• Menu
  • Menu
miasto sztuki i nauki w walencji

Najlepsza atrakcja Walencji: miasto sztuki i nauki

Niemal od razu, gdy padł pomysł o wyjeździe do Walencji, ucieszyłam się, że w końcu będę mogła zobaczyć najsłynniejsze hiszpańskie miasto w mieście. Chodzi oczywiście o futurystyczne Miasto Sztuki i Nauki w Walencji, czyli La Ciutat de les Arts i les Ciencies. To jedna z największych atrakcji Walencji i nie ma co się temu dziwić, bo zastane na miejscu budynki robią ogromne wrażenie. Nowoczesność, porządek i przyszłość. Te trzy słowa wystarczą, by opisać ten wyjątkowy kompleks kulturalno-rozrywkowy.

Walencja można w skrócie powiedzieć, dzieli się na dwie części: zabytkową oraz futurystyczną. Część zabytkowa to między innymi plac ratuszowy, katedra i arena walk byków, a część futurystyczna to Miasto Sztuki i Nauki nazywane w Walencji dzielnicą przyszłości. W zależności od tego, w której części starego miasta będziesz się znajdował, od centrum sztuki i nauki dzieliło Cię będzie od 2 do 5 km. Mając to na uwadze, najlepiej jest tak rozplanować swoje zwiedzanie Walencji, by nie musieć się nigdzie cofać.

najlepsze miejsca w walencji

W ARTYKULE ZNAJDZIESZ:

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

NAJWIĘKSZA ATRAKCJA WALENCJI: MIASTO SZTUKI I NAUKI

Na początek zapoznajmy się z kilkoma faktami dotyczącymi Miasta Sztuki i Nauki w Walencji. Jeśli słyszysz o tym miejscu po raz pierwszy, to najprościej ujmując, jest to 350 000 m² powierzchni, na której znajdują się futurystyczne budynki o przeznaczeniu kulturalno-rozrywkowym. Najciekawszym miejscem wydaje się tu być największe w Europie oceanarium! Niestety nie miałam okazji zwiedzać tych miejsc od wewnątrz. Delektowałam się nimi z zewnątrz, ale na tym tak naprawdę najbardziej mi zależało! Awangardowe budynki powstały między 1998 a 2009 r. Większość z nich zaprojektował światowej sławy architekt Santiago Calatrava. Jedynie obiekty składające się na oceanarium powstały dzięki projektom inżyniera Felixa Candeli. Wszystkie razem wyglądają jak wyciągnięte z przyszłości i aż trudno uwierzyć, że najstarszy z nich ma już przeszło 20 lat! To właśnie za ich sprawą miejsce to stało się jedną z największych atrakcji Walencji.

Na Miasto Sztuki i Nauki w Walencji składa się sześć głównych budynków. Są nimi Hemisferic, Umbracle, Museu de les Ciencies, Oceanografic, Palau de les Arts Reina Sofia oraz Agora. Każdy z nich po krótce opiszę w następnych akapitach. Ustawione są jeden za drugim wzdłuż płynącej tu rzeki Turia. Niesamowitego uroku temu miejscu dodają baseny z przejrzystą i błękitną wodą, którymi otoczone są te budynki. Jest to powiązane ze śródziemnomorską kulturą, w której barwy bieli i błękitu symbolizują morze i światło.

Bilety na wyżej wymienione atrakcje Walencji możesz kupić w jednym miejscu!

HEMISFERIC: PLANETARIUM I KINO IMAX

walencja hemisferic
walencja na weekend

Zacznijmy od obiektu, który na terenie Miasta Sztuki i Nauki w Walencji został otwarty jako pierwszy, bo w 1998 r. Z trzech charakterystycznych białych budynków, Hemisferic usytuowany jest pośrodku. Kształtem przypomina oko, a jego znaczna część elewacji wykonana jest ze szkła. Wewnątrz można zauważyć wielką białą kulę, która stanowi salę projekcyjną. Jak widać, powiązanie kształtu budynku z jego funkcją jest ogromne! Budynek niemal z każdej strony otoczony jest basenem, po którym można pływać wypożyczoną łódką. Wewnątrz mieści się planetarium oraz kino IMAX o powierzchni ekranu wynoszącej 900 m². Ciekawostką jest fakt, że sala kinowa IMAX jest największą salą kinową w Hiszpanii.

Ceny biletów za seans:
– normalny – 8,00 €,
– ulgowy – 6,20 €.

Aktualny harmonogram dostępnych projekcji znajdziesz tutaj.

MUSEU DE LES CIENCIES: MUZEUM NAUKI

muzeum nauki walencja
walencja w 3 dni

Drugim najszybciej oddanym do użycia budynkiem było Muzeum Nauki. Jego otwarcie miało miejsce w 2000 r. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych i imponujących tu obiektów, a swoim kształtem przypomina nieco szkielet dinozaura. W tym przypadku po raz kolejny mamy do czynienia z rekordem, ponieważ muzeum to jest największym muzeum na terenie Hiszpanii! W środku na ponad 26 000 m² powierzchni wystawowej można doświadczyć wielu animacji naukowych oraz interaktywnych wystaw związanych z najnowszymi osiągnięciami w nauce i technice. Jak przeczytałam na oficjalnej stronie muzeum, jego mottem jest zdanie „Zabrania się: nie dotykać, nie czuć, nie myśleć”. Niezwykle zaciekawił mnie również fakt, że w muzeum znajduje się symulator lotów kosmicznych, który odtwarza trzy etapy przygotowania do wystrzelenia w kosmos. Brzmi ekstra!

Ceny biletów:
– normalny – 8,00 €,
– ulgowy – 6,20 €.

Godziny otwarcia:
– codziennie od 10:00 do 18:00, 19:00 lub 21:00 – w zależności od sezonu.
Tutaj zamieszczam kalendarz z godzinami otwarcia w poszczególnych dniach.

UMBRACLE: OGRÓD POD PARASOLEM

walencja ogrod pod parasolem
walencja co warto zobaczyc
walencja kiedy jechac

Czas przedstawić Ci mojego tutejszego ulubieńca, którego uważam za jedną z najfajniejszych atrakcji Walencji. To obiekt Umbracle z 2001 r. nazywany także parasolem. Od razu rzuca się w oczy przez wysoką konstrukcję z połączonych łuków i przebijające od wewnątrz palmy. Po wejściu do środka zastaniesz piękny i zadbany śródziemnomorski ogród ze spacerową promenadą o długości 320 m. Oprócz palm rosną tutaj drzewka pomarańczy, rozmaryn, lawenda i lotos. W cieniu wylegują się kociaki, a nad głowami latają ptaszki i papużki. Ciągle słychać ćwierkanie! To miejsce, w którym można troszkę po obcować z naturą w betonowym mieście. I to całkiem za darmo!

JARDI D’ASTRONOMIA: OGRÓD ASTRONOMICZNY

Za budynkiem Umbracle od strony oceanarium znajdziesz niewielką wystawę zwaną ogrodem astronomicznym. Jest ona ogólnodostępna i jak łatwo się domyślić dotyczy właśnie astronomii. Tutaj w efektywny i zabawny sposób możemy dowiedzieć się, czym jest pozorny ruch gwiazd, kiedy występują przesilenia i równonoce oraz czym różni się długość od szerokości geograficznej.

PASSEIG DE L’ART: SPACER PO SZTUCE

walencja sztuka na powietrzu

Od kilku lat w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji odbywają się rzeźbiarskie wystawy światowej sławy artystów na świeżym powietrzu. Spacerując po dzielnicy przyszłości, będziesz miał zatem okazję doznać odrobiny sztuki bez wchodzenia do któregoś z budynków kulturalnych. Podczas mojej wizyty atrakcją Walencji była wystawa „Leiko Ikemura. Oto jesteśmy.” z charakterystycznym królikiem postawionym na środku jednego z basenów. Przyznam, że bardzo mi się spodobała! Niestety te wystawy są czasowe, więc trzeba sprawdzić oficjalną stronę miasta, by dowiedzieć się, czy aktualnie jest coś realizowane lub planowane.

OCEANOGRAFIC: NAJWIĘKSZE OCEANARIUM W EUROPIE

Lubisz odwiedzać oceanaria? Tak się składa, że w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji znajdziesz największe oceanarium w Europie! Mieści aż 500 różnych gatunków zwierząt, które rozdzielono ze względu na obszar występowania. Zwiedzić możemy np. pawilon arktyczny, akwarium śródziemnomorskie, akwarium mórz tropikalnych, delfinarium, strefę oceaniczną z podwodnym tunelem i ptaszarnię z terenami mokradeł. A to wszystko w towarzystwie przepięknej architektury! Uważam, że to jedna z fajniejszych atrakcji Walencji i na pewno, gdy miałabym więcej czasu, wybrałabym się do tego miejsca! Awangardowe budynki zaprojektował Felix Candela, a ich otwarcie nastąpiło w 2003 r. Ikonicznym budynkiem oceanarium jest stojąca pośrodku restauracja o kształcie lilii wodnej. Obiekt ten podzielony jest symetrycznie na segmenty, które przypominają właśnie płatki tego kwiatu. Podobną estetyką dysponuje budynek wejściowy. Szkoda, że z zewnątrz tak mało widać!

Ceny biletów:
– normalny – 31,90 €,
– ulgowy – 23,80 €.

Godziny otwarcia:
– codziennie od 10:00 do 18:00, 20:00 lub 22:00 – w zależności od sezonu.
Tutaj zamieszczam kalendarz z godzinami otwarcia w poszczególnych dniach.

PALAU DE LES ARTS REINA SOFIA: PAŁAC SZTUKI KRÓLOWEJ ZOFII

palac sztuki w walencji
przewodnik po walencji

Najbardziej wysuniętym na północ obiektem w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji jest Pałac Sztuki. Budynek powstał w 2005 r. i sam w sobie stanowi dopełnienie powstałych tu kilka lat wcześniej obiektów. Jego najbardziej charakterystyczna część konstrukcji składa się z dachu nazywanego piórkiem oraz z części elewacji białej jak śnieg. Wewnątrz znajdziemy 4 sale, w których odbywają się przedsięwzięcia takie jak opera, balet i teatr. Sala Główna może pomieścić ponad 1400 widzów na czterech poziomach. Oznacza to, że jest obecnie trzecią co do wielkości salą na świecie. Dodam również, że to właśnie tutaj znajduje się siedziba Orkiestry Wspólnoty Autonomicznej Walencji.

Jeżeli jesteś zainteresowany działalnością Pałacu Sztuki, to zostawiam Ci tutaj odnośnik.

 

AGORA: MIEJSCE DO ORGANIZACJI IMPREZ

sztuka i nauka
walencja centrum sztuki i nauki

Najnowszym budynkiem w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji jest Agora. Otwarto ją w 2009 r. jako miejsce do organizowania imprez. Wyróżnia się od innych budynków tym, że jest bardziej granatowa niż biała. Mnie osobiście kojarzy się trochę z wynurzającym się wielorybem. 😀

MIASTO SZTUKI I NAUKI W WALENCJI: CENNIK

Jeżeli chciałbyś skorzystać z kilku wymienionych wyżej atrakcji Walencji jednocześnie, możesz kupić bilet łączony. Wyjdzie Cię wtedy taniej!

– Hemisferic + Muzeum Nauki – 12,00 € (ulgowy 9,30 €),
– Hemisferic + Oceanarium – 33,40 € (ulgowy 25,10 €),
– Oceanarium + Muzeum Nauki – 33,40 € (ulgowy 25,10 €),
– Hemisferic + Oceanarium + Muzeum Nauki – 39,10 € (ulgowy 29,50 €), obowiązuje przez 3 dni.

Bilet ulgowy dotyczy dzieci od 4 do 12 lat oraz seniorów od 65 roku życia.
Dzieci poniżej 4 roku życia mają bezpłatny wstęp.

MIASTO SZTUKI I NAUKI W WALENCJI: PARKING

Tuż pod obiektem Umbracle znajduje się duży parking dla kilkuset samochodów i kilkudziesięciu autokarów. Jest on płatny prawie całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Poniżej zapisuję wszelkie potrzebne informacje.

Godziny otwarcia parkingu:
– codziennie od 8:00 do 24:00.

Ceny parkingu:
– 2,30 €/godzinę,
– 24,00 €/dzień,
– 7,00 €/dzień, jeśli pokażesz bilet wejściowy do jednego z obiektów w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji.

Jeśli szukasz jakiegoś bezpłatnego parkingu, to my skorzystałyśmy z placu znajdującego się naprzeciwko Pałacu Sztuki pomiędzy ulicami Carrer de Nino Bravo i Avinguda de l’Alcalde Gisbert Rico. Co prawda ciężko było znaleźć wolne miejsce, ale warto próbować!

ATRAKCJE WALENCJI W ZABYTKOWYM CENTRUM

Oprócz futurystycznego Miasta Sztuki i Nauki w Walencji warto jest też zobaczyć zabytkowe centrum tej miejscowości. Ciekawych miejsc jest tutaj tak wiele, że spokojnie zapełnilibyśmy plan na tydzień lub nawet i więcej! Ja spędziłam tu zaledwie jeden dzień, więc przedstawię Ci najciekawsze atrakcje w Walencji moim okiem. Wszystkie pozostałe miejsca warte zobaczenia wypiszę na końcu tego artykułu.

ARENA WALK BYKÓW W WALENCJI: PLACA DE BOUS DE VALENCIA

arena walk bykow w walencji
walencja plan zwiedzania
kamienice w walencji

Pierwszą atrakcją Walencji, jaką zobaczyłam w zabytkowym centrum, była słynna na całą Hiszpanię Arena walk byków, czyli Placa de Bous de Valencia. Jak nazwa wskazuje, jest to ogromna arena, przypominająca mi bardzo rzymskie Koloseum lub amfiteatr w chorwackiej Puli. Budynek ma prawie 18 m wysokości i aż 52 m średnicy! Mocno wyróżnia się na tle sąsiedniej zabudowy, czyli budynków mieszkalnych, siedzib firm, czy północnego dworca. Powstał w XIX w. jako dzieło Sebastiana Monleon y Estelles. Osobiście uważam, że to jeden z tak zwanych must see w tym mieście!

Na tej stronie znajdziesz wydarzenia, jakie odbywają się na Arenie walk byków.

ZABYTKOWY DWORZEC KOLEJOWY: ESTACIO DEL NORD

dworzec glowny w walencji
najpiekniejsze dworce w europie
mozaika na dworcu

Tuż obok areny znajduje się główny dworzec kolejowy w Walencji. I to nie byle jaki dworzec! Śmiem twierdzić, że to najpiękniejszy budynek dworca, jaki kiedykolwiek widziałam! Zbudowano go w stylu secesyjnym w 1917 r. Podobno wewnątrz jest równie piękny, jak i na zewnątrz, choć nie miałam okazji tego sprawdzić!

PLAZA DEL AYUNTAMIENTO

Zwiedzając Walencję natrafiłam na ogromny plac słynący pod nazwą Plaza del Ayuntamiento, czyli w tłumaczeniu plac ratuszowy. Spod dworca dojdziemy tutaj w zaledwie 3 minuty. To ogromne tętniące życiem miejsce funkcjonuje chyba całą dobę! Nawet późnym wieczorem sprzedawane są kwiaty, pamiątki i zabawki dla dzieci. To właśnie tutaj spotkałam także Transformersa i niedźwiadka z bajki Masza i niedźwiedź. Jednak faktem, dla którego warto się tu pojawić, jest otaczająca nas przepiękna zabytkowa zabudowa i szereg kamienic!

TOWN HALL

ratusz w walencji

Idąc za nazwą placu, nasze oczy w pierwszej kolejności skupione są na dużym gmachu, w którym znajduje się siedziba Rady Miasta. Trzeba przyznać, że w Walencji mają rozmach! Ciężko tu nie zachwycać się architekturą. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają zadbane, zabytkowe i piękne obiekty!

CORREOS: BUDYNEK POCZTY

poczta w walencji

Kolejnym z takich obiektów jest modernistyczny budynek poczty głównej nazywany tutaj Correos. Gmach ten jest nieco mniejszy od ratusza, ale równie piękny! Wypełniony wspaniałymi detalami, rzeźbami i kolumnami jest niezwykle reprezentatywny. Powstał w 1923 r. z projektu Miguela Angela Navarry.

PLACA DE LA REINA

Gdy obejrzysz już zabytkowe budynki ratusza i poczty, przejdź na sąsiedni plac o nazwie Placa de la Reina. To właśnie tutaj będziesz mógł zobaczyć tyły słynnej katedry, ale o tym za chwilę. Plac sam w sobie w większości przeznaczony jest do ruchu drogowego dla samochodów. Jedynie wzdłuż chodników rozciągają się kawiarnie i restauracje z niewielkimi ogródkami.

WIEŻA TORRE DE SANTA CATALINA

walencja wieze widokowe

Wchodząc na Placa de la Reina od strony Plaza del Ayuntamiento zwróć uwagę na wysoką wieżę znajdującą się niemal od razu po lewej stronie placu. To Torre de Santa Catalina. Wchodzi ona w skład gotyckiego kościoła Esglesia de Santa Caterina Martir, który stanowi jeden z najstarszych kościołów w całej Walencji! Zbudowano go w okresie średniowiecza w miejscu istniejącego meczetu. Sama dzwonnica pochodzi już z XVII w. i prezentuje styl barokowy. Ciekawostką jest fakt, że można z jej szczytu podziwiać piękną Walencję! Szkoda, że nie udało mi się odwiedzić żadnego punktu widokowego w tym mieście! Zostawiłam je na ostatnią chwilę i oczywiście zabrakło już czasu. Dlatego zdecydowanie większość atrakcji Walencji będę miała z pewnością do nadrobienia!

Cena wejścia na wieżę:
– bezpłatne.

Godziny otwarcia:
– codziennie od 10:00 do 13:00 oraz od 19:00 do 20:00.

WIEŻA EL MICALET

Po obejrzeniu wieży Torre de Santa Catalina czas przenieść się na drugi koniec placu Placa de la Reina i zobaczyć wieżę El Micalet. Na pierwszy rzut oka zauważysz różnicę pomiędzy tymi dwoma obiektami. Ta pierwsza wieża zawiera w sobie maksymalnie dużo zdobień, podczas kiedy El Micalet jest na większości swojej wysokości ich pozbawiona. Dopiero u samej góry pojawiają się architektoniczne majstersztyki. Wieża ta jest starsza, bo zbudowano ją już w XV w. Prezentuje styl gotycki. Na jej szczyt również można wejść, jednak tym razem należy już dokonać opłaty.

Cena wejścia na wieżę:
– 2 euro,
– 1 euro – dla dzieci do lat 14.

Godziny otwarcia:
– kwiecień – październik: codziennie od 10:00 do 19:30,
– listopad -marzec: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:30, w soboty od 10:00 do 19:00, w niedziele od 10:00 do 13:00 oraz od 17:30 do 19:00.

PLACA DE LA MARE DE DEU

Nieopodal wieży El Micalet znajduje się plac Placa de la Mare de Deu wraz z największą atrakcją Walencji zaraz po Mieście Sztuki i Nauki, jaką jest słynna katedra. Najpierw jednak kilka słów o samym placu. Po raz kolejny mamy do czynienia z sercem Walencji, czyli z jej ścisłym centrum. To tutaj zobaczysz ulicznych artystów, usiądziesz w knajpce, zachwycisz się fontanną, a może nawet kupisz coś od ulicznych sprzedawców handlujących tanimi zabawkami. Sama nie wiem, co najbardziej zachwyciło mnie w tym miejscu! Klimat, architektura, czy niewielki zielony ogród w samym centrum placu!

KATEDRA W WALENCJI

No i w końcu mamy to! Trafiliśmy na jeden z głównych punktów zwiedzania Walencji. To właśnie tutaj znajduje się wejście do słynnej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z legendą to właśnie tutaj umieszczono Święty Graal, którym jest kielich używany prawdopodobnie przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy! Niesamowite, prawda!? Zobaczyć go możesz w Kaplicy Świętego Kielicha, czyli Capilla del Santo Caliz. Główne wejście do katedry znajduje się właśnie od strony Placa de la Mare de Deu i nosi nazwę Puerta de los Apostoles, czyli Brama Apostołów. Nawiązuje do rzeźb 12 apostołów, które rozlokowano z dwóch stron potężnych drzwi. Sam wygląd zewnętrzny katedry również mocno zachwyca! Jej frontowa elewacja połączona jest z konstrukcją, która przypominać może urywek słynnych amfiteatrów. Wygląda to naprawdę pięknie. Większość katedry prezentuje styl gotycki, a sama budowa aktualnej świątyni rozpoczęła się w XIII w. Wcześniej funkcjonował tu meczet, a jeszcze wcześniej starożytna rzymska świątynia.

Jej godziny otwarcia są dość skomplikowane, zależą od dnia tygodnia i sezonu, więc tutaj umieszczam Ci link, w którym znajdziesz wszystkie szczegóły.

BASILICA DE LA MARE DE DEU DELS DESAMPARATS

Basílica de la Mare de Déu dels Desamparats

Tuż obok największej walenckiej katedry znajduje się charakterystyczny różowy budynek z niebieską kopułą. To pochodząca z XVII w. Basilica de la Mare de deu dels Desamparats. Poświęcona jest patronce miasta, a w swoich murach skrywa niesamowite skarby. Są nimi freski Antonio Palomino oraz najbardziej czczony wizerunek Matki Boskiej w całym mieście. Warto wiedzieć, że możemy zobaczyć je nawet poza godzinami otwarcia bazyliki. W przejściu pomiędzy bazyliką i katedrą mieszczą się zakratowane drzwi, za którymi znajduje się podświetlona kaplica z XV-wieczną figurką Maryi.

Godziny otwarcia:
– codziennie: 07:00 – 14:00 oraz 16:00 – 21:00.

FONT DEL TURIA

walencja font del turia

Pośrodku Placa de la Mare de Deu znajduje się fontanna Font del Turia, która symbolizuję przepływającą przez Walencję rzekę Turia. Udekorowana jest kilkoma rzeźbami, z których ta największa obrazuje samego Neptuna. Wokół niej postawione są stoliczki, przy których można usiąść i coś przekąsić.

PALAU DE LA GENERALITAT VALENCIANA

PALAU DE LA GENERALITAT VALENCIANA

Naprzeciw bazyliki na pewno zwrócisz uwagę na niewielki i uroczy ogród z reprezentatywnym budynkiem z podniesionymi flagami na szczycie. Ten gotycki pałac z XV w. stanowi siedzibę władz regionu Walencji nazwaną Generalitat Valenciana.

ŁUKI WYCHODZĄCE Z WALENCKIEJ KATEDRY

Po nacieszeniu się zabytkami na jednym z pierwszych istniejących placów w Walencji polecam Ci także przejść się wzdłuż zewnętrznego obrysu katedry. Zacznij od wąskiej uliczki pomiędzy katedrą i bazyliką. W tym miejscu nad głową zauważysz jeden ze znajdujących się w tej okolicy zabytkowych łuków. Dokładnie w tej lokalizacji znajdziesz też zakratowany otwór, przez który widać wspomnianą kilka akapitów wcześniej figurkę Maryi. Drugi łuk wychodzący od katedry znajdziesz za wejściem do niej przy placu Placa de l’Almoina. Nie zapomnij też o pięknych aplikacjach z płytek na budynku katedry! Wyglądają fenomenalnie!

CASA PUNT DE GANTXO 1906

Jeśli interesujesz się lokalną architekturą lub uwielbiasz oglądać piękne kamienice, to koniecznie przypatrz się tej w pobliżu Placa de l’Almoina tuż przy katedrze. Jej dokładna nazwa to Casa Punt de Gantxo 1906. Powstała właśnie w 1906 r. i prezentuje walencki styl modernistyczny. Wyróżnia się dominującym czerwonym kolorem, ozdobnymi łukami i kolumnami oraz różnie wyglądającymi balkonami. Coś pięknego! Szczególnie charakterystyczne jest wejście do kamienicy, które przypominać może nieco wejście do kościoła. Choć tak naprawdę jest to po prostu budynek mieszkalny. Być może jest to jakieś nawiązanie do znajdującej się tu niegdyś kaplicy.

KOŚCIÓŁ SANT AUGUSTI

kosciol sant augusti w walencji

Wracając w okolice dworca głównego przypadkowo znalazłam się pod ogromnym kościołem Sant Augusti, czyli świętego Augustyna. Wyróżnia się dość surowym i gotyckim stylem oraz wysoką wieżą. Zbudowano go tutaj na początku XIV w. jako kompleks składający się ze świątyni oraz z klasztoru przeznaczonego dla Zakonu św. Augustyna.

POZOSTAŁE ATRAKCJE WALENCJI

Wymienione przeze mnie wyżej atrakcje Walencji to zaledwie źdźbło w tym, co czeka Cię w tym mieście. Mój pobyt w nim był bardzo krótki, ale jeżeli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej, to na dodanej w tej wpisie mapce zaznaczyłam również miejsca, które chciałabym odwiedzić drugim razem. Mam nadzieję, że Ci się przydadzą! Dla ułatwienia wymienię je jeszcze poniżej wraz z krótkim opisem.

– Lonja de la Seda – wpisana na listę Unesco gotycka giełda handlowa z XV w.,
– dzielnica Barrio el Carmen – obszar z wąskimi i klimatycznymi uliczkami,
– Mercado Central de Valencia – ogromna miejska hala targowa,
– Turia Garden – park miejski ciągnący się wzdłuż rzeki Turia na odcinku 9 km,
– San Nicolas de Bari y San Pedro Martir – kościół z przepięknymi freskami na kopule,
– ogród zoologiczny Bioparc Valencia – zoo bez klatek, w którym zwierzęta mają siedliska o jak najbardziej zbliżonych warunkach do miejsca ich występowania,
– Torres de Serranos, Torres de Quart – gotyckie obronne wieże z XIV I XV w.,
– Plaza Redonda – okrągły plac w centrum miasta,
– Museo Nacional de Ceramica y Artes – największa narodowa kolekcja ceramiki od XVIII w.,
– Jardi Botanic – ogród botaniczny z XIX w.,
– Porta de la Mar – replika historycznej bramy miejskiej,
– Jardí de Montfort – ogród miejski z alejkami z kwiatów i fontannami,
 – Platja del Cabanyal – główna miejska plaża Walencji.

INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE WALENCJI

WALCENCJA: KIEDY JECHAĆ

Do Walencji można wybrać się właściwie o każdej porze roku! Zawsze będzie tam cieplej niż w naszym kraju, choć nie ma co liczyć w okresie zimowym na kąpiele morskie! Jeżeli chciałbyś pojechać typowo na wakacje i przy okazji coś pozwiedzać, to wybierz termin od maja do października. Im bliżej miesięcy wakacyjnych, tym więcej turystów. Z tym trzeba się naturalnie liczyć. Ja zwiedzałam Walencję w styczniu i uważam, że to była super decyzja! Choć nie było bardzo ciepło, to słonko świeciło nieustannie! Do spacerowania i odkrywania miasta prawie idealnie. Na blogu powstał już wpis o pogodzie w Walencji w styczniu, do którego Cię odsyłam.

WALENCJA: DOJAZD Z LOTNISKA

Z lotniska do centrum miasta można dostać się na cztery sposoby. Wypożyczonym samochodem, taksówką, metrem lub autobusem. Samochód wybierz, jeżeli planujesz zwiedzać cały region. W przeciwnym razie postaw na komunikację miejską. Metro kursuje co 15 – 20 minut, a za bilet w jedną stronę do centrum zapłacisz 3,90 €. Autobus jest sporo tańszy, bo kosztuje tylko 1,50 €. Wszystkie szczegóły dotyczące godzin funkcjonowania transportu miejskiego Walencji znajdziesz pod zaznaczonym tu linkiem.

WALENCJA: GDZIE SPAĆ

Zwiedzając atrakcje Walencji, wynajęłyśmy całkiem fajne mieszkanko, które znajdziesz pod nazwą Apartamentos Plaza Picasso. Składało się ono z salonu połączonego z kuchnią, dwóch sypialni i łazienki. Za trzy osoby płaciłyśmy 350 zł za jedną noc. Nocleg ten nie jest w ścisłym centrum turystycznym, ale celowo wybrałyśmy taką właśnie lokalizację, żebyśmy miały gdzie zaparkować samochód. A uwierz mi, nie jest to wcale takie łatwe! Mieszkanko mieści się za to w bardzo przyjemnej okolicy, tuż przy zielonym pasie miejskich ogrodów Turii. Do zabytkowego centrum dojdziesz stąd w 20-30 minut. Najbliższy przystanek metra oddalony jest o 700 m, a przystanek autobusowy jest właściwie tuż przed budynkiem.

WALENCJA: GDZIE ZJEŚĆ

RESTAURANTE DA ANTONELLA. Przepyszna pizza w pobliżu naszego noclegu. Cena za jedną poniżej 10 €.

RESTAURANTE ITALIANO – PIZZERIA – RIS8TTO. Jedna z tańszych restauracji w ścisłym centrum turystycznym. Całkiem nieźle oceniana, dla nas również było smacznie. Pizza od 9 do 13 €. Inne dania włoskie od 13 €.

MARKETY MERCADONA. Jeżeli chciałbyś zjeść coś na szybko i przyoszczędzić, to polecam także duże sklepy spożywcze Mercadona. Ceny: kanapka 3 €, rogalik 0,70 €, tortilla 1,75 €, mała butelka wody 0,20 €, 1 l soku z pomarańczy (wyciskamy go sami!) 3,60 €.

obiad w mercadonie

Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Cię do odwiedzenia Walencji oraz miasta sztuki i nauki. Jeśli znasz jeszcze jakieś atrakcje w tym mieście, to śmiało napisz o nich w komentarzu!

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear