jest zacząć od wyznaczenia sobie świątyń, które chcecie zobaczyć. My wyznaczyliśmy ich sobie sześć, a dokładniej: Wat Ratchaburana, Wat Mahathat, Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Si Sanphet, Wat Phra Ram i na koniec Wat Mongkhon Bophit.

Tak się złożyło, że pierwsza piątka była w bilecie promocyjnym, o którym pisałam wyżej, więc do tych świątyń udaliśmy się w pierwszej kolejności. Niestety głównie ze względu na upalną i męczącą temperaturę zwiedzanie zakończyliśmy na piątej świątyni. Nie dotarliśmy już do Wat Mongkhon Bophit.

AYUTTHAYA MAPA


WAT RATCHABURANA

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od ruin świątyni Wat Ratchaburana, ponieważ jest ona symbolicznym centrum starego miasta. Świątynia została zbudowana w 1424 r. jako krypta dla braci króla, którzy zginęli w walce o tron.

ayutthaya wat ratchaburana

swiatynie niedaleko bangkokuayutthaya centrum

WAT MAHATHAT

Wat Mahathat znajduje się dosłownie obok Wat Ratchaburana. Właściwie obie stanowią istne oblężenie turystów. Jednak ze względu na tajemniczą głowę Buddy to właśnie tutaj gromadzi się najwięcej ludzi. Chodzi dokładnie o najczęściej fotografowane drzewo w Tajlandii! Drzewo, w którego korzeniach utkwiła głowa Buddy. Są różne hipotezy, mówiące jak to się stało, lecz tak naprawdę nadal dokładnie tego nie wiadomo. Wat Mahathat jest to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń w Ayutthayi. Została wzniesiona w 1384 r. Na jej terenie możemy podziwiać wielkie stupy i mur, pod którym siedzą rzędem posągi Buddy bez głów.

tajlandia glowa buddy

ayutthaya park historycznyayutthaya z bangkoku

WAT CHAIWATTHANARAM

Ze względu na sporą odległość do tej świątyni, zdecydowaliśmy wziąć tuk tuka. Jechaliśmy tam kilkanaście minut i po drodze widzieliśmy kilka słoni wożących turystów oraz siedzibę całego tego „biznesu”. Jeśli chcielibyście poznać słonie, a jednocześnie nie krzywdzić ich, to odsyłam Was do mojego artykułu o Sanktuarium Słoni w Chiang Mai. Jeśli chodzi o samą świątynię, to przede wszystkim powiem Wam, że dla mnie była ona najlepszą ze wszystkich w Ayutthayi!!! Najpiękniej prezentuje się w całości z oddali. Została wzniesiona w 1630 r., a prang, którego wysokość mierzy 35 m., robi piorunujące wrażenie. Warto było tu przyjechać, szczególnie że turystów tutaj było bardzo niewiele. Dodatkowo były nawet takie momenty, że wydawało mi się, że jesteśmy tam sami.

wat chaiwattchanaram

ayutthaya zwiedzanieayutthaya ruiny miasta

WAT PHRA SI SANPHET

Centrum Wat Phra Si Sanphet stanowią 3 ogromne czedi, w których mieszczą się prochy władców. Świątynia ta została wzniesiona w 1448 r.

wat phra si sanphet

tajlandia czedibangkok ayutthaya

WAT PHRA RAM

Imponujący prang jest jednym z najstarszych zabytków Ayutthayi, gdyż został zbudowany w 1369 r. Znajduje się on tuż obok Wat Phra Si Sanphet.

wat phra ramayutthaya swiatynieUważam, że wycieczka do Ayutthayi stanowi idealny odpoczynek od głośnego Bangkoku. Miejscowość ta jest dość mała i cicha w porównaniu do stolicy. Wiele osób zatrzymuje się w niej w drodze do Chiang Mai, które leży na północy kraju. Oprócz zwiedzania ruin, w Ayutthayi zobaczyć możemy  także pływający targ. Jadąc dalej na północ od miasta, dojedziemy do Lop Buri, czyli Miasta Małp 🙂

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear