• Menu
  • Menu
watykan jak dojechac

Co warto zobaczyć w Watykanie – atrakcje

PRZYSTANEK -> WATYKAN

Watykan jest najmniejszym państwem na świecie pod względem powierzchni i liczby ludności. Z pewnością wiesz, że znajduje się tu Plac św. Piotra i Bazylika, ale czy znasz więcej miejsc do odwiedzenia? W tym wpisie opowiem Ci, co warto zobaczyć w Watykanie i jakie ciekawe miejsca trzeba odwiedzić, będąc w Stolicy Apostolskiej. Możliwości jest naprawdę sporo, a na zobaczenie wszystkiego nie starczyłyby nawet 3 dni! Zapraszam Cię do przeczytania o najlepszych atrakcjach w Watykanie!

CO WARTO ZOBACZYĆ W WATYKANIE, ATRAKCJE STOLICY APOSTOLSKIEJ

PLAC ŚWIĘTEGO PIOTRA

watykan zwiedzanie

Od tego miejsca właściwie zaczyna się każdy pobyt w Watykanie. To największy plac na świecie, który mieści ponad 300 000 osób. Powstawał w latach 1656-1667 z polecenia ówczesnego papieża. To, co może zdziwić to fakt, że cały plac otoczony jest barierkami. Wejść na jego środek można tylko w ściśle określonych miejscach, a porządku strzeże włoska policja. Zwiedzając Plac św. Piotra można zauważyć, że na obrysie zbudowana została olbrzymia kolumnada ze 140 posągami świętych. Na środku natomiast stoi egipski obelisk, który powstał ponoć w XIII w. p.n.e. i został przetransportowany tu z Egiptu na początku pierwszego tysiąclecia nowej ery. To właśnie na Placu św. Piotra odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości Kościoła. Począwszy od ogłoszenia nowego papieża, przez pogrzeby, kanonizacje i beatyfikacje. Ile by tu nie mówić o tym miejscu, to uważam, że zanim postawi się tu stopę, warto jest poznać choć krótką jego historię.

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

Godziny otwarcia:
– całodobowo.
Wejście:
– bezpłatne.

CO WARTO ZOBACZYĆ W WATYKANIE? PAPIEŻA!!!!
NAJLEPSZA ATRAKCJA W STOLICY APOSTOLSKIEJ

papież franciszek na placu św. piotra

Organizując pielgrzymkę do Watykanu, zaplanuj swój wyjazd tak, aby znaleźć się tam w środę lub w niedzielę. W prawie każdą środę o 09:30 odbywają się na Placu św. Piotra audiencje generalne z papieżem. Jest szansa, by spotkać się z nim twarzą w twarz, a nawet podać mu rękę! Pisałam o tym już artykuł, który Ci podlinkuję. Natomiast w niedziele o 12:00 Ojciec Święty odmawia z Okna Papieskiego modlitwę Anioł Pański. Gromadzi się na to wydarzenie cały plac ludzi. Jest to niesamowite przeżycie, więc nie możesz tego przegapić!

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA

watykan atrakcje

Bazylika św. Piotra to punkt obowiązkowy podczas doświadczania wszystkich atrakcji Watykanu. Jest to ogromna budowla, która została zbudowana w miejscu pochówku św. Piotra. Z początku stała tu niewielka kapliczka, a później nawet i kościół. Jednak w 1506 r. zdecydowano o powstaniu ogromnej bazyliki. Jej budowa trwała aż 120 lat. Finansowanie obiektu mocno zaskoczyło kolejnych papieży, a Leon X zdecydował się nawet na ogłoszenie słynnych sprzedaży odpustów. Bazylika projektowana była na przestrzeni lat przez wielu artystów, między innymi przez Michała Anioła i Rafaela Santiego. Jej powierzchnia wynosi ponad 2 ha! Jest ogromna i robi niesamowite wrażenie, szczególnie z zewnątrz. Jeśli chodzi o wnętrze, to dla mnie Bazylika św. Pawła jest piękniejsza, ale to tylko moje osobiste odczucie. W końcu nie chodzi o wygląd, tylko o to, co znajduje się w jej środku.

Pośrodku bazyliki stoi olbrzymi baldachim, który przykrywa grób św. Piotra. Natomiast przy wejściu znajduje się jedna z najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła, czyli Pieta, a za nią jest grób Jana Pawła II. To miejsce zdecydowanie warto zobaczyć w Watykanie. W kościele znajdziemy także wiele kapliczek oraz ołtarzy, w których możemy spokojnie się pomodlić. Jest tam zakaz używania telefonów oraz robienia zdjęć. Bazylika św. Piotra powszechnie uważana jest za największy kościół na świecie. Jednak tak nie jest! W 1989 r. wyłonił się nowy lider, a właściwie liderka, czyli Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Godziny otwarcia:
– od kwietnia do września: 07:00-19:00,
– od października do marca: 07:00-18:30.
Wejście:
– bezpłatne.

watykan oltarz grob sw piotra

GROTY WATYKAŃSKIE

W środku Bazyliki św. Piotra zauważysz z pewnością schody, które prowadzą do niższej kondygnacji. Znajdują się tam Groty Watykańskie, czyli miejsce pochówku dotychczasowych papieży. Oprócz grobowców i sarkofagów możemy zauważyć tam także ogromne kolumny, które są pozostałością po wcześniejszej Bazylice Konstantyna. Teoretycznie wejście otwarte jest w godzinach otwarcia bazyliki, jednak słyszałam już kilkukrotnie, że są z tym opóźnienia. Na zwiedzanie tego miejsca przeznacz ok. 30 minut. Pamiętaj też, że wyjście z grot nie znajduje się w bazylice, a już na zewnątrz, dlatego najlepiej zostaw to sobie na koniec. W Grotach Watykańskich nie można robić zdjęć.

Godziny otwarcia:
– od kwietnia do września: 07:00-19:00,
– od października do marca: 07:00-18:30.
Wejście:
– bezpłatne.

KOPUŁA NA DACHU BAZYLIKI ŚWIĘTEGO PIOTRA

widok na plac św. piotra ogrody watykańskie

Dla wszystkich kochających punkty widokowe wizyta na dachu Bazyliki św. Piotra powinna być obowiązkowa! To właśnie z tego miejsca wykonywana jest większość tych pięknych zdjęć na Plac św. Piotra. Widać stąd także rozległe Ogrody Watykańskie oraz właściwie cały Rzym. To atrakcja, którą absolutnie warto zobaczyć w Watykanie. Aby dostać się na szczyt kopuły, musimy pokonać 551 schodków. Jest też droższa opcja z wykorzystaniem windy, jednak nie niweluje ona wychodzenia po schodach. Wciąż zostają one do przejścia, ale w mniejszej ilości, bo 320 stopni. Wyjście nie powinno sprawić wielkich trudności. Miałam wrażenie, że moja 70-letnia babcia poradziła sobie nawet lepiej niż ja! Chociaż były osoby, które zawracały. Trzeba też dodać, że w niektórych miejscach korytarze są bardzo wąskie i można trochę się przestraszyć. W dodatku tłumy ludzi i często gorąca temperatura wcale nie ułatwiają tego przejścia. Nie mniej jednak uważam, że jest to jedna z lepszych atrakcji w Watykanie!

Godziny otwarcia:
– od kwietnia do września: 07:30-17:00 (winda do 18:00),
– od października do marca: 07:30-16:00 (winda do 17:00).
Wejście:
– 10 euro – winda + 320 stopni,
– 8 euro – 551 stopni.
Bilety spokojnie można kupić na miejscu.

SKARBIEC

Będąc w bazylice watykańskiej, możemy odwiedzić jeszcze skarbiec oraz zakrystię. Gromadzą one religijne przedmioty, na przykład tiary papieskie czy posągi. Jednym z cenniejszych tutaj jest nagrobek papieża Sykstusa IV wykonany z brązu.

Godziny otwarcia:
– od kwietnia do września: 08:00-18:15,
– od października do marca: 08:00-17:15.
Wejście:
– 7 euro – bilet normalny,
– 5 euro – bilet ulgowy.

PAŁAC PAPIESKI I OKNO PAPIESKIE

pałac apostolski

Tuż przy Placu św. Piotra znajduje się Pałac Apostolski, w którym rezydują papieże. Właściwie to rezydowali, bo papież Franciszek zrezygnował z mieszkania w nim i przeniósł się do Domu św. Marty. Jednak tradycja trwa nadal i co niedzielę z Okna Papieskiego, Ojciec Święty odmawia modlitwę Anioł Pański. Na tym wydarzeniu pojawia się wielu turystów oraz wiernych. Plac wypełniony jest zwykle po brzegi. Możemy to zaobserwować w Telewizji Trwam, która transmituje to zgromadzenie. W Pałacu Papieskim mieści się jedna z najsłynniejszych kaplic świata, czyli Kaplica Sykstyńska, którą można zwiedzać, kupując bilet do Muzeów Watykańskich.

MUZEA WATYKAŃSKIE

Muzea Watykańskie to jedne z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Eksponaty gromadzone są tutaj przez papieży od wieków. Dla miłośników artyzmu te muzea będą pewnie pierwsze na liście miejsc, które warto zobaczyć w Watykanie. Cały kompleks to kilka różnych muzeów oraz wystaw zamkniętych w połączonych ze sobą budynkach. Znajdują się tam cenne obrazy, rzeźby, mapy, ikony, księgi czy freski. Do najpopularniejszych i najciekawszych atrakcji tego watykańskiego muzeum należą Muzeum Pio-Clementino z kolekcją antycznych rzeźb, Pinakoteka z galerią obrazów mistrzów Caravaggio, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, czy Rafaela oraz Muzeum Egipskie z mumiami i artefaktami przywiezionymi z Egiptu. Udostępniona jest także część Pałacu Papieskiego, a dokładniej niektóre apartamenty papieskie z freskami Rafaela Santiego oraz słynna Kaplica Sykstyńska. W muzeum znajduje się także obraz Polaka Jana Matejki – Jan Sobieski pod Wiedniem.

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Nie udzielę Wam wiele praktycznych informacji, bo ja na pójście do Muzeów Watykańskich się nie zdecydowałam. Dlaczego? Chodziło głównie o czas. Na ich zwiedzanie potrzebne jest minimum pół dnia, a niektórzy twierdzą, że i cały dzień nie starczy na zobaczenie całej watykańskiej kolekcji. Po drugie na wyjeździe byłam z babcią, która wolała spędzić czas na mszy świętej w Bazylice św. Piotra, przy grobie Jana Pawła II oraz na audiencji generalnej u papieża. Razem doszłyśmy do wniosku, że muzea odpuszczamy.

Informacje praktyczne:

Bilety do Muzeów Watykańskich można kupić zarówno przez internet, jak i na miejscu. Słyszałam już niejednokrotnie o gigantycznie długich kolejkach do kas na miejscu, więc ja z pewnością zdecydowałabym się na zakup biletów online. To duża oszczędność czasu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dodatkowa opłata związana z zamówieniem elektronicznym, która wynosi 4 euro od każdego biletu.

Godziny otwarcia:
– od poniedziałku do soboty: 09:00-18:00 (ostatnie wejście o 16:00),
– ostatnia niedziela miesiąca: 09:00-14:00 (ostatnie wejście o 12:30) – wejście darmowe.
Ceny biletów do Muzeów Watykańskich:
– 17 euro – bilet normalny,
– 8 euro – bilet ulgowy dla dzieci od 6 do 18 roku życia,
– 4 euro – opłata za zakup biletu przez internet.
Ceny biletów do Muzeów Watykańskich z audio przewodnikiem:
– 24 euro – bilet normalny,
– 13 euro – bilet ulgowy dla dzieci od 6 do 18 roku życia,
– 4 euro – opłata za zakup biletu przez internet.

OFICJALNA STRONA MUZEÓW WATYKAŃSKICH

SYSTEM REZERWACYJNY MUZEÓW WATYKAŃSKICH

KAPLICA SYKSTYŃSKA

kaplica sykstyńska

Źródło: www.museivaticani.va

Główną atrakcją Muzeów Watykańskich jest prywatna kaplica papieska, czyli Kaplica Sykstyńska, która wykonana została na zlecenie papieża Sykstusa IV. Znana jest ona przede wszystkim z fresków m.in. Michała Anioła. Najsłynniejszymi z nich są Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama i Ewy. To właśnie tutaj odbywa się każde konklawe, czyli głosowanie na nowego papieża.

Kaplica nie została namalowana za jednym razem i przez jednego artystę. Jako pierwsze powstały freski na bocznych ścianach, które wykonali artyści pochodzący z Toskanii i Umbrii. Po lewej stronie przedstawiają one dzieje Starego Testamentu, a po prawej Nowego. Kolejne namalowane zostało sklepienie. Te prace powierzono Michałowi Aniołowi. Przedstawił on na niej dzieje od stworzenia świata do biblijnego potopu. Tutaj właśnie szukaj słynnego Stworzenia Adama i Ewy. Po 23 latach Michał Anioł namalował na ścianie na wprost wejścia Sąd Ostateczny. Zajęło mu to 6 lat. Artysta pierwotnie namalował wszystkie postaci (oprócz Matki Bożej) nagie, co oburzyło papieża i Kościół. Papież Paweł IV zlecił więc uczniowi Michała Anioła zamalowanie golizny.

Do Kaplicy Sykstyńskiej nie są sprzedawane osobne bilety. Aby móc ją zobaczyć, należy kupić bilet do Muzeów Watykańskich.

OGRODY WATYKAŃSKIE

pielgrzymka do rzymu

Moja babcia uważała, że z pewnością warto zobaczyć w Watykanie ogrody papieskie. Wiedziałam, że nie starczy nam na wszystko czasu, więc drogą eliminacji ominęłyśmy to miejsce. Umieszczam je tutaj, bo uważam, że są dużą atrakcją Stolicy Apostolskiej, a nie każdy wie, że można ją odwiedzić!

Ogrody Watykańskie to olbrzymi teren zielony z przeróżnymi gatunkami drzew, krzewów i kwiatów. Znajdują się one zaraz przy Bazylice św. Piotra oraz przy Pałacu Apostolskim. Co w nich takiego wyjątkowego? Oczywiście samo położenie i fakt, że przechadza się nimi papież Franciszek i jego poprzednicy.

Do Ogrodów Watykańskich nie można wejść samemu. Nie da się kupić biletu, wejść i pospacerować. Aby dostać się do tego miejsca, należy wykupić wycieczkę z przewodnikiem na konkretny dzień i godzinę. Do wyboru mamy 2 opcje: pieszą i zmotoryzowaną. Zwiedzanie odbywa się zawsze w kilkunastoosobowych grupach. Piechotą trwa 2 godziny, natomiast busem 40 minut. W dodatku na stronie internetowej podane jest, że decydując się na busa, nie ma żadnych postojów po drodze.

Ceny biletów do Ogrodów Watykańskich – PIESZO:
– 34 euro – bilet normalny,
– 25 euro – bilet ulgowy dla dzieci od 6 do 18 roku życia.
Dni, w które możemy odwiedzać Ogrody Watykańskie:
– poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobota.

Ceny biletów do Ogrodów Watykańskich – BUSEM:
– 37 euro – bilet normalny,
– 23 euro – bilet ulgowy dla dzieci od 6 do 18 roku życia.
Dni, w które możemy odwiedzać Ogrody Watykańskie:
– pierwszy dojazd 08:15, ostatni 12:45.

Ceny do Ogrodów Watykańskich dostępne są tylko w pakiecie z Muzeami Watykańskimi!!!

REZERWACJA ONLINE BILETÓW DO OGRODÓW WATYKAŃSKICH

CO WARTO ZOBACZYĆ W WATYKANIE – ATRAKCJE W RZYMIE

Chcę jeszcze dodać, że Watykan to nie tylko tereny skupione przy Bazylice św. Piotra. Do Watykanu wliczone są także bazyliki papieskie, które rozlokowane są w różnych miejscach w Rzymie. Opowiem o tym z pewnością w kolejnych wpisach.

watykan co warto zobaczyć

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear