• Menu
  • Menu

Trasa zwiedzania Sandomierza: ciekawe miejsca

Zapraszam Cię do krótkiego przewodnika po Sandomierzu! Jeżeli jesteś tutaj przejazdem i chciałbyś zatrzymać się na parę godzin w tym mieście, to jest to idealny wpis dla Ciebie! Pokażę Ci krótką trasę zwiedzania Sandomierza z ciekawymi miejscami i najważniejszymi atrakcjami. Jednak jeśli trafiłeś tutaj przypadkiem, a szykujesz się na dłuższe zwiedzanie miasta, to odsyłam Cię do mojego poprzedniego wpisu o tym, co warto zwiedzić w Sandomierzu.

sandomierz jablka budownictwo gotyckie w polsce

TRASA ZWIEDZANIA SANDOMIERZA

PARKING W SANDOMIERZU:
Na początek szybka porada. Jeżeli czas Cię nagli i chciałbyś szybko i w spokoju zaparkować swój samochód, to polecam Ci parking przy Bulwarze Sandomierskim. Za godzinę postoju należy zapłacić kilka złotych, ale zaoszczędzisz za to nerwów podczas jazdy dookoła miasta w poszukiwaniu darmowego lub tańszego miejsca! Tyczy się to oczywiście lata oraz weekendów, kiedy to polskie miasta są najchętniej odwiedzane.

CIEKAWE MIEJSCA W SANDOMIERZU

ciekawe miejsca w sandomierzu

Powyższa trasa zwiedzania Sandomierza obejmuje kilka najważniejszych miejsc w mieście. Jej długość wynosi nieco ponad 3 km, więc jeśli potraktowałbyś ją jako spacer, to w niecałe 2 godzinki poznasz zarys miasta. Oczywiście czas zwiedzania jest kwestią dość indywidualną. Zależy od tego, czy interesują Cię wejścia do kościołów, muzeów lub innych atrakcji turystycznych.

ZAMEK KRÓLEWSKI

winnica i zamek w sandomierzu

Swoją trasę zwiedzania Sandomierza rozpocznij w odległym dosłownie o przejście przez ulicę Zamku Królewskim. Zbudował go Kazimierz Wielki w XIV w. w stylu gotyckim. Wielokrotnie bywali tu królowie polscy tacy jak Władysław Jagiełło, czy Kazimierz Jagiellończyk. Zamek kilkukrotnie był przebudowywany, aż w końcu zmienił swoją funkcję i stał się budynkiem użyteczności publicznej. Aktualnie na jego terenie znajduje się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu z wystawami na temat sztuki, literatury, archeologii i historii miasta.

BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP

bazylika mniejsza w sandomierzu

Znajdując się na Placu Zamkowym, przejdź w ul. Mariacką i zatrzymaj się pod Bazyliką Katedralną Narodzenia NMP. Tytuł ten otrzymała ona w 1960 r. i jest jedyną tego typu świątynią w mieście. Jej dach oraz wieżę widziałeś już pewnie z parkingu, teraz czas przyjrzeć się bazylice bliżej. Zbudował ją Kazimierz Wielki w XIV w. jako obiekt gotycki. Jej największym zabytkiem w środku są bizantyjskie freski z XV w.

DOM DŁUGOSZA

muzea w sandomierzu

Ciekawym miejscem w Sandomierzu pod względem architektonicznym jest XV-wieczny Dom Długosza. Budynek charakteryzuje się ogromną powierzchnią dachu o bardzo wysokim kącie nachylenia. Czerwona dachówka idealnie komponuje się z ceglaną konstrukcją obiektu. Wewnątrz znajduje się Muzeum Diecezjalne z dziełami malarskimi i rzeźbiarskimi.

RYNEK W SANDOMIERZU

najpiekniejsze miasto w swietokrzyskim

W Twojej trasie zwiedzania Sandomierza nie może zabraknąć oczywiście rynku! Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce w całym mieście! Kolorowe, pełne uroku, zapełnione knajpkami i ławeczkami. Czy wiesz, że część starego miasta uznano w 2017 r. za pomnik historii?!

sandomierski ratusz kamienica olesnickich na rynku w sandomierzu

Wiele z ciekawych miejsc w Sandomierzu znajdziesz właśnie na rynku głównym. Najważniejszymi zabytkami są tutaj XIV-wieczny ratusz stojący pośrodku placu oraz XVI-wieczna Kamienica Oleśnickich w pobliżu ul. Opatowskiej. Warto też przy okazji zobaczyć nowoczesną instalację Zakotwiczenie nieba i zabytkową studnię.

WYSTAWA ŚWIAT OJCA MATEUSZA

wystawa ojca mateusza sandomierz serialowe zwiedzanie sandomierza

Na rynku znajduje się jeszcze jedna bardzo popularna atrakcja! Chodzi o Wystawę Świat Ojca Mateusza, czyli wystawę figur woskowych wraz z odtworzeniem charakterystycznych scenografii z kultowego polskiego serialu Ojciec Mateusz. Wszystko to rozlokowane jest na 300 m²! Trasa zwiedzania tej sandomierskiej wystawy jest jednak dość krótka, więc kilkanaście minut w zupełności wystarczy, by sprawić sobie kilka zdjęć ze swoimi ulubionymi bohaterami.

Na moim blogu znajdziesz również artykuł, dzięki któremu będziesz mógł odkryć Sandomierz szlakiem Ojca Mateusza. Jeżeli interesuje Cię taka tematyka, to zapraszam do podlinkowanego wyżej wpisu.

BRAMA OPATOWSKA

rzezba przy bramie opatowskiej trasa zwiedzania sandomierza

Jedną z najpopularniejszych płatnych atrakcji w Sandomierzu jest wyjście na taras widokowy na Bramie Opatowskiej. Pięknie widać z niego całe miasto, sąsiednie Góry Pieprzowe, a ostatnio obiło mi się o uszy, że ktoś dostrzegł nawet Tatry! Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 lub 10 zł w zależności od sezonu. Brama Opatowska jest to jedyna zachowana do dzisiejszych czasów brama wjazdowa do średniowiecznego Sandomierza. Powstała w XIV w. razem z murami miejskimi z polecenia Kazimierza Wielkiego. Dodam, że była ona główną bramą, a przez kilka lat mieszkał w niej lokalny kat!

UCHO IGIELNE – FURTA DOMINIKAŃSKA

trasa piesza po sandomierzu

Jak już mówimy o bramach miejskich, to nie można zapomnieć o jedynej pozostałej w Sandomierzu furcie. Oprócz czterech bram w średniowiecznym mieście funkcjonowały dwie furty. Jedną z nich była Furta Dominikańska, która służyła zakonnikom do opuszczania granic Sandomierza w celu udania się do sąsiedniego klasztoru, gdy wszystkie bramy były już zamknięte. Często nazywa się ją także Uchem Igielnym ze względu na jej specyficzny kształt przypominający igłę.

Legenda o Uchu Igielnym w Sandomierzu:
Miejsce to owiane jest wyjątkową legendą. Ponoć tylko ci, których dusze są czyste, będą mogli swobodnie przejść przez furtę. Ciekawe, czy Ci się uda! 🙂

PIERŚCIEŃ Z KRZEMIENIEM PASIASTYM

zwiedzanie sandomierza

Dosłownie parę kroków od furty znajduje się kolejne niezwykle ciekawe miejsce w Sandomierzu. Chodzi o ogromny 80-kilowy pierścień, w którego oczku mieści się kamień szlachetny o nazwie krzemień pasiasty. Jest on dumą tego miasta, ponieważ właśnie w tej okolicy znajduje się jego jedyne na całym świecie wydobycie! Za sprawą lokalnego mieszkańca Cezarego Łutowicza, który miał ogromny wpływ na jego promocję, wykorzystuje się go także w jubilerstwie. W wielu miejscach w Sandomierzu możesz kupić jakąś błyskotkę z tą odmianą krzemienia.

WINNICA I KOŚCIÓŁ ŚW. JAKUBA

sandomierz w kilka godzin

Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania Sandomierza będzie winnica wraz z kościołem św. Jakuba i z pozostałościami po klasztorze dominikanów. Z pewnością zauważyłeś ją już z parkingu przy bulwarach. Aby dotrzeć do tego miejsca, przejdź przez Ucho Igielne w kierunku Podwala Dolnego i zmierzaj w stronę Wąwozu św. Jacka Odrowąża. Na jego końcu znajduje się nasz punkt docelowy. Kościół św. Jakuba jest najstarszym zachowanym kościołem w Sandomierzu. Wybudowali go dominikanie, w miejscu istniejącej tu wcześniej świątyni. Na przestrzeni lat postawili tutaj również swój klasztor, młyn oraz winnicę. Warto wiedzieć, że w sezonie letnim winnicę tę można odwiedzić i spróbować jednego z kilku rodzajów win, które jest tam wytwarzane. W XIX w. klasztor ten został zlikwidowany przez zaborcę, lecz aktualnie wszystko wróciło na swoje miejsce i od 2001 r. w budynkach przy kościele znów mieszkają dominikanie.

WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGI

top atrakcje w sandomierzu najpiekniejsze miejsca w sandomierzu

Na sam koniec zostawiłam największy smaczek, czyli Wąwóz Królowej Jadwigi. Najlepszą opcją w tym przypadku będzie pójście spod kościoła św. Jakuba dalej w górę ul. Staromiejską. Wychodząc z Wąwozu św. Jacka Odrowąża, należałoby skręcić w prawo. Tą drogą dojdziesz do kolejnego kościoła. Tuż przed nim po lewej stronie rozpoczyna się ścieżka Wąwozem Królowej Jadwigi, o czym informuje nas tabliczka. Wąwóz ten znany jest przede wszystkim z tego, że możemy zobaczyć tam masę przeróżnych korzeni, wyrastających na ostro nachylonych skarpach. Często pionowe ściany osiągają nawet 10 m wysokości! Przejście całej ścieżki zajmie nam niecałe 10 minut. W tym miejscu muszę wspomnieć o komarach! Wieczorem może ich być cała masa, więc lepiej dobrze się ubrać lub wziąć ze sobą środek przeciw komarom. Wychodząc z wąwozu, dojdziemy do głównej drogi przy ul. Krakowskiej. Należy na niej skręcić w lewo, a po przejściu 150 m zobaczysz po prawej stronie parking na bulwarach.


Mam nadzieję, że mój ekspresowy przewodnik po ciekawych miejscach w Sandomierzu Ci się przyda i skorzystasz z niego w najbliższym czasie! Jeżeli interesuje Cię bardziej szczegółowe zwiedzanie tego miasta, to zapraszam Cię do zapoznania się z moimi innymi wpisami z Sandomierza!


 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear