• Menu
  • Menu

Stare Miasto w Sandomierzu: co zobaczyć na Rynku

Rynek w Sandomierzu kryje w sobie kilka wspaniałych zabytków i dzieł sztuki. Spacer po nieco spadzistym terenie wzdłuż kolorowych kamienic i pięknego ratusza wprowadza w absolutny zachwyt. Nie bez powodu w 2017 r. część historycznego starego miasta w Sandomierzu została uznana za pomnik historii! Jako ciekawostkę dodam, że Sandomierz bardzo często nazywany jest Małym Rzymem. Podobieństwa można doszukać się w położeniu obu miast na siedmiu wzgórzach nad rzeką oraz w rozbudowanym systemie podziemnych labiryntów. W Rzymie służyły one jako katakumby, natomiast w Sandomierzu jako kupieckie piwnice oraz lochy.

sandomierz rynek

STARE MIASTO W SANDOMIERZU: OKOLICE RYNKU

RYNEK W SANDOMIERZU

kolorowe kamienice w sandomierzu

Rynek Główny w Sandomierzu jest miejscem absolutnie unikalnym i pięknym. Zdobi go przede wszystkim ratusz z XIV w. oraz 30 zabytkowych i kolorowych kamienic. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce! Dookoła rozsianych jest wiele restauracji i kawiarni, w których można coś zjeść z pięknym widokiem. Rynek w Sandomierzu jest całkiem sporych rozmiarów. W układzie prostokąta o wymiarach ok. 110 x 120 m umieszczonych jest wiele ławeczek, na których można na chwilkę odsapnąć podczas zwiedzania Starego Miasta Sandomierza.

RATUSZ W SANDOMIERZU

ratusz i wieża zegarowa w sandomierzu sandomierz trasa podziemna

W centralnej części rynku stoi duża ceglana budowla połączona z białą wieżą zegarową. Jest to gotycki ratusz pochodzący z XIV w. Najstarszą jego częścią jest południowa elewacja z zegarem słonecznym. Dopiero 200 lat później dobudowano charakterystyczną renesansową attykę zwieńczającą budynek. Wieża zegarowa powstała jeszcze później, bo w XVII w. Obecnie w ratuszu znajduje się Urząd Stanu Cywilnego i oddział Muzeum Okręgowego. Jako ciekawostkę dodam, że w podziemiach ratusza możesz wypić i zjeść w klubie Lapidarium.

ZABYTKOWA STUDNIA NA SANDOMIERSKIM RYNKU

sandomierz stare miasto

Drugim najbardziej charakterystycznym po ratuszu miejscem na rynku jest studnia miejska. To zabytkowy obiekt, w którym kiedyś naprawdę funkcjonowała studnia. Stanowi ona swoistą wizytówkę Starego Miasta Sandomierza.

INSTALACJA „ZAKOTWICZENIE NIEBA”

co zobaczyc na starym miescie w sandomierzu

W południowo-zachodniej części Rynku w Sandomierzu zauważycie niezwykłą kotwicę. Niezwykłą, bo zakotwiczoną symbolicznie ku niebu. To dzieło lokalnego artysty Cezarego Łutowicza, które w 2004 r. zaprezentowano właśnie w centrum Starego Miasta Sandomierza. Instalacja składa się z kotwicy i pionowo stojącego łańcucha, który wydaje się stać nierealnie w powietrzu. Symbol kotwicy nawiązuje do dobrodziejstw, jakie przez wieki dawała tutejszym mieszkańcom rzeka Wisła. Dokładnie ta kotwica z instalacji pochodzi z XIX w. i została znaleziona właśnie w Wiśle. Kotwica symbolizuje również nadzieję, której autor dzieła chciał nadać do nadchodzącego tysiąclecia.

KAMIENICA OLEŚNICKICH

ławeczki na rynku w sandomierzu

Na początku tekstu wspomniałam, że na Rynku w Sandomierzu znajduje się 30 zabytkowych kamienic. Tą najpopularniejszą jest zdecydowanie Kamienica Oleśnickich. Bardzo mocno wyróżnia się na tle sąsiednich budynków, więc bez problemu powinieneś ją odnaleźć. Poza tym znajduje się w niej Poczta Polska, a co za tym idzie, z przodu widnieje ogromny szyld informacyjny. Kamienica Oleśnickich jest kamienicą mieszczańską, która powstała w XVI w. w stylu renesansowym. Jest nieco wysunięta w porównaniu do sąsiednich budynków, a jej znakiem rozpoznawczym się dwa duże łuki na parterze. Ciekawostką jest fakt, że pod Kamienicą Oleśnickich, tak jak zresztą pod całym rynkiem, ukryty jest ciąg podziemnych korytarzy. Udostępniony jest on zwiedzającym w ramach wycieczki Podziemna Trasa Turystyczna Sandomierza.

BRAMA OPATOWSKA

brama opatowska wejście schody na taras bramy opatowskiej Stojąc na Rynku w Sandomierzu przy Kamienicy Oleśnickich, zobaczysz wysoką ceglaną wieżę na końcu ul. Opatowskiej. Jest to jedyna pozostała brama miejska wchodząca w skład murów obronnych Starego Miasta Sandomierza. Mury wraz z bramami powstały z polecenia Kazimierza Wielkiego w XIV w. Miały 8 m wysokości i cztery oficjalne bramy: Krakowską, Lubelską, Zawichojską i właśnie Opatowską. Brama ta uznawana za największą, zwieńczona jest białą attyką, którą ufundował ok. 200 lat później lokalny lekarz Stanisław Bartolon. W XIX w. była zamieszkiwana przez lokalnego kata. Ostatni raz swoją funkcję pełniła podczas powstania styczniowego.

widok z bramy opatowskiej na stare miasto sandomierz

Na Bramie Opatowskiej znajduje się obecnie taras widokowy. Po zakupie biletu można wyjść na sam jej szczyt za pomocą 130 metalowych stopni. Z wysokości 30 m można podziwiać okoliczne krajobrazy, w tym sandomierski Rynek, rzekę Wisłę, rezerwat Gór Pieprzowych i całe Stare Miasto w Sandomierzu.

Ceny biletów:
– normalny od kwietnia do września – 10 zł,
– ulgowy od kwietnia do września – 8 zł,
– normalny od października do marca – 8 zł,
– ulgowy od października do marca – 6 zł.

Godziny otwarcia:
– od października do marca: 9:15 – 17:00,
– od kwietnia do września: 9:15 – 19:00.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Bramy Opatowskiej w Sandomierzu.

RZEŹBA FLISAK

rzezba przed brama opatowska

Tuż przed Bramą Opatowską nad naszymi głowami znajduje się wisząca rzeźba, przedstawiająca człowieka balansującego na zawieszonej pomiędzy budynkami linie. Na pierwszy rzut oka wygląda aż nierealnie i sama zastanawiałam się, jak to jest możliwe, że ona tam po prostu wisi. Na pomysł tak oryginalnego dzieła sztuki wpadł częstochowski artysta Jerzy Jotka Kędziora. Zgodnie z konwencją artysty w czterech nadwiślańskich miastach ustawiono tego typu rzeźby z wodnymi atrybutami. Pozostałe możemy zobaczyć w Puławach, Kazimierzu Dolnym oraz w Baranowie Sandomierskim. Rzeźba w Sandomierzu zdobi ul. Opatowską od 2017 r. i przedstawia młodego chłopaka z kapeluszem w ręku, opierającego się o wiosło. Jest to syn flisaka, czyli osoby zajmującej się spływem wzdłuż rzeki. Postać ta nawiązuje do legendy o czworaczkach flisaka.

KOŚCIÓŁ ŚW. DUCHA W SANDOMIERZU

co robic na strarym miescie w sandomierzu kosciol sw ducha w sandomierzu

Kierując się z Rynku na Starym Mieście w Sandomierzu w stronę Bramy Opatowskiej, będziesz mijał po prawej stronie kościół św. Ducha. Budynek wtopiony jest w szereg kamienic i nie jest zbyt charakterystyczny. Powstał w XIV w. jako kościół wraz z klasztorem tzw. Duchaków. Kanonicy prowadzili na tym terenie szpital oraz przytułek. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najstarszych obiektów szpitalnych i dobroczynnych w Polsce! Zaciekawieni mogą zajrzeć do środka i obejrzeć najstarszą część kościoła, którą jest prezbiterium z XV w. Fasadę budynku odbudowano w stylu klasycystycznym w XIX w.

MAŁY RYNEK W SANDOMIERZU

maly rynek i fontanna w sandomierzu

Mały Rynek w Sandomierzu to targ z prawdziwego zdarzenia. Kupisz tu wiele różnych pamiątek i ozdób, z których słynie to miasto. Znajdziesz go kilka kroków na północ od Rynku Głównego. Na samym środku ustawiona jest fontanna, która podczas mojego pobytu niestety nie działała. Ponoć wieczorem jest pięknie oświetlona.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

sandomierz podziemia starego miasta podziemne miasto sandomierz

Wiesz, że oprócz tego, co nadziemne, możesz zwiedzić także to, co znajduje się pod Starym Miastem w Sandomierzu? Przy ul. Oleśnickiego, czyli tuż za Kamienicą Oleśnickich znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Podczas zwiedzania można zobaczyć średniowieczne podziemne składy kupieckie oraz piwnice połączone ze sobą długimi korytarzami. Głównie przechowywano w nich wino, sól oraz śledzie. Zapotrzebowanie na takie magazyny było na tyle duże, że najgłębszy skład postawiono 15 m pod powierzchnią rynku! Oczywiście wszystko robione było wtedy bez żadnych zabezpieczeń. Tunele wykorzystywano także jako schrony lub drogę ucieczki poza miasto.

Z czasem magazyny pod Rynkiem w Sandomierzu stały się zbędne i przestano z nich korzystać. Jednak działalność ta nie odbiła się bez echa. Przez wydrążone lata temu tunele wiele z budynków zaczęło się osiadać. Dochodziło nawet do katastrof budowlanych. Sprowadzono więc grupę naukowców z krakowskiego AGH, którzy część z tuneli zlikwidowali, a część pozostawili. W ten właśnie sposób wytyczono Podziemną Trasę Turystyczną w Sandomierzu, którą udostępniono do zwiedzania w 1977 r.

INFORMACJE PRAKTYCZNE O PODZIEMNEJ TRASIE TURYSTYCZNEJW SANDOMIERZU

Przejdźmy do informacji praktycznych. Czy warto wykupić sobie taką wycieczkę? Moim zdaniem tak! Przechadzając się 470-metrowymi tunelami i 364 schodami, zdajemy sobie sprawę, na jaką skalę miało rozwinięty handel to miasto. Każda z 34 komnat ma swoją nazwę odnoszącą się do historii miasta, a najniższa z nich położona jest na głębokości 12 m pod powierzchnią gruntu. Podziemia zwiedzać można jedynie z przewodnikiem w niewielkich grupach, a całość zajmuje ok. 45 minut. Podczas wycieczki usłyszymy kilka legend, z których najpopularniejszą jest ta o Halince Krępiance, która poświęciła swoje życie, w walce o Sandomierz wabiąc Tatarów do podziemi, z których nie było już wyjścia. W poszczególnych komnatach możemy też pooglądać interaktywne wystawy, narzędzia tortur, wystawę porcelany oraz sandomierskiego wina.

Ceny biletów:
– normalny od kwietnia do września – 20 zł,
– ulgowy od kwietnia do września – 16 zł,
– normalny od października do marca – 18 zł,
– ulgowy od października do marca – 14 zł.

Godziny otwarcia:
– od października do marca: 9:15 – 17:00,
– od kwietnia do września: 9:15 – 19:00.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Podziemnej Trasy Turystycznej w Sandomierzu.

ZBROJOWNIA RYCERSKA

Kolejną atrakcją znajdującą się tuż przy Rynku w Sandomierzu jest Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, zlokalizowana dokładnie przy ul. Bartolona. Sama nie odwiedziłam tego miejsca, ale uważam, że jest warte uwagi. Turystów przyciąga tu fakt, że można nie tylko zobaczyć, ale i przymierzyć rycerskie zbroje z różnych wieków. Z pewnością jest to niesamowite doświadczenie! Zwłaszcza dla dzieci! Poza tym zbrojownia wyposażona jest także w dużą kolekcję przeróżnej broni i opancerzenia. W jednym z pomieszczeń zobaczyć można wiele z narzędzi kata.

Ceny biletów:
– normalny – 9 zł,
– ulgowy – 7 zł.

Godziny otwarcia:
– od kwietnia do października: 10:00 – 16:00.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Zbrojowni Rycerskiej w Sandomierzu.

WYSTAWA ŚWIAT OJCA MATEUSZA

swiat ojca mateusza kuchnia natalii sandomierz

Z czym kojarzy Ci się Sandomierz? Mnie w dużej mierze z serialem Ojcem Mateusz, w którym Artur Żmijewski wciela się w rolę księdza i śmiga rowerem po całym Starym Mieście Sandomierza. Tuż przy rynku znajduje się wystawa poświęcona temu właśnie serialowi. Jeśli interesuje Cię ten wątek i chciałbyś więcej poczytać o atrakcjach szlakiem Ojca Mateusza, zapraszam Cię do zapoznania się z podlinkowanym tutaj wpisem.

PARKING W OKOLICY RYNKU W SANDOMIERZU

sandomierz parking blisko rynku

Źródło: www.sandomierz.eu

W Sandomierzu znajdziesz wiele wytyczonych parkingów dla przyjeżdżających tu turystów. Na stronie internetowej miasta Sandomierz można znaleźć informacje o kilku parkingach bezpłatnych oraz zdecydowanej większości płatnych miejsc postojowych. Bezpłatnymi ulicami są: Patkowskiego, Parkowa, Szkolna oraz Słowackiego.

Strefa płatnego parkowania w Sandomierzu podzielona jest na dwie części: miejsca płatne w dni robocze od godziny 08:00 do 18:00 oraz miejsca płatne przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Opłaty uiszczamy w parkomatach lub specjalnej aplikacji mobilnej.

Sporo płatnych miejsc parkingowych znajdziesz przy ul. Browarnej, Żeromskiego oraz przy bulwarze nad Wisłą. Jeżeli będziesz zwiedzał w szczycie sezonu, to polecam Ci od razu podjechać na bulwar, bo krążenie wokół Starego Miasta w Sandomierzu może być denerwujące. W przeciwnym wypadku możesz spróbować poszukać czegoś bliżej.

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear