• Menu
  • Menu
sentosa park rozrywki

Sentosa w Singapurze – 10 najciekawszych atrakcji

WYSPA SENTOSA W SINGAPURZE

Każdy, kto wybiera się do Singapuru, powinien wiedzieć, że najwięcej atrakcji znajduje się na Sentosie! Dobra zabawa jest tam gwarantowana! Sama spędziłam na tej wyspie dwa dni, jednak nie byłam w stanie spróbować wszystkiego! Mimo to prawie o wszystkim przeczytałam, więc dzisiaj pokażę Wam moje 10 najciekawszych atrakcji na Sentosie w Singapurze!

SINGAPUR – WYSPA SENTOSA

Sentosa jest jedną z około 60 wysepek należących do Singapuru. Dokładniej, znajduje się kilkaset metrów od południowego brzegu głównej wyspy (Singapur także jest wyspą!). Zajmuje powierzchnię niecałych 5 km², więc jest naprawdę niewielka. Sentosę nazywa się także wielkim placem zabaw, ponieważ jest tu wiele atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych! Wyspę corocznie odwiedza ponad 20 mln turystów!

Źródło: http://ontheworldmap.com/

SKĄD SIĘ WZIĘŁA SENTOSA W SINGAPURZE?

Dziś Sentosa kojarzona jest przede wszystkim z rozrywką. Jednak nie zawsze tak było. Przez swoje niezwykle obronne położenie, funkcjonowała jako uzbrojony fort, strzegący głównej wyspy. W czasie II wojny światowej, za sprawą Japończyków, stała się obozem jenieckim. Przetrzymywani byli tam m.in. żołnierze brytyjscy. Natomiast po wojnie, była bazą wojskową sił brytyjskich, a później singapurskich. W tamtych latach wyspa nazywała się Pulau Belakang Mati, co oznacza „wyspa martwych” lub „martwa wyspa”. Pomimo groźnego brzmienia, nazwa związana jest prawdopodobnie z nieurodzajną glebą.

Dopiero później, w latach 70. XX w., singapurski rząd przedstawił propozycję przemiany wyspy w ośrodek wypoczynkowy. Oczywiście pierwsze co należało zrobić to zmienić poprzednią nazwę! W związku z tym w 1969 r. zorganizowano konkurs, dzięki któremu ta singapurska wyspa nazwana została Sentosą, co z malajskiego oznacza „spokój”.

10 NAJCIEKAWSZYCH ATRAKCJI NA SENTOSIE W SINGAPURZE

1. UNIVERSAL STUDIOS SINGAPORE

Universal Studios Singapore to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Sentosie! Najprościej mówiąc, jest to park rozrywki powiązany z filmami wytwórni Universal Studios. Na miejscu znajdziemy siedem stref tematycznych, związanych z filmami i bajkami takimi jak Shrek, Park Jurajski, Madagaskar, Mumia, czy Ulica Sezamkowa. O tym parku przygotowałam już szczegółowy wpis.

 

universal studios singapore mapaŹródło: https://www.rwsentosa.com

universal studios singapore kula ziemska universal studios minionki

CENNIK:
DOROŚLI – 79 SGD (ok. 220 zł) – osoby od 13 do 59 roku życia,
DZIECI – 59 SGD (ok. 165 zł) – osoby od 4 do 12 roku życia,
SENIORZY – 41 SGD (ok. 115 zł) – osoby powyżej 60 roku życia.

2. S.E.A. AQUARIUM

S.E.A. Aquarium to jedno z największych oceanariów na świecie! Żyje w nim ponad 100 000 morskich stworzeń z ponad 1 000 różnych gatunków. Akwarium, które znajduje się w środku, w momencie powstania było największym na świecie! Jednak obecnie wskoczyło na drugie miejsce. To i tak niezły wynik. W oceanarium można zanurkować z butlą w towarzystwie rekinów lub zanurkować z maską w akrylowej obudowie chroniącej przed bliskim kontaktem. Ogromną popularnością cieszy się podwodny tunel, gdzie nad głowami przepływają płaszczki, rekiny i inne podwodne zwierzęta.

OCEANARIUM SEA AQUARIUM – STRONA INTERNETOWA

sentosa oceanariumŹródło: https://www.rwsentosa.com

CENNIK:
DOROŚLI – 40 SGD (ok. 115 zł) – osoby od 13 do 59 roku życia,
DZIECI – 29 SGD (ok. 80 zł) – osoby od 4 do 12 roku życia,
SENIORZY – 29 SGD (ok. 80 zł) – osoby powyżej 60 roku życia.

W pobliżu oceanarium znajduje się Morskie Muzeum Doświadczalne The Maritime Experiential Museum. Oprócz multimedialnych wystaw można skorzystać z kilku symulatorów, np. ucieczki przed piratami, płonącego statku lub morskiej burzy.

MUZEUM MORSKIE THE MARITIME EXPERIENTIAL MUSEUM – OFICJALNA STRONA

CENNIK:
DOROŚLI – 12 SGD (ok. 35 zł) – osoby od 13 do 59 roku życia,
DZIECI – 8 SGD (ok. 22 zł) – osoby od 4 do 12 roku życia,
SENIORZY – 5 SGD (ok. 15 zł) – osoby powyżej 60 roku życia.

Jeżeli jesteście zdecydowani na obie atrakcje, to możecie zakupić bilet łączony. Wtedy jest dużo taniej! Sprawdźcie sami!

CENNIK NA OBIE ATRAKCJE JEDNOCZEŚNIE:
DOROŚLI – 45 SGD (ok. 128 zł) – osoby od 13 do 59 roku życia,
DZIECI – 33 SGD (ok. 94 zł) – osoby od 4 do 12 roku życia,
SENIORZY – 30 SGD (ok. 85 zł) – osoby powyżej 60 roku życia.

3. PLAŻE SENTOSY

Jak się domyślacie po tytule, na singapurskiej wyspie Sentosa są również plaże! Dokładnie trzy: Siloso Beach, Palawan Beach i Tanjong Beach. Są one sztucznie uformowane, a ich łączna długość wynosi ok. 2 km.

Siloso Beach tworzy pierwszą plażę, patrząc od zachodu. To tutaj śmiałkowie podchodzą do skoku na bungee i to tutaj odbywają się wieczorne pokazy Wings of Time. W pobliżu znajdują się także iFly Singapore oraz park linowy Mega Adventure Park. Patrząc na lokalizację, śmiało można stwierdzić, że jest tu co robić! Z pewnością stwierdzą też tak inni, więc spodziewajcie się tutaj większych tłumów.

Palawan Beach położona jest w centrum południowego wybrzeża Sentosy. Słynie z wiszącego mostu prowadzącego do niewielkiej wysepki, która uznawana jest najbardziej wysuniętym na południe miejscem w kontynentalnej Azji oraz najbliższym miejscem kontynentalnej Azji równika.

Tanjong Beach jest za to zaciszną zatoką, na której według wielu opinii można znaleźć spokój.

4. MEGA ADVENTURE PARK

Kolejną atrakcją na Sentosie jest park linowy Mega Adventure Park, który położony jest na wysokości 100 m. Jak ja żałuję, że się tu nie wybrałam! Mam wrażenie, że to jest jedno z najlepszych miejsc w Singapurze! Zresztą, opinie ma naprawdę świetne! Główną atrakcją tego parku jest MegaZip, czyli zjazd liną z prędkością dochodzącą do 60 km/h! Jego trasa prowadzi od wzgórza Imbiah do plaży Siloso. Widoki muszą być rewelacyjne! Zjazd ma 450 m długości i odbywa się na wysokości 75 m.

Oprócz MegaZip, w parku linowym znajdziemy o wiele więcej atrakcji! Na przykład tor z przeszkodami na linach MegaClimb, który znajduje się na wysokości od 5 m do 15 m. Kolejną atrakcją jest MegaJump, czyli skok z wysokości 15 m, który ma za zadanie odwzorować skok spadochronowy. Ostatnią propozycją jest MegaBounce, czyli skoki na trampolinie pozwalające odbijać się na 10 m w górę.

PARK LINOWY MEGA ADVENTURE PARK – OFICJALNA STRONA

CENNIK:
MEGAZIP –  55 SGD (ok. 160 zł) – minimalny wzrost – 90 cm, waga od 30 kg do 140 kg,
MEGAJUMP –  18 SGD (ok. 50 zł)
– waga od 30 kg do 120 kg,
MEGACLIMB –  37 SGD (ok. 105 zł)
– minimalny wzrost – 120 cm, waga do 120 kg,
MEGABOUNCE –  12,75 SGD (ok. 35 zł) – waga od 10 kg do 90 kg,
MEGAZIP ORAZ MEGABOUNCE –  58,5 SGD (ok. 165 zł),
MEGAZIP, MEGACLIMB ORAZ MEGAJUMP – 65 SGD (ok. 185 zł).

5. SKYLINE LUGE SENTOSA

Skyline Luge Sentosa jest atrakcją na Sentosie dla całej rodziny! Jest to coś na zasadzie toru saneczkowego na Gubałówce, ale o wiele, wiele lepszego. Grawitacyjnie napędzanymi wózkami możecie poruszać się na 4 różnych torach. Gdy skończy się Wasza przejażdżka, wejdźcie na widokowy wyciąg krzesełkowy, który doprowadzi Was z powrotem na start tras! Pamiętajcie, że aby skorzystać z wyciągu, nie trzeba korzystać ze zjazdu! Można wykupić samodzielny przejazd wyciągiem.

SKYLINE LUGE SENTOSA – OFICJALNA STRONA

sentosa atrakcjeŹródło: https://www.skylineluge.com/en/

CENNIK:
2 ZJAZDY I WYCIĄG KRZESEŁKOWY – 24 SGD (ok. 70 zł),
3 ZJAZDY I WYCIĄG KRZESEŁKOWY – 27 SGD (ok. 75 zł),
4 ZJAZDY I WYCIĄG KRZESEŁKOWY – 29 SGD (ok. 82 zł),
WYCIĄG KRZESEŁKOWY W JEDNĄ STRONĘ – 11 SGD (ok. 30 zł),
WYCIĄG KRZESEŁKOWY W DWIE STRONY – 18 SGD (ok. 50 zł).

Na wyznaczonych torach samodzielnie mogą poruszać się osoby, które ukończyły 6 lat i mają więcej niż 110 cm wzrostu. Jeżeli dziecko nie spełnia tych wymagań, to może pojechać w tandemie z osobą dorosłą, za co dopłaca się 3 SGD (ok. 9 zł) za jeden przejazd. Na stronie internetowej znajdziecie także bardziej opłacalne bilety rodzinne, ale nie chciałam ich tu dopisywać, bo jest zbyt dużo konfiguracji. Natomiast wyciągiem krzesełkowym samodzielnie poruszać się mogą osoby powyżej 135 cm. Dzieci o wzroście 85 cm i wyżej mogą pojechać pod opieką dorosłego.

6. MULTIMEDIALNE POKAZY NA SENTOSIE

WINGS OF TIME

Wings of Time, czyli Skrzydła Czasu to magiczny spektakl odbywający się przy Siloso Beach na Sentosie. Jest pełen efektów dźwiękowych, świetlnych, wodnych, a nawet pirotechnicznych. Wszystko pieczętuje pokaz sztucznych ogni! Pokazy odbywają się dwa razy dziennie (19:40 oraz 20:40) i trwają ok. 20 minut. Uważam, że kończąc swój dzień na Sentosie, warto jest zobaczyć to wydarzenie!

WINGS OF TIME – OFICJALNA STRONA

CENNIK:
DOROŚLI I DZIECI – 18 SGD (ok. 50 zł) – osoby od 5 do 59 roku życia,
DOROŚLI I DZIECI – MIEJSCE PREMIUM – 23 SGD (ok. 65 zł) – osoby od 5 do 59 roku życia,

SENIORZY – 9,90 SGD (ok. 28 zł) – osoby od 60 roku życia,
SENIORZY MIEJSCE PREMIUM – 12,60 SGD (ok. 35 zł) – osoby od 60 roku życia.

CRANE DANCE – TANIEC ŻURAWIA 

Crane Dance jest spektaklem odbywającym się po drugiej stronie wyspy. Opowiada historię dwóch zakochanych dźwigów. Łączy w sobie efekty świetlne, dźwiękowe i wodne. W przeciwieństwie do poprzedniego to wydarzenie jest darmowe. Odbywa się codziennie o 20:00 i trwa ok. 10 minut.

TANIEC ŻURAWIA CRANE DANCE – OFICJALNA STRONA

7. AJ HACKETT SENTOSA

W skład ośrodka AJ Hackett Sentosa wchodzą 3 aktywności:
skok na bungee z 47 m wysokości,
Giant Swing, czyli gigantyczna, trzyosobowe huśtawka poruszająca się z prędkością do 120 km/h, ustawiona w kierunku plaży,
SkyBridge – most na wysokości 47 m łączący dwie wieże z częściowo prześwitującą podłogą.

AJ HACKETT SENTOSA – OFICJALNA STRONA

CENNIK:
SKOK NA BUNGEE – 159 SGD (ok. 450 zł),
HUŚTAWKA GIANT SWING – 69 SGD (ok. 200 zł),
SKYBRIDGE – 10 SGD (ok. 30 zł).

8. FORT SILOSO

No to teraz coś dla fanów historii! Tak jak pisałam na początku artykułu, wyspa Sentosa stanowiła kiedyś funkcję obronną. Przez wiele lat służyła jako ochrona wąskiego portu Keppel. Obecnie na całej wyspie zachował się jedynie Fort Siloso, który udostępniony jest zwiedzającym jako muzeum wojskowe. Znaleźć tam można różne 'pamiątki’ z czasów II Wojny Światowej, np. broń, fotografie, bunkry, tunele, baraki.

Do fortu można dostać się za pomocą Fort Siloso Skywalk, czyli podwyższonego chodnika w koronach drzew. Ścieżka rozpoczyna się przy wysokiej na 11 pięter wieży, a na jej szczyt można wyjechać windą lub wyjść schodami. Chodnik ma ok. 180 m długości, a po drodze możemy liczyć na widoki z lotu ptaka na plażę, fort i bujną zieleń.

FORT SILOSO – OFICJALNA STRONA

Wstęp do muzeum i ścieżka Skywalk są bezpłatne.

9. HEADROCK VR

Ciekawą i bardzo nowoczesną atrakcją na Sentosie jest Headrock VR, czyli park wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu możemy przenieść się w inny świat. Przy pomocy specjalnych okularów, jesteśmy w stanie zobaczyć i przeżyć coś, czego prawdopodobnie nigdy byśmy nie doznali. W Headrock VR można przeskakiwać przez dżunglę niczym Tarzan, spróbować raftingu w lesie tropikalnym, przejechać się psim zaprzęgiem, czy uciekać przed czarownicami z nawiedzonego domu.

PARK ROZRYWKI WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI HEADROCK VR – OFICJALNA STRONA

Bilety dostępne są w różnych konfiguracjach. Wykupuje się pakiety przejazdów, nie ma biletu całodziennego.

10. IFLY SINGAPORE

Jak można się domyślić iFly to tunel aerodynamiczny. Pomyślicie, nic takiego? Chwileczkę, to nie byle jaki tunel! To jeden z największych tuneli aerodynamicznych na świecie! Dodatkowo jest posiadaczem 5 rekordów świata Guinnessa. I do tego podczas szybowania w powietrzu, macie okazję podziwiać widoki na Morze Południowochińskie. Jednak nie ma co ukrywać, jest to droga zabawa, nawet i w Polsce. Chętnym załączam poniżej link do oficjalnej strony iFly Singapore.

TUNEL AERODYNAMICZNY IFLY SINGAPORE – OFICJALNA STRONA

ADVENTURE COVE WATERPARK

Ostatnią atrakcją na Sentosie, o której chcę jeszcze wspomnieć, jest park wodny Adventure Cove Waterpark. Chcę o tym napisać, ponieważ ja bardzo żałowałam straconego czasu w tym miejscu. Po pierwsze, muszę przyznać, że czułam się tam bardzo nieswojo. Byłam w dwuczęściowym stroju kąpielowym, podczas gdy zdecydowana większość (prawie WSZYSCY!) byli normalnie w ubraniach. Dla nas był to szok. Rozumiemy różnice kulturowe, ale to naprawdę nas zaszokowało. Jednak są to tylko moje odczucia i moje skrępowanie. Oprócz tego główna atrakcja parku jest mocno koloryzowana przez obiekt. Mowa o przeszklonym tunelu w rwącej rzece, którym powinniśmy przepłynąć pomiędzy różnymi stworzeniami. Trudno się z tym nie zgodzić. Rzeczywiście tak jest. Jednak tunel ten ma może 5 m długości i nie wywołuje w człowieku praktycznie żadnych emocji. No, może rozczarowanie… Na miejscu dostępna jest również atrakcja pływania z delfinami, której totalnie nie popieram. Tym bardziej osłabiło to moje odczucie wobec parku. Szczerze mówiąc, po prostu się tam nudziliśmy! Żadna z umiejscowionych tam rozrywek nas nie porwała. A czy da się to jakoś usprawiedliwić? Gdybym miała wybór, z pewnością wolałabym wypróbować coś innego.

PARK WODNY ADVENTURE COVE WATERPARK – STRONA INTERNETOWA

sentosa park wodnyŹródło: https://www.rwsentosa.com

CENNIK:
DOROŚLI – 38 SGD (ok. 110 zł) – osoby od 13 do 59 roku życia,
DZIECI – 30 SGD (ok. 85 zł) – osoby od 4 do 12 roku życia,
SENIORZY – 30 SGD (ok. 85 zł) – osoby powyżej 60 roku życia.

JAK DOJECHAĆ NA SENTOSĘ?

KOLEJKA LINOWA CABLE CAR

Zacznijmy od opcji najdroższej, ale i również najlepszej, czyli kolejki linowej zapewniającej widoki z lotu ptaka! Na Sentosie działają takie dwie. Pierwsza zapewnia dojazd z głównej wyspy Singapuru na Sentosę. Natomiast druga funkcjonuje tylko na terenie Sentosy. Poniżej załączam dla Was plan wszystkich przystanków.

singapur sentosa kolejka linowa

Źródło: https://www.onefabergroup.com/

KOLEJKA LINOWA – MOUNT FABER LINE:

Przystanki:
 Mount Faber Station,
 HarbourFront Station,
 Sentosa Station.

Cennik kolejki linowej Mount Faber Line – ceny w dwie strony:
DOROŚLI 33 SGD (ok. 95 zł),
DZIECI  – 22 SGD (ok. 62 zł) – osoby od 4 do 12 lat.

Jak dostać się z centrum Singapuru do stacji tej kolejki? Najlepszym rozwiązaniem jest dojazd metrem do stacji HarbourFront. Stąd jest już do niej rzut beretem.

KOLEJKA LINOWA – SENTOSA LINE:

Przystanki:
– Merlion Station,
– Imbiah Lookout Station,
– Siloso Point Station.

Cennik kolejki linowej Sentosa Line – ceny w dwie strony:
DOROŚLI15 SGD (ok. 43 zł),
DZIECI  – 10 SGD (ok. 28 zł) – osoby od 4 do 12 lat.

Cennik kolejki linowej Mount Faber Line oraz Sentosa Line – ceny w dwie strony:
DOROŚLI35 SGD (ok. 100 zł),
DZIECI  – 25 SGD (ok. 70 zł) – osoby od 4 do 12 lat.

KOLEJ JEDNOSZYNOWA SENTOSA EXPRESS

Drugą propozycją jest skorzystanie z kolejki jednoszynowej Sentosa Express, czyli pociągu. Początkowy przystanek znajduje się w centrum handlowym VivoCity na głównej wyspie Singapuru, a reszta jest już na Sentosie. Jest ona zdecydowanie tańsza w porównaniu z kolejką linową. Wybór pozostawiam już Wam.

Przystanki:
– VivoCity,
– Resorts World (Waterfront),
– Imbiah,
– Beach.

Cennik jednorazowego wejścia do kolejki:
DOROŚLI I DZIECI DO 3 LAT – 4 SGD (ok. 12 zł).

Początkowa stacja pociągu znajduje się w pobliżu stacji kolejki linowej, więc również najlepiej jest dojechać tutaj metrem do stacji HarbourFront.

PIESZO – SENTOSA BOARDWALK

Po opuszczeniu stacji metra HarbourFront można udać się do stacji kolejki linowej, kolejki jednoszynowej (pociągu) lub przejść się pieszo! Specjalnie do tego celu powstał chodnik Sentosa Boardwalk. Ma on ok. 700 m długości i znajduje się tuż przy moście drogowym. O ewentualne nagłe opady deszczu nie musicie się w ogóle martwić, ponieważ chodnik jest zadaszony! Po drodze umieszczono także kilka tarasów widokowych. Super!

TAKSÓWKA

Jeżeli jednak jesteście wygodni i chcielibyście jednym środkiem transportu dostać się na Sentosę, to wybierzcie Grab Taxi (przewoźnik podobny do Ubera, działający głównie w Azji). Szczerze mówiąc, sami wybraliśmy ten środek transportu! Zdecydowaliśmy się na to z dwóch powodów. Po pierwsze nie ma co ukrywać, jest po prostu dużo szybszy! A kiedy jesteś w jakimś kraju tylko przez kilka dni to czas gra ważną rolę. Natomiast po drugie, taksówki w Singapurze nie są takie drogie! Szczególnie kiedy podróżujecie w więcej osób i możecie rozłożyć koszta!

AUTOBUSY

Na wyspę kursują również autobusy. Jednak przyznam się szczerze, że naprawdę rzadko korzystam z tego środka transportu w dużych miastach. Nie wydaje mi się, żeby było to najlepsze rozwiązanie, ale jeżeli koniecznie chcecie, to załączę Wam poniżej linki do oficjalnej strony wyspy Sentosa, na której znajdziecie wszystkie szczegółowe informacje.

DOJAZD DO WYSPY SENTOSA – OFICJALNA STRONA

PORUSZANIE SIĘ PO SENTOSIE – OFICJALNA STRONA

PRZEKSZTAŁCANIE WYSPY

Tworząc ten wpis, wysoko w rankingu chciałam umieścić punkt widokowy w 37-metrowym posągu Merliona, który znajdował się w centrum zachodniej części wyspy. Jednak przez przypadek natknęłam się na artykuł informujący o wyburzeniu tej jednej z największych atrakcji Sentosy! O co w ogóle chodzi?

Master Plan Sentosa-Brani jest to ok. 30-letni plan przekształcenia wyspy Sentosy i jej sąsiadki Brani w ogromny plac zabaw (jak dla mnie już takim jest!). Zostanie zbudowanych (przebudowanych) 5 nowych stref: Vibrant Cluster, Island Heart, Waterfront, Ridgeline oraz Beachfront. Powstaną nowe atrakcje przyrodnicze i historyczne, Discovery Park oraz kolejne hotele, sklepy i restauracje.

W miejscu posągu Merliona powstać ma pierwszy projekt: Sentosa Sensoryscape. Obejmuje on zbudowanie dwupoziomowego przejścia, które połączy zachodnie kurorty z południowymi plażami na powierzchni 30 000 m², za 90 mln dolarów! Budowa ma się rozpocząć pod koniec 2019 r., a jej planowane zakończenie jest na 2022 r.

Szczerze przyznam, że wizualizacje wyglądają zachęcająco! Obejrzycie sami i koniecznie wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

sentosa master plan

Źródło: https://www.straitstimes.com/singapore/sentosa-merlion-to-make-way-for-new-themed-linkway-as-part-of-sentosa-brani-masterplan

Jeśli interesują Cię inne parki rozrywki na świecie to zaglądnij do mojego wpisu o atrakcjach w Disneylandzie w Paryżu.

 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear