• Menu
  • Menu

Szopki krakowskie: gdzie zobaczyć wystawę

GDZIE ZOBACZYĆ SZOPKI KRAKOWSKIE

Jesteś w Krakowie zimą i zastanawiasz się, co mógłbyś ciekawego tutaj robić? Już odpowiadam! Obejrzyj krakowskie szopki! Co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w Krakowie. Po ogłoszeniu wyników prace można zobaczyć na ulicach miasta królów Polski. Gdzie zobaczyć szopki krakowskie? Dokładną ich lokalizację znajdziesz w dalszej części artykułu.

kraków szopka szopki na rynku krakowskim

CO TO JEST SZOPKA KRAKOWSKA

Szopka krakowska jest to konstrukcja absolutnie unikalna, zupełnie inna niż szopki wywodzące się z dalszych regionów. Skąd wzięła się jej wyjątkowość? Wszystko zaczęło się w XIX wieku, kiedy to szopkarze zaczęli inspirować się przy tworzeniu szopek zabytkami Krakowa. Powstawały dzieła charakteryzujące się nieparzystą ilością barwnie zdobionych wież z atrybutami takimi jak np. lajkonik, trębacz krakowski, Smocza Jama, Barbakan, czy kaplica Zygmuntowska. Na zwieńczeniu szopki pojawiały się flaga lub godło Polski, a nierzadko także flagi krakowskie.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

GDZIE ZOBACZYĆ WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH?

Odpowiedź jest prosta. Na ulicach Krakowa! Wystarczy pobrać Spacerownik Wokół Szopki i wytyczyć sobie swoją własną trasę. Dla wszystkich, którzy nie mogą przyjechać do stolicy małopolski, jest również dostępna wersja zwiedzania szopek online. Tak naprawdę podążając szlakiem szopek, udaje nam się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Większość świątecznych arcydzieł znajduje się w centrum Starego Miasta, a więc przy okazji zwiedzamy również historyczne centrum Krakowa. To jest według mnie jedna z olbrzymich zalet zwiedzania szlakiem szopek krakowskich.

KIEDY ZOBACZYĆ WYSTAWĘ SZOPEK KRAKOWSKICH?

Wystawa pokonkursowa na najpiękniejszą szopkę krakowską rozpoczyna się zwykle początkiem grudnia i trwa do początku lutego. Później wszystkie szopki przenoszone są do Muzeum Historycznego Krakowa.

TRASA SZLAKIEM KRAKOWSKICH SZOPEK

Swoje zwiedzanie rozpocząć polecam pod Wawelem, a dokładniej w miejscu, w którym rozpoczyna się ulica Grodzka. Wzdłuż niej znajduje się już kilka szopek. Część z nich ukryta jest za witrynami sklepów i restauracji, a część jest łatwo widoczna na placach.

szopki krakowskie gdzie zobaczyć szopki bożonarodzeniowe kraków szopki wawel szopki na grodzkiej

Na końcu ulicy Grodzkiej znajduje się Rynek w Krakowie, czyli miejsce, gdzie zobaczyć można najwięcej krakowskich szopek bożonarodzeniowych. Trzeba mieć dobre oko lub mapę w telefonie, aby je wszystkie odszukać. Podpowiem, że kilka z nich znajduje się również na ul. Siennej (za kościołem Mariackim).

szopki przy kościele mariackim szopki krakowskie historiaszopki za witrynamikraków pomysł na spacerspacerem po krakowie gdzie zobaczyć szopki krakowskie szopki do kolędowania szopki krakowskie do kiedy

Z krakowskiego rynku polecam Ci przejść ulicą Wiślną i Gołębią na plac przed Uniwersytetem Jagiellońskim. Szopki szukaj w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika.

szopka bożonarodzeniowa

Dalej podążaj już plantami w kierunku północnym. Gdy dojdziesz do wlotu ulicy Szewskiej, rozejrzyj się dookoła i poszukaj kolejnej krakowskiej szopki. Nie zapominaj o sprawdzaniu mapy! Nierzadko się zdarza, że bożonarodzeniowe szopki krakowskie umiejscowione są w witrynach sklepów po drugiej stronie ulicy.

szopki krakowskie unesco tradycje bożonarodzeniowe kraków

Spacerując naprzód, w końcu dojdziesz na Plac Szczepański. To właśnie tutaj według mnie zobaczysz najpiękniejszą szopkę krakowską. Przy okazji koniecznie zajrzyj do różowego wnętrza Bubble Toast! Jestem pewna, że to miejsce zrobi na Tobie wrażenie!

krakowska szopkaszopka lajkonik

Kontynuując trasę szlakiem krakowskich szopek, zmierzaj plantami aż do ulicy Sławkowskiej.

gdzie szukać szopek w krakowie szopki w krakowie

Spacer proponuję zakończyć w okolicach Barbakanu i Placu Matejki. W tych dwóch miejscach znajdziesz duże szklane witryny z szopkami krakowskimi.

trasa szlakiem szopek krakowskich kraków bożonarodzeniowe zwyczaje

Cała powyższa trasa szlakiem szopek krakowskich teoretycznie zajęłaby ok. 30 minut, jednak zważając na to, że nieustannie będziesz szukał kolejnych dzieł, przygotuj się na 2-3 godziny. Tak naprawdę na samym krakowskim Rynku spędzisz ok. 30 minut, ponieważ szopek jest tam dużo i są w wielu zakamarkach. To samo właściwie tyczy długości trasy. Niby 3 km, a myślę, że 5 km to się zrobi na spokojnie 😀 Nie mniej jednak taki spacer jest bardzo przyjemny nawet pomimo niskiej temperatury. Po kilkunastu minutach człowiek skupia się na poszukiwaniu szopek i wszystko zamienia się w świetną zabawę.

SZOPKI KRAKOWSKIE: HISTORIA

Szopki świąteczne tworzone były w całej Polsce, jednak tylko w Krakowie powstawały duże ruchome dzieła, z którymi kolędnicy obchodzili w święta wiele domów. Szopkarzami byli głównie budowlańcy, dla których zimą było to dodatkowe źródło dochodu. Za istny wzór szopki krakowskiej uważa się te tworzone w XIX w. przez Michała Ezenekiera. Jeden z takich egzemplarzy można obejrzeć w Muzeum Historycznym Krakowa. Tradycja kolędowania trwała aż do rozpoczęcia I Wojny Światowej, podczas której całkowicie zakazano tego typu obchodów. Najwięksi twórcy w tym czasie rozjechali się po świecie lub zginęli.

Kolędowanie wraz z unikalnymi krakowskimi szopkami wróciło podczas dwudziestolecia międzywojennego. Niestety trudno było odzyskać ich tradycyjny styl. W związku z tym w 1937 r. zorganizowano pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Rok później zorganizowano kolejny konkurs, a następne edycje odbyły się dopiero po II Wojnie Światowej. Aktualnie konkursem tym zarządza Muzeum Historyczne Krakowa, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji szopek krakowskich. Jeszcze raz przypomnę, że krakowskie szopki można zobaczyć od grudnia do lutego na ulicach miasta Królów Polski.

SZOPKI KRAKOWSKIE UNESCO

No i na koniec element zaskoczenia! Krakowskie szopkarstwo zostało docenione na skalę globalną. Wpisano je na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. O takie tradycje należy dbać i je pielęgnować. Mam nadzieję, że w przyszłości powstawać będzie coraz więcej szopek oraz coraz więcej osób będzie przyjeżdżać do Krakowa, by je zobaczyć.

wystawa szopek kraków

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear