• Menu
  • Menu
rzym plac sw piotra

Watykan: Plac św. Piotra – ciekawe miejsca

PRZYSTANEK -> WATYKAN

Watykan i Plac św. Piotra to jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Dlaczego powstał on akurat tutaj? Kto go wybudował, a kto zaprojektował? Jaką historię ma postawiony egipski obelisk na środku Placu św. Piotra oraz czyje posągi znajdują się na kolumnadzie Berniniego? Odpowiem na wszystkie te pytania, a nawet wskażę więcej ciekawych miejsc w Watykanie. Czytając ten artykuł, dowiesz się także, kiedy odbywają się audiencje generalne z papieżem oraz kiedy wszyscy wierni razem z papieżem odmawiają na Placu św. Piotra modlitwę Anioł Pański. Zapraszam 🙂

watykan zwiedzanie

WATYKAN: HISTORIA PLACU ŚW. PIOTRA

Plac św. Piotra w Watykanie powstał kilkanaście lat po konsekrowaniu Bazyliki św. Piotra. Jest on więc można powiedzieć wejściem do Watykanu. Być może nie każdy wie, że aktualne państwo Watykan było kiedyś jedynie wzgórzem należącym do Rzymu. Znajdowały się tu ogrody i cmentarz. Niestety później miejsce to zamieniło się w pierwsze tereny masowego mordu chrześcijan. To właśnie tutaj zginął na krzyżu św. Piotr. Kilkanaście lat później, miejsce jego śmierci i pochówku stało się miejscem spotkań dla wielu pielgrzymów.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

plac sw piotra watykan

WATYKAN: PLAC ŚW. PIOTRA

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o Placu św. Piotra. Każdy zna to miejsce! Jest to jeden z najsłynniejszych placów na świecie! Może pomieścić do 300 tys. osób i składa się z dwóch części: trapezowej (bliżej bazyliki) oraz o kształcie elipsy. Powstał nieco później niż sama bazylika, bo dopiero w latach 1656-1667 na wniosek papieża Aleksandra VII. Zaprojektował go architekt Bernini. Plac kojarzymy przede wszystkim z telewizji, która zwykle transmituje beatyfikacje, kanonizacje, msze święte itd.

plac sw piotra w rzymie

WATYKAN: CIEKAWE MIEJSCA

OKNO PAPIESKIE I MODLITWA ANIOŁ PAŃSKI

Ciekawym miejscem w Watykanie jest Okno Papieskie. W każdą niedzielę o godzinie 12:00 na Placu św. Piotra w Watykanie papież wraz z wiernymi odmawia modlitwę Anioł Pański. Wydarzenie to jest całkowicie bezpłatne i przyciąga do Watykanu wielu turystów. Sam papież nie pojawia się na placu, a jedynie wyłania się z okna Pałacu Papieskiego, który znajduje się po prawej stronie Bazyliki św. Piotra (jeśli stoimy przodem do jej fasady). Dlatego też niedziela nie jest dobrym pomysłem na zwiedzanie Watykanu.

AUDIENCJA GENERALNA NA PLACU ŚW.PIOTRA

Nie każdy wie, że papieża można zobaczyć i to całkiem z bliska w praktycznie każdą środę! Właśnie w ten dzień tygodnia odbywają się w Watykanie tzw. audiencje generalne u papieża. Podczas nich papież kilka razy przejeżdża swoim papa mobile wokół wiernych oraz wygłasza kazanie, które tłumaczone jest na kilka języków. O tym, jak zorganizować udział w takim wydarzeniu napiszę kolejny artykuł!

plac sw piotra w watykanie

KOLUMNADA BERNINIEGO, CZYLI POSĄGI NA PLACU ŚW.PIOTRA W WATYKANIE

Będąc w Watykanie na Placu św. Piotra, nasze oczy najpierw wędrują ku pięknej Bazylice, której usytuowanie wedle zaprojektowanego placu to najwyższy poziom architektury. Zaraz po niej, Twoją uwagę przykuje ogromna kolumnada z dwóch stron Placu św. Piotra, zaprojektowana przez Berniniego. Początkowo miała być ona zamknięta, jednak prawdopodobnie ze względu na śmierć Aleksandra VII, efekt nie ujrzał światła dziennego. Na attyce kolumn usytuowane są posągi świętych. Jest ich dokładnie 140! Wśród nich znalazło się także miejsce dla Polaka – św. Jacka Odrowąża. Kolumnada Berniniego to najbardziej charakterystyczny element Placu św. Piotra! Warto jest zobaczyć to dzieło z góry. Jest taka szansa, ponieważ kopuła Bazyliki św. Piotra jest udostępniona zwiedzającym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym samej bazyliki.

watykan kolumnada berniniego

EGIPSKI OBELISK NA PLACU ŚW.PIOTRA W WATYKANIE

Pośrodku placu znajduje się wysoki na prawie 40 m pomnik. Przypuszczam, że większość osób przechadza się wokół niego, nie za bardzo zdając sobie sprawę, co to dokładnie jest. Mianowicie jest to egipski obelisk, który pamięta jeszcze czasy cyrku Nerona i Kaliguli (czyli miejsca prześladowania chrześcijan)! Ponoć był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra. Obelisk ten do 1586 r. stał w ruinach cyrku (po lewej stronie bazyliki). Później papież nakazał przeniesienie go na środek Placu św. Piotra. Na szczycie pomnika przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Egipski obelisk został sprowadzony do Rzymu z polecenia Kaliguli, a jego powstanie datuje się na XIII w. p.n.e.! Niesamowite, prawda?

watykan egipski obelisk

UROCZYSTOŚCI W WATYKANIE

W Watykanie na Placu św. Piotra odbywa się wiele ważnych dla chrześcijan uroczystości. Są to między innymi beatyfikacje, kanonizacje, pogrzeby, msze święte, audiencje generalne. Wszystkie one są szeroko dostępne oraz bezpłatne. Z pewnością pamiętasz też moment, w którym wybierany jest nowy papież i ukazuje się on wiernym. Dzieje się to właśnie na Placu św. Piotra. Jak podaje Wikipedia, jednym z największych wydarzeń w Watykanie była beatyfikacja Jana Pawła II, na której rzekomo zgromadziło się 1,5 mln wiernych. Wiele osób przybyło również na kanonizację Jana Pawła II połączoną z kanonizacją Jana XXIII, bo 800 tysięcy. Natomiast na pogrzeb Karola Wojtyły do Watykanu przybyło ponad 4 mln ludzi! Oczywiście nie wszyscy pomieścili się na placu, ale sama obecność w Rzymie była zapewne czymś wyjątkowym.

PAŁAC PAPIESKI W WATYKANIE

Tuż obok Placu św. Piotra znajduje się bardzo ciekawe miejsce w Watykanie, którym jest Pałac Papieski. Od lat było to miejsce zamieszkania wielu papieży. Jednak aktualny Biskup Rzymu, papież Franciszek, zdecydował się zrezygnować z dobrodziejstw i przeniósł się do Domu św. Marty znajdującego się nieopodal bazyliki (z drugiej strony). W związku z tym Pałac Papieski przestał być już oficjalną rezydencją papieży, jednak nadal pełni funkcje reprezentacyjne.

plac sw piotra aniol panski

SPIŻOWA BRAMA W WATYKANIE

Wejście do Pałacu Papieskiego w Watykanie stanowi Spiżowa Brama. Strzegą jej kolorowo ubrani gwardziści, o których napiszę kilka słów w kolejnym akapicie. Spiżowa Brama znajduje się w prawej części kolumnady. Bez problemu znajdziecie ją, wpisując jej nazwę w GoogleMaps. Znajdują się tam otwarte drzwi, przez które możemy dopatrzyć się Schodów Królewskich. Co w nich wyjątkowego? Są mistrzowskim posunięciem pod względem architektury. Pomimo tego, że w rzeczywistości są podobno niewielkie, to z zewnątrz wydają się sporych rozmiarów. Bernini do zaprojektowania tego elementu budynku wykorzystał efekt złudzenia optycznego. Po co warto znać lokalizację Spiżowej Bramy? Jeśli będziesz chciał wybrać się na środową audiencję generalną, to właśnie tutaj odbiera się wejściówki!

GWARDIA SZWAJCARSKA

Spacerując po Watykanie i Placu św. Piotra, nie sposób nie zauważyć kolorowo ubranych gwardzistów. Jest to Gwardia Szwajcarska, która stanowi siły zbrojne tego kraju. Istnieje już od XVI w., a jej stroje zaprojektował ponoć Michał Anioł. Aby zostać jednym z nich, należy spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest po prostu pochodzenie, na które nie mamy wpływu. Należy być Szwajcarem, kawalerem, katolikiem i nie przekraczać 35 roku życia.

gwardia szwajcarska spiżowa brama i schody królewskie

WATYKAN: PLAC ŚW. PIOTRA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zacznę od tego, że zwiedzanie Placu św. Piotra umożliwione jest każdemu, o każdej porze dnia i nocy oraz całkowicie bezpłatnie. Główne wejście znajduje się od strony ulicy Via della Conciliazione. Oczywiście jak możesz się domyślać, zwykle na placu jest dużo ludzi, jednak mi osobiście w tym przypadku kompletnie to nie przeszkadzało. Wszystkie ciekawe miejsca na watykańskim placu, które chciałam pooglądać, znajdują się tak wysoko, że żaden człowiek nie jest mi w stanie ich zasłonić. Jeśli chciałbyś za jednym razem obejrzeć Plac św. Piotra, Bazylikę i Muzea Watykańskie to z pewnością odradzałabym środy i niedziele. W prawie każdą środę odbywa się audiencja generalna z papieżem, a w niedziele ma miejsce modlitwa Anioł Pański. Takie wydarzenia przyciągają wiernych i turystów, więc lepiej unikać tych dni do kompleksowego zwiedzania.

Ja wybrałam się do Watykanu we wtorek na cały dzień, a w środę rano przyszłam już tylko na audiencję generalną. Dzisiaj wiem, że zrobiłam bardzo dobrze, ponieważ ilość ludzi przebywających w Watykanie w środę była znacznie większa, porównując ją do poprzedniego dnia! Także mądrze zaplanuj swoje zwiedzanie Placu św. Piotra w Watykanie. 🙂

pomysł na wycieczkę

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear