• Menu
  • Menu
lemur katta

Zoo w Singapurze bez krat – najlepsze na świecie!

PRZYSTANEK -> SINGAPUR

Tylko Ci z Was, którzy mieli okazję już być w Zoo w Singapurze, zrozumieją stwierdzenie z tytułu – “najlepsze zoo na świecie!”. Tak! Tak właśnie uważam. W swoim życiu byłam już w kilku różnych ogrodach zoologicznych, ale w żadnym z nich nie było tak, jak właśnie w singapurskim Zoo! Co takiego jest w nim wyjątkowego?

NAJLEPSZE ZOO NA ŚWIECIE – ZOO W SINGAPURZE BEZ KRAT

Zoo w Singapurze – Oficjalna strona

O czym pamiętać przed podróżą? Moja lista porad.

Przygotowałam listę przydanych rzeczy, które pomogą Ci jeszcze lepiej przygotować się do Twojej podróży!

Ubezpieczenie

Podróżuj odpowiedzialnie, ubezpiecz siebie i bliskich przed wyjazdem. Sprawdź koszty ubezpieczenia za darmo tutaj.

Noclegi

Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem znajdziesz więcej opcji w tańszych cenach. Dostępne noclegi możesz sprawdzić tutaj.

Wynajem samochodu

To dobre rozwiązanie jeżeli zamierzasz dużo zwiedzać. Rozważ tę opcję i sprawdź liste samochodów tutaj.

E-sim

Kup kartę e-sim i nie martw się internetem za granicą. Kartę kupisz tutaj.

Wycieczki

Sprawdź listę płatnych wycieczek i atrakcji. Możesz to zrobić korzystając z getyourguide.

Loty

Tanie loty najczęściej zakupisz z wyprzedzeniem. Skorzystaj z najlepszej porównywarki lotów.

Co może być wyjątkowego w zoo? Ilość zwierząt? Niespotykane gatunki? Powierzchnia? Może tak, ale nie w tym przypadku! Zoo w Singapurze bazuje na koncepcji “otwartego zoo” pośrodku tropikalnego lasu deszczowego. Co to dokładnie znaczy? Wszystkie wybiegi zaprojektowane są tak, aby jak najbardziej odwzorowywały naturalne warunki zwierząt. Przede wszystkim nigdzie nie zobaczymy krat! Zastąpione są one szklaną obudową lub głębokimi i szerokimi fosami, sprytnie przysłoniętymi roślinnością. Wybiegi są przestronne, czyste i zagospodarowane zgodnie z naturalnym środowiskiem konkretnego gatunku. Dzięki takim zabiegom, zwierzęta z pewnością czują się lepiej. Mają też większą swobodę i przestrzeń do poruszania się.

Jednak to, co w tym zoo jest najlepsze to to, że niektóre gatunki zwierząt nie są w ogóle zamykane! Po prostu chodzą obok nas lub nad nami! Na przykład małpy, lemury, ptaki, kameleony i inne zwierzęta, których nazw po prostu nie znam 🙂 Dla mnie spotkanie z Królem Julianem twarzą w twarz było wyjątkowym przeżyciem!

zoo lemur kattasingapur zoo

INFORMACJE O ZOO W SINGAPURZE

W tym unikatowym ogrodzie zoologicznym można znaleźć ponad 2 400 zwierząt. Pochodzą one z ponad 300 różnych gatunków, a 34% z nich są gatunkami zagrożonymi. Wszystkie ulokowano na 26 ha powierzchni. Singapurskie Zoo zostało otwarte w 1973 r., a swoją renomę zyskało poprzez ochronne inicjatywy skierowane dla zwierząt oraz program hodowlany. Rocznie przyciąga ok. 1,9 mln ludzi.

Singapurskie Zoo jest częścią organizacji Wildlife Reserves Singapore. Zrzesza ona ze sobą jeszcze 3 inne parki: Night Safari, Jurong Bird Park i River Safari. Organizacja ma na celu edukować i inspirować ludzi do pomocy zwierzętom poprzez dostarczanie wysokich emocji przy wizytach w swoich parkach.

JAK WYGLĄDA ZOO W SINGAPURZE?

  MAPA ZOO:

Wchodząc na tak ogromny teren, pamiętajcie, żeby wyposażyć się w mapę parku. Dla mnie jest to podstawowy element każdej wizyty w ogrodzie zoologicznym. Bez niej ciężko jest się czasem połapać i jest większe prawdopodobieństwo, że ominiemy któryś z istotnych dla nas wybiegów.

singapur najlepsze zoo na świecie

Zoo w Singapurze wyszło ze świetną inicjatywą! Na ich stronie internetowej możecie wybrać sobie jeden z gotowych planów zwiedzania i pobrać go w formacie pdf! Znajduje się tam również bardzo intuicyjny edytor tej trasy oraz kreator pozwalający na stworzenie jej od początku! Świetna sprawa, szczególnie kiedy macie ograniczoną ilość czasu w zoo!

PAWILONY 
FRAGILE FOREST:

Ogród zoologiczny podzielony jest na kilkanaście stref, o których możecie poczytać na oficjalnej stronie Zoo. Dla mnie najlepszą jest Fragile Forest! Na 20 000 m³ powierzchni, odtworzony jest klimat lasu tropikalnego. Możemy wypatrywać tu różnych zwierząt biegających po tym terenie. Najłatwiej jest chyba z lemurami katta, których jest tu pełno. Skaczą dookoła nas i są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Na żywo są tak przepięknymi stworzeniami, że wchodzą do mojej czołówki ulubionych zwierząt!

Nad głową przeleciał mi nawet tukan, a wychodząc na platformę widokową, natknęłam się na malajskie latające lisy, które należą do największych nietoperzy na świecie! I choć szczerze nie znoszę gołębi (chyba dlatego, że mieszkam w Krakowie) to właśnie tutaj widziałam najpiękniejszego gołębia w życiu – gołębia koronowanego. Ma śliczną niebieską barwę i charakterystyczne upierzenie na czubku głowy. Z łatwością można się tu dopatrzyć także papug, bażantów, kaczek, żab i kanczyli, czyli myszo-jeleni. W naszym przypadku trudniejszym było odnalezienia leniwca, na którym bardzo nam zależało. Widocznie dobrze się ukrył i odbywał małą drzemkę. W Fragile Forest znajduje się także marmozeta lwia, pigmejka karłowata i saki białolica.

singapur zoo ptaki tukan w zoo

lis malajski singapur najlepsze zoo FROZEN TUNDRA:

Do kwietnia 2018 r. bardzo popularna była także strefa Frozen Tundra, gdzie znajdował się niedźwiedź polarny o imieniu Inuka. Był on wyjątkowy, ponieważ jako pierwszy na świecie urodził się w klimatyzowanej obudowie w państwie tropikalnym. Niestety po 38 latach życia zmarł. Podczas mojej wizyty jego wybieg był pusty. Frozen Tundra to także chłodna jaskinia, w której umieszczono rosomaki i jenoty azjatyckie. Tak na marginesie, to jestem ciekawa, jak planowane jest zagospodarowanie wybiegu niedźwiedzia…

singapur niedźwiedź polarny

TREETOPS TRAIL:

Zaraz za wejściem znajduje się Treetops Trail, czyli w tłumaczeniu na język polski szlak wierzchołkiem drzew. Miejsce odwzorowuje siedlisko lasu deszczowego. Dookoła nas skaczą różne małpy, a czasem można się nieźle przestraszyć! Odgłosy towarzyszące w tej strefie sprawiają, że zamykając oczy, można poczuć odrobinę klimatu prawdziwego lasu deszczowego. Jednak, żeby zobaczyć wszystkie zwierzęta, trzeba się nieco natrudzić. Szanse mamy na siamangi, saki białolice, lemury katta, lemury brązowe, tamaryny białoczube i krokodyle.

najlepsze zoo w azji najlepsze zoo w azji południowo-wschodniej

REPTILE GARDEN:

W Zoo możemy znaleźć także warana z Komodo, znanego też pod nazwą smok z Komodo. W tym celu należy udać się do Reptile Garden. Dowiedziałam się tam, że ich ślina ma ponad 60 szczepów bakterii, a po ugryzieniu ofiara umiera zwykle w ciągu jednego dnia! Niesamowite! W jednej z obudów żyje ogromny żółw olbrzymi, który jest drugim pod względem wielkości żółwiem na świecie! Zobaczyć tu możemy także krokodyla różańcowego, który jest obecnie największym gadem żyjącym na Ziemi! W swoich szczękach kryje kolejny rekord – jedna z największych sił ugryzienia ze wszystkich zwierząt. W RepTopii znajduje się w sumie ponad 60 gatunków gadów i płazów. Najciekawszym gatunkiem jest liściołaz żółty. Jest to płaz, który bardzo przypomina żabę. W dodatku jest to najbardziej toksyczny płaz na Ziemi! Jedno stworzenie mogłoby zabić 10 dorosłych mężczyzn! Niesamowicie ciekawa strefa!

smok z komodo zoo największy żółw na świecie

GREAT RIFT VALLEY OF ETHIOPIA:

“Wielka szczelina w dolinie Etiopii” szczycie się przede wszystkim pawianami płaszczowymi i koziorożcami nubijskimi. Umieszczone są one na terenie ze skalnym krajobrazem. Wiele z pawianów podchodzi do szyby, dzięki czemu można się im przyjrzeć z bliska. Szczerze powiem, że pawiany mnie trochę przerażają. Moim zdaniem są tak bardzo nieprzewidywalne… Co ciekawe, samce i samice pawianów różnią się od siebie do tego stopnia, że kiedyś myślano, że są to zupełnie inne gatunki!

singapur zoo pawiany pary zwierząt

WILD AFRICA:

Oczywiście w singapurskim Zoo nie brakuje strefy dotyczącej Afryki – Wild Africa. Swoje wybiegi mają tu zwierzęta takie jak lwy, żyrafy, zebry, gepardy, likaony, czy białe nosorożce.

singapur zoo gepard

POZOSTAŁE STREFY:

W Australasii znajdują się takie gatunki jak hipopotam, guziec zwyczajany, kangur szary, walabi, drzewiak i kazuar. W Elephants of Asia jak nazwa wskazuje, są tylko słonie azjatyckie. Primate Kingdom to dom dla wielu gatunków małp na otwartej przestrzeni, a Rainforest Kidzworld to strefa przeznaczona bardziej dla dzieci.

Jeśli kochasz zwierzęta i interesujesz się ich losem, to zachęcam Cię do przeczytania wpisu o słoniach w Tajlandii. Znajdziesz tam relację z pobytu w centrum rehabilitacji słoni w Chiang Mai.

hipopotam w ogrodzie zoologicznym kazuarpumba zwierze singapore zoo australasia

NAJCIEKAWSZE GATUNKI ZWIERZĄT W ZOO W SINGAPURZE

Do Zoo w Singapurze oprócz oczywiście jego otwartej koncepcji, przekonała nas obecność nosacza sundajskiego, czyli “prawie” naszego rodaka 😀 Nosacz sundajski to małpa, która przez swój ogromny nos stała się hitem internetu w Polsce. Tuż obok niego znajduje się dzioborożec, którego niestety nie dostrzegłam w zoo. Na szczęście widziałam go już kiedyś w pobliżu wodospadu w Tajlandii. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego przepięknego ptaka, to koniecznie tu zajrzyjcie! Kolejnym gatunkiem, który bardzo chciałam zobaczyć, był biały tygrys. Jest to bardzo rzadkie zwierzę i nie jest ono albinosem. Kolor jego futra jest efektem zmutowanego genu.

singapur zoo biały tygrys nosacz sundajski zoo

Może i obecność orangutana borneańskiego nie jest czymś wyjątkowym, ale ich swobodne przemieszczenie się nad naszymi głowami już tak! W Zoo w Singapurze przewidziano dla nich miejsce w Orangutan Island. Trzeba przyznać, że idea otwartego Zoo jest tu widoczna na każdym kroku! Te spotkania były dla mnie niesamowitym przeżyciem!

SINGAPUR ZOO – ILE KOSZTUJĄ BILETY I GDZIE JE KUPIĆ?

Bilety do singapurskiego zoo możemy kupić zarówno na miejscu, jak i przez internet. W tym wypadku bilety przez internet są o kilka dolarów singapurskich tańsze.

Singapur Zoo – ceny biletów:
– dorosły – 39 SGD (ok. 110 zł),
– dzieci od 3 do 12 lat – 26 SGD (ok. 75 zł),
– dzieci poniżej 3 lat – bezpłatnie.

SINGAPUR ZOO – GODZINY OTWARCIA

Godziny otwarcia:
– codziennie od 08:30-18:00.

otwarte zoo singapur zoo dzikie koty

INNE PARKI ORGANIZACJI WILDLIFE RESERVES SINGAPORE

Organizacja Wildlife Reserves Singapore zarządza w sumie 4 parkami zoologicznymi znajdującymi się na terenie Singapuru. Tak jak wspominałam wcześniej, oprócz Zoo, należą do nich także Night Safari, Jurong Bird Park oraz River Safari. Czym one się dokładnie różnią? Większość można wywnioskować, analizując ich nazwy, ale w kilku zdaniach opiszę dla Was te miejsca. Wiedzę czerpię z oficjalnych stron internetowych, ponieważ w żadnym z nich nie miałam okazji być.

NIGHT SAFARI:

Night Safari, czyli nocne safari otwarte jest dopiero od godziny 19:15. Zamykane jest natomiast o północy. Jest to pierwszy na świecie nocny park przyrody! Co ciekawe, początkowo myślałam, że night safari odbywa się na terenie singapurskiego zoo, ale jednak nie! Mapa oraz powierzchnia parku podana na stronie internetowej jest zupełnie inna (35 ha). Zwierzęciem, które z pewnością może zaciekawić, jest biały lew. Oprócz niego na terenie Night Safari żyje ok. 100 gatunków innych zwierząt.

JURONG BIRD PARK:

Jurong Bird Park to największy park ptaków w Azji. Usytuowany jest na ponad 20 ha. Znajdziemy tu ok. 3500 ptaków z 400 różnych gatunków. To, co mnie by najbardziej interesowało to Penguin Coast, czyli wybrzeże pingwinów! Szczególnie że żyją tam również pingwiny cesarskie, które są drugimi co do wielkości pingwinami na świecie (zaraz po cesarskich). Do tej pory nie miałam okazji podziwiać tych wyjątkowo pięknych ptaków. W Jurong Bird Park interesowałby mnie również trzewikodziób. Jest to dosyć duży ptak, który osiąga nawet 1,2 m wysokości! Zamieszkuje afrykańskie tereny, a po wpisaniu jego nazwy w wyszukiwarkę może się okazać, że dobrze kojarzycie tego ptaka.

RIVER SAFARI:

River Safari, czyli rzeczne safari to park przyrody skupiający w sobie zwierzęta wodne i lądowe rzek Missisipi, Kongo, Nil, Ganges, Mekong, Amazonka, czy Jangcy. Na ich terenie żyje ok. 240 różnych gatunków zwierząt. Mogłoby się wydawać, że safari odbywa się tylko łodziami. Jednak nie do końca tak jest. Większość tras jest pieszych. Największą atrakcją tego parku są pandy wielkie! Znajdują się one tylko tutaj, niestety nie ma ich w singapurskim zoo. Miałam okazję widzieć na żywo pandy wielkie i mogę Wam zdradzić, że zdecydowanie są to najpiękniejsze zwierzęta na świecie!!!

Jeżeli oprócz Zoo w Singapurze, chcielibyście się wybrać do któregoś z powyższych parków, to możecie skorzystać z oferty tańszych biletów łączonych. Nie martwcie się, nie musicie odwiedzać ich w jeden dzień! Bilety są ważne przez 7 dni od wizyty w jednym z parków.

Singapur Zoo i River Safari – dorosły – 65 SGD (ok. 180 zł), dziecko – 43 SGD (ok. 120 zł),
Singapur Zoo i Jurong Bird – dorosły – 65 SGD (ok. 180 zł), dziecko – 43 SGD (ok. 120 zł),
Singapur Zoo i Night Safari – dorosły – 75 SGD (210 zł), dziecko – 53 SGD (ok. 150 zł),
wszystkie 4 parki – dorosły – 85 SGD (ok. 240 zł), dziecko – 63 SGD (ok. 180 zł).

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ZOO W SINGAPURZE? JAK TAM DOJECHAĆ?

Zoo w Singapurze znajduje się ok. 25 km od centrum miasta (przyjmijmy, że jest nim zatoka Marina Bay). Opcje transportu zostały dokładnie opisane na stronie zoo, więc nie będę się tutaj powtarzać, tylko dołączę odpowiedni link poniżej 🙂 Wiem, że do zoo nie można dojechać bezpośrednio metrem, czy autobusem. Trzeba się przesiadać. Na taką zabawę szkoda nam było czasu, więc postanowiliśmy zamówić Ubera. Uważam, że to kapitalny pomysł i najlepsza opcja, szczególnie gdy jesteście w 4 i możecie rozdzielić koszty! A właściwie, nawet jeżeli nie macie takiej możliwości, to nic nie szkodzi. Ceny taksówek w Singapurze nie są wysokie, a zaoszczędzony czas możemy znacznie lepiej wykorzystać!

 JAK DOJECHAĆ DO ZOO Z CENTRUM? – OFICJALNA STRONA 

jadowita jaszczurka małpa janusz

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO ZOO?

Na terenie tego najlepszego na świecie zoo możecie poruszać się nie tylko pieszo, ale także specjalnie jeżdżącymi tam tramwajami. W całym parku znajdują się 4 przystanki, na których możecie wsiadać i wysiadać do woli. Tramwaje kursują bardzo często. Podczas przejażdżki macie szanse dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących różnych zwierząt i samego ogrodu zoologicznego. To wszystko oczywiście nie jest za darmo. Bilety na jazdę tramwajem można kupić od razu przy wejściu do zoo lub na którymś z przystanków.

Cena biletów:
– dorosły – 5 SGD (ok. 14 zł),
– dziecko od 3 do 12 lat – 3 SGD (ok. 9 zł).

Czy warto? Jeśli patrzeć tylko na cenę to warto, bo nie jest ona wygórowana. Jednak czy faktycznie ten tramwaj jest taki niezbędny? Przystanków na terenie ogrodu zoologicznego jest mało, więc czasami samo dojście do przystanku i później z przystanku do np. niedźwiedzia może zajmować tyle samo czasu co dojście bezpośrednio do tego niedźwiedzia. Jednak patrząc na to z drugiej strony, chodzenie po zoo jest bardzo męczące. Jest to naprawdę ogromny teren. Przyjemnie byłoby co kilka godzin, dla odpoczynku, objechać sobie cały park.

małpy w zoo król lew pumba

SINGAPUR ZOO – RESTAURACJE

Podczas wizyty w Zoo byliśmy na tyle rozemocjonowani, że o jedzeniu nawet nie myśleliśmy. Bardziej chciało nam się pić. Często kupowaliśmy wodę, lody i owocowe napoje. Takie stoiska znajdują się w różnych miejscach w parku. Jeśli chodzi o jedzenie, to znajdują się tu 3 lokale: KFC, Ah Meng Restaurant oraz Ah Meng Bistro. Chyba pierwszy raz spotkałam się z popularnym KFC w jakimś parku! Przy wejściu do zoo również znajduje się kilka restauracji, a nawet i kawiarnia.

Dużą atrakcją singapurskiego Zoo jest śniadanie w towarzystwie orangutana – Jungle Breakfast with Wildlife! Posiłki podawane są w formie bufetu od 9:00 do 10:30. Cena takie przyjemności to 35 SGD (ok. 100 zł) dla osoby dorosłej oraz 25 SGD (ok. 70 zł) dla dziecka od 6 do 12 lat.

SINGAPUR ZOO – WYPOŻYCZALNIA

Przy wejściu do zoo znajduje się wypożyczalnia sprzętu, który może okazać się przydatny w trakcie zwiedzania.

Cennik:
– wózek typu spacerówka – 15 SGD (ok. 40 zł),
– wagonik z uchwytem do ciągnięcia dziecka – 18 SGD (ok. 50 zł),
– skuter elektryczny – pierwsze 3h – 20 SGD (ok. 57 zł), później każda godzina – 5 SGD (ok. 14 zł),
– wózek inwalidzki – bezpłatnie.

SINGAPUR ZOO – WSKAZÓWKI

Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze, gdyż w Zoo panuje iście tropikalny klimat!

Pamiętajcie o repelentach na komary!

Zoo w Singapurze jest ogromne! To nie jest wizyta na 2 h, tylko na cały dzień!

Warto, naprawdę warto wybrać się do singapurskiego Zoo! Już po kilku metrach można poczuć tropikalny klimat i usłyszeć odgłosy dzikich zwierząt. Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz zobaczyłam skaczącą nade mną małpę, trochę się bałam co będzie dalej! Emocje towarzyszące odkrywaniu kolejnych schowanych zwierzątek są niesamowite!

Jeżeli szukasz innych miejsc w Singapurze do których można wybrać się z dziećmi, z przyjaciółmi, a nawet samemu, ale po to żeby się dobrze bawić, to polecam Ci park rozrywki Universal Studios w Singapurze. Spotkasz tam bohaterów Shreka, Madagaskaru, czy Transformersów!

 

najlepsze zwierze na świecie singapur zoo kolorowe papugi

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny będę wdzięczna jeżeli postawisz mi wirtualną kawkę :)
Każde wsparcie to dla mnie motywacja do dalszego działania.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

zamknij przypomnij później

GoGlobe Travel Streetwear