PRZYSTANEK -> WYSPA ORTYGIA, SYRAKUZY
Zwiedzając południowo-wschodnią część Sycylii, warto jest zobaczyć Syrakuzy i wyspę Ortygię, czyli miejsce stanowiące niegdyś potęgę greckiej kolonizacji. Wyspa ta stanowi najstarszą część starożytnego miasta, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczyć tu można unikat na skalę europejską, czyli rosnący swobodnie papirus oraz pozostałości po wielu historycznych zabytkach jeszcze sprzed naszej ery. Zapraszam Cię do zapoznania się z moim przewodnikiem po Syrakuzach, a właściwie po wyspie Ortygii. Jeśli interesujesz się także archeologią, napisałam już wpis o Parku Archeologicznym Neapolis, który znajduje się w części lądowej tego miasta.
KRÓTKA HISTORIA ORTYGII
Grecy z Koryntu przypłynęli na Ortygię w VIII w. p.n.e. Mimo że, życie toczyło się tu już od XIV w. p.n.e., to właśnie Grecy doprowadzili do rozkwitu tych terenów. Z początku Syrakuzy obejmowały jedynie wyspę Ortygię, lecz z czasem zaczęły się one rozrastać, aż w końcu stały się jednym z najważniejszych greckich miast. Zaczęły powstawać tam świątynie i pałace, a cały teren miasta otoczono murem. Niestety wszystko się zmieniło, gdy w 212 r. p.n.e. Syrakuzy przejęli Rzymianie. Podczas oblężenia zniszczono i skradziono wiele cennych zabytków, a samo miasto zaczęło tracić na znaczeniu. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego tereny te przechodziły jeszcze przez ręce m.in. Arabów, Normanów i Hiszpanów. Katastrofalne w skutkach było trzęsienie ziemi w 1693 r., podczas którego w gruzach legła znaczna część Ortygii i wielu innych pobliskich miast. Niestety II Wojna Światowa również dała popalić miastu, które dwukrotnie zbombardowano.
PRZEWODNIK PO SYRAKUZACH, CO WARTO ZOBACZYĆ
WYSPA ORTYGIA W SYRAKUZACH
Ortygia jest niewielką wyspą. Jej powierzchnia wynosi ok. 0,6 km², dlatego najlepiej zwiedza się ją pieszo. Prowadzą na nią dwa równoległe mosty: Ponte Santa Lucia oraz Ponte Umbertino. Wybrzeże Ortygii jest w większości skaliste i nie ma na nim długich piaszczystych plaż, jednak są za to bardzo malutkie zakątki, w których można pokąpać się w morzu i popływać. Jednym z takich miejsc są okolice źródła Aretuzy. Niewątpliwie plusem takiego wybrzeża jest ogrom promenad i widokowych tras. Praktycznie cała wyspa jest w nie wyposażona. Tak naprawdę jeden dzień zdecydowanie wystarczy, aby zwiedzić całą Ortygię w Syrakuzach.
PRZEWODNIK PO SYRAKUZACH – PARKOWANIE
Na Ortygię można bez problemu wjechać samochodem. Wyspę z lądem łączy krótki most. Znajduje się tam parę płatnych parkingów, jednak my z nich nie korzystaliśmy. Zaparkowaliśmy na lądowej części Syrakuz, ok. 700 m od brzegu wyspy. Co prawda miejsce było bezpłatne, ale jego wybór wynikał tylko z tego, że nie wiedzieliśmy, czy znajdziemy jakieś wolne miejsce bezpośrednio na wyspie i woleliśmy nie ryzykować.
NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WYSPY ORTYGII W SYRAKUZACH
PIAZZA DEL DUOMO
Centrum starożytnych Syrakuz stanowiło miejsce nazwane dziś Piazza del Duomo. Jest to najpopularniejszy plac w mieście i moim zdaniem jeden z najpiękniejszych na Sycylii! Przede wszystkim mieści się tutaj znaczna ilość zabytków Syrakuz na czele z Katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Towarzyszy jej Opactwo św. Łucji (patronki Syrakuz) oraz wiele zbudowanych w tym miejscu pałaców. Na lewo od katedry znajduje się Palazzo del Vermexio, w którym mieści się ratusz. Naprzeciwko niego stoi piękny XV-wieczny Palazzo Beneventano Del Bosco. Obok jest Palazzo Arezzo della Targia, a tuż przy katedrze ulokowany jest Palazzo Arcivescovile, w którym funkcjonuje kuria i seminarium duchowne.
KATEDRA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W SYRAKUZACH
Najważniejszym zabytkiem na wyspie Ortygia w Syrakuzach jest zdecydowanie Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która aktualnie stanowi archidiecezję Syrakuz. Ta chrześcijańska świątynia powstała tutaj w VII w. w miejscu starożytnej świątyni Ateny z V w. p.n.e. Jej historia jest dość zawiła. W IX w. przeistoczono ją w meczet, a ok. 200 lat później z powrotem w kościół. Po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi z XVII w. konieczna była odbudowa fasady. Tą, którą dziś oglądamy, zaprojektowano w stylu baroku sycylijskiego. Naprawdę warto ją zobaczyć, będąc w Syrakuzach! Pomimo zawalenia się wielu budynków, katedra zdołała również przetrwać bombardowania podczas II Wojny Światowej.
Godziny otwarcia:
– od 09:00 do 17:30 – od października do marca,
– 09:00 – 18:30 – od kwietnia do do czerwca oraz we wrześniu,
– 09:00 – 19:00 – lipiec oraz wrzesień.
Cena wejścia:
– 2 euro – dorosły,
– 1 euro – ulgowy.
ŚWIĄTYNIA ATENY
Bardzo ciekawym tematem, którego nie sposób ominąć w żadnym przewodniku po Syrakuzach, jest grecka świątynia Ateny z V w. p.n.e. Jest ona tak interesująca, ponieważ w VII w. zastąpiono ją Katedrą Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia Ateny powstała dzięki pierwszemu tyranowi Syrakuz Gelonowi po zwycięstwie nad Kartagińczykami. Co ciekawe archeolodzy twierdzą, że już od VIII w. p.n.e. stał w tym miejscu jakiś obiekt kultu. Do dziś oglądać można jej pozostałości. Zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz zauważalne są doryckie kolumny.
OPACTWO ŚW.ŁUCJI
Na Piazza Duomo mieści się jeszcze jedna ważna dla Sycylijczyków świątynia. Chodzi o Chiesa di Santa Lucia alla badia, czyli Opactwo św. Łucji. Jest ona na tyle ważna, ponieważ jest poświęcona patronce Syrakuz. W czasach prześladowań chrześcijan święta Łucja nie wyparła się swojej wiary, pomimo aresztowania i tortur. Zmuszana do prostytucji, wydłubała sobie oczy. Ścięto ją w wieku 23 lat.
Ciekawostka: 13 grudnia organizowane są uroczyste obchody upamiętniające św. Łucję z Syrakuz. Przez miasto przechodzi procesja z posągiem świętej.
Godziny otwarcia:
– 11:00 – 16:00 – od wtorku do niedzieli.
Cena wejścia:
– bezpłatnie.
ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY
Idąc wzdłuż katedry, znajdziemy się na Piazza Minerva. Z prawej strony zauważalne są doryckie kolumny pozostałe po świątyni Ateny, natomiast z lewej mieści się stanowisko archeologiczne świątyni Artemidy z VI w. p.n.e. Dokładnie znajduje się ono w podziemiach Palazzo Vermexio. Ponoć budowla ta nigdy nie została dokończona. Rozpoczęty w stylu jońskim plac budowy przeniósł się parę metrów dalej i rozpoczęto pracę nad dorycką świątynią Ateny.
ŚWIĄTYNIA APOLLA
Zestawienie najważniejszych starożytnych świątyń na wyspie zamyka świątynia Apolla pochodząca z VI w. p.n.e. Źródła podają, że jest to najstarsza kamienna dorycka budowla na Sycylii. Do dziś przetrwała jednak tylko niewielka jej część. Dokładniej kawałek ściany, kolumn i fundamentów. Jej przeznaczenie zmieniało się wraz ze zmianą władających wyspą. Tak jak zresztą w przypadku większości świątyń na Ortygii w Syrakuzach. Była kościołem bizantyjskim, meczetem i chrześcijańskim kościołem Zbawiciela, a w czasach hiszpańskich przyłączono ją do koszar. Tak różne eksploatowanie budowli doprowadziło do jej dekonstrukcji. Co ciekawe ruiny świątyni Apolla zostały odkryte dopiero w XIX w.
STARE MIASTO
Miejscem, którego w przewodniku po Syrakuzach i wyspie Ortygii nie może zabraknąć jest Stare Miasto. Tutaj w każdym zakątku otaczają nas piękne budynki z różnych epok. Jest także wiele wąskich uliczek. Niektóre przepełnione są sklepikami i kawiarniami, a niektóre są zupełnie puste. Oj warto tu trochę pospacerować!
ŹRÓDŁO ARETUZY
Zdecydowanie najbardziej tajemniczym i owianym legendą miejscem na Ortygii jest słodkowodne jeziorko zwane źródłem Aretuzy. Jest to bardzo malutki okrągły staw, znajdujący się tuż przy brzegu morza. Wiele osób zjawia się w Syrakuzach, by zobaczyć unikat na skalę europejską, czyli swobodnie rosnący papirus! W całej Europie znajdziemy go jedynie w trzech miejscach na Sycylii. Turyści gromadzą się tutaj również ze względu na piękne widoki na morze i pobliską zabudowę. Tutaj chyba pierwszy raz w życiu zobaczyłam zatokę, która wydawała się zamknięta lądem z każdej strony, co oczywiście nie jest prawdą, a jedynie zmianą perspektywy. W źródełku zauważyć też można kaczki.
Z tym niewielkim oczkiem wodnym związany jest pewien grecki mit, który opowiada o losach nimfy Aretuzy. Szaleńczo zakochany w niej bóg Alfejos starał się o jej względy, jednak ta ciągle go odrzucała. Alfejos nie pozostawał obojętny, a jego zachowanie doprowadziło do tego, że Aretuza zaczęła przed nim uciekać, prosząc Artemidę o pomoc. I tak właśnie dokonała się przemiana nimfy Aretuzy w źródełko przy brzegu morza.
LUNGOMARE ALFEO
Będąc na wyspie Ortygii w Syrakuzach, warto jest przejść się promenadami przebiegającymi wzdłuż brzegu morza. Uważam, że te po zachodniej stronie są bardziej atrakcyjne ze względu na brak ruchu samochodowego. Jedną z nich jest Lungomare Alfeo, która zaczyna się tuż przy źródle Aretuzy, a kończy prawie przy twierdzy Castello Maniace. To wąziutka, brukowana droga z kilkoma klimatycznymi knajpkami.
FORO VITTORIO EMANUELE II
Drugą nadmorską drogą, którą spacerowałam była Foro Vittorio Emanuele II. W tym przypadku jest to bardzo szeroki pas dla pieszych wprost graniczący z taflą wody. Znajduje się na nim wiele ławek i drzew odgradzających to miejsce od zabudowy miasta. Wprost idealne miejsce na wieczorny spacer o zachodzie słońca. Spacerując Foro Vittorio Emanuele II można dojść spod średniowiecznej bramy Porta Marina praktycznie do źródła Aretuzy.
PORTA MARINA
Wchodząc na Foro Vittorio Emanuele II od strony północnej, z pewnością zauważysz stojącą tam wysoką wapienną bramę Porta Marina. Stanowi ona średniowieczne wejście do miasta. To pozostałość po fortyfikacji Ortygii z XV w.
FONTANNA DIANY
Kolejnym pięknym placem na Ortygii jest Piazza Archimede. Na samym środku znajduje się fontanna Diany utożsamianej z grecką Artemidą. Fontanna powstała w 1907 r., a główna postać, jaką można na niej zauważyć to bogini łowów Diana ze swoim atrybutem, czyli łukiem. U jej stóp pojawia się zmieniająca się w źródło Aretuza, a obok przyglądający się niej zakochany bóg Alfeo.
STATUA DI ARCHIMEDE
Mój przewodnik po Syrakuzach zamykam pomnikiem, który dumnie umieszczono tuż przy moście prowadzącym z lądowej części Syrakuz na wyspę Ortygię. Przedstawia on postać Archimedesa, wybitnego naukowca i chlubę Syrakuz. To właśnie tutaj urodził się i zmarł twórca słynnego prawa wyporu (Prawa Archimedesa). Można powiedzieć, że pomnik składa się z dwóch części: ponad 3-metrowej rzeźby Archimedesa oraz kamiennej podstawy, na której wyryto różne symbole. Symbole te dotyczą skonstruowanych przez naukowca praw, m.in. rozwinięcia liczby Pi, opracowania prawa wyporu, objętości kuli, czy zasady dźwigni. Postać trzyma w rękach kompas oraz lusterko, którym według legendy Archimedes podpalał statki.
Inne miejsca na Ortygii, które warto zobaczyć w Syrakuzach:
– Castello Maniace – zamek wzniesiony w XIII w. przez cesarza Sycylii Fryderyka II,
– Porta Urbica – pozostałości bramy będące częścią murów miejskich Ortygii, Jedyna pozostałość na wyspie po starożytnych greckich fortyfikacjach.
– Mercato – targ miejski z warzywami, owocami i rybami.
Wspaniały, rzeczowy i wyczerpujący wpis, bardzo się cieszę, że trafiłam na tego bloga. Jestem już po lekturze Twojego przewodnika po Noto i Parku Archeologicznym w Syrakuzach, czytam dalej 🙂
Super, bardzo się cieszę! Takie wiadomości dają mi siłę napędową, dziękuję! <3
Świetny artykuł, bardzo dużo dzięki niemu się dowiedziałem
Dziękuję i bardzo się cieszę! 🙂
Świetny przewodnik 🙂 Zabieram w moją pierwszą podróż na Sycylię. Dziękuję