• Menu
  • Menu

Sandomierz: atrakcje szlakiem Ojca Mateusza

Sandomierz jest pięknym miastem w województwie świętokrzyskim, które zyskało ogromną sławę dzięki emisji serialu Ojciec Mateusz z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Są to przygody lokalnego księdza Mateusza, który próbuje pomóc policji w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Jestem pewna, że nie muszę tłumaczyć, o co tutaj chodzi! Osobiście uwielbiam ten serial i mogłabym oglądać go na okrągło. Pomysł na zwiedzanie Sandomierza szlakiem Ojca Mateusza wpadł przy okazji moich urodzin. Tak więc pojechałam! Przeczytaj artykuł do końca, a poznasz wszystkie najciekawsze sandomierskie atrakcje z serialu Ojciec Mateusz.

sandomierz figury woskowe

zamek w sandomierzu

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

SANDOMIERZ SZLAKIEM OJCA MATEUSZA

Serial Ojciec Mateusz podbił serca wielu Polaków. Od 2008 r. zachwycamy się przed telewizorem pięknem Sandomierza i jego atrakcjami. Popularny ksiądz przemierza rowerem całe miasto, dzięki czemu nabywamy chęć poznania województwa świętokrzyskiego. Ta chęć staje się tak silna, że w końcu wyruszamy do Sandomierza i szukamy miejsc, w których odgrywane były sceny z serialu. Najbardziej chcemy zobaczyć plebanię, kościół oraz komisariat policji. Niestety! Muszę na wstępie przekazać Ci przykrą wiadomość! Plebania księdza Mateusza oraz kościół nie mieszczą się w Sandomierzu! Sceny nagrywano pod Warszawą. Sandomierz służył głównie do nagrywania scen w plenerze. Ale, ale! Nic się nie martw! Mimo to znajdziesz w tym mieście wiele miejsc, które przypomną Ci, że znajdujesz się w stolicy księdza detektywa! Ułatwię Ci ich odnajdywanie! Przygotowałam kompleksowy przewodnik, w którym znajdziesz największe atrakcje szlakiem Ojca Mateusza w Sandomierzu!

Ten artykuł jest jednym z kilku wpisów o Sandomierzu na tym blogu. Jeżeli szukasz także informacji o miejscach, które warto zwiedzić w Sandomierzu, to odsyłam Cię do kolejnego wpisu.

SANDOMIERZ ATRAKCJE Z OJCA MATEUSZA

RYNEK GŁÓWNY W SANDOMIERZU

sandomierz rynek glowny ratusz w sandomierzu

Zdecydowanie najczęstszym miejscem, w jakim toczy się serialowa akcja w Sandomierzu, jest Rynek Główny. Wielokrotnie możemy zaobserwować w telewizji jeżdżącego tam rowerem księdza. W tle pojawiają się kamienice lub ratusz. Wiele ze sklepów lub miejsc usługowych znajdujących się na Rynku zostało wykorzystanych w serialu między innymi jako sklep jubilerski, czy siedziba banku. Poza tym Rynek w Sandomierzu jest naprawdę przepiękny! Warto wstąpić do jednej z knajp i spróbować lokalnego cydru!

KAWIARNIA KORDEGARDA NA RYNKU

Zwiedzając Sandomierz szlakiem Ojca Mateusza, zwróć uwagę na jedną z kawiarni usytuowanych na Rynku. Mowa o kawiarni Kordegarda. Rozpoznajesz jej taras? Bingo! W tym właśnie miejscu kręcono wiele serialowych scen. Ja rozpoznałam je w sekundę!

SERIALOWA KOMENDA POLICJI

sandomierz komisariat policji podziemia sandomierza

Gdzie znaleźć Komisariat Policji z Ojca Mateusza w Sandomierzu? Przy ul. Oleśnickiego! To jedna z uliczek wychodzących z Rynku, przy której znajduje się to charakterystyczne wejście z kilkoma schodkami i kratą u progu. W rzeczywistości mieści się tu sandomierski Urząd Miejski. Jako ciekawostkę dodam, że naprzeciwko tego wejścia rozpoczyna się Podziemna Trasa Turystyczna, czyli system podziemnych piwnic ciągnących się pod sporą częścią Sandomierza. Podczas zwiedzania można zobaczyć, jak wyglądały składy kupieckie z XV-XVII w. Polecam najpierw przyjść właśnie tutaj, by zakupić bilety na konkretną godzinę i wrócić po zwiedzaniu okolicy.

SERIALOWY BANK

sandomierz kamienica oleśnickich sandomierz atrakcje ojciec mateusz

Będąc na Rynku, podejdź pod przepiękną Kamienicę Oleśnickich. Aktualnie znajduje się tam placówka Poczty Polskiej. Kamienica sama w sobie jest piękna i nie da się przejść obok niej obojętnie. W serialu zauważyć ją mogliśmy zarówno pod postacią poczty, jak i banku.

SERIALOWY TARG

zabytkowa studnia w sandomierzu targ w sandomierzu

Kontynuując wątek atrakcji Sandomierza w odniesieniu do Ojca Mateusza, nie można nie wspomnieć o serialowym targu. Widok Natalii na zakupach tuż przy studni na środku Rynku jest całkiem powszechny. Wiele scen nagrano również na Małym Rynku, który znajduje się parę kroków na północ. Na co dzień rozkłada się tam wiele stoisk z różnymi przedmiotami do kupienia.

BRAMA OPATOWSKA

brama opatowska w sandomierzu swietokrzyskie punkty widokowe

Kolejną atrakcją śladami Ojca Mateusza w Sandomierzu są okolice Bramy Opatowskiej. Sama brama jest częstym tłem w serialowych zagadkach kryminalnych księdza. Wnikliwi widzowie z pewnością pamiętają sceny, w których ksiądz na rowerze przejeżdża przez wrota bramy. Sama brama powstała z cegły w XIV w. i jest ostatnią zachowaną bramą miejską w mieście. Na jej szczycie zauważyć możesz attykę, na którą można się wspiąć udostępnionymi za opłatą schodami i podziwiać z góry widok na Sandomierz.

Godziny otwarcia:
– październik – marzec, codziennie: 09:00 – 17:00,
– kwiecień – wrzesień, codziennie: 09:15 – 19:00.

Ceny biletów:
– normalny od kwietnia do września – 10 zł,
– ulgowy od kwietnia do września – 8 zł,
– normalny od października do marca – 8 zł,
– ulgowy od października do marca – 6 zł.

Dokładne informacje sprawdzaj na oficjalnej stronie Bramy Opatowskiej.

SERIALOWA SZKOŁA PODSTAWOWA

Przyznam szczerze, że kompletnie nie kojarzę, jak wygląda szkoła podstawowa w Ojcu Mateuszu. Zawrę ją jednak w tym zestawieniu dlatego, że być może jesteś jeszcze większym fanem tego serialu niż ja! W każdym razie ulokowaną ją przy ul. Bartolona w Zbrojowni Rycerskiej tuż przy Rynku głównym.

SERIALOWY SĄD

Sąd tak jak szkoła podstawowa jest dla mnie miejscem, którego zupełnie nie kojarzę. Po raz kolejny jednak podzielę się z Tobą moją wiedzą i zdradzę, gdzie kręcono sceny z sądem w tle. Odbywało się to na Placu Poniatowskiego, a za budynek sądu posłużyło ostatnie ocalałe skrzydło dawnego klasztoru dominikanów, w którym aktualnie mieści się Urząd Miejski w Sandomierzu.

SERIALOWY DOM NAUCZYCIELA

Na rogu ul. Sokolnickiego i ul. Tkackiej zlokalizowana jest kamienica, w której mieści się biblioteka i księgarnia. W serialu budynek ten posłużył jako dom nauczyciela. Naprzeciwko znajdziesz niewielką kawiarenkę o nazwie Cafe Mała, do której często wpadają bohaterowie serialu.

OKOLICE DZWONNICY I POTRĄCENIE KSIĘDZA MATEUSZA

sandomierz dzwonnica

Kto oglądał odcinek z potrącenia sprytnego księdza? Wszyscy, którzy go widzieli, będą mogli skojarzyć miejsce wypadku z pewnym miejscem w Sandomierzu. Są nim okolice dzwonnicy na rogu ul. Katedralnej i ul. Mariackiej. To właśnie tutaj odegrał się serialowy dramat.

ULICA STAROMIEJSKA I SERIALOWY POŚCIG SAMOCHODOWY

sandomierz ulica staromiejska sandomierzdojscie do wawozu

Podążając szlakiem Ojca Mateusza, w Sandomierzu zobaczysz także miejsce z samochodowego pościgu, który był głównym wątkiem w jednym z odcinków. Pościg miał miejsce na ul. Staromiejskiej, która jest najstarszą uliczką w mieście. Pięknie widać z niej zamek, pola winorośli i kościół św. Jakuba. Wszystkie te miejsca widzieć mogłeś na ekranie swojego telewizora. Najlepiej jest wybrać się tam, podczas spaceru do lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi.

ZAMEK W SANDOMIERZU I SERIALOWA AUKCJA OBRAZU

sandomierz szlakiem ojca mateusza

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Sandomierzu jest Zamek Królewski, w którym aktualnie znajduje się muzeum. Jeśli chodzi o odniesienie do serialu, to w jego wnętrzu odbywała się licytacja obrazu w jednym z odcinków. Zamek pochodzi z XIV w. i powstał za panowania króla Kazimierza Wielkiego.

BULWAR IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

atrakcje w sandomierzu

Niewątpliwie za sprawą Ojca Mateusza ogromną atrakcją Sandomierza stały się również bulwary nad Wisłą. Tutejszą przystań mogliśmy oglądać w telewizji w roli portu rzecznego. Można tu wypożyczyć rowerek wodny, czy wybrać się na wycieczkę statkiem.

WYSTAWA ŚWIAT OJCA MATEUSZA

sandomierz ojciec mateusz figury sandomierz atrakcje figury woskowe sandomierz muzeum ojca mateusza muzeum figur woskowych sandomierz

Jedną z najciekawszych atrakcji w Sandomierzu dotyczących serialu Ojciec Mateusz jest wystawa Świat Ojca Mateusza. Na 300 m² obejrzeć można serialowe scenografie odtworzone przy użyciu oryginalnych przedmiotów. Swoją stopę postawisz na plebanii, w komisariacie, w kościele, a nawet w pokoju biskupa. Oprócz tego na terenie wystawy umieszczono kilka figur woskowych z aktorami odgrywającymi główne role w Ojcu Mateuszu. Uważam, że jeśli jesteś fanem serialu, to warto jest wstąpić do tego miejsca, by wczuć się w ten klimat. Natomiast jeśli nie specjalnie go oglądasz, to też na wystawie nie znajdziesz nic specjalnego dla siebie. Tym bardziej że wejście nie jest wcale takie tanie jak na poświęcany czas zwiedzania. Kilkanaście minut w zupełności wystarczają, by zobaczyć wszystko. Wystawa Świat Ojca Mateusza funkcjonuje od 2017 r. Znajdziesz ją przy ul. Rynek 5.

Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do piątku: 09:00 – 18:00,
– soboty i niedziele: 09:00 – 20:00.

Cennik muzeum Ojca Mateusza w Sandomierzu:
– normalny – 17 zł,
– dzieci od 3 lat, emeryci i renciści – 15 zł,
– dzieci do 3 lat – bezpłatnie.

Dokładne informacje sprawdzaj na oficjalnej stronie wystawy Świat Ojca Mateusza.

sandomierz atrakcje muzeum ojca mateusza sandomierz ojciec mateusz


Mam ogromną nadzieję, że z moją pomocą uda Ci się zwiedzić Sandomierz szlakiem Ojca Mateusza. Zawarłam w tym wpisie wszystkie informacje, jakie posiadam i jakie udało mi się zdobyć. Korzystaj!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear