PRZYSTANEK -> LANZAROTE
Kilka miesięcy przed rozpoczęciem wakacji zaczęliśmy rozglądać się za kierunkiem wyjazdu. Inspiracji szukałam na blogach podróżniczych oraz pośród ofert organizowanych przez biura podróży. Ostatecznie zostaliśmy zaciekawieni tajemniczą i wulkaniczną wyspą Lanzarote, która należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Chociaż pogoda nam nie dopisała, zakochaliśmy się w jej krajobrazach i architekturze! Pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy, co można na Lanzarote zobaczyć i zwiedzić! Ja przed przygotowaniami też nie miałam pojęcia o istnieniu tych wszystkich miejsc. W związku z tym stworzyłam dla Was przewodnik po najciekawszych miejscach na wyspie Lanzarote, w tym po jej najpiękniejszych plażach
NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA LANZAROTE, CO WARTO ZOBACZYĆ?
1. PARK NARODOWY TIMANFAYA (MONTANAS DEL FUEGO – GÓRY OGNIA)
Tym, co koniecznie trzeba zobaczyć na Lanzarote, jest Timanfaya. Miejsce zwala z nóg. Można się tu poczuć jak na innej planecie. Park Narodowy Timanfaya powstał podczas erupcji wulkanów w latach 1730-1736. W tym czasie przez 6 lat bez przerwy lawa wypływała z około 300 kraterów! Symbolem Parku jest Diablo de Timanfaya, który został zaprojektowany przez Cesara Manrique. Od 1993 r. wpisany na listę rezerwatów biosfery przez UNESCO.
Zwiedzanie tej części Lanzarote opiera się przede wszystkim na obejrzeniu kilku doświadczeń oraz 30-minutowej przejażdżki autokarem po Ruta de los Volcanes, podczas której możemy podziwiać widoki jedynie zza szyby. Dla osób bardziej wymagających istnieje możliwość wybrania się na wędrówkę w zorganizowanej grupie z pracownikiem parku po jego terenie. Cieszy się to jednak dużą popularnością, w związku z czym miejsca należy rezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez stronę internetową: https://www.reservasparquesnacionales.es.
Gdy zostawicie samochód na parkingu, zobaczycie skupisko autokarów i księżycowe krajobrazy okalające plac oraz restaurację El Diablo, w której możecie zamówić obiad przyrządzany na ruszcie pod wpływem ciepła wulkanicznego. Jednak uważajcie, jest ona czynna jedynie od 12:00 do 15:45. Jest również możliwość podziwiania uroków Parku z kawiarni, która czynna jest od 9:00 do 16:50.
Tuż przy restauracji odbywają się doświadczenia związane z geotermalnymi zjawiskami. Będąc na Lanzarote, trzeba to zobaczyć! Na wstępie dostaniecie do ręki żwirek podniesiony z ziemi, aby uświadomić Was, że już 10 cm w głąb ziemi temperatury sięgają 140 °C. Następnie do wykopanego dołku zostaną wrzucone suche gałęzie, które zaczynają płonąć. Można również zobaczyć jak wlana w szczelinę woda, po chwili wystrzela w górę niczym gejzer.
Lokalizacja:
Wejście do najciekawszego Parku Narodowego na Lanzarote, Montanas del Fuego znajduje się przy Islote de Hilario. W tym miejscu możemy zostawić samochód na parkingu i wybrać się na wycieczkę autokarem po terenie Timanfaya. Niestety żaden autobus komunikacji miejskiej nie dojeżdża na parking, więc zostaje wypożyczenie samochodu, taksówka lub kupno zorganizowanej wycieczki do parku.
Zwiedzanie Lanzarote w większości wiąże się z opłatami wstępu. Dlatego, aby zaoszczędzić, najlepiej jest zakupić bilety wejść w pakiecie na kilka atrakcji – jest taniej. Prawdopodobnie podczas kupna biletu zostaniecie spytani jakie inne miejsca chcecie odwiedzić. Jeżeli nie, sami się o to upomnijcie 🙂
Podstawowe ceny biletów:
– osoba dorosła – 10 euro,
– dzieci 7-12 lat – 5 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.
Godziny otwarcia:
– 9:00 – 17:45 (autobusy odjeżdżają co pół godziny, ostatni odjazd o 17:00),
– 9:00 – 18:45 (od 15 lipca do 15 września), (ostatni odjazd autobusu o 18:00).
Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/
2. PLAYA DE FAMARA – NAJPIĘKNIEJSZA PLAŻA NA LANZAROTE
Widok plaży Famara na żywo zapiera dech w piersiach! Zdecydowanie miejsce, które musicie zobaczyć będąc na Lanzarote. Jest to przepiękna i najdłuższa plaża na wyspie. Jej długość wynosi aż 6 km. Niesamowitego uroku dodaje otaczający ją wysoki klif. Dodatkowo możemy podziwiać z niej La Graciosę. Można na niej spotkać mnóstwo surferów, gdyż na plaży działa jedna z większych na Lanzarote szkół surfingowych. Nie zobaczysz na niej zbyt wielu turystów, dużych hoteli, barów, czy restauracji. Prawdopodobnie dlatego, że jest nieco oddalona od popularnych kurortów. Z miejscowości Costa Teguise jechaliśmy około 45 min miejskim autobusem. Z innych kurortów podróż może trwać jeszcze dłużej.
Nie jest ona najlepszym wyborem na plażowanie, gdyż wiatr panujący na niej jest bardzo uciążliwy (no, chyba że zdążycie wcześniej zająć sobie miejsca w specjalnych „skałkach”, które chronią przed wiatrem). Według mnie na długi spacer z niezwykłymi widokami jest idealna. 🙂
Lokalizacja:
Całą wyspę Lanzarote zwiedziliśmy samochodem, który wynajęliśmy na dwa dni. Playa De Famara była dla nas ciekawym miejscem na Lanzarote, ale z dala od wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wybrać się tam miejskim autobusem. Bilet kosztował 2,85 € od osoby w jedną stronę. Uważam, że była to słuszna decyzja, szczególnie że jest to najdłuższa plaża na Lanzarote i mieliśmy właściwie cały dzień na korzystanie z jej uroków.
Rozkład autobusów wraz z wyznaczonymi trasami i przystankami znajdziecie tutaj: https://www.arrecifebus.com/index.php?lang=en
Ja ściągnęłam sobie aplikacje na telefon z tej strony i sprawdziła się ona świetnie.
3. MIRADOR DEL RIO
Niech Wam nie przyjdzie do głowy odpuszczenie zobaczenia najpiękniejszego punktu widokowego na Lanzarote! Możemy z niego podziwiać wyspy z archipelagu Chinijo, w tym największą i jedyną zamieszkałą – wyspę La Graciosę.
Przede wszystkim przed wyjazdem na północ wyspy zapoznajcie się dobrze z pogodą. Ja wyszłam z założenia, że „na pewno będzie ładnie” i niestety niebo zaskoczyło mnie dużymi, skłębionymi chmurami praktycznie przez cały dzień. W niektórych miejscach nawet padał deszcz. Być może po prostu nie trafiłam z terminem. W każdym razie widoki z pewnością są piękniejszą w blasku słońca.
Na punkt widokowy Mirador del Rio składa się restauracja z panoramicznymi oknami wraz z tarasem widokowym. Wejście do tego miejsca jest oczywiście płatne. Jednak czy rzeczywiście tylko stamtąd widać La Graciosę? Nie! Spójrzcie niżej 🙂
Lokalizacja:
W moim przewodniku była informacja, że ten najpiękniejszy punkt widokowy na Lanzarote jest płatny. Jednak nie do końca jest to prawda. Wystarczy odejść parę metrów w bok i zobaczymy ten sam widok i to całkowicie za darmo! Wszystko zaznaczyłam Wam na mapce obok.
Ceny biletów:
– osoba dorosła – 4,75 euro,
– dzieci 7-12 lat – 2,4 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.
Godziny otwarcia kawiarni w punkcie widokowym:
– 10:00 – 17:45,
– 10:00 – 18:45 (od 15 lipca do 15 września).
Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/
4. PLAYA DE PAPAGAYO
Zdecydowanie najbardziej popularna i najciekawsza plaża na Lanzarote. Zatoka uznawana jest za piaszczystą, jednak my spotkaliśmy się z kamyczkami przy brzegu. Nad zatoką wznosi się klif, na który można wyjść i z którego rozpościerają się widoki na Fuerteventurę. Wyjątkowości dodaje jej fakt, że właściwie dookoła niej nie ma żadnej zabudowy. Jedynie na wzniesieniu obok są dwa bary, w których można napić się drinka, wypić kawę, zjeść lody, przekąsić coś lub skorzystać z toalety. Polecam usiąść tam, chociaż na chwilę, gdyż widok jest przepiękny. Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę na sąsiednią wyspę, to przeczytajcie koniecznie o najlepszych atrakcjach Fuerteventury.
Lokalizacja:
Plaża jest zlokalizowana na samym południu wyspy. Wyjeżdżając z Playa Blanca, dojazd do niej jest drogą szutrową. Zanim wyruszyliśmy w poszukiwaniu tych przepięknych zatoczek, w internecie znalazłam informację, że wjazd na jedyną dojazdową do nich drogę jest płatny kilka euro. Jednak nam się udało, ponieważ punkt poboru opłat był nieczynny 🙂
5. JAMEOS DEL AGUA I CUEVA DE LOS VERDES
Podczas wybuchu wulkanu La Corona (około 4 tysiące lat temu) powstał jeden z najdłuższych tuneli wulkanicznych na świecie. Ma on 6 km długości i prowadzi on od samego wulkanu aż w głąb oceanu. Odcinek łączący się z oceanem (całkowicie pokryty wodą) zwany jest Tunelem Atlantydy. Tutaj, na Lanzarote, możemy zobaczyć dwie części całego tunelu: Jameos del Agua i Cueva de los Verdes.
Oba miejsca znacząco się różnią. Pierwsze z nich – Jameos del Agua jest to miejsce, które zostało przekształcone przez Cesara Manrique. Jaskinie te są bliżej wybrzeża. Znajduje się w nich kawiarnia, naturalne słone jeziorko z wieloma małymi krabami albinosami, błękitny basen oraz sala koncertowa na 600 osób. Ciekawostką jest, że w owym basenie może kąpać się jedynie Król Hiszpanii i jest to rygorystycznie przestrzegane. Podsumowując, po kupnie biletu można spacerować po całym kompleksie.
Mnie jednak dużo bardziej zachwyciło Cueva de los Verdes. Jest to dwukilometrowy labirynt jaskiń i korytarzy efektywnie podświetlonych przez ciekawego artystę pochodzącego z Lanzarote. Znajdują się one bliżej lądu. Zdecydowanie są bardziej tajemnicze, ciemne i przerażające. Wycieczka jest w około 50-osobowych grupach z przewodnikiem, który opowiada o jaskiniach najpierw po hiszpańsku, a później po angielsku. Na końcu tej wycieczki czeka na Was miła niespodzianka, ale tego Wam nie zdradzę 🙂 Na ogół nie przepadam za zwiedzaniem w grupie z przewodnikiem, ale w tej jaskini na Lanzarote było świetnie!
Ceny biletów za jedną z jaskiń:
– osoba dorosła – 9,5 euro,
– dzieci 7-12 lat – 4,75 euro,
– przyjazd po godzinie 15:00 – 20% zniżki.
Godziny otwarcia Jameos del Agua:
– 10:00 – 18:30 codziennie oraz 22:00 – 00:30 we wtorki i soboty,
– 22:00 – 00:30 w środy (od 15 lipca do 15 września).
Godziny otwarcia Cueva de los Verdes:
– 10:00 – 17:00,
– 10:00 – 18:00 (od 15 lipca do 15 września).
Na tej stronie znajdziecie aktualne ceny oraz godziny wstępu, gdyż mogą one ulegać zmianie: http://www.cactlanzarote.com/
6. EL GOLFO – CHARCO DE LOS CLICOS – CHARCO VERDE
Jeziorko El Golfo bez wątpienia jest wizytówką Lanzarote i miejscem, które trzeba zobaczyć i ocenić samemu. Przyciąga ono mnóstwo turystów przez nietypowy kolor wody, który jest spowodowany rosnącymi w nim algami oraz występowaniem planktonu oceanicznego. Tuż obok niego jest przepiękna plaża z czarnym piaskiem, których na Lanzarote jest sporo. Powszechnie znana ścieżka na obejrzenie tego miejsca jest od strony miasteczka El Golfo. Widzimy wtedy jeziorko z oddali tak jak na fotografii i nie ma możliwości zbliżenia się do niego. Dlatego polecam Wam zostawienie sobie samochodu w punkcie, który zaznaczyłam na mapie oraz samodzielne przejście na plaże z laguną El Golfo.
W przewodniku o Lanzarote przeczytałam, że kolor wody w jeziorku powinien być wręcz szmaragdowy. Jednak taki nie był. Szczerze mówiąc, nie wywołał na mnie jakiegoś rewelacyjnego wrażenia. Jednak możliwe, że powodem był brak słońca, a jak wiadomo bez słońca żadne morze, czy ocean nie wygląda tak samo.
7. LOS HERVIDEROS – WRZĄCE WYBRZEŻE
Los Hervideros to najciekawszy kawałek wybrzeża do zwiedzania w południowo zachodniej części Lanzarote, w którym woda spotkała się z lawą. W związku z tym miejsce to zostało nazwane – Wrzącym Wybrzeżem. Morskie fale uderzają w zastygłą lawę, wpadając do grot wulkanicznych, przy czym tworzą duże ilości piany. Zarówno widoki, jak i dźwięki są tak uzależniające, że nie ma się ochoty jechać dalej. Ogromna chęć zatrzymania się w tym miejscu wygrywa z szaleńczą chęcią zobaczenia „wszystkiego”. Dodatkowo dużym atutem tego miejsca jest brak jakiejkolwiek zabudowy. Gdyby nie samochody stojące obok na parkingu to dookoła nie widać byłoby zupełnie niczego oprócz przepięknych „marsjańskich” krajobrazów.
8. LA GERIA
La Geria jest to dolina w centralnej części Lanzarote, którą trzeba zobaczyć. Dawno temu jej ziemia była bardzo urodzajna, jednak od czasu katastrofy związanej z erupcjami jej powierzchnię stanowią wulkany oraz popioły. Nie mniej, ma ona do pokazania coś wyjątkowego. Coś, co obrazuje, jak wielkie straty poniosła tutejsza gleba oraz mieszkańcy czerpiący z niej korzyści. W sytuacjach kryzysowych ludzie muszą sobie jakoś radzić, jednak tutejszy pomysł przerasta wszelkie oczekiwania!
Na terenach doliny La Geria ludność rozpoczęła uprawę winorośli w bardzo nietypowy sposób. Mianowicie w popiele wulkanicznym wykopywane są dołki, które dookoła są zabezpieczone murkiem z kamieni wulkanicznych. Szczęście w nieszczęściu, popiół ten ma właściwości utrzymujące wodę, natomiast murki chronią rośliny przed wiatrem. Rejon ten znany jest z produkcji jednych z najlepszych win w Europie. Rocznie produkuje się tutaj około 2 mln litrów wina, a winnica El Grifo jest jedną z najstarszych w całej Hiszpanii. Najpopularniejszym rodzajem wina jest malvasia, którą również i my postanowiliśmy sobie nabyć!
Lokalizacja:
Dolinę La Geria na Lanzarote najrozsądniej zwiedzić jest w tak zwanym między czasie, a dokładniej podczas przemieszczania się pomiędzy północą a południem wyspy. Wtedy warto zaplanować swoją trasę tak, aby przejechać od miasteczka Uga do Masdache.
9. MIRADOR DE HARIA
Wracając z punktu widokowego Mirador del Rio, postanowiliśmy ustawić trasę tak, aby zobaczyć jeszcze jeden ciekawy widok na Lanzarote – Mirador de Haria. Jak już wspominałam, pogoda na północy wyspy nas nie rozpieszczała, dlatego zdjęcia nie są zbyt przekonujące. Właśnie w tym miejscu złapał nas nawet lekki deszcz, co tutaj jest niezwykle rzadkim zjawiskiem! Uważam jednak, że warto jest przejechać tą drogą, nie tylko ze względu na widoki, ale również na niezapomniane wrażenia. Miejscami droga ta jest bardzo wąska, a zakręty potrafią sięgać 180 stopni. Jakież było moje zdziwienie, gdy w tych trudnych warunkach zobaczyłam przejeżdżające autobusy wycieczkowe…
10. PLAYA DE MONTANA BERMEJA
Plaża… Z czym kojarzy się plaża? Z lazurową wodą i gorącym żółciutkim piaskiem… Ale nie tutaj! Odkąd pamiętam, zawsze chciałam zobaczyć plażę z czarnym piaskiem. Zastanawiałam się, czy będzie to widok, który skradnie moje serce. Plaża Montana Bermeja to idealne miejsce, aby tego doświadczyć. Jest ona bardzo dobrze dla nas zlokalizowana, pomiędzy jeziorkiem El Golfo a wrzącym wybrzeżem Los Hervideros. Jeśli więc wybieracie się w te miejsca, warto na chwilę zatrzymać się przy jej brzegu.
Oczywiście plaża ta skradła moje serce i śmiało mogę stwierdzić, że jest jedną z piękniejszych plaż na Lanzarote. Nie dociera tu zbyt wielu turystów, więc można się nią bardziej nacieszyć niż na przykład bardzo popularnymi plażami na półwyspie Papagayo. W miejscach tego typu najbardziej podoba mi się to, że dookoła nie ma zupełnie niczego. Tutaj dopiero można odpocząć…
Świetny artykuł! Dowiedziałem się wiele odnośnie Lanzarote 🙂
Hej! Bardzo pomocny wpis, bo wybieram się tam za kilka dni?w jakim miesiącu byłaś? Możesz powiedzieć coś więcej o pogodzie i temperaturze wody? Czy ludzie się jeszvze kąpali?
Cześć! Ja byłam początkiem czerwca ? Pogoda była idealna do funkcjonowania, codziennie 22 stopnie i dość duże podmuchy wiatru, które przyjemnie łagodziły ostre słońce. Ocean jak dla mnie był dość chłodny – 18 stopni, ale nie przeszkadzało mi to na tyle, żeby się w nim nie kąpać ☺️ Ludzie na plaży również się kąpali, nawet małe dzieci ? Wieczory bywały różne, czasem musiałam zakładać bluzę. Życzę Ci udanego i słonecznego pobytu ? Koniecznie daj znać jak było w Twoim przypadku ?
My byliśmy w ostatnim tygodniu października. Pogoda hmmm, jeden dzień deszczowy i dość chłodny, dżinsy i bluza, reszta słoneczna, gorąco-chłodnawa, czsami upalna, wieczorami musisz zakładać coś cieplejszego. Słońce od ok 8.30 do 19.30. Potem naprawdę chłodniej bo mocno wieje chłodny wiatr. Lekka kurteczka nie zaszkodzi. Przez wiatr nie czuć słońca nawet południem. Krem 50 na twarz konieczny.
Kąpać się można bez problemu, bo temperatura 22-23 stopnie, ale gorące słońce. Woda 17-18 ale w oceanie lepiej kąpać się rano i do południa, bo później jest przypływ i woda coraz zimniejsza.